Raport anual 2022
Raportul Consolidat al Administratorilor - auditat
Grupul ALRO – Prezentare de Ansamblu
Principalii Indicatori Financiari pentru 2022
3
Reconcilieri EBITDA si REZULTAT NET AJUSTAT
4
Scrisoare catre actionari
6
Evenimente principale in anul financiar 2022
8
Date informative
16
Prezentare generala
17
Grupul ALRO in cifre
26
Situatia economico-financiara
26
Analiza activitatii operationale
29
Alte informatii in conformitate cu regulamentul ASF nr. 5/2018
(cu modificarile si completarile ulterioare)
37
Analiza tendintelor sau evenimentelor care ar putea avea un
impact semnificativ asupra activitatii curente
37
Schimbari care afecteaza capitalul social si administrarea
societatilor Grupului
38
Tranzactii cu partile afiliate
38
Alte informatii
38
Guvernanta Corporativa
40
Declaratia privind conformitatea cu Codul
41
Responsabilitati ale Consiliului de Administratie
45
Sistemul de gestiune a riscului si control intern
53
Justa recompensa si motivarea managementului
58
Actionari
59
Adaugand valoare prin relatia cu investitorii
61
Raportarea platilor efectuate catre guverne pentru anul
financiar 2022 aferente activitatilor extractive
63
Dezvoltare Durabila si Responsabilitate Sociala
Corporativa (CSR)
64
Dezvoltare durabila
64
Responsabilitate fata de mediu
65
Responsabilitatea sociala corporativa (CSR)
69
Dezvoltarea resurselor umane
71
Evenimente ulterioare
74
Perspective pentru 2023
75
Informatii pentru Actionari
77
Abrevieri si definitii utilizate in cadrul raportului
78
Situatii financiare consolidate si individuale pentru
anul financiar incheiat la 31 decembrie 2022 -
auditate
79
Declaratia persoanelor responsabile
165
Cuprins
2
Raport anual 2022
Principalii indicatori financiari si operationali pentru 2022
Grupul ALRO
Indicator
2022
2021
Productia de aluminiu primar (tone)
191.454
293.399
Productia de aluminiu prelucrat (tone)
91.013
113.662
Productia de alumina (tone)
108.408
498.603
Productia de bauxita (tone)
910.344
1.396.678
Vanzari (mii RON)
3.554.066
3.499.958
EBITDA¹(mii RON)
863.826
386.228
Marja EBITDA (%)
24%
11%
Rezultat net (mii RON)
409.479
26.256
Rezultat net ajustat
2
(mii RON)
454.584
91.854
Rezultat pe actiune (RON)
0,575
0,037
Rezultat net ajustat pe actiune (RON)
0,638
0,129
ALRO S.A.
Indicator
2022
2021
Productia de aluminiu primar (tone)
191.454
293.399
Productia de aluminiu prelucrat (tone)
64.246
88.333
Vanzari de aluminiu primar (tone)
91.094
156.351
Vanzari de aluminiu prelucrat (tone)
63.169
86.662
Vanzari (mii RON)
3.180.972
3.280.341
EBITDA¹(mii RON)
788.475
312.495
Marja EBITDA (%)
25%
10%
Rezultat net (mii RON)
330.971
35.210
Rezultat net ajustat
2
(mii RON)
456.964
94.544
Rezultat pe actiune (RON)
0,464
0,049
Rezultat net ajustat
pe actiune (RON)
0,640
0,132
1
EBITDA: reprezinta profit inainte de impozitare, de alte castiguri si pierderi financiare, de amortizare si
depreciere;
2
Rezultatul net ajustat reprezinta rezultatul net plus/(minus) cheltuiala/(venit) cu/din deprecierea imobilizarilor, plus/
(minus) deprecierea fondului comercial, plus/(minus) pierdere/(castig) din instrumente financiare derivate pentru care
nu s-a aplicat contabilitatea de acoperire a riscurilor, plus/(minus) cheltuieli/(venit) cu/din impozitul pe profit amanat.
3
In acest raport, “aluminiu prelucrat” si “aluminiu procesat” sunt exprimari sinonime.
4
In acest raport, termenii de “Eco-Topitorie” si "sectia Eco-Reciclare Aluminiu”, sunt exprimari sinonime.
3
Raport anual 2022
RECONCILIERI EBITDA SI REZULTAT NET AJUSTAT
Grupul ALRO
EBITDA
Indicator (mii RON)
2022
2021
EBIT
683.889
228.139
Depreciere si amortizare
179.937
158.089
EBITDA
863.826
386.228
REZULTATUL NET AJUSTAT
Indicator (mii RON)
2022
2021
REZULTAT NET
409.479
26.256
Plus/(minus) cheltuiala/(venit) cu/din deprecierea imobilizarilor
5.319
5.554
Plus/(minus) deprecierea fondului comercial*
21.580
-
Plus/(minus) pierdere/(castig) din instrumente financiare derivate
care nu se califica pentru aplicarea contabilitatii de acoperire a
riscurilor
2.446
63.902
Plus/(minus) cheltuieli/(venit) cu/din impozitul pe profit amanat
15.760
(3.858)
REZULTAT NET AJUSTAT
454.584
91.854
ALRO S.A.
EBITDA
Indicator (mii RON)
2022
2021
EBIT
555.421
211.000
Depreciere si amortizare
233.054
101.495
EBITDA
788.475
312.495
REZULTATUL NET AJUSTAT
Indicator (mii RON)
2022
2021
REZULTAT NET
330.971
35.210
Plus/(minus) cheltuiala/(venit) cu/din deprecierea investitiilor
133.735
194
Plus/(minus) pierdere/(castig) din instrumente financiare derivate
care nu se califica pentru aplicarea contabilitatii de acoperire a
riscurilor
2.446
63.902
Plus/(minus) cheltuieli/(venit) cu/din impozitul pe profit amanat
(10.188)
(4.762)
REZULTAT NET AJUSTAT
456.964
94.544
Nota* Se refera la deprecierea pentru fondul comercial alocat SMHL in 2022 (2021: nu a fost inregistrata nicio
depreciere pentru fondul comercial). Pentru detalii, a se vedea Nota 17 Fondul Comercial din Situatiile Consolidate si
Individuale Auditate pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest Raport.
4
5
Nota 1:
In prezentul raport termenii „Grupul ALRO” si „Grupul” sunt utilizati uneori din motive practice atunci cand se fac referiri la Alro S.A.
si filialele sale, in general, iar termenii „Societatea”, „Societatea-mama" si „Compania” sunt utilizati uneori din motive practice atunci cand se
fac referiri la ALRO S.A.
Situatiile financiare prezentate in acest raport sunt auditate si prezinta rezultatele financiare individuale ale ALRO si consolidate ale Grupului
ALRO raportate in conformitate cu ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016, cu modificarile ulterioare care este in conformitate cu
Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana, cu exceptia IAS 21 Efectele variatiei cursurilor de
schimb valutar cu privire la moneda functionala, a prevederilor IAS 20 Contabilitatea subventiilor guvernamentale cu privire la recunoasterea
veniturilor din certificate verzi, cu exceptia IFRS 15 Venituri din contractele cu clientii cu privire la veniturile din taxe de conectare la reteaua
de distribuire.
Indicatorii/cifrele incluse in acest raport sunt rotunjite la cel mai apropiat numar intreg si, prin urmare, diferente minore pot rezulta din insumarea
si compararea cu cifrele exacte mentionate in situatiile financiare.
Nota 2: O lista cu toate abrevierile si definitiile utilizate in acest raport se gaseste la pagina 78.
Acest raport este furnizat exclusiv cu scopul de a informa si nu poate fi reprodus sub nicio forma, redistribuit sau
transmis, direct sau indirect, oricarei alte persoane sau publicat, integral sau partial, pe orice suport sau in orice
scop. Nerespectarea acestei restrictii poate constitui o incalcare a legislatiei aplicabile in acest domeniu.
Anumite declaratii incluse in acest raport pot contine informatii anticipative, inclusiv, dar fara a se limita la cele
referitoare la: (a) previziuni, proiectii si estimari; (b) declaratii ale planurilor, obiectivelor si strategiilor Conducerii
Grupului Alro/ Societatii Alro, cum ar fi extinderi planificate, investitii sau alte proiecte, (c) volume si costuri
de productie bugetate, capacitati sau consumuri, costuri pentru demararea a noi proiecte, reduceri de costuri
si obiective de profit; (d) diferite asteptari privind evolutiile viitoare pe pietele in care activeaza Grupul Alro /
Societatea Alro, in special in ceea ce priveste preturile, oferta, cererea si concurenta, (e) rezultatele operatiunilor,
(f) marjele, (g) ratele de crestere, (h) gestionarea riscului, precum si (i) declaratiile care contin formulari cu un
caracter predictiv, cum ar fi "asteptarile noastre", "programari", "obiective", “planificari”, “propuneri’’, "intentionam
sa" sau alte declaratii similare.
Desi credem ca asteptarile reflectate in astfel de declaratii anticipative sunt rezonabile, aceste declaratii anticipative
se bazeaza pe o serie de ipoteze si previziuni care, prin natura lor, implica diversi factori de risc si incertitudine.
Acesti factori de risc ar putea afecta rezultatele realizate, iar rezultatele obtinute ar putea sa difere semnificativ
fata de rezultatele preliminare raportate anterior sau ar putea sa afecteze masura in care o anumita previzionare
va fi realizata.
Factorii care pot cauza aceste diferente includ, dar nu se limiteaza la: capacitatea noastra continua de a ne
adapta si restructura activitatile atat in amonte, cat si in aval; modificarile in disponibilitatea si costul energiei si al
materiilor prime; oferta si cererea globala pentru aluminiu si produse din aluminiu; cresterea economica mondiala,
inclusiv ratele inflatiei si productia industriala; modificarile valorii relative a valutelor si valoarea contractelor de
marfuri; tendintele pietelor-cheie si ale concurentei Grupului Alro/ Societatii Alro; schimbari ale mediului legislativ
si politic. Nu se poate oferi nicio asigurare ca aceste asteptari se vor dovedi corecte.
Grupul ALRO/ Societatea ALRO nu isi asuma nicio obligatie de a actualiza sau revizui orice declaratii anticipative/
previzionari, ca urmare a unor noi informatii aparute in piata, evenimente viitoare sau in alte situatii similare
MENTIUNI LEGALE
Raport anual 2022
6
Raportul consolidat al administratorilor
2022 nu a fost doar un an plin de provocari, avand in vedere
conditiile de piata si criza cu care ne-am confruntat. Mai mult,
2022 a fost si anul care a subliniat amenintarea schimbarilor
climatice,
care
a
devenit
cruciala.
Ne
propunem
sa
cream
valoare pentru actionari, implementand in acelasi timp masuri
sustenabile pentru a asigura un viitor mai durabil. Criza climatica
globala prezinta riscuri semnificative pentru mediu, sanatatea
publica si economie si necesita actiuni urgente din partea tuturor
partilor interesate si a noastra.
Afacerea noastra este semnificativa in atenuarea schimbarilor
climatice,
avand
in
vedere
ca
aluminiul
este
un
vector
de
decarbonizare pentru alte industrii si este mai mult decat un metal
de baza pentru tranzitia verde. Ne-am asumat responsabilitatea
pentru impactul nostru asupra mediului cu multi ani in urma. Am
facut investitii masive in tehnologii de ultima generatie si am
implementat mai multe proiecte de eficienta energetica in ultimii
20 de ani pentru a reduce emisiile de gaze cu efect de sera si
pentru a adopta practici durabile. De asemenea, trebuie sa luam
in considerare riscurile pe termen lung ale schimbarilor climatice
pentru afacerea noastra si pentru lantul nostru de aprovizionare.
Si este obligatoriu sa luam masurile adecvate pentru a le diminua
si pentru a ne asigura conformitatea cu noua legislatie UE care
va intra in vigoare in urmatorii doi ani, avand in acelasi timp o
datorie pe termen mediu si lung fata de mediu si de comunitatile
in
care
activam.Am
facut
deja
pasi
semnificativi
in
aceasta
directie, deoarece am pregatit unul dintre cele mai bune rapoarte
de sustenabilitate de pe piata de capital din Romania din ultimii
trei ani, dupa cum a apreciat un juriu independent pe baza mai
multor criterii specifice.
De asemenea, ALRO a fost evaluat la nivel international de o
platforma de cercetare care a analizat transparenta ESG a
companiilor listate la nivel global si din Romania pe baza a peste
180 de criterii ca avand un scor de 73 din 100, ceea ce inseamna
un grad ridicat de transparenta. In acelasi timp, scorul ALRO
depaseste media europeana de 66.
Mai mult, in 2022, am continuat programele de imbunatatire a
eficientei energetice a echipamentelor noastre si a proceselor
tehnologice prin reconditionarea a inca 20 de cuve de electroliza
folosind tehnologia inovatoare AP12LE. Si filialele Grupului au
urmat directia Societatii-mama. De exemplu, Vimetco Extrusion,
filiala din aval a ALRO, a pus in functiune o presa de 7” de
ultima generatie care sprijina strategia companiei de a-si creste
capacitatea de productie aferenta produselor din aluminiu cu
valoare adaugata mare oferind astfel un portofoliu extins de
solutii personalizate clientilor sai. Aceasta linie de extrudare este
foarte eficienta in ceea ce priveste capabilitatile de productie si
are un consum redus de energie; intregul proces este complet
automatizat. Noua linie de extrudare va creste capacitatea de
productie anuala a Vimetco Extrusion cu 40%.
Mai mult, in 2022, ALRO a fost declarat ca fiind „investitorul
selectat” in urma unei licitatii publice organizate de Complexul
Energetic Oltenia pentru a construi impreuna o construirea o
centrala de producere a energiei pe gaze naturale la Isalnita.
Acest parteneriat va oferi ALRO oportunitatea de a-si diversifica
modelul
de
afaceri.
Securizarea
aprovizionarii
cu
energie
electrica este o necesitate pentru industria aluminiului si va
sprijini planurile de dezvoltare pe termen lung ale Grupului intr-
un mediu de afaceri plin de provocari.
Scrisoare catre actionari
Stimati cititori si actionari,
Marian NĂSTASE,
Presedintele Consiliului de
Administratie
Gheorghe DOBRA,
Director General
Raport anual 2022
7
Raportul consolidat al administratorilor
De-a lungul anului 2022, echipa noastra a participat la mai multe
targuri si conferinte mondiale dedicate industriei aluminiului, unde
profesionistii pot crea legaturi, pot face schimb de cunostinte si
pot explora produse si tehnologii noi. Astfel, ALRO a fost prezent
la targurile de profil Aerospace and Defence Meetings Sevilla,
Farnborough International Airshow, Aluminium Fair Düsseldorf,
Abu Dhabi Air Expo si Aeromart Toulouse. Participarea la aceste
targuri si conferinte reprezinta o experienta valoroasa pentru noi,
deoarece ne ofera oportunitatea de a afla despre noile tehnologii,
produse si tendinte din industrie si de a face legatura cu colegii
si expertii din domeniu, promovand in acelasi timp practicile si
produsele noastre durabile.
In acelasi timp, trebuie sa echilibram eforturile noastre in ceea
ce priveste sustenabilitatea cu performanta noastra financiara.
La nivel de Grup si de Companie, prioritizam sustenabilitatea,
contribuind in acelasi timp si la succesul pe termen lung al
organizației si astfel, ne asiguram ca operatiunile noastre pe
termen lung au un impact pozitiv asupra mediului si comunitatilor.
In plus, sustenabilitatea poate stimula inovarea si cresterea,
ceea ce reprezinta abordarea noastra. Aluminiul durabil poate
aduce valoare actionarilor in multe feluri. Acesta construieste o
reputatie pozitiva a brandului, creste loialitatea clientilor si atrage
noi clienti, crescand astfel veniturile si profiturile ceea ce este in
beneficiul actionarilor.
In plus, productia sustenabila de aluminiu poate duce la economii
de costuri pe termen lung prin extinderea utilizarii deseurilor
de aluminiu. Si acest lucru inseamna reducerea costurilor cu
energia
si
cresterea
profitabilitatii,
reducand
in
acelasi
timp
risipa si imbunatatind eficienta proceselor de productie. Sa ne
amintim ca prioritizarea sustenabilitatii inseamna o pozitie mai
buna pentru a gestiona riscurile de mediu si sociale, cum ar fi
schimbarile de legislatie, deteriorarea reputatiei si intreruperile
in lantul de aprovizionare. Prin abordarea eficienta a acestor
riscuri, ne putem reduce expunerea la pierderi potentiale si
putem proteja investitia actionarilor nostri. Acordand prioritate
durabilitatii si utilizand aluminiu sustenabil, ne propunem sa
construim o afacere mai solida, mai rezistenta, care sa creeze
valoare pentru actionari pe termen lung. Am reusit sa facem acest
lucru in 2022, cand ne-am concentrat pe produsele din aluminiu
prelucrat, in linie cu strategia noastra de a ne axa pe productia
si vanzarile de produse din aluminiu cu valoare adaugata mare
si am raportat venituri mai mari cu 46% din produsele prelucrate
in 2022 fata de 2021. Aceasta performanta buna a fost atinsa
datorita cresterii cantitative a vanzarilor de placi tratate termic si
aero din seria 2xxx si 7xxx cu peste 4.150 de tone in 2022 fata de
anul precedent. De asemenea, vanzarile cantitative de produse
extrudate au inregistrat o evolutie pozitiva, Grupul livrand o
cantitate mai mare cu 1.660 de tone fata de 2021.
De
asemenea,
in
ianuarie
2023,
ALRO
si-a
confirmat
performanta de varf a practicilor sale de afaceri sustenabile
si
responsabile,
obtinand
cu
succes
prestigioasa
certificare
Aluminium Stewardship Initiative (ASI), dupa o evaluare extinsa si
amanuntita a performantei de sustenabilitate a Companiei. Acest
certificat este primul emis in Europa bazat pe ASI Performance
Standard V3 (Versiunea 3, cea mai recenta versiune disponibila,
publicata in mai 2022). Standardul de performanta ASI este
recunoscut la nivel mondial, inclusiv de catre organizația LME,
deoarece respectă cerințele ridicate ale programului LME Red
Flag privind aprovizionarea responsaba. In 2021, atat ALRO, cat
si Vimetco Extrusion au inceput pasii necesari pentru a obtine
Certificarea ASI cu angajamentul de a-si certifica operatiunile
in conformitate cu Standardul de performanta ASI in doi ani.
Standardul de performanta ASI defineste principiile si criteriile de
mediu, sociale si de guvernare pentru a aborda problemele de
sustenabilitate in lantul valoric al aluminiului.
2022 a fost anul in care a trebuit sa luam masuri dureroase pentru
a pastra valoarea afacerii noastre prin reducerea productiei
de aluminiu electrolitic de la cinci la doua hale si suspendarea
temporara a productiei de alumina in rafinaria noastra din Tulcea.
Aceste
masuri
au
fost
luate
din
cauza
preturilor
prohibitive
la energie si gaze naturale, care au afectat negativ eficienta
financiara a operatiunilor. Punand aceste operatiuni in asteptare,
am reusit sa depasim aceasta perioada dificila, plasand in acelasi
timp activele in conservare pentru o repornire rapida a productiei
atunci cand piata o va permite.
La
finalul
anului
2022,
am
salutat
decizia
Guvernului
de
a
adopta masura de compensare a costurilor cu emisiile indirecte
incorporate
in
pretul
energiei.
Astfel,
am
primit
la
nivelul
Grupului compensatia de 367 milioane RON pentru anul 2021 in
decembrie 2022 printr-o schema sustinuta direct de un mecanism
implementat in intreaga Uniune Europeana pentru companiile
din sectoarele si subsectoarele expuse la un risc semnificativ de
relocare a emisiilor de carbon.
Acestea au fost prioritatile si realizarile noastre principale in
2022, care ne-au stabilit agenda pentru 2023 si anii urmatori. In
cele din urma, trebuie sa recunoastem ca maximizarea investitiei
actionarilor nostri si ajutarea planetei nu sunt obiective care se
exclud reciproc. Acordand prioritate sustenabilitatiii si abordand o
viziune pe termen lung asupra afacerii noastre, putem contribui la
atenuarea efectelor schimbarilor climatice, la crearea de valoare
pentru actionarii nostri si la un viitor mai durabil pentru toti.
Gheorghe DOBRA,
Director General si Membru al Consiliului
de Administratie
Marian NĂSTASE,
Presedintele Consiliului de
Administratie
Raport anual 2022
8
Raportul consolidat al administratorilor
Ianuarie - Decembrie 2022
Privire generala asupra pietei
Evolutia LME 3M
Pretul aluminiului a inregistrat o tendinta ascendenta in primele
trei luni ale anului 2022, urmata de o scadere care s-a mentinut
in restul anului. Media anuala a fost de 2.713 USD/tona, cu 9%
mai mare decat in 2021, cand media a fost de 2.488 USD/tona.
In 2022, cea mai mare valoare a LME a fost de 3.968 USD/tona,
inregistrata in martie (in 2021, nivelul maxim de 3.200 USD/tona a
fost atins in luna octombrie).
Pe de alta parte, stocurile de aluminiu din depozitele Bursei de
Metale de la Londra au inregistrat o tendinta descendenta pe tot
parcursul anului 2022, cu un nivel maxim de 824.025 tone atins la
sfarsitul lunii februarie. Mai mult, semne de scadere au fost vizibile
incepand cu luna iunie, care au continuat pe tot parcursul anului
2022. Astfel, spre finalul anului 2022, stocurile de aluminiu din
depozitele LME au scazut cu peste 52% si au raportat un nivel
istoric scazut de 277.075 tone in luna august 2022.
Aluminiul
este
metalul
pentru
astazi,
maine
si
viitor
datorita
proprietatilor sale unice, cum ar fi ca este usor, puternic, durabil
si rezistent la coroziune. Aceste proprietati il fac ideal pentru
diverse aplicatii, printre care transporturi, ambalaje, constructii si
distributie de energie electrica, asigurand in acelasi timp materia
prima pentru produse inovatoare, circulare si cu emisii reduse de
carbon.
ALUMINIUL, metalul de baza
pentru tranzitia verde
Evolutia pietei
In 2022, pietele locale si mondiale au fost afectate de o criza
energetica,
adancita
si
mai
mult
de
conflictul
din
Ucraina.
Schimbarile climatice si presiunea intensa pentru decarbonizarea
energiei in Europa si Romania au dus la cresteri fara precedent
ale preturilor la energie electrica si gaze. Acest context instabil
a
afectat
negativ
lichiditatea
pietelor
de
energie,
deoarece
participantii la piata au evitat sa faca tranzactii pe termen mediu si
lung in aceasta perioada de incertitudine, punand in acelasi timp
presiuni suplimentare asupra preturilor, ceea ce a condus la noi
niveluri record in perioada analizata. Mai mult, in 2022, situatia
economica a devenit si mai complicata, deoarece cererea pentru
aplicatii industriale si auto era in scadere semnificativa, inflatia a
atins un varf in majoritatea tarilor europene, iar ratele dobanzilor
au atins niveluri record.
Acest mediu plin de provocari care se confrunta cu crize multiple
- volatilitate in LME si valute, rate ridicate ale inflatiei, costuri mai
mari ale energiei si incertitudine continua cu privire la furnizarea de
metal rusesc pe piata - a afectat grav producatorii de aluminiu din
Europa.
Astfel,
mai
multe
fabrici
europene
de
producere
a
aluminiului primar au fost nevoite sa isi reduca capacitatea de
productie sau chiar sa se inchida complet.
Pe masura ce aceste evenimente au escaladat, guvernele au
reactionat la criza energetica cu aport mare de fonduri si masuri
de protectie atat pentru consumatorii industriali, cat si pentru
consumatorii casnici. De asemenea, Europa a redus cheltuielile
pentru constructii, bunuri de folosinta indelungata si electronice
in T3 2022, confruntandu-se in acelasi timp cu o cerere scazuta
in toate sectoarele industriale. Pe de alta parte, unele industrii,
cum ar fi industria aeronautica, transporturile si ambalaje, rezista
efectelor recesiunii. Nivelul stocurilor a atins noi varfuri din cauza
amanarii taxelor anti-dumping care a alimentat importurile de PLP
ieftine din China. In acest context, au fost luate masuri disperate
de unii distribuitori mari, care au renuntat la cantitati de metal
contractate la niveluri ridicate de pret in T1 2022 in incercarea de
a reduce nivelul stocurilor si de a genera suficient numerar pentru
a-si mentine activitatile de afaceri pe linia de plutire. La nivel global,
lupta Americii de Nord cu cresterea ratelor dobanzii si scaderea
cheltuielilor guvernamentale pentru constructii a dus la o cerere
slaba. China inregistreaza, de asemenea, o scadere a cererii,
deoarece unele orase se confrunta inca cu restrictii COVID-19.
Tema dominanta la nivel global este ca sectorul constructiilor a
fost cel mai grav afectat de cresterile ratelor dobanzii.
Un mediu marcat de multiple crize, cu
axarea pe decarbonizare
Evenimente importante in anul financiar 2022
Raport anual 2022
9
Raportul consolidat al administratorilor
Noutati privind compensarea costurilor cu emisiile
indirecte
Schema
EU-ETS
care
sprijina
companiile
din
sectoarele
si
subsectoarele considerate a fi expuse unui risc semnificativ de
relocare a emisiilor de carbon din cauza transferului costurilor
emisiilor de gaze cu efect de sera („GES”) in pretul energiei
electrice, introdus prin Ordonanta de Urgenta nr. 81/2019 acopera
anii 2019 si 2020. Aceasta schema s-a bazat pe Comunicatul
emis
de
Comisia
Europeana
2012/C
158/04
„Ghid
privind
anumite masuri de sprijin in contextul schemei de comercializare
a GES dupa 2012”, care a fost aplicabila pana la 31 decembrie
2020.
Comisia a adoptat in septembrie 2020 noul Ghid privind schema
de comercializare a certificatelor de emisii (EU-ETS dupa 2021
„Ghidul privind anumite masuri de sprijin in contextul sistemului
de comercializare a cotelor de GES dupa 2021”, care a intrat in
vigoare de la 1 ianuarie 2021 si se aplica pana in 2030, inlocuind
Ghidul mentionat mai sus. Noua schema de sprijin valabila dupa
2021 pana in 2030 a fost adoptata prin Ordonanta de Urgenta
nr. 138/12.10.2022 („OUG 138/2022”), care transpune Ghidul
Comisiei Europene privind masurile specifice de sprijin pentru
companiile din sectoarele considerate a fi expuse unui risc real
de relocare a emisiilor de carbon din cauza costurilor indirecte
semnificative care sunt suportate efectiv ca urmare a transferarii
costurilor emisiilor de gaze cu efect de sera in pretul energiei
electrice. Ordonanta de Urgenta privind compensarea costurilor
cu emisiile indirecte incorporate in pretul energiei electrice pentru
anii 2021-2030 a fost publicata in octombrie 2022. Prin aceasta
OUG, Grupul are predictibilitate pentru compensarea care va fi
primita anual.
Astfel, in decembrie 2022, a fost acordata compensatia pentru
anul 2021 companiilor eligibile in baza OUG 138/2022 pentru
stabilirea schemei de sprijin pentru sectoarele industriale expuse
relocarii emisiilor de carbon din cauza costurilor cu emisiile
indirecte incluse in pretul energiei electrice. Conform regulilor
acestei scheme, sursa fondurilor pentru compensatie provine din
licitarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de sera alocate
Romaniei de catre UE. In consecinta, aplicarea schemei de
sprijin nu are impact asupra costurilor cu energia suportate de
restul consumatorilor romani.
Acordarea de compensatii de catre autoritatile romane confirma
preocuparea
acestora
pentru
stabilitatea
economica
a
tarii
si pentru utilizarea tuturor instrumentelor oferite de legislatia
europeana
pentru
a
mentine
competitivitatea
companiilor
romanesti, care astfel pot actiona dupa aceleasi principii si
reglementari ca si concurentii lor din UE.
Certificarea ASI
La finalul anului 2020, ALRO si Vimetco Extrusion (VE) au aderat
la ASI
(Aluminium
Stewardship
Initiative),
singura
platforma
multi- stakeholder care stabileste criterii clare de sustenabilitate
pentru
industria
aluminiului.
Viziunea
organizatiei
este
de
a
maximiza contributia aluminiului pentru crearea unei societati
durabile. ASI a fost format pe baza activitatilor desfasurate
cu
privire
la
sustenabilitatea
aluminiului
si
la
gestionarea
materialelor de catre organizatii, cum ar fi Institutul International
al Aluminiului (IAI), Asociatia Europeana a Aluminiului (EAA) si
Asociatia Americana a Aluminiului (AA) timp de peste 20 de ani.
Membrii ASI sunt grupati in sase clase de membri, iar ALRO face
parte din clasa Productie si Transformare, impreuna cu alte mari
companii internationale.
Certificarile ASI permit industriei aluminiului sa demonstreze
responsabilitatea si sa ofere o asigurare independenta si credibila
a performantei lor pentru a reduce riscurile reputationale si, astfel,
consolideaza increderea consumatorilor si partilor interesate in
produsele din aluminiu.
In 2021, ALRO si Vimetco Extrusion au inceput demersurile
necesare obtinerii certificarii ASI. Ambele companii au infiintat
echipe multidisciplinare dedicate pentru a desfasura un proces
de
autoevaluare
conform
standardelor
de
performanta
ASI.
In
ianuarie
2023, ALRO
si-a
confirmat
practicile
de
afaceri
sustenabile si responsabile, obtinand cu succes prestigioasa
certificare
Aluminium
Stewardship
Initiative
(ASI),
dupa
o
evaluare extinsa si amanuntita a performantei de sustenabilitate
a companiei. Astfel, acest certificat este primul emis in Europa
pe baza ASI Performance Standard V3 (Versiunea 3, cea mai
recenta versiune disponibila, publicata in mai 2022).
Standardul de performanta ASI V3 defineste principiile si criteriile
de mediu, sociale si de guvernare pentru a aborda problemele de
sustenabilitate in lantul valoric al aluminiului. Acesta stabileste 62
de criterii in cadrul celor trei piloni de sustenabilitate: guvernanta,
mediu
si
social,
care
abordeaza
probleme
cheie
precum
biodiversitatea, drepturile popoarelor indigene si emisiile de gaze
cu efect de sera.
Evenimente importante in anul financiar 2022(continuare)
Raport anual 2022
10
Raportul consolidat al administratorilor
Ianuarie 2022
Un nou model de afaceri a fost adoptat luand in
considerare reducerea activitatii de producere a
aluminiului primar
In
contextul
situatiei
exceptionale
de
pe
pietele
de
energie
si gaze, Consiliul de Administratie a adoptat, in sedinta din
27
decembrie
2021,
programul
de
productie
pe
anul
2022.
Programul
de
productie
se
bazeaza
pe
cateva
principii
economice solide, precum mentinerea lichiditatii, indeplinirea
tuturor obligatiilor asumate de catre Companie, inclusiv plata la
timp a salariilor, a impozitelor si taxelor si a serviciului datoriei
pentru creditele angajate, precum si adoptarea unui model de
afaceri care urmareste pe de-o parte reducerea dependentei de
energia electrica, iar pe de alta parte mentinerea pe cat posibil a
portofoliulilui de produse, cu exceptia celor neprofitabile sau cu
marja de profit foarte mica.
In acest sens, activitatea de productie a aluminiului electrolitic
s-a
redus,
de
la
cinci
hale
de
electroliza
la
doua
hale,
cu
implementarea de masuri tehnologice care sa permita o repornire
rapida si eficienta atunci cand conditiile de pe pietele de energie
vor reveni la normal. In schimb, Grupul si-a completat nevoia de
aluminiu cumparand metal rece de pe piata si prelucrandu-l pentru
a pastra cat mai mult posibil productia. La sfarsitul lunii ianuarie
2022, Compania a anuntat ca managementul se concentreaza
pe gasirea de solutii pentru restabilirea productiei de aluminiu
electrolitic la nivelul anului 2021 incepand cu 2023, sub rezerva
preturilor la energie de pe piata. Pe baza estimarilor Companiei,
costurile de repornire pentru fiecare cuva de electroliza pot fi in
intervalul 10-12 milioane USD, in functie de preturile materiilor
prime la momentul respectiv si de perioada scursa din momentul
trecerii lor in conservare.
Un mediu marcat de crize multiple,
depasit de decizii indraznete si
regandirea modelului de afaceri
Februarie 2022
Vimetco
Extrusion,
filiala
din
aval
a
ALRO,
incepe implementarea unei noi linii de ambalare
automata
Vimetco Extrusion (VE), filiala din aval a ALRO, responsabila de
linia de extrudare a profilelor de aluminiu, incepe implementarea
unui
nou
proiect
de
investitii
care
vizeaza
eficientizarea
si
imbunatatirea
capacitatii
de
productie.
Acest
proiect
de
dezvoltare durabila a afacerilor, care se deruleaza din iulie 2021
pana in iunie 2023, are o valoare totala de 3,85 milioane EUR,
iar obiectivul sau principal este aplicarea tehnologiilor inovatoare
intr-unul dintre procesele principale de productie ale VE. Astfel,
compania va achizitiona o linie de ambalare automata a profilelor
din aluminiu extrudat, cu scopul de a creste competitivitatea prin
aplicarea de „pasi verzi” pentru productia de profile extrudate.
Acest proiect va beneficia de un grant de 1,85 de milioane EUR
(48% din valoarea proiectului) din partea Islandei, Lichtenstein-
ului si Norvegiei prin EEA Mecanismul de granturi financiare (en.
Grant Financial Mechanism) 2014-2021 in cadrul programului
„Dezvoltarea
IMM-urilor
in
Romania”,
domeniul
de
interes:
Inovarea Verde in industrie, Cresterea sustenabila si Tehnologia
informatiei
si
comunicatiilor
(TIC)
(en.
Green
Innovation
in
industry, Blue Growth, and ICT). Prin aceasta investitie, VE
face pasi suplimentari pentru a creste valoarea adaugata oferita
partilor interesate. De asemenea, reprezinta o dovada a utilizarii
durabile a resurselor naturale disponibile, a reducerii consumului
de energie si a cresterii eficientei operationale, diversificand, in
acelasi timp, portofoliul de solutii personalizate oferite. Mai mult,
rezultatele proiectului constau in cresterea cifrei de afaceri a
companiei si reducerea emisiilor de CO
2
, reducerea consumului
de combustibil si a deseurilor generate in procesul de productie.
Noi facilitati de finantare pentru Grupul ALRO
In data de 14 ianuarie 2022, a fost publicata in Monitorul Oficial
al
Romaniei
Decizia
CIFGA
(Comitetul
Interministerial
de
Finantari, Garantii si Asigurari) de aprobare a Normelor denumite
„Garantii EximBank in cadrul ajutorului de stat Covid-19” in
cadrul Schemei cadru de ajutor de stat sub forma de credite
cu dobanda subventionata si garantii la credite in contextul
pandemiei COVID-19. Aceasta se aplica si dosarelor depuse
inainte de 30 noiembrie 2021. Aceasta schema sprijina, printre
altele, intreprinderile mari in contractarea de noi imprumuturi
(investitii sau capital de lucru) garantate printr-o garantie de stat
ce acopera pana la 90% din valoarea creditului pe o perioada
care
nu
poate
depasi
4
ani
pentru
imprumuturile
aferente
capitalului de lucru, respectiv 6 ani pentru imprumuturile aferente
investitiilor. Ulterior, in data de 15 martie 2022, in contextul
preturilor ridicate pentru energie, gaz si alte materiale,
ALRO
a semnat cu un consortiu de banci, in cadrul acestui program
dedicat companiilor mari, o facilitate de credit de capital de lucru
nonrevolving in suma de 470 de milioane RON, rambursabil in
termen de 4 ani. Totodata, Societatea a semnat si o facilitate de
finantare non-cash cu EximBank pentru emiterea de scrisori de
garantie, in suma de 168 de milioane RON. Aceasta facilitate, cu
scadenta in 31 ianuarie 2024, este menita a fi utilizata in principal
pentru achizitiile de energie si este acordata in principal cu o
garantie de stat care acopera 80% din valoare.
Evenimente importante in anul financiar 2022 (continuare)
Raport anual 2022
11
Raportul consolidat al administratorilor
Martie 2022
Schimbari
in
Consiliile
de
Administratie
ale
companiilor Grupului ALRO
In luna martie 2022, mai multe demisii au fost primite pe e-mail
de catre companiile Grupului de la membri ai Consiliului. Astfel,
conform prevederilor legale, noi membri interimari au fost propusi
si ulterior alesi ca membri ai Consiliului de Administratie in cadrul
Adunarilor Generale Ordinare din aprilie 2022 (unde este cazul).
Astfel, in cadrul ALRO, in urma demisiilor domnilor Aleksandr
Barabanov, Pavel Primakov si Pavel Machitski, au fost numiti
ca noi membri ai Consiliului de Administratie doamna Genoveva
Nastase si domnii Igor Higer si Dragos Adrian Voncu. In cadrul
ALUM, ca urmare a demisiei domnului Aleksandr Barabanov,
a fost numit ca membru al Consiliului de Administratie si Vice-
Presedinte domnul Igor Higer. Domnul Costel Pirvu, Directorul
de Productie al Vimetco Extrusion, a fost numit membru al
Consiliului de Administratie al Vimetco Extrusion, ca urmare
a demisiei domnului Aleksandr Barabanov. In urma demisiei
domnului Pavel Machitski din Consiliul de Administratie al Sierra
Mineral Holdings I, Ltd, filiala Grupului din Sierra Leone, domnul
Igor Higer a fost numit ca membru al Consiliului de Administratie
al acestei companii.
Grupul ALRO acorda ajutor umanitar refugiatilor
din Ucraina in valoare de 300.000 de RON
ALRO si ALUM s-au alaturat companiilor care acorda ajutor
umanitar refugiatilor din Ucraina si au achizitionat si donat in
regim de urgenta saci de dormit, medicamente, echipamente si
articole medicale, imbracaminte, obiecte de igiena personala si
motorina in valoare de aproximativ 300.000 de RON, acest ajutor
umanitar fiind solicitat de autoritatile de la Odessa.
Mai mult, ALRO s-a alaturat campaniei lansate de Guvernul
Romaniei,
“Ucraina
-
Impreuna
ajutam
mai
mult“,
care
isi
propune sa asigure asistenta umanitara refugiatilor din Ucraina
prin coordonarea cu societatea civila si organizatiile nationale
si internationale. Astfel, ALRO s-a inscris pe platforma online a
acestei campanii si a pus la dispozitia refugiatilor ucraineni cele 8
camere ale Casei sale de oaspeti din Slatina, oferindu-le acestora
si hrana necesara. Mai mult, ALUM Tulcea a pus la dispozitia
persoanelor refugiate de pe teritoriul Ucrainei prin intermediul
autoritatilor locale 10 spatii de cazare in cadrul Centrului de
Formare
Profesionala
din
incinta
societatii,
cu
asigurarea
hranei necesare. Grupul ALRO va continua sa ofere sprijin si sa
raspunda complementar nevoilor refugiatilor ucraineni, dar si sa
sprijine eforturile autoritatilor si societatii civile pentru a depasi
aceasta criza umanitara.
Grupul
ALRO
sprijina
UNICEF
Romania
cu
300.000 de RON pentru ajutorarea copiilor afectati
de razboiul din Ucraina
ALRO si Vimetco Extrusion s-au alaturat UNICEF Romania care
sprijina Guvernul Romaniei, autoritatile locale, agentiile ONU
si
organizatiile
non-guvernamentale
sa
monitorizeze
fluxurile
de
refugiati
din
Ucraina,
nevoile
si
vulnerabilitatile
acestora
pentru a putea oferi sprijin imediat pentru nevoile reale ale
copiilor.
Raspunsul
UNICEF
se
concentreaza
pe
infiintarea
si operationalizarea centrelor de tip „Blue Dot” la punctele de
trecere a frontierei. „Blue Dot” sunt centre de sprijin special
concepute pentru copiii refugiati si familiile lor si reprezinta un
model integrat care se va concentra pe oferirea de servicii pentru
nevoile urgente ale copiilor si femeilor. Aceste centre vor fi spatii
prietenoase pentru copii si vor oferi servicii integrate care includ:
reintregirea si reconectarea familiilor, birouri de informare si
consiliere, spatii dedicate mamelor si bebelusilor/ copiilor mici,
terapie psihologica si prim ajutor privind igiena, sanatatea si
nutritia, precum si consiliere juridica de baza, servicii de consiliere
pentru cazuri de violenta sau probleme de sanatate etc.
Grupul ALRO isi reafirma prin aceasta actiune implicarea si
sprijinul pentru a raspunde nevoilor refugiatilor ucraineni, in
special a categoriilor celor mai vulnerabile, copii si femei. Grupul
ALRO va continua sa sprijine eforturile autoritatilor si societatii
civile pentru a depasi aceasta criza umanitara.
Aprilie 2022
Adunarea Generala Anuala a Actionarilor
ALRO (ALR, Premium): Pe 8 aprilie 2022 a avut loc Adunarea
Generala
Ordinara
(„AGOA”)
si
Extraordinara
(„AGEA”)
a
actionarilor ALRO. Unul dintre punctele privind activitatea de
afaceri si administrativa incluse pe ordinea de zi a sedintei si
votate ulterior a fost numirea doamnei Genoveva Nastase si
a domnilor Igor Higer si Dragos-Adrian Voncu ca membri ai
Consiliului de Administratie pentru un mandat valabil pana in 25
aprilie 2023. AGEA a modificat Actul Constitutiv al Companiei ca
urmare a noilor numiri.
ALUM (BBGA, AeRO): ALUM a organizat Adunarea Generala
Ordinara a Actionarilor in data de 8 aprilie 2022. Unul dintre
punctele privind activitatea de afaceri si administrativa incluse pe
ordinea de zi a sedintei si votate ulterior a fost numirea ca membru
al Consiliului de Administratie a domnului Igor Higer pentru un
mandat valabil pana in 18 august 2023. AGEA a modificat Actul
Constitutiv al Companiei ca urmare a acestei numiri.
ALRO
(ALR,
Premium):
Pe
28
aprilie
2022
au
avut
loc
Adunarea
Generala
Ordinara
(„AGOA”)
si
Extraordinara
(„AGEA”) a actionarilor ALRO. Cateva dintre punctele privind
activitatea de afaceri si administrativa incluse pe ordinea de
zi a sedintei si votate ulterior au fost Raportul Administratorilor
si situatiile financiare pentru anul financiar 2021, Bugetul de
Venituri si Cheltuieli, Politica de Remunerare, Planul de Investitii
si Programul de activitate pentru anul 2022. AGOA a respins
Politica de Remunerare in versiunea propusa de Consiliul de
Administratie al Societatii. AGEA a numit membrii Comitetului de
Audit.
Evenimente importante in anul financiar 2022 (continuare)
Raport anual 2022
12
Raportul consolidat al administratorilor
ALUM (BBGA, AeRO):
ALUM a organizat Adunarea Generala
Ordinara a Actionarilor in data de 27 aprilie 2022. Cateva dintre
punctele privind activitatea de afaceri si administrativa incluse
pe ordinea de zi a sedintei si votate ulterior au fost Raportul
Administratorilor si situatiile financiare pentru anul financiar 2021,
Bugetul de Venituri si Cheltuieli, Planul de Investitii si Activitate
pentru anul 2022.
Iunie 2022
ALRO
participa
pentru
prima
data
la
Sevilla
Aerospace and Defence Meetings
In perioada 7-9 iunie 2022, ALRO a fost invitata sa participe la
Aerospace & Defense Meetings Sevilla, singurul program de
matchmaking pentru industria aeronautica si de aparare care
are loc la Sevilla. Prin aceasta participare, echipa de vanzari
ALRO a avut ocazia sa discute cu jucatori importanti din industria
aeronautica. Au fost identificati noi clienti potentiali si oportunitati
de afaceri, cu un potential semnificativ de a materializa noi
parteneriate de afaceri incepand cu a doua jumatate a anului
2022.
Aceasta participare valideaza investitiile si eforturile pe termen
lung ale ALRO de a deveni un furnizor de renume pentru industria
aeronautica. Suntem increzatori ca acesta este doar un alt pas in
a atrage mai multi clienti catre noile noastre produse si pentru a
ne integra mai mult pe piata in continua schimbare a materialelor
pentru industria aeronautica.
ALRO sustine Every Can Counts Romania pentru
Turul International al Reciclarii 2022, a doua editie
In cadrul Zilei Mondiale a Mediului, Every Can Counts a organizat
o campanie de constientizare inspirata, International Recycling
Tour 2022, a doua editie, care a depasit granitele Europei, in 17
tari din Europa si America Latina. Turul International al Reciclarii isi
propune sa reaminteasca oamenilor ca actiunile mici, zilnice, cum
ar fi eliminarea adecvata a deseurilor, ne pot ajuta sa avem o viata
mai sustenabila si o planeta mai sanatoasa. Astfel, in perioada
3-5 iunie 2022, peste 100 de ambasadori ai reciclarii au promovat
activ
reciclarea
in Austria,
Brazilia,
Columbia,
Cehia,
Franta,
Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Muntenegru, Tarile de Jos, Polonia,
Romania, Serbia, Slovenia, Spania si Regatul Unit.
Implicarea ALRO in proiectele Every Can Counts Romania este
deja o traditie, deoarece compania sustine initiativele economiei
circulare care sunt cruciale in desfasurarea unei activitati durabile
si reducerea amprentei de carbon a companiei. ALRO incurajeaza
si sprijina initiativele care au la baza colectia de cutii de aluminiu
care necesita un efort minim din partea fiecaruia dintre noi, dar cu
un impact semnificativ asupra calitatii vietii si a unui mediu mai
curat si durabil pentru generatiile viitoare.
Vimetco Extrusion, filiala din aval a ALRO – a pus in
functiune o investitie in valoare de 10 milioane de
euro
Vimetco
Extrusion,
filiala
din
aval
a ALRO
responsabila
cu
activitatea de extrudare, a finalizat instalarea unei noi prese de
extrudare de 7’’, de ultima generatie, ca urmare a unei investitii
de aproximativ 10 milioane EUR, de la inceputul acestui proiect
in martie 2021. Vimetco Extrusion tocmai a testat cu succes noul
echipament prin extrudarea primei bare.
Aceasta noua linie automata de extrudare pentru profile din
aluminiu este a treia pentru Vimetco Extrusion. Noua presa
sustine strategia Vimetco Extrusion de a-si creste capacitatea
de productie pentru produsele din aluminiu cu valoare adaugata
mare, oferind astfel clientilor sai un portofoliu vast de solutii
personalizate.
Linia de extrudare de 7” este foarte eficienta in ceea ce priveste
capacitatile de productie si consumul redus de energie. Astfel,
intregul proces este automatizat, putand extruda profile pana la
o lungime de 60 de metri, cu o viteza de 50 de metri/minut, avand
in acelasi timp cel mai mic consum de gaz garantat de pe piata
si fiind dotat cu un sistem eficient de economisire a energiei,
precum si cu zone de racire cu apa si aer operate independent,
concepute pentru a aloca eficient resursele.
Noua linie de extrudare va creste capacitatea de productie anuala
a Vimetco Extrusion cu aproximativ 40%, atingand o capacitate
anuala totala de 35.000 de tone pana la sfarsitul anului 2022.
“ALaturi de o ROmanie durabila” – tema centrala
a Raportului Consolidat de Sustenabilitate pentru
anul 2021 al ALRO
Pe
30
iunie,
ALRO
a
publicat
Raportul
Consolidat
de
Sustenabilitate pentru anul 2021 prezentand performanta de
sustenabilitate a Grupului si realizarile sale cheie in 2021, cum
ar fi cresterea eficientei operatiunilor sale, o mai buna analiza si
masuri implementate pentru a reduce impactul asupra mediului,
ramanand in acelasi timp unul dintre principalii contribuabili la
economia romaneasca.
In 2021, Grupul a investit aproximativ 40 de milioane USD,
concentrandu-se
pe
reducerea
dependentei
energetice,
prin
cresterea
cantitatii
de
metal
topit
din
deseuri
reciclate
de
aluminiu, cresterea fiabilitatii operatiunilor sale si imbunatatirea
eficientei energetice, reducand astfel amprenta asupra mediului
si oferind, in acelasi timp, un loc de munca sigur si de incredere.
Grupul
s-a
axat
in
continuare
pe
programul
de
reducere
a
consumului de energie si a continuat implementarea proiectului
AP12LE, 87 de cuve de electroliza fiind modernizate cu aceasta
tehnologie inovatoare in 2021, ajungand astfel la un total de 165
de cuve modernizate, de la inceputul proiectului. In 2021, a fost
raportata cea mai mare cantitate de deseuri de aluminiu reciclata
in Turnatorie si in Eco-Topitorie, respectiv aproximativ 94.000 de
tone.
Evenimente importante in anul financiar 2022 (continuare)
Raport anual 2022
13
Raportul consolidat al administratorilor
Investitiile in tehnologie si cercetare si dezvoltare au ajutat ALRO sa
isi reduca si mai mult amprenta de carbon asupra mediului, atingand
o recirculare a apei de 79% si un grad de recirculare si valorificare
a deseurilor de 95,3% in/din ALRO din totalul deseurilor generate.
De asemenea, in 2022, gradul de trasabilitate a documentelor
privind deseurile in cadrul ALRO a fost de 100% pentru deseurile
recuperabile de catre terti si pentru deseurile eliminabile de catre terti.
Mai mult, emisia specifica a fost de 1,36 tCO
2e
/tAl (aluminiu turnat)
in Divizia Aluminiu Primar. Emisiile de CO
2
generate de productia de
aluminiu turnat au scazut de cinci ori in 2022, fata de anul 2001. De
asemenea, ALRO a atins in 2021 cel mai scazut consum specific in
curent continuu din istoria Companiei si unul dintre cele mai scazute
din industria aluminiului.
Si angajatii au reprezentat o prioritate si Grupul ALRO a inregistrat
peste 62.000 de ore de formare in 2022, inclusiv de initiere, calificare,
autorizare, perfectionare, programe de specializare si cursuri de
sanatate si siguranta in munca. La nivelul judetului Olt, ALRO se afla
in primii trei angajatori si companii cu cele mai mari cifre de afaceri
si aproximativ 3.000 de furnizori sunt implicati la toate nivelurile in
activitatea Grupului, sustinand dezvoltarea economiei romanesti cu
impact semnificativ asupra comunitatilor locale.
ALaturi de o
RO
manie durabila,
privind spre un viitor mai verde
ALRO a continuat sa sprijine comunitatile locale in care activeaza,
sustinand prin donatii mai multe institutii si asociatii din domeniile
sanatatii, educatiei si protectiei mediului. De asemenea, Grupul
ALRO a donat, inca de la inceputul crizei COVID-19, aproximativ
2,5 milioane RON institutiilor implicate in prevenirea si combaterea
efectelor pandemiei. Anul trecut, a deschis doua centre de vaccinare
pentru angajatii Grupului si familiile acestora la Slatina si Tulcea.
Acest
raport
este
disponibil
in
sectiunea
de
sustenabilitate
a
site-ului web al ALRO: Rapoarte de sustenabilitate | Alro si a fost
intocmit in conformitate cu legislatia romaneasca privind raportarea
nefinanciara,
Ordinele
Ministerului
Finantelor
Publice
(MPF)
nr.
1938/2016 si nr. 2844/2016 si in conformitate cu standardele Global
Reporting Initiative (GRI) Core Option si GRI G4 Mining and Metals
Sector Supplement.
Iulie 2022
Grupul ALRO a fost fortat sa ia decizii critice pentru
conservarea valorii activelor din cauza preturilor
prohibitive ale energiei si gazului
Criza economica generata de pandemie si intensificarea crizei
energetice din 2021 ca urmare a cresterii accelerate a preturilor
la electricitate si la gazele naturale au avut un impact negativ
asupra costurilor de productie pentru alumina calcinata si aluminiul
electrolitic. Astfel, costul gazelor naturale pentru o tona de alumina
a fost semnificativ mai mare decat pretul unei tone de alumina
importata si livrata catre ALRO.
ALRO si ALUM au dezvoltat scenarii de functionare la un prag
minim de rentabilitate sau de reducere a pierderilor financiare
prin suspendarea anumitor activitati de productie si trecerea unor
echipamente de productie in stand-by. ALRO a redus productia de
aluminiu primar cu 60% prin inchiderea a trei hale de electroliza si
ALUM si-a revizuit programul de productie in functie de nivelul de
alumina calcinata necesar pentru ALRO, dar odata cu cresterea
continua a preturilor, costul aluminei a atins un nivel nesustenabil.
Prin urmare, Conducerea companiei a decis suspendarea temporara
a operatiunilor de productie de alumina ale ALUM, incepand cu
data de 1 august 2022. Perioada estimativa a suspendarii este
de 17 luni, concomitent cu pastrarea specialistilor cheie din toate
departamentele fabricii pentru a fi pregatiti pentru reluarea productiei
atunci cand evolutia preturilor produselor energetice o va permite.
Astfel, un numar total de 348 de salariati a fost cuprins in procesul
de restructurare (cu aplicarea procedurii de concediere colectiva).
Restructurarea
s-a
efectuat
etapizat,
iar
intregul
proces
s-a
desfasurat conform prevederilor legii si a Contractului Colectiv de
Munca incheiat la nivel de societate. De asemenea, societatea a
beneficiat de sprijinul din partea reprezentantilor ITM și AJOFM.
Salariații restructurati au beneficiat de compensatii in conformitate
cu prevederile legale si ale contractului colectiv de munca.
Scopul acestor masuri decisive, care au fost pe deplin compatibile
cu tehnologia utilizata in rafinaria de alumina a ALUM, este de a
conserva activele Grupului si de a mentine stabilitatea financiara a
Grupului la un nivel solid, pentru a fi pregatit sa faca fata provocarilor,
in actualul mediu economic deosebit de dificil.
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor ALUM
In data de 29 iulie 2022, Adunarea Generala a Actionarilor ALUM a
aprobat Programul de activitate pentru anul 2022, revizuit pentru a
lua in considerare evolutiile economice actualizate. Concret, planul
de activitate revizuit pentru 2022 prevede suspendarea temporara
a productiei de alumina incepand cu august 2022, concomitent cu
continuarea unor activitati in fabrica, precum lucrari de intretinere si
modernizare si activitati de cercetare-dezvoltare. ALUM a inceput sa
cumpere alumina de pe piata la preturi mult mai eficiente si o va vinde
catre ALRO in functie de nevoile sale pentru ca ALRO sa isi poata
asigura cerintele de productie. Oglindind aceste masuri, activitatea
din Sierra Leone va fi, de asemenea, ajustata prin directionarea
productiei catre terti.
Septembrie 2022
ALRO a participat la ALUMINIUM-World Trade
Fair and Conferences, Düsseldorf
Condusa de accentul pe inovare, cercetare si dezvoltare pentru a
mentine o afacere sustenabila, ALRO a participat in perioada 27-
29 septembrie la Aluminium World Trade Fairs and Conferences,
cel mai important targ mondial din industria aluminiului, organizat
din doi in doi ani in Düsseldorf, Germania.
Evenimente importante in anul financiar 2022 (continuare)
Raport anual 2022
14
Raportul consolidat al administratorilor
Participarea la aceste targuri si conferinte este o experienta valoroasa
pentru profesionistii din industrie, deoarece ofera o oportunitate de a
afla despre noile tehnologii, produse si tendinte din industrie si de a
crea legaturi cu colegi si experti in domeniu.
Vimetco
Extrusion,
filiala
din
aval
a
ALRO,
sarbatoreste cea de-a 16-a aniversare prin cresterea
productiei
Vimetco Extrusion a atins un reper strategic de crestere a productiei
sale cu 40%, sarbatorind 16 ani de activitate neintrerupta. Aceasta
etapa s-a tradus si mai mult intr-un progres continuu în ceea ce
priveste capacitatea de productie si portofoliul de produse cu valoare
adaugata mare si foarte mare pentru constructii, energie solara,
medicala, inginerie sau industria transporturilor.
Vimetco Extrusion si-a crescut productia de la 5.000 tpa in 2007, din
care 10% erau produse cu valoare adaugata, la 35.000 de tone in
2022, majoritatea reprezentata de produse cu valoare adaugata mare
si foarte mare. Mai mult, compania a reusit sa-si atinga obiectivul de
a deveni un one-stop shop pentru clientii din intreaga lume, oferind
produse care sprijina proiecte eficiente in industrii strategice si cu o
amprenta redusa asupra mediului.
VIMETCO EXTRUSION sarbatoreste cea
de-a 16-a aniversare cu o investitie de
10 milioane EUR
Octombrie 2022
ALRO, selectata de Complexul Energetic Oltenia
pentru a construi impreuna o centrala electrica pe
gaz, la Isalnita
ALRO a fost declarata ca fiind „investitorul selectat” in urma unei
licitatii publice organizate de Complexul Energetic Oltenia pentru
a construi impreuna o centrala electrica pe gaz, la Isalnita. Acest
parteneriat va oferi ALRO oportunitatea de a-si diversifica modelul
de afaceri, deoarece securitatea aprovizionarii cu energie electrica
reprezinta o necesitate pentru industria aluminiului si va sprijini
planurile de dezvoltare pe termen lung ale Grupului intr-un mediu de
afaceri plin de provocari.
In conformitate cu anuntul de licitatie, Complexul Energetic Oltenia
si ALRO vor negocia infiintarea unei societati cu capital mixt de tip
„Special Purpose Vehicle” (SPV) care va construi o centrala electrica
pe gaze naturale de 850 MW, sub rezerva probarilor corporative ale
ambelor companii. Aceasta va inlocui doua blocuri energetice vechi
pe carbune de 315 MW fiecare.
Grupul ALRO saluta decizia Guvernului de a
adopta masura pentru compensarea costurilor
indirecte cu emisiile incorporate in pretul energiei
In luna octombrie 2022, Ordonanta de Urgenta nr. 138/12.10.2022
(„OUG 138/2022”) a fost publicata in Monitorul Oficial. OUG 138/2022
stabileste o schema de ajutor de stat acordata intreprinderilor din
sectoarele care sunt expuse unui risc real de relocare din cauza
costurilor indirecte mari datorate transferului costurilor emisiilor de
gaze cu efect de sera in pretul energiei electrice. Comisia Europeana
a aprobat aceasta schema prin decizia 6586/ 12.09.2022. Grupul a
depus dosarul in timp util pentru a beneficia de aceasta schema.
Ulterior, in decembrie, ALRO a primit compensatia pentru anul
2021 in valoare de 367 milioane RON. Schema de sprijin a fost
elaborata in conformitate cu prevederile Ghidului Comisiei Europene
privind anumite masuri de ajutor de stat in contextul schemei de
comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de sera
post-2021 si a vizat sectoarele expuse unui risc real de relocare a
emisiilor de CO
2
din cauza costurilor indirecte cu emisiile incorporate
in pretul energiei.
Noiembrie 2022
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor ALRO
In data de 22 noiembrie 2022, au avut loc Adunarile Generale
Ordinara
si
Extraordinara
ale
Actionarilor
ALRO.
Unele
dintre
punctele
privind
activitatea
de
afaceri
si
administrativa
incluse
pe ordinea de zi a sedintei extraordinare si votate ulterior au fost:
participarea companiei la infiintarea unei societati mixte pentru
construirea unei centrale electrice de 850 MW la Isalnita, care a fost
aprobata si adoptarea Politicii de remunerare, care a fost respinsa in
varianta propusa de Consiliul de Administratie al Companiei.
ALRO a obtinut premiul al doilea pentru Raportul de
Sustenabilitate aferent anului 2021 la Gala ARIR
In cadrul celei de-a patra Gale a ARIR, desfasurata pe 17 noiembrie,
Raportul Consolidat al ALRO a primit premiul al doilea la categoria
„Cel mai bun raport de sustenabilitate”. Evenimentul a sarbatorit
performanta companiilor romanesti listate, a recunoscut cele mai
bune practici in relatiile cu investitorii si raportarea non-financiara
si a recunoscut contributia actorilor pietei de capital la economia
romaneasca.
“CEL MAI BUN RAPORT DE
SUSTENABILITATE”
premiul al doilea pentru ALRO
Evenimente importante in anul financiar 2022 (continuare)
Raport anual 2022
15
Raportul consolidat al administratorilor
Noua modificare aprobata pentru piata de energie
electrica si gaze naturale
La 11 noiembrie a fost aprobata o noua modificare a Ordonantei
de urgenta nr. 27/2022 privind masurile aplicabile clientilor finali din
piata de energie electrica si gaze naturale pentru stabilirea unor
masuri temporare pentru ca preturile la energie electrica si gaze
naturale platite de clientii finali sa nu conduca la blocarea activitatilor
economice la nivel national, oferind astfel predictibilitate pentru clientii
finali. Astfel, ordonanta prevede instituirea unui mecanism centralizat
de achizitie a energiei electrice in perioada 1 ianuarie 2023 - 31
martie 2025, care se aplica producatorilor cu o putere instalata mai
mare sau egala cu 10 MW, cu cateva exceptii, care vor vinde la
pretul de 450 RON/MWh furnizorilor de energie electrica care au
contracte incheiate cu clientii finali, operatorului de transport si
sistem de energie electrica si operatorilor de distributie a energiei
electrice, pentru ca acestia sa isi acopere consumul tehnologic
al retelelor operate de acestia printr-un un singur cumparator
care este Operatorul pietei de energie electrica si gaze naturale
„OPCOM” S.A.
Decembrie 2022
Adunarile Ordinara si Extraordinara ale
Actionarilor ALUM
La data de 12 decembrie 2022 au avut loc Adunarile Generale
Ordinara si Extraordinara ale Actionarilor ALUM. Unele dintre
punctele privind activitatea de afaceri si administrativa incluse
pe ordinea de zi a sedintelor si votate ulterior au fost: aprobarea
prelungirii
de
catre
Societate,
in
calitate
de
imprumutat
si
constituitor de garantii, a doua facilitati de credit de tip revolving
pentru finantarea activitatii curente a societatii si pentru emiterea
angajamentelor bancare (Scrisori de Garantie si Acreditive) cu
o valoare totala a creditului de 3.000.000 USD cu Garanti Bank
Romania S.A., in calitate de creditor, aprobarea mentinerii de
catre societate a garantiilor ipotecare existente etc.
Evenimente importante in anul financiar 2022 (continuare
Principalul scop al ALRO in anul 2022 si in viitor: sa
creeze valoare pentru actionari contribuind in acelasi
timp la un viitor mai sustenabil pentru noi toti!
Raport anual 2022
16
Raportul consolidat al administratorilor
Date informative
Denumirea companiei
ALRO S.A.
Sediul companiei
Str. Pitesti, nr.116, Slatina, Judetul Olt
Numar de telefon
0249-431 901
Numar fax
0249-437 500
Numar de inregistrare la Oficiul Registrului Comertului
J28/8/1991 în data de 31.01.1991
Cod unic de identificare fiscala
RO1515374
Clasa, tipul, numarul și principalele caracteristici ale valorilor mobiliare
emise de societatea comerciala
Actiuni nominative dematerializate si ordinare
Capital social subscris si varsat
356.889.567,5 RON
Identificator Unic la Nivel European (EUID)
ROONRCJ28/8/1991
Cod LEI ("Legal Entity Identifier")
5493008G6W6SORM2JG98
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise
Bursa de Valori Bucuresti - Piata Reglementata (simbol de piata: ALR)
Valoarea totala de piata pentru fiecare clasa de valori mobiliare
Categoria Premium – 1.142.046.616
1
RON
Grupul ALRO – entitati componente (la 31 decembrie 2022)
Denumirea companiei
Compania-mama
Actionariat (%)
ALRO S.A.
Vimetco PLC
54,19
Alum S.A.
ALRO S.A.
99,40
Conef S.A.
ALRO S.A.
99,97
Vimetco Extrusion SRL
ALRO S.A.
100,00
Vimetco Trading SRL (din decembrie 2021)
ALRO S.A.
100,00
Global Aluminium Ltd.
Alum S.A.
100,00
Bauxite Marketing Ltd.
Global Aluminium Ltd.
100,00
Sierra Mineral Holdings I Ltd.
Global Aluminium Ltd.
100,00
1
Calculata conform cotatiei la BVB, la data de 30 decembrie 2022 – ultima zi din 2022 in care au fost tranzactionate actiunile ALRO (713.779.135
actiuni *1,6 RON/ actiune).
ALRO S.A.
Raport anual 2022
17
Raportul consolidat al administratorilor
Prezentare generala
Informatii despre Grup
ALRO S.A. impreuna cu filialele sale (''Grupul ALRO'' sau ''Grupul'')
este unul dintre cei mai mari producatori integrati pe verticala din
Europa, dupa capacitatea de productie. Avand operatiuni in toate
fazele majore de fabricare a aluminiului, Grupul este format din
sectoare in amonte si in aval, de la minele de bauxita si rafinarea
materiilor prime la productia si vanzarea de produse din aluminiu
primar si prelucrat.
ALRO („Societatea” sau „Societatea-mama”) a fost infiintata in anul
1961 pe perioada nedeterminata sub forma unei societati comerciale
pe actiuni in conformitate cu Hotararea Guvernului Romaniei nr. 30
din 14 ianuarie 1991 privind infiintarea de societati comerciale pe
actiuni in ramura metalurgiei neferoase. Sediul administrativ si de
conducere al Societatii se afla in Romania.
Societatea a fost inregistrata sub denumirea comerciala “ALRO S.A.”
si este listata la Bursa de Valori Bucuresti („BVB”) din 16 octombrie
1997. Actiunile Companiei sunt tranzactionate la BVB sub simbolul
„ALR”. Incepand cu 18 martie 2019, Comitetul pentru Indici ai BVB
a aprobat includerea ALRO in BET, principalul indice al pietei si in
BET-TR, (indice care include si dividendele distribuite).
Actionarul principal al ALRO S.A. este Vimetco PLC (Republica
Cipru), care detine 54,19% din capitalul social al Societatii (la 31
decembrie 2022). Vimetco PLC este o societate cu raspundere
limitata, cu sediul social in Poseidonos 1, Ledra Business Center,
Egkomi, 2406 Nicosia, Republica Cipru. Entitatea de control final a
Companiei este Maxon Limited (Insulele Bermude).
Grupul ALRO include urmatoarele companii:
•
ALRO – producator de aluminiu – produse primare & prelucrate
(“PLP”) (societate listata la Bursa de Valori Bucuresti, Categoria
Premium);
•
Vimetco Trading – companie ce opereaza in vanzarea de
produse din aluminiu;
•
Vimetco Extrusion – producator de aluminiu extrudat;
•
Conef – societate de tip holding si de management;
•
ALUM –producator de alumina (societate listata la Bursa de
Valori Bucuresti, segmentul de piata ATS, categoria AeRo);
•
Global Aluminium – societate de tip holding;
•
Sierra Mineral Holdings (SMHL)
– societate de extractie a
bauxitei si
•
Bauxite Marketing - marketing.
Global Aluminium Ltd
.
(Insulele Virgine Britanice)
Societate de tip holding
ALRO S.A.
(Romania)
Produse aluminiu primar
Produse aluminiu procesat
Vimetco Extrusion S.R.L.
(Romania)
Activitate de extrudare
Conef S.A.
(Romania)
Societate de tip holding si de management
Alum S.A.
(Romania)
Rafinarie alumina
100%
99.9%
99.4%
100%
100%
100%
Sierra Mineral Holdings I Ltd.
(Insulele Virgine Britanice
cu operatiuni în Sierra Leone)
Bauxite Marketing Ltd.
(Insulele Virgine Britanice)
Marketing
Mina de bauxita
Vimetco Trading S.R.L.
(Romania)
Activitate de vânzare
produse din aluminiu
100%
Raport anual 2022
18
Raportul consolidat al administratorilor
Grupul este integrat pe verticala, operatiunile sale fiind organizate,
in scop de management, in patru segmente:
Bauxita, Alumina,
Aluminiu Primar si Aluminiu Prelucrat.
In acest fel, resursele
sunt alocate in mod eficient si se poate face o evaluare adecvata a
performantelor fiecarui segment, aceasta organizare fiind in acelasi
timp baza pe care Grupul raporteaza informatiile catre Conducere:
•
Segmentul Bauxita consta in minele de bauxita operate de
Grup in Sierra Leone (Africa) si care include companiile SMHL,
Global Aluminium si Bauxite Marketing;
•
Segmentul
Alumina,
consta
in
operatiunile
Grupului
de
producere a aluminei, materia prima principala pentru producerea
aluminiului electrolitic si include rafinaria de alumina, ALUM;
•
Segmentul Aluminiu Primar produce produse din aluminiu
primar precum sarma, sleburi, bare
si include, in principal
Sectia de Anozi, Sectia de Electroliza, Sectia Turnatorie si Eco
Reciclare Aluminiu;
•
Segmentul Aluminiu Prelucrat, produce produse laminate
plate (“PLP”), precum placi, table si benzi, benzi fasiate si
produse extrudate.
Atat instalatiile de productie de aluminiu primar, cat si cele de
prelucrare se afla in Slatina, in timp ce rafinaria de alumina se afla in
Tulcea, Romania (Europa).
Exploatare
bauxita
Rafinarie
alumina
Facilitatea de
productie de
aluminiu primar
Turnare
(aluminiu primar)
Procesare
(aluminiu prelucrat
si extrudare)
Sierra Leone
Tulcea
Slatina
VANZARI
Urmatorul grafic prezinta fluxul tehnologic pe verticala al sectoarelor din amonte si din aval ale Grupului:
Locatie
Functie
Capacitati @ 31 Decembrie 2022
Sierra
Leone
Prelucrarea si uscarea
bauxitei
1.500.000 tone pe an pentru instalatia de spalare a principalei instalatii de spalare
Instalatia de spalare 1 (extensie a principalei instalatii de spalare): 420.000 tone pe an
Instalatia de spalare 2 (extensie a principalei instalatii de spalare): 204.000 tone pe an
720.000 tone pe an pentru instalatia de uscare
480.000 tone pe an pentru instalatiile de prelucrare*
*nicio operatiune de prelucrare planificata pentru 2023
Tulcea
Rafinarie alumina
600.000 tone de alumina pe an
1
Slatina
Topire si Turnare
2
265.000 tone de aluminiu electrolitic pe an
47.000 tone de aluminiu reciclat si
332.000 tone de aluminiu primar turnat pe an
Slatina
Procesare
3
100.000 tone PLP-uri
4
pe an si si in prezent se deruleaza un program de extindere a acestei capacitati la
120.000 tone pe an
35.000 tone de profile extrudate pe an
Note
(1) Din cauza preturilor prohibitive ale energiei si gazelor naturale, Grupul ALRO a trebuit sa ia decizii decisive pentru pastrarea activelor Grupului.
Incepand cu august 2022, Conducerea a propus suspendarea temporara a operatiunilor de productie de alumina ale ALUM. De atunci, Grupul a
cumparat necesarul de alumina din import, la preturi mai competitive decat cele furnizate de ALUM.
(2) Unitatea de productie, sectia anozi si unitatea de turnare a aluminiului. In prezent, doua din cele 5 hale de electroliza functioneaza (aproximativ
180.000 de tone sunt suspendate si vor fi repornite o data ce conditiile pietei de energie revin la normal).
(3) Instalatiile de laminare la cald si la rece si sectia de extrudare.
(4) Estimare bazata pe un mix de productie de referinta, sub rezerva modificarilor mixului de productie.
Sierra Leone
(AFRICA)
Tulcea
(ROMANIA)
Slatina
(ROMANIA)
Slatina & Bucuresti
(ROMANIA)
Raport anual 2022
19
Raportul consolidat al administratorilor
ALRO este structurata in doua divizii:
•
Divizia
Aluminiu
Primar
include
divizia
interna
de
aluminiu primar a Companiei si cuprinde Sectia Anozi,
Sectia Electroliza, Turnatoria, Eco-Topitoria, Atelierul de
reparatii si piese de schimb,
transportul rutier si feroviar
si
alte
sectii
responsabile
pentru
servicii
auxiliare.Ca
urmare
a
investitiilor
in
modernizarea
echipamentelor
si in tehnologie noua, ALRO a atins o capacitate de
productie de 265.000 tpa electrolitic pe an (dintre care
180.000 tpa au fost puse in conservare in S1 2022). Eco-
Topitoria are o capacitate initiala de productie de 35.000
tone si a atins in 2022 o capacitate de 47.000 tpa, iar
Turnatoria are o capacitate de productie de 332.000 tone
de aluminiu primar pe an. Totodata, toti anozii necesari
pentru electroliza aluminei sunt produsi intern;
•
Divizia
Aluminiu Prelucrat (PLP) depinde de o gama
de produse specifice fabricate la un anumit moment,
instalatiile Grupului avand o capacitate de 100.000 tone
pe an de produse laminate plate si 35.000 tone pe an
de profile extrudate. Grupul intentioneaza sa mareasca
capacitate de productie de PLP la 120.000 tone pe an.
Filialele
Grupului
detin
mai
multe
acreditari.
De
exemplu,
ALRO este certificata ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO
50001 pentru managementul calitatii si are certificari NADCAP
pentru produse speciale, precum si EN 9100 pentru productia
aeronautica, dar si certificarea IATF 16949 pentru industria auto,
produsele sale fiind certificate pentru conformitate cu standardele
internationale de asigurare a calitatii pentru aluminiul primar, asa
cum sunt stabilite de Bursa de Valori din Londra, precum si cele
pentru produsele laminate plate. Pentru mai multe informatii in
acest sens, va rugam sa consultati site-urile web ale ALRO si ale
fiecarei filiale a Grupului.
In 2022, am trecut cu succes toate auditurile de calitate. Dintre
cele esentiale, pentru ALRO mentionam SRAC (ISO 9001, ISO
14001, ISO 45001 si ISO 50001); DQS-Aero (EN 9100); TUV
SUD CE Mark; NADCAP NDT-UT ( pentru procesul NDT-UT ne-
am pastrat statutul de “Supplier Merit” oferit de Nadcap); DNV
pentru produsele destinate constructiei de vapoare. In plus,
Compania doreste sa califice noi produse (de exemplu placi din
aliaje 2xxx si 7xxx) pentru a corespunde standardelor marilor
producatori de echpamente originale si, in aceasta privinta,
reprezentantii Companiei au continuat in 2022 discutii tehnice si
comerciale aprofundate.
Mai
mult,
inca
din
2020, ALRO
si
Vimetco
Extrusion
sunt
membri ai ASI (Aluminium Stewardship Initiative), o asociatie
internationala care contribuie la imbunatatirea sustenabilitatii in
sectorul global al aluminiului.
In
ianuarie
2023, ALRO
si-a
confirmat
practicile
de
afaceri
sustenabile si responsabile, obtinand cu succes prestigioasa
certificare
Aluminium
Stewardship
Initiative
(ASI),
dupa
o
evaluare extinsa si amanuntita a performantei de sustenabilitate
a Companiei. Astfel, acest certificat este primul emis din Europa,
pe baza ASI Performance Standard V3 (Versiunea 3, cea mai
recenta
versiune
disponibila,
publicata
in
luna
mai
2022).
Standardul de performanta ASI este recunoscut la nivel mondial,
inclusiv de catre organizația LME, deoarece respectă cerințele
ridicate ale programului LME Red Flag privind aprovizionarea
responsabila.
ALRO produce o gama diversificata de produse, dupa cum este
detaliat mai jos:
•
sarma din aluminiu si aliaje de aluminiu;
•
bare din aluminiu si aliaje de aluminiu
•
sleburi din aluminiu si aliaje de aluminiu;
•
placi din aluminiu si aliaje de aluminiu (tratate termic si
netratate termic);
•
table, benzi si benzi fasiate din aluminiu si aliaje de aluminiu;
•
table, benzi si benzi fasiate placate, din aluminiu si aliaje de
aluminiu.
In ceea ce priveste extinderea portofoliului de produse, in 2022
au fost realizati pasi suplimentari, dupa cum este detaliat si mai
jos:
•
Producerea de placi tratate termic din aliaje dure, din aliaje
2xxx si 7xxx, cu realizarea unei grosimii minime de la 15 la
10 mm;
•
Producerea placilor din aliaj dure, netratate termic, din aliaje
cu continut ridicat de Mg, cu marirea intervalului de grosime/
latime la grosime mai mica (8 mm) si latime mare (1500 mm);
•
Programe de precalificare a fabricatiei experimentale pentru
placile destinate industriei aero, din aliaje 2xxx si 7xxx;
•
Productie de table si benzi din aliaje dure 5xxx, laminate la
rece, loturi de calificare;
•
Teste de calificare pentru table din aliaj 3103 stare H26.
Compania primeste alumina de la ALUM, rafinaria sa de alumina
cu o capacitate instalata de 600.000 tpa, care este obtinuta prin
utilizarea bauxitei extrase in Sierra Leone. Cu toate acestea,
din cauza preturilor prohibitive ale energiei si gazelor naturale,
Grupul ALRO a trebuit sa ia decizii decisive pentru pastrarea
activelor Grupului. Incepand cu august 2022, Conducerea a
propus suspendarea temporara a operatiunilor de productie de
alumina ale ALUM. De atunci, Grupul a cumparat necesarul de
alumina din import, la preturi mai competitive decat cele furnizate
de ALUM.
ALRO fabrica produse din aluminiu primar cu valoare adaugata
pentru clientii sai, iar aluminiul primar este, de asemenea, utilizat
ca materie prima de unitatile de productie de aluminiu prelucrat.
In plus, Compania vinde bare din aliaje de aluminiu filialei sale,
Vimetco Extrusion, care produce in continuare produse extrudate.
Raport anual 2022
20
Raportul consolidat al administratorilor
Vanzari (Vimetco Trading)
In decembrie 2021, ALRO a incheiat etapele de integrare a
activitatii de vanzari in structura Grupului prin finalizarea achizitiei
Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC
si filiala sa, Vimetco Management Romania. Din 2008, Vimetco
Trading a actionat in principal ca agent fara reprezentare al
ALRO pe toate pietele de produse de aluminiu din lume. In
urma acestei tranzactii, ALRO detine 100% din capitalul Vimetco
Trading.
Aceasta
tranzactie,
realizata
la
valoarea
de
piata
evaluata a Vimetco Trading ii permite companiei ALRO sa isi
imbunatateasca sinergiile intre productia si vanzarea produselor
finite si sa beneficieze de o echipa de vanzari si marketing cu o
experienta consolidata in peste zece ani de activitate.
In 2022 comparativ 2021, in ciuda volumelor mai mici de vanzari
generate de scaderea cererii, a nivelurilor ridicate ale stocurilor
in
randul
distribuitorilor,
a
concurentei
agresive
din
partea
furnizorilor din strainatate si a factorilor geo-politici nefavorabili,
ALRO si-a continuat strategia de consolidare a prezentei sale ca
furnizor de produse cu valoare adaugata mare, in special pentru
industriile aero si auto.
In conformitate cu aceasta strategie, in octombrie 2022, ALRO
a primit certificatul de calificare ca furnizor de placi de aluminiu
pentru
aplicatii
aerospatiale
de
la
Leonardo
Helicopters.
Portofoliul de clienti din industria aerospatiala s-a extins rapid in
a doua jumatate a anului 2022 prin incheierea de noi parteneriate
cu jucatori importanti din industrie pentru livrari in Europa si
destinatii din strainatate.
Chiar
daca
in
T2
2022,
intreruperile
afacerilor
generate
de
pandemia de COVID-19 au fost din ce in ce mai putin vizibile
pentru
operatiunile
noastre
europene,
impactul
negativ
al
costurilor
record
la
transportul
de
marfuri
pentru
destinatiile
noastre de peste mari, in special in America de Nord, a continuat
sa persiste pe parcursul intregului an.
Razboiul din Ucraina si cele opt valuri de sanctiuni impuse
de autoritatile europene impotriva Rusiei au schimbat drastic
dinamica
pietei.
Productia
si
vanzarile
de
aluminiu
au
fost
impactate de criza energetica care a afectat toti membrii UE,
interzicerea importurilor de PLP din Rusia fara restrictii asupra
importurilor de aluminiu primar si inflatia ridicata, care a dus
la perturbarea cererii in majoritatea sectoarelor industriale, cu
exceptia industriei ambalajelor si cea aerospatiala. Politica anti-
dumping aplicata de Comisia Europeana impotriva importurilor
de PLP din China incepand cu luna iulie, dupa o suspendare de
noua luni, a avut un impact relativ scazut asupra pietei. Scaderea
costurilor de transport din China catre Europa a contrabalansat
orice rezultat pozitiv asteptat, iar cea mai mare taxa anti-dumping
de 24,7% a fost inca prea mica pentru a acoperi diferentele de
pret dintre fabricile europene si chineze. Scaderea cererii a
inceput in industria de constructii inca de la inceputul T2, care
s-a extins la toate celelalte sectoare industriale (cu exceptia
ambalajelor si aero) si a condus la acumulari masive de metal
in depozitele distribuitorilor/centrelor de servicii (atat materiale
europene, cat si de pe alte continente).
Distorsiunea pietei a aratat o evolutie completa in T4 2022 si este
de asteptat sa dureze in T1 2023, deoarece anumiti distribuitori
importanti arunca metal pe piata pentru a genera numerar pentru
afacerile lor. In ceea ce priveste produsele primare, participantii
de pe piata au continuat sa evidentieze o lichiditate mai scazuta
sau lipsita de lichiditate pe piata spot de bare din cauza volatilitatii
LME, a costurilor mai mari ale energiei si a nivelurilor stocurilor
si a comenzilor existente anulate de utilizatorii finali. Sectorul
constructiilor si problemele legate de logistica si fluxul de numerar
au
impins
drastic
cererea
si
nivelurile
primelor.
Primele
au
continuat sa fie sub presiune intensa din cauza scaderii cererii
si a concurentei agresive din Turcia si alte tari (Vietnam, India).
Cererea de sarma a continuat sa se stabilizeze pe tot parcursul
anului 2022, dar clientii au considerat ca sursele alternative
(Orientul Mijlociu si Asia) sunt foarte atractive.
ALRO isi propune sa mentina un grad ridicat de flexibilitate in ceea
ce priveste mixul sau de produse pentru a se adapta la conditiile
de piata care sunt in schimbare rapida. Pentru 2023 ne vom
concentra in continuare pe cresterea vanzarilor noastre de produse
cu valoare adaugata mare, cu un accent deosebit pe sectoarele
aero si auto. In perspectiva de lunga durata, datorita noilor noastre
programe de calificare a aliajelor, sunt in curs de pregatire produse
mai sofisticate si personalizate pentru a raspunde mai bine nevoilor
unice ale utilizatorilor finali din industrie.
Mai mult, in 2022, ALRO a participat la diverse targuri si expozitii,
precum:
1.
Aerospace and Defense Meetings Sevilla (iunie 2022).
2.
Farnborough International Airshow (iulie 2022 - ca vizitatori).
3.
Aluminium Fair Düsseldorf (septembrie 2022).
4.
Abu Dhabi Air Expo (noiembrie 2022).
5.
Aeromart Toulouse (noiembrie-decembrie 2022).
A fost obtinuta o noua calificare pentru industria aerospatiala
de
la
Leonardo
Helicopters
si
au
fost
inregistrate
progrese
in procesele de calificare cu alti OEM esentiali din domeniul
aerospatial.
Pentru
materialele
noastre
placat
destinate
fabricatiei de schimbatoare de caldura, au inceput discutii cu mai
multi OEM, urmand a fi finalizati pasi suplimentari in cursul anului
2023 pentru calificari viitoare.
In ceea ce priveste situatia geo-politica de la granita cu Romania,
schimbarile
s-au
produs
in
principal
pe
pietele
PLP,
unde
importurile din fabricile rusesti s-au oprit imediat dupa inceputul
razboiului din Ucraina. Nu a fost niciun impact asupra pietelor de
produse primare, unde nu exista restrictii, iar metalul rusesc este
liber pentru import.
Ne asteptam ca inceputul anului 2023 (cel putin primul trimestru)
sa fie marcat de incertitudine si un nivel oarecum scazut al cererii,
in timp ce efectele negative ale cererii reduse, stocurilor ridicate
si instabilitatea geopolitica continua sa fie prezente pe piata. Cu
toate acestea, incepand cu al doilea trimestru, stabilitatea va
redefini majoritatea pietelor (europene si de peste mari), cererea
capatand un curs de redresare si preturile iesind in sfarsit din
procesul de corectie.
Taxele anti-dumping impuse importurilor din China, anuntate de
Comisia Europeana in aprilie 2021, au agitat pietele europene
de PLP si au transmis o unda de soc in randul principalilor
importatori de material chinezesc. Din pacate, acest lucru a fost
de scurta durata, intrucat Comisia Europeana si-a inmuiat tonul
si a decis sa suspende impunerea taxelor anti-dumping pentru
noua luni, din octombrie 2021 pana in iulie 2022.
Domnul
Florin
Verboncu
asigura
Managementul
Executiv
al
Vimetco Trading – CEO, iar domnul Marian Năstase si doamna
Svetlana Pînzari sunt Administratori ai companiei.
Raport anual 2022
21
Raportul consolidat al administratorilor
SMHL
Vanzari Bauxita
Vanzari
Alumina
Vanzari de
Aluminiu
Primar
Vanzari
Produse
Procesate
VIMETCO
EXTRUSION
VANZARI CATRE TERTI
Alum
ALRO
FRP
41%
20%
100%
39%
9%
91%
18%
82%
SMHL
Vanzari Bauxita
Vanzari
Alumina
Vanzari de
Aluminiu
Primar
Vanzari
Produse
Procesate
VIMETCO
EXTRUSION
VANZARI CATRE TERTI
Alum
ALRO
FRP
36%
13%
100%
51%
22%
78%
100%
0%
2022 (tone)
2021 (tone)
Raport anual 2022
22
Raportul consolidat al administratorilor
Productie
2022 s-a dovedit destul de provocator din punctul de vedere al
productiei, deoarece costurile materiilor prime, cum ar fi electricitatea
si gazul, au ramas supuse fluctuatiilor de pret si au continuat sa
atinga niveluri foarte ridicate. Cu toate acestea, ALRO a anuntat
demararea unui nou proiect cu Complexul Energetic Oltenia pentru
infiintarea unui SPV pentru construireafunei centrale electrice pe gaz
natural de cca. 850 MW in Sucursala Termoelectrica Isalnita, care
va inlocui unitatea 7 si unitatea 8 de 315 MW fiecare, ambele pe
carbune, ca parte a eforturilor ALRO de a-si asigura aprovizionarea
cu energie electrica intr-un mediu de afaceri foarte provocator. Acest
proiect reprezinta o investitie neprioritara conform art. 10d, alin. (6),
punctul 2 din Directiva 2018/410 de modificare a Directivei 2003/87/
CE pentru a spori reducerile rentabile ale emisiilor si investitiile cu
emisii scazute de carbon si Decizia (UE) 2015/1814, care vizeaza
modernizarea
sistemelor
energetice,
imbunatatirea
eficientei
energetice, inclusiv reducerea emisiilor de CO
2
, fiind deja aprobat de
Comisia Europeana a fi finantat prin Fondul de Modernizare (50%
reprezinta resurse nerambursabile).
De asemenea, ca o consecinta a noului model de afaceri aplicat
de Grup de la inceputul anului 2022, pentru a compensa reducerea
productiei de aluminiu electrolitic prin suspendarea a trei din cinci
hale de electroliza, Compania a achizitionat de pe piata lingouri de
aluminiu. In plus, Compania a incheiat contracte de prelucrare cu
clienti fideli si a fost de acord sa prelucreze metalul livrat de acesti
clienti prin perceperea unei taxe de topire si prelucrare si restituirea
unui produs special comandat, cum ar fi sarma. O alta masura luata
de conducere pentru a reduce ratele de consum si a asigura o rata
de utilizare mai eficienta a echipamentelor de lucru actuale a fost
reducerea la minimum a intensitatii curentului cuvelor cu7 kA, de la
112 kA la 105 kA.
Mai mult, productia a fost aliniata cu cererea de vanzari care s-a
confruntat cu o incetinire in 2022.
Pe langa aceasta, in lunile august si septembrie 2022 productia din
sectia Eco Reciclare Aluminiu a trebuit sa fie oprita, ca urmare unui
incendiu in luna iulie, in urma caruia instalatia de filtrare gaze arse
a cuptoarelor de topire a fost avariata si nu a mai permis folosirea
cuptoarelor, fiind necesara repararea instalatiei de filtrare gaze arse.
Pe de alta parte, proiectul de crestere a capacitatii Eco-Topitoriei a
fost continuat in 2022, deoarece aceasta reprezinta o prioritate de top
la nivelul Grupului. Cresterea cantitatii de metal topit din reciclarea
deseurilor pana la 100.000 tpa va sprijini obiectivul strategic al ALRO
de a atinge 120.000 tpa de produse cu valoare adaugata mare si de
a reduce dependenta de preturile energiei electrice.
Tintele si obiectivele strategice din cadrul Diviziilor Aluminiu Primar
si Aluminiu Prelucrat pe termen mediu si lung sunt detaliate mai jos:
•
Realizarea nivelurilor de productie, consumuri si intretinere in
limitele bugetului;
•
Optimizarea costurilor generale;
•
Atingerea cantitatii de 120.000 tpa de produse cu valoare
adaugata mare;
•
Imbunatatirea managementului stocurilor si implementarea
indicatorilor de monitorizare pentru evaluare. Pe parcursul
anului, s-au aplicat masuri de planificare si programare mai
bune pentru a evita epuizarea stocurilor sau stocurile in
exces si, acolo unde este posibil, aprovizionarea din doua
sau mai multe surse pentru a imbunatati siguranta acesteia;
•
Economie circulara si zero deseuri eliminate la halda;
•
Identificarea de noi clienti si noi produse;
•
Digitalizarea fabricii si securitatea cibernetica;
•
Imbunatatirea departamentului de cercetare si dezvoltare.
Alaturi de otel,
aluminiul este cel mai utilizat
material in constructia multor vehicule
Principalele investitii realizate in anul 2022
Planul de investitii 2022 al ALRO, aprobat la inceputul anului,
s-a ridicat la aproape 23 de milioane USD si a avut urmatoarele
obiective:
•
Reducerea dependentei de energie electrica prin cresterea
cantitatii de metal topit provenind din deseuri din aluminiu si
sustinerea obiectivului strategic ALRO de a atinge 120.000
tpa de produse cu valoare adaugata mare si foarte mare;
•
Asigurarea conditiilor necesare pentru respectarea legislatiei
stricte impuse de Uniunea Europeana cu privire la emisiile
de CO
2
si aspectele de mediu;
•
Cresterea fiabilitatii operationale a echipamentelor critice
din Divizia Aluminiu Prelucrat ALRO si imbunatatirea calitatii
Produselor Laminate Plate (“PLP”);
•
Continuarea
programelor
de
imbunatatire
a
eficientei
energetice a echipamentelor sale si a proceselor tehnologice
prin inlocuirea componentelor cuvelor de electroliza folosind
tehnologia AP12LE;
•
Sustinerea
procesului
existent
si
a
capacitatii
actuale
de productie prin asigurarea de echipamente/conditii de
functionare sigure si fiabile pentru procesele tehnologice,
in conformitate cu graficele de intretinere si reglementarile
standard.
In 2022, ALRO a fost declarata „investitor selectat” in urma unei
licitatii publice organizate de Complexul Energetic Oltenia (CEO)
pentru infiintarea unei SPV public-privat pentru construirea unei
centrale electrice pe gaze naturale de cca. 850 MW in cadrul
Sucursalei Termoelectrice Isalnita.
Tinand cont de strategia ALRO de crestere a ponderii produselor
cu valoare adaugata mare in mixul de productie, in paralel cu
cresterea productiei de PLP care ar trebui sa ajunga la 120.000
tpa in urmatorii ani, ALRO a demarat procesul de contractare si
instalare a unui fierastrau de inalta precizie de debitare pentru
placi din aliaje de aluminiu (proiect: Amenajarea unui nou flux
Raport anual 2022
23
Raportul consolidat al administratorilor
de productie destinat debitarii placilor laminate la dimensiunile
cerute de clientii ALRO din industrii specializate in vederea
dezvoltarii unui nou atelier "Cut To Size", capabil sa produca
piese cu dimensiuni si tolerante cat mai aprope de cerintele
clientilor, deci cu o valoare adaugata foarte mare, ceea ce va
plasa ALRO mai aproape de etapa de prefabricare a produselor
laminate plate).
In 2022 a fost continuat proiectul „Dezvoltarea capacitatilor de
topire a deseurilor in Eco-Topitorie prin instalarea a doua cuptoare
cu camera dubla, a unui cuptor de mentinere si a instalatiei
aferenete de colectare si tratare gaze” si au fost semnate mai
multe contracte de achizitie. Toate lucrarile la cladirea unde
acestea vor fi montate au fost finalizate in urma autorizatiilor si
avizelor de proiectare necesare.
Livrarea componentelor apartinand masinilor/ echipamentelor
necesare dezvoltarii capacitatii de reciclare a deseurilor a fost
finalizata si pana la sfarsitul anului 2022. Instalarea acestora
a inceput si va continua in 2023, utilajele/echipamentele fiind
programate sa fie complet operationale in 2023.
In plus, in 2022, a fost instalat cuptorul de mentinere care va
deservi noua capacitate de topire a deseurilor, in urma relocarii
si modernizarii unui cuptor de 35 de tone existent in Turnatorie.
Proiectul,
care
vizeaza
cresterea
capacitatii
de
reciclare
si
reducerea dependentei de pretul energiei electrice, va avea
o capacitate de cca. 50.000 tpa si va ajuta ALRO sa atinga o
capacitate totala de retopire a deseurilor de cca. 85.000 tpa,
astfel incat sa furnizeze metalul topit necesar pentru a sprijini
realizarea viitoarei productii de PLP de 120.000 tpa.
In cadrul strategiei sale de asigurare a propriei productii de energie din
resurse durabile, ALRO a inceput sa analizeze posibilitatea instalarii
propriilor capacitati de producere a energiei durabile. In acest scop,
in 2022, ALRO a finalizat studiile de fezabilitate pentru construirea
unui sistem fotovoltaic de aproximativ 50 MW pe terenurile si cladirile
din diviziile Aluminiu Primar si Aluminiu Prelucrat (sistem fotovoltaic
de 23 MW in divizia Aluminiu Primar si sistem fotovoltaic de 27 MW
in divizia Aluminiu Prelucrat) si o Centrala cu ciclu combinat de
aproximativ 470 MW in divizia Aluminiu Primar, urmand ca dupa
definitivarea tehnologiilor de producere hidrogen / gaze naturale
sintetice (gaze verzi), aceste noi capacitati de producere energie
electrica sa fie trecute pe noul tip de combustibil cu costuri minime
(hydrogen-ready gas turbines).
A
fost
demarata
procedura
de
obtinere
a
Certificatului
de
Urbanism
si
a
autorizatiilor
necesare
pentru
dezvoltarea/
operationalizarea proiectelor pentru ambele proiecte.
Proiectul RTA (AP12LE – tehnologie moderna
pentru un consum scazut de energie in Sectia
electroliza)
Ca parte a strategiei sale de imbunatatire a eficientei energetice
si asigurare a fiabilitatii si sigurantei procesului de productie,
ALRO a incheiat in 2018 un contract cu Rio Tinto Aluminium
Pechiney pentru imbunatatirea design-ului cuvelor de electroliza.
AP12LE
(Aluminium
Pechiney
Low-Energy)
reprezinta
o
tehnologie de ultima generatie dezvoltata de Rio Tinto Aluminium
Pechiney si implementata la nivelul ALRO. Obiectivul acestui
proiect este reducerea consumului de energie al cuvelor cu
aproximativ 300 kWh/tona de aluminiu, pastrandu-se totodata
capacitatea de productie. Tehnologia AP12LE vizeaza un consum
de energie sub 13 MWh/tona, de la o medie de 13,28 MWh/tona
la tipul de cuve AP12 care sunt in prezent in functiune in ALRO,
mentinand in acelasi timp eficienta curentului (respectiv mai mult
de 95,5%). Designul de cuva AP12LE se bazeaza pe tehnologia
“Brick Technology" dezvoltata de RTA si foloseste materiale noi
pentru reconstructia cuvei, ansambluri catodice si bare de curent
noi, precum si anozi cu sloturi. Modernizarea se va desfasura in
etape, in conformitate cu planul de reparatii cuve si fara niciun
impact asupra productiei de aluminiu.
In 2022, ALRO a modernizat
20 cuve
cu ajutorul tehnologiei AP12LE
In anul 2022 au fost puse in functiune un numar de 20 de cuve
dupa reconditionare pe baza tehnologiei AP12LE, in stransa
corelare cu programele de intretinere si productie care au fost
adaptate modelului de afaceri adoptat de Companie in anul
2022; acest model de afaceri este indreptat spre reducerea
dependentei Companiei de energia electrica si mentinerea cat
mai mult posibil a structurii portofoliului de produse ALRO, pentru
a face fata conditiilor foarte dificile cu care s-au confruntat pietele
in ultimii ani.
Cu 185 cuve de electroliza reconditionate conform noii tehnologii
cu consum redus de energie de la inceputul proiectului cu Rio
Tinto AP, ALRO va continua sa investeasca in programele sale
de eficienta energetica, care includ continuarea programului de
reconditionare a cuvelor in 2023 cu alte 30 de cuve.
Dupa ce ALRO va finaliza acest proiect, Compania va fi in top
10 uzine de aluminiu la nivel mondial (cu exceptia Chinei) din
perspectiva eficientei energetice in electroliza.
Raport anual 2022
24
Raportul consolidat al administratorilor
Cercetare si Dezvoltare
Departamentul de Cercetare & Dezvoltare desfasoara activitati
in urmatoarele domenii:
•
Monitorizarea fluxurilor si tehnologiilor pentru a determina
influentele asupra parametrilor proceselor si a gasi solutii de
optimizare a acestora;
•
Dezvoltarea modelelor matematice pentru a crea produse
pe baza parametrilor procesului si a calitatii finale dorite;
•
Teme de cercetare la scara industriala ce decurg din nevoile
proceselor de productie;
•
Sprijin si ajutor pentru implementarea masurilor stabilite in
urma misiunilor de consultanta tehnica;
•
Analiza apelurilor in cadrul programului UE pentru cercetare
si inovare Orizont 2020 pentru a identifica proiecte adecvate
pentru ALRO;
•
Dezvoltarea
in
cadrul
sectiei
sale
de
tratament
termic,
dotata
cu
echipamente
achizitionate
prin
proiectul
de
finantare europeana, de tehnologii de producere a tablelor
subtiri tratate termic;
•
Dezvoltarea de noi analize in cadrul laboratorului sau de
analize
metalografice,
urmand
cerintele
de
calitate
ale
clientilor din industria aeronautica si auto.
Dintre programele care s-au desfasurat cu succes in 2022
amintim:
•
Dezvoltarea unui nou aliaj de aluminiu, sleburi din seria 7xxx
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata,
destinate industriei aeronautice
•
Dezvoltarea unui nou aliaj de aluminiu, sleburi din seria 2xxx
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata,
destinat industriei aeronautice
•
Dezvoltarea unui nou aliaj de aluminiu, sleburi din
seria
6xxx
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata,
destinat industriei aeronautice
•
Dezvoltarea
unui
nou
aliaj
de
aluminiu
seria
5xxx,
din
sleburi in table
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata, in
special pentru industria auto.
•
Dezvoltarea unor noi produse din aliaje de aluminiu din
seria 6xxx pentru industria auto
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata.
O alta parte esentiala a activitatii de cercetare si dezvoltare este
colaborarea cu universitati din tara si strainatate in derularea
unor proiecte, precum:
•
Universitatea
Politehnica
din
Bucuresti
(doua
lucrari
stiintifice publicate in revista INCAS (Institutul National de
Cercetare in domeniul Aerospatial) si in Revue Roumaine
Science et Technique)
1.
Analiza prin metoda elementelor finite a fluxului de aer și
transferului de caldura la cuptorul de imbatranire pentru
placi din aliaje de aluminiu
2.
Analiza numerica a fluxului si transferului de caldura la
cuptorul de tratament termic de imbatranire pentru placi din
aliaje de aluminiu
•
Universitatea Transilvania din Brasov (o lucrare stiintifica
publicata in IOP Conference Series: Materials Science and
Engineering)
1.
Influenta conditiilor de procesare a placilor din aliaj aluminiu
6061 asupra distorsiunii pieselor finite
•
Universitatea
de
Stiinte
Aplicate
din
Austria
(1
lucrare
stiintifica in QNDE-SUA)
1.
Caracterizarea placilor de aluminiu laminate si placate cu
masuratori cu unde acustice de suprafata pe baza de laser
Departamentul de cercetare si dezvoltare a prezentat o lucrare
la conferinta - Zilele Academiei Romane de Stiinte Tehnice
-
Eficienta
si
Eficacitate
in
Inginerie,
6-7
octombrie
2022:
Imbunatatirea eficientei procesului de intindere a placilor din
aliaje de aluminiu.
Mai mult, departamentul de cercetare si dezvoltare a inaintat
o
propunere
de
proiect
in
cadrul
programului
de
cercetare
si inovare al Uniunii Europene Orizont 2020: Lasere pentru
dezvoltarea si caracterizarea rapida a materialelor, dar acest
proiect nu a fost selectat.
Temele de cercetare aplicata vor continua sa imbunatateasca
functionarea proceselor tehnologice si sa reduca consumul de
utilitati. In plus, depunerea de noi proiecte in cadrul programului
Orizont va continua in timpul participarii la diferite conferinte/
congrese de specialitate.
Raport anual 2022
25
Raportul consolidat al administratorilor
Achizitii si Logistica
Circumstantele nefavorabile la nivel mondial au marcat anul
2022, generate si de situatia geopolitica, de cresterea brusca a
preturilor la energie la niveluri istorice, afectand direct sectorul
aluminiului, deoarece producerea aluminiului electrolitic este un
proces intensiv energetic. In plus, toate preturile materiilor prime
au inregistrat niveluri record, intregul proces de contractare fiind
extrem de provocator.
Principalele consecinte ale contextului geopolitic actual sunt:
•
Cresteri de pret la toate materiile prime si toate celelalte
materiale auxiliare (produse metalurgice, articole electrice
si mecanice, consumabile si asa mai departe);
•
Crestere brusca a timpului de livrare;
•
Disponibilitatea
pentru
materiale
specifice
(in
special
produse metalurgice, dar fara a se limita la acestea) a fost
extrem de redusa;
•
Contractele pe termen lung sau mediu nu au mai fost
posibile din cauza volatilitatii pietei.
Obiectivele principale ale Departamentului Achizitii si Logistica
in 2022 au fost:
•
Mentinerea sub control a preturilor materiilor prime de baza
fara a pune in pericol programul de productie din cauza
lipsei stocurilor (in ciuda eforturilor de mentinere a preturilor
de achizitie la un nivel competitiv, cheltuielile cu materiile
prime principale in 2022 au crescut cu 32% fata de 2021, in
timp ce LME a crescut cu 9%);
•
Aprovizionarea
eficienta
a
materiilor
prime
principale,
in termen si cu cele mai mici costuri in ceea ce priveste
preturile, logistica si conditiile de plata.
Toate materiile prime achizitionate de ALRO de la furnizori interni
si/sau straini respecta strict legislatia Uniunii Europene privind
siguranta si protectia mediului, inclusiv, dar fara a se limita la,
legislatia Comisiei Europene (CE) nr. 1907/2006 (REACH) si
Legislatia CE nr. 1272/2008 (CLP).
In 2022, obiectivele noastre principale au fost urmatoarele:
controlul
preturilor
materiilor
prime
principale
si
mentinerea
unui lant de aprovizionare sigur (cheltuielile cu materiile prime
principale cu exceptia aluminei in 2022 au fost in conformitate cu
bugetul 2022 luand in considerare doar diferenta de pret).
Cerintele guvernului chinez care sugereaza o retehnologizare a
sectorului magneziului pentru a transforma configuratia actuala
intr-una
mai
ecologica
au
afectat
puternic
disponibilitatea
magneziului, in special la inceputul anului 2022 si au determinat
si
o
creștere
extrema
a
preturilor.
Acest
impact
asupra
disponibilitatii si cresterii preturilor s-a datorat faptului ca, China
este
un
jucator
major
in
productia
mondiala
de
magneziu,
reprezentand aproximativ 85% din productia mondiala.
Potrivit
Ministerului
Industriei
si
Tehnologiei
Informatiei
din
China, emisiile de CO
2
din sectorul neferoase trebuie reduse
cu 18%, intre 2021-2025. Astfel, China trebuie sa modernizeze
aproximativ 4.000 de cuptoare cu metale neferoase pentru a viza
productia curata pentru a indeplini obiectivele de neutralitate din
punct de vedere al carbonului pana in anul 2030.
In 2023, principalele tinte ale Directiei Achizitii si Logistica sunt
urmatoarele:
•
controlul preturilor materiilor prime principale;
•
cresterea volumelor de deseuri de aluminiu conform planului
de productie;
•
planificarea si programarea pentru a evita lipsa stocurilor
sau
stocurile
excesive
si,
acolo
unde
este
posibil,
aprovizionarea din doua si/sau mai multe surse pentru a
imbunatati siguranta aprovizionarii;
•
asigurarea calitatii bunurilor si serviciilor;
•
prospectarea continua a noilor piete si furnizori pentru a ne
imbunatati rezultatele.
Pentru detalii privind structura achizitiilor Departamentului de Achizitii
si Logistica in anul 2022, a se vedea graficele de mai jos:
Local
10%
International
90%
Structura achizitiilor in 2022 pentru principalele materii prime
(exclusiv alumina)
Local
35%
International
65%
Structura achizitiilor in 2022 pentru principalele materii prime
(inclusiv alumina)
Nota: alumina achizitionata prin intermediul ALUM incepand cu
luna august 2022 este inclusa in categoria "Local".
Raport anual 2022
26
Raportul consolidat al administratorilor
Vanzarile consolidate ale Grupului
in 2022 au fost de 3.554.066
mii RON, mai mari cu doar 2% fata de cele raportate in perioada
similara a anului 2021 (respectiv 3.499.958 mii RON) , din cauza
cantitatilor mai mici vandute in linie cu cotatiile aluminiului mai
mici atat pentru LME, cat si pentru prime si a cererii in scadere
pentru aplicatiile industriale si auto.
ALRO a raportat vanzari de 3.180.972 mii RON in 2022 (2021:
3.280.341 mii RON) cu o contributie a vanzarilor pe segmentul
Aluminiu Primar catre terti de 854.168 mii RON in 2022, care
a
reprezentat
24%
din
veniturile
totale
ale
Grupului
(2021:
1.470.201 RON; 42%). Vanzarile catre terti ale segmentului
Aluminiu Prelucrat au reprezentat 70% din veniturile totale ale
Grupului in 2022, fiind de 2.479.397 mii RON (2021: 1.695.854
mii RON; 48%). Veniturile din vanzarile de produse prelucrate au
crescut cu 46% in 2022 fata de 2021, in timp ce aluminiul primar
a inregistrat o scadere de 42% in aceeasi perioada. Aceasta
performanta buna a fost obtinuta datorita cresterii cantitative
a vanzarilor de placi tratate termic seria 2xxx si 7xxx si placi
Aero cu peste 4.150 de tone in 2022 fata de anul precedent.
De asemenea, vanzarile cantitative de produse extrudate au
inregistrat o evolutie pozitiva, Grupul livrand o cantitate mai mare
cu 1.660 de tone fata de 2021. Alti factori, care au contribuit la
cresterea vanzarilor de produse prelucrate, au fost primele de
vanzare mai mari, cursul de schimb mai mare si evolutia pozitiva
a LME in 2022 fata de 2021.
Rezultatul net al Grupului pentru a
nul 2022 a fost un profit net
de 409.479 mii RON, mai mare decat cel inregistrat in 2021, de
26.256 RON, in timp ce ALRO a raportat un profit net de 330.971
mii RON in 2022 fata de 35.210 mii RON in aceeasi perioada
a anului trecut. In 2022, Grupul si Societatea au inregistrat
venituri din subventii in suma de 804.323 mii RON la nivel de
Grup si 802.941 mii RON la nivel de Companie, reprezentand
compensatii la care sunt indreptatite ca urmare a costurilor mari
cu energia electrica (2021: 0). Schema de compensare face parte
din planurile Romaniei de a subventiona partial intreprinderile
care sunt mari consumatoare de energie pentru preturile ridicate
ale energiei electrice ca urmare a costurilor indirecte cu emisiile,
in conformitate cu Schema de Tranzactionare a emisiilor din UE
(ETS). Sumele reprezinta compensatiile pentru costurile indirecte
cu emisiile incluse in cheltuiala cu energia suportata de Grup si
Companie in anii 2021 si 2022. In Romania, legislatia aplicabila
a intrat in vigoare in octombrie 2022 si de aceea compensarea
pentru 2021 a fost inregistrata in anul 2022, impreuna cu cea
aferenta anului 2022. Compensatiile aferente anului 2021, in
suma de 367.264 mii RON la nivel de Grup si 366.583 mii RON
la nivel de Companie, au fost incasate in decembrie 2022. A se
consulta si Nota 22 Alte active financiare curente
din Situatiile
Consolidate si Individuale Auditate pentru anul incheiat la 31
decembrie 2022. In plus, in categoria Venituri din subventii este
inclusa o suma de 4.267 mii RON la nivel de Grup si 3.442 mii
RON la nivel de Companie (in 2021: 4.267 mii RON la nivel
de Grup si 3.442 mii RON la nivel de Companie) reprezentand
subventii guvernamentale din fonduri UE primite in perioada
2013 - 2019 pentru investitiile in echipamente destinate activitatii
de productie, precum si pentru achizitia de echipamente pentru
activitatea
de
cercetare
-
dezvoltare
din
cadrul
Grupului.
Subventiile sunt recunoscute ca venit liniar pe durata de viata utila
a echipamentelor pentru care au fost primite. Pentru mai multe
detalii a se vedea si Nota 30 Subventii
din Situatiile Consolidate
si Individuale Auditate pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022
incluse in acest Raport.
24,0%
69,8%
1,2%
4,0%
1,0%
Aluminiu Primar
Aluminiu Prelucrat
Alumina
Bauxita
Altele
Grupul ALRO: Valoare vanzari pe segmente catre terti in 2022 (mii RON)
42%
48,5%
4,5%
0,4%
4,6%
Aluminiu Primar
Aluminiu Prelucrat
Alumina
Bauxita
Altele
Grupul ALRO: Valoare vanzari pe segmente catre terti în 2021 (mii RON)
Grupul ALRO in cifre
Analiza financiara si
economica
Vanzari consolidate totale in 2022
3.554.066 mii RON
Vanzari consolidate totale in 2021
3.499.958 mii RON
Bare
SMHL
ALUM
ALRO
VIMETCO
EXTRUSION
Alumina
Bauxita
Raport anual 2022
27
Raportul consolidat al administratorilor
In ceea ce priveste costul bunurilor vandute
, Grupul a raportat
un nivel mai mare cu 9% in 2022 ( 2022: 3.274.661 mii RON
fata de 2021: 3.007.304 mii RON), in principal datorita cresterii
costului cu utilitatile si materiile prime la nivel mondial. La nivelul
ALRO, costul bunurilor vandute
de asemenea a crescut cu 4%
in 2022 fata de perioada similara a anului trecut (2022: 3.044.622
mii RON fata de 2021: 2.927.698 mii RON). Costurile foarte
ridicate ale energiei si gazelor au determinat Grupul sa ia decizia
temporara de intrerupere a productiei de alumina in T3 2022 si
sa o inlocuiasca cu alumina achizitionata de pe piata, cu un cost
optimizat. In T4 2022 costul bunurilor vandute a scazut cu 23%
comparativ cu T4 2021 (T4 2022: 684.257 mii RON fata de T4
2021: 887.491 mii RON), datorita efortului Grupului de a eficientiza
utilizarea materiilor prime, intr-un context in care necesitatea unui
management adecvat al resurselor este esentiala, precum si
din cauza unui nivel scazut al cererii, observat inca din al doilea
trimestru al anului 2022 in toate sectoarele industriale europene.
Marja profitului brut a scazut de la 14% in 2021 la 8% in 2022. Astfel,
Grupul a inregistrat un
rezultat brut pozitiv
in 2022 in valoare
de 279.405 mii RON (2021: 492.654 mii RON). In conformitate
cu evolutia Grupului, rezultatul brut al ALRO
in 2022 a fost unul
pozitiv de 136.350 mii RON (2021: 352.643 mii RON); acest nivel
mai scazut este din cauza preturilor ridicate ale energiei si gazului
in contextul geo-politic instabil, ratelor mari de inflatie si ratelor
dobanzilor care au condus la o incetinire a economiei globale din
T2 2022.
Cheltuielile generale, administrative si de vanzare ale Grupului
au crescut in perioada analizata (de la 316.283 mii RON in 2021
la 344.487 mii RON in 2022); o tendinta similara a fost raportata
de ALRO, respectiv o crestere de 12%, iar motivul principal este
ca, incepand cu 2022, Grupul consolideaza si noua sa filiala,
Vimetco Trading (achizitionata in decembrie 2021), dar si datorita
unui provizion inregistrat de ALRO si de una din filialele Grupului
conform Contractului Colectiv de Munca si decizia AGA privind
remunerarea Conducerii.
In 2022, Alte venituri operationale
includ, in principal, subventia
in
valoare
de
804.323
mii
RON
inregistrata
de
Grup
drept
compensare a costurilor mai mari cu energia, precum a fost
detaliat anterior.
In 2022, Grupul a vandut certificate de emisii gaze cu efect de sera
in suma de 52.178 mii RON si le-a inclus in categoria Venituri din
vanzarea de certificate emisii gaze cu efect de sera, beneficiind de
cresterea preturilor certificatelor de CO
2
(in 2021: 0).
Alte cheltuieli operationale includ amortizarea mijloacelor fixe
in conservare, in valoare de 28.472 mii RON (in 2021: 635 mii
RON), aferente suspendarii temporare a activitatii a 3 hale de
electroliza in Slatina si a diviziei de alumina din Tulcea in 2022.
De asemenea, include alte costuri ale filialei ALRO din amonte,
ALUM, in anul 2022 dupa cum urmeaza: 14.838 mii RON (in 2021:
zero) reprezentand costuri recunoscute o data cu suspendarea
temporara a activitatii, costuri in valoare de 15.048 mii RON (2021:
zero) inregistrate in perioada ulterioara inchiderii capacitatii de
productie si un provizion pentru certificate de emisii de gaze cu
efect de sera, care trebuiau achizitionate in anul 2022 in valoare
de 11.847 mii RON (2021: 1.274 mii RON). De asemenea, Grupul
a acordat in 2022 sponsorizari in valoare de 14.447 mii RON
(2021: 3.127 mii RON) pentru proiecte care au avut un impact
semnificativ
asupra
comunitatilor
locale
si
sistemului
medical
recunoscute in aceeasi categorie.
Rezultatul operational (EBIT) in 2022 fost un profit de 683.889 mii
RON, fata de anul 2021 cand profitul raportat a fost de 228.139 mii
RON, in timp ce ALRO a raportat un EBIT pentru 2022 de 555.421
mii RON (2021: 211.000 mii RON). Aceasta crestere majora a fost
in principal datorita inregistrarii in T4 2022 a compensatiei pentru
costurile indirecte cu emisiile incluse in cheltuiala cu energia
suportata de Grup in categoria Alte venituri operationale. De
asemenea, EBIT a fost afectat si de cheltuiala din ajustari pentru
deprecierea imobilizarilor financiare
in suma totala de 133.735
mii RON, care include o suma de 133.412 mii RON reprezentand
o cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea pentru investitia in
ALUM si o cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea imobilizarilor
financiare in suma de 323 mii RON pentru investitia in Conef (2021:
a fost recunoscuta o cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea
imobilizarilor financiare in suma de 194 mii RON pentru investitia
in Conef) si de deprecierea pentru fondul comercial alocat SMHL
in 2022 in valoare de 21.580 mii RON (2021: nu a fost inregistrata
nicio depreciere pentru fondul comercial). Pentru detalii, a se
vedea Nota 16 Investitii financiare in filiale
si
Nota 17 Fondul
Comercial din
Situatiile Consolidate si Individuale Auditate pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest Raport.
Cheltuielile cu dobanzile au crescut cu 124% in 2022 comparativ
cu anul 2021 (2022: 93.677 mii RON fata de 2021: 41.830 mii
RON), ca urmare cresterii ratelor de referinta LIBOR si ROBOR
si cresterii imprumuturilor Grupului. Acelasi trend crescator s-a
inregistrat si la nivelul ALRO - categoria cheltuieli cu dobanzile a
crescut cu 136% in comparatie cu 2021 (2022: 86.890 mii RON
comparativ cu 2021: 36.853 mii RON).
Pozitia privind Castigurile (pierderile) nete din instrumente
financiare derivate sunt aferente unui contract derivat swap
pentru energie, de tipul fixed-for-floating, incheiat cu un comerciant
in luna decembrie 2021. Pierderea de 2.446 RON inregistrata in
2022, aferenta pozitiilor decontate in perioada ianuarie - martie
2022, s-a datorat faptului ca pretul pietei a fost sub pretul fix stabilit
in contract. In 2021 a fost inregistrata o pierdere nerealizata in
suma de 6.004 mii RON pentru instrumentele derivate in sold
aferente
acestui
contract,
reprezentand
valoarea
lor
justa
la
data de 31 decembrie 2021. In plus, in 2021 pierderile nete din
instrumente financiare derivate sunt aferente optiunilor de tip
collar 100% incheiate de Grup in martie 2021 pentru o cantitate de
60.000 tone aluminiu. Din exercitarea optiunilor in perioada iulie-
decembrie 2021, datorita faptului ca pretul aluminiului reflectat prin
cotatia LME a fost mai mare decat nivelul de sus pentru collar,
Grupul a inregistrat o pierdere in suma de 57.898 mii RON inclusiv
costul acestora si al optiunilor neexercitate atunci cand valorile
LME s-au situat in interiorul intervalului collar. Cu toate acestea,
pierderea din hedging a fost compensata de nivelul mai mare al
LME incorporat in pretul aluminiului vandut clientilor.
Diferentele nete de curs valutar reprezinta sume fara efect asupra
fluxului de numerar, care rezulta din reevaluarea imprumuturilor si
a altor datorii in valuta ale Grupului. In timp ce in 2022 si 2021 per
total si in T4 2021 Grupul a inregistrat pierdere din cursul de schimb
valutar, pe fondul deprecierii leului romanesc in raport cu dolarul
american, in T4 2022, Grupul a inregistrat castig din diferentele de
curs valutar in special din reevaluarea imprumuturilor denominate
in USD pe fondul aprecierii leului romanesc in aceasta perioada.
In 2022, Grupul a generat numerar in valoare de 83.042 mii RON
in activitatile sale operationale
, in timp ce in 2021 a generat
numerar in valoare de
241.222 mii RON din activitatile sale
operationale (include si suma incasata aferenta schemei suport
Raport anual 2022
28
Raportul consolidat al administratorilor
EU-ETS). La nivelul ALRO, fluxurile nete de numerar folosite
in activitatile operationale
au fost de 72.528 mii RON in 2022
(2021: fluxuri nete de numerar generate de activitatile operationale
in valoare de 179.920 mii RON).
Fluxul de numerar net utilizat pentru investitii
a fost la nivelul
Grupului de minus 235.265 mii RON in 2022 fata de 2021: minus
155.475 mii RON, iar la nivelul ALRO minus 148.839 mii RON in
2022 fata de minus 90.940 mii RON in 2021.
Fluxurile de numerar nete din activitati de finantare in 2022 au
fost la nivelul Grupului de 453.670 mii RON in 2022 comparativ cu
2021, cand
au fost de 137.004 mii RON, iar la nivelul ALRO
fluxurile de numerar net din activitatile de finantare
au fost de
516.367 mii RON in 2022, in timp ce in 2021, fluxurile de numerar
net din activitatile de finantare au fost de 127.360 mii RON.
La
31
decembrie
2022,
Grupul
a
raportat
numerar
si
echivalente
de
numerar
in
valoare
de
630.068
mii
RON
(31
decembrie
2021:
328.428
mii
RON).
La
nivelul
ALRO,
numerarul si echivalentele de numerar au fost de 600.090 mii
RON (31 decembrie 2021: 305.090 mii RON). Aceste cresteri
sunt datorate numerarului generat din activitatile de exploatare si
creditelor noi contractate de societatile din Grup in 2022.
Activele totale ale Grupului au fost de 3.789.934
mii RON
in 2022, cu 32% mai mari decat nivelul inregistrat in perioada
similara a anului 2021, respectiv 2.871.867 mii RON. Activele
imobilizate au fost de 1.295.604 mii RON la 31 decembrie
2022 fata de 31 decembrie 2021: 1.321.627 mii RON, in timp ce
activele circulante erau de 2.494.330 mii RON in 2022 (2021:
1.550.240 mii RON). O tendinta similara a fost inregistrata de
ALRO, care a raportat
active totale
in valoare de 3.375.836 mii
RON la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021: 2.617.795 mii
RON), din care active imobilizate
in valoare de 1.204.346 mii
RON la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021: 1.342.574 mii
RON) si active circulante
in valoare de 2.171.490 mii RON la
31 decembrie 2022 fata de 1.275.221 mii RON la 31 decembrie
2021.
Cresterea valorii stocurilor
la 31 decembrie 2022 comparativ
cu 31 decembrie 2021 a fost determinata de criza energetica,
sustinuta
de
contextul
ruso-ucrainean,
care
a
amplificat
presiunea pusa asupra preturilor materiilor prime si a influentat in
mod negativ intregul circuit de aprovizionare cu materii prime si
materiale. Mediul economic instabil, nivelurile record ale inflatiei,
cresterea preturilor energiei si carburantilor, dar si cresterea
costurilor cu materiile prime au impactat semnificativ productia
de
aluminiu
in
anul
2022,
aceasta
fiind
unul
din
procesele
industriale cu cel mai mare consum de energie, ceea ce a
determinat o crestere a costului de productie pentru produsele
finite din aluminiu aflate in stoc, dar si ca urmare a rulajelor mai
mari din timpul anului. Astfel, stocurile Grupului
au crescut cu
16% la 31 decembrie 2022 comparativ cu 31 decembrie 2021 (la
nivelul ALRO cu cca. cu 19%).
Datoriile totale ale Grupului au crescut cu 27% si au atins un
nivel de 2.240.508 mii RON la 31 decembrie 2022 (31 decembrie
2021: 1.755.411 mii RON). Nivelul datoriilor pe termen lung
ale Grupului la 31 decembrie 2022 a fost de 798.210 mii RON
(31 decembrie 2021: 1.170.010 mii RON), in timp ce datoriile
curente ale Grupului au fost de 1.442.298 mii RON la 31
decembrie 2022 fata de 585.401 mii RON la 31 decembrie 2021.
La 31 decembrie 2022 Grupul a clasificat o suma de 912.604
mii RON reprezentand imprumuturi cu scadenta in noiembrie
2023, din Imprumuturi pe termen lung, unde au fost incluse la
31 decembrie 2021, in Imprumuturi pe termen scurt. Grupul
intentioneaza sa prelungeasca aceste credite. ALRO
a raportat
datorii totale
in valoare de 1.962.955 mii RON la 31 decembrie
2022 (31 decembrie 2022: 1.544.609 mii RON), din care datorii
pe termen lung in valoare de 724.243 mii RON la 31 decembrie
2022 (31 decembrie 2021: 1.058.998 mii RON) si datorii curente
de 1.238.712 mii RON la 31 decembrie 2022 fata de 485.611 mii
RON la 31 decembrie 2021.
Credite bancare si alte imprumuturi: Imprumuturile bancare
ale Grupului si ale Societatii au scadenta pana in anul 2028. Rata
dobanzii aferenta a fost cuprinsa intre 2,80% pentru EUR si 19%
pentru SLE (Sierra Leone Leones) in 2022 si 2021 la nivel de
Grup si intre 2,80% pentru EUR si 9,76% pentru RON in 2022 la
nivel de Societate (2021: intre 2,80% pentru EUR si 4,51% pentru
RON). Pentru expunerea imprumuturilor Grupului si a Companiei
la schimbarile de curs valutar, va rugam sa consultati
Nota 35
Managementul riscului din Situatiile Financiare Consolidate si
Individuale auditate pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022
incluse in prezentul Raport.
Imprumuturile Grupului si Societatii sunt garantate cu creante
in valoare de 26.519 mii RON pentru Grup si 91.816 mii RON
pentru Societate (la 31 decembrie 2021: 51.617 mii RON pentru
Grup si 101.028 mii RON pentru Societate), conturi curente
deschise la banci (a se vedea Nota 24 Numerar si echivalente
de numerar
), depozite colaterale in valoare de 128.166 mii
RON atat pentru Grup cat si pentru Societate (la 31 decembrie
2021: 61.931 mii RON), imobilizari corporale (terenuri, cladiri,
echipamente) in valoare de 857.921 mii RON pentru Grup si
674.143
mii
RON
pentru
Societate
(inclusiv
contractele
de
leasing) (la 31 decembrie 2021: 902.582 mii RON pentru Grup
si 724.632 mii RON pentru Societate), cu stocuri in valoare de
1.105.831 mii RON pentru Grup si 884.229 mii RON pentru
Societate (la 31 decembrie 2021: 932.937 mii RON pentru Grup
si 740.920 mii RON pentru Societate), scrisoare de garantie
emisa in numele si contul Statului in favoarea bancii creditoare
de Stat pentru 70% dintr-un imprumut de 180 milioane RON,
garantie din partea Statului pentru 90% din imprumutul de 167
milioane RON contractat in 2021 si pentru imprumutul 90% din
imprumutul de 470 milioane RON, mentionat mai sus, in baza
Schemei cadru de sustinere implementata de Statul roman sub
forma de credite cu dobanda subventionata si garantii la credite,
in contextul pandemiei Covid-19 si scrisoare de garantie emisa
in numele si contul Statului in favoarea bancii creditoare de
Stat pentru 80% din facilitatea non-cash de 168 milioane RON,
mentionata mai sus.
Pentru mai multe detalii privind noile facilitati contractate de Grup
si de Companie in anul 2022, a se vedea Nota 27 Imprumuturi
si leasing din Situatiile Financiare Consolidate si Individuale
Auditate la 31 decembrie 2022 incluse in acest Raport.
Raport anual 2022
29
Raportul consolidat al administratorilor
Analiza operationala
Grupul ALRO
Grupul ALRO a raportat in 2022 o productie totala de aluminiu turnat
de 191.454 tone, un nivel mai mic decat cel raportat in 2021 de
293.399 tone, intrucat activitatea de productie de aluminiu primar a
fost redusa incepand cu prima parte a anului 2022, de la cinci hale
de electroliza la doua hale, luandu-se masuri tehnologice pentru a
permite o repornire rapida si eficienta atunci cand conditiile pietei
de energie revin la normal. Aluminiul electrolitic a fost inlocuit cu
lingouri si deseuri achizitionate de pe piata, in timp ce productia de
sarma a fost redusa la mimim din cauza costului mare incorporat.
Productia de aluminiu prelucrat a inregistrat, de asemenea, o
scadere in 2022 comparativ cu anul 2021 (2022: 91.013 tone
versus 2021: 113.662 tone).
Productia de alumina a fost de 108.408 de tone in 2022, cu 78%
mai mica decat cea raportata in 2021, cand a fost de 498.603 de
tone, in linie cu noul model de afaceri adoptat de Grup incepand cu
anul 2022. Productia de bauxita a inregistrat un nivel de 910.344
tone
in
2022
(2021:
1.396.678
tone),
care
reflecta
alinierea
operatiunilor din Sierra la necesitatile si strategia Grupului.
ALRO
In 2022, Compania a raportat o scadere de 35% a productiei
de aluminiu primar si de 27% a productiei de aluminiu prelucrat
fata de 2021, din cauza reducerii productiei de sarma. Cu toate
acestea, strategia Companiei ramane concentrata pe produsele
cu valoare adaugata mare si foarte mare. Eforturile de a creste
comenzile din sectoarele auto, aero, inginerie generala si bunuri
de larg consum au ramas o prioritate in anul 2022.
In 2022, vanzarile de aluminiu primar au scazut si au raportat un
nivel de 91.094 tone, fata de 156.351 tone in 2021, in principal
datorita
sarmei,
un
produs
anticiclic.
Vanzarile
de
aluminiu
prelucrat au fost in 2022 in valoare de 63.169 tone comparativ cu
86.662 tone in 2021.
Segmentul Aluminiu Primar
ALRO este singurul producator de aluminiu primar si aliaje de
aluminiu din Romania si unul dintre cei mai mari producatori de
aluminiu integrati pe verticala din Europa, dupa capacitatea de
productie.
In 2022, Compania a continuat sa imbunatateasca mixul de
produse vandute datorita implementarii strategiei axate pe produse
cu valoare adaugata mare. Principalele piete de desfacere pentru
produsele primare ale ALRO in 2022 au fost Romania, Grecia,
Polonia, Bulgaria si Cehia.
Structura vanzarilor de aluminiu primar pe tipuri de produse in
2022, comparativ cu 2021, este prezentata mai jos:
39,2%
60,8%
Aluminiu Primar: structura vanzari in 2022 (mii RON)
Sarma
Sleburi
Bare
60,5%
1,6%
37,9%
Aluminiu Primar: structura vanzari in 2021 (mii RON)
Sarma
Sleburi
Bare
Principalele piete pentru segmentul de aluminiu primar pentru
2022 si 2021 sunt detaliate mai jos:
Aluminiu primar: principalele piete de desfacere in 20
22 (tone)
Romania
Europa de Est
Europa de Vest
91.094
tone
TOTAL VANZARI
Raport anual 2022
30
Raportul consolidat al administratorilor
Aluminiu primar: principalele piete de desfacere in 20
21 (tone)
Romania
Uniunea Europeana
Europa (excluzand UE)
156.351
tone
TOTAL VANZARI
Segmentul Aluminiu Prelucrat (“PLP”)
ALRO isi vinde produsele din aluminiu prelucrat atat pe piata
interna, cat si pe cea externa. Aceste produse sunt prezentate
intr-o gama diversificata si sunt produse cu valoare adaugata
mare, fiind vandute cu o marja de profit superioara fata de
produsele din aluminiu primar.
Vanzarile de aluminiu prelucrat au inregistrat niveluri mai scazute
in 2022 comparativ cu 2021. Principalele piete pentru produsele
procesate ale ALRO in 2022 au fost Germania, Italia, Franta,
Romania, Cehia, Spania si Danemarca.
Structura vanzarilor de aluminiu prelucrat pe tipuri de produse in
2022, comparativ cu 2021, este detaliata mai jos:
9,2%
9,7%
81,1%
Aluminiu Prelucrat: structura vanzari in 2
022 (mii RON)
Benzi
Table
Placi
15,1%
18,7%
66,2%
Aluminiu Prelucrat: structura vanzari în 2021 (mii RON)
Benzi
Table
Placi
Pietele pentru aluminiu prelucrat in 2022 fata de 2021 sunt
detaliate mai jos:
Aluminiu prelucrat: principalele piete de desfacere in 2022
(tone)
Romania
Alte tari din UE
Tari non-membre UE
SUA
Altele
63.169
tone
TOTAL VANZARI
Segmentul Aluminiu Prelucrat
(Produse extrudate)
Vimetco Extrusion vinde o gama larga de profile extrudate, precum
bare, tuburi si profile din aluminiu, atat pe piata interna, cat si pe
cea externa. In prezent, 95% din produsele Vimetco Extrusion
sunt vandute in strainatate.
Produsele speciale Vimetco Extrusion sunt considerate PVAM, iar
produsele din aluminiu prelucrate mecanic, vopsite si anodizate
sau pulverizate cu produse de vopsire sub forma de pulbere, sunt
considerate PVAFM.
Structura vanzarilor de produse extrudate pe tipuri de produse in
2022, comparativ cu 2021, este detaliata mai jos:
Aluminiu prelucrat: principalele piete de desfacere in 2021
(tone)
Romania
Alte tari din UE
Tari non-membre UE
SUA
Altele
86.662
tone
TOTAL VÂNZ
Ă
RI
27,9%
72,1%
Produse Extrudate: structura vanzari in 2
022 (mii RON)
Profile
standard
Profile
customizate
Raport anual 2022
31
Raportul consolidat al administratorilor
38,5%
61,5%
Produse Extrudate: structura vanzari in 20
21 (mii RON)
Profile
standard
Profile
customizate
Pietele de produse extrudate in 2022 fata de 2021 sunt detaliate
mai jos:
Alte informatii
•
Grupul nu este dependent de un client sau de un grup de
clienti datorita portofoliului sau diversificat;
•
in 2022, Grupul nu si-a cumparat sau detinut actiuni;
•
in anul 2022 nu s-au inregistrat cresteri sau scaderi ale
actiunilor detinute la entitatile afiliate;
•
starea echipamentelor asigura functionarea in siguranta
si realizarea obiectivelor propuse, fara probleme legate
de dreptul de proprietate al imobilizarilor corporale ale
Societatii- mama, ALRO sau altor filiale ale Grupului;
•
prin modernizarea masinilor si echipamentelor sale de
productie,
Societatea-mama
si/sau
celelalte
filialele
ale Grupului sunt similare din punct de vedere tehnic si
tehnologic cu principalii producatori de aluminiu de pe piata
internationala.
ALUM
ALUM are o capacitate de productie de 600.000 de tone de
alumina pe an, ceea ce o face sa fie singurul producator de
alumina din Romania si unul dintre cei mai mari din Europa
Centrala si de Est. Alumina este transportata pe calea ferata de
la Tulcea pana la unitatile de productie ale Grupului din Slatina.
Rafinaria este situata in Tulcea si foloseste bauxita tropicala,
adica bauxita produsa in minele sale din Sierra Leone, care este
procesata cu un consum mai mic de energie datorita compozitiei
sale chimice. Cu toate acestea, rafinaria ar putea utiliza bauxita
din alte surse prin implementarea unor modificari minore de
tehnologie
si
echipamente
fara
a
suporta
costuri
mari
sau
intarzieri.
Desi este in principal furnizor de alumina pentru Grup, ALUM
comercializeaza de asemenea hidrat de aluminiu si alte produse
speciale
din
alumina
(inclusiv
alumina
calcinata
cu
diferite
granulatii, alumina cu "continut scazut de soda” si alpha-alumina)
catre clienti terti.
ALUM este listata pe segmentul ATS, categoria AeRO la BVB,
(simbol BBGA) din mai 2015 si este guvernata in sistem unitar.
Membrii Consiliului sunt alesi prin votul Actionarilor in cadrul
AGOA si in deplina conformitate cu reglementarile in vigoare.
La data prezentului raport, conducerea executiva a ALUM este
asigurata de dl. Gheorghe Dobra - Director General si de dna.
Mihaela Duralia - Director Financiar. Consiliul de Administratie
al
ALUM
cuprinde
cinci
membri,
astfel:
Gheorghe
Dobra
(Presedinte), Igor Higer (membru si Vice-Presedinte), Marian
Cilianu
(Membru),
Mihaela
Duralia
(Membru)
si
Ioan
Popa
(Membru independent).
In 2022, ALUM a realizat o productie de alumina de 108.408
tone, mai mica cu 78% fata de anul precedent (2021: 498.603
tone), pe fondul cererii mai scazute, deoarece compania si-a
ajustat activitatea de la unitatea de productie pentru 2022 pentru
a satisfice nevoile reduse de alumina ale ALRO. In consecinta,
vanzarile de alumina si hidrat catre terti au scazut la 13.786
tone in 2022, de la 106.945 tone in 2021. Pentru 2022, ALUM a
raportat o cifra de afaceri de 499.770 mii RON, mai mica decat
nivelul raportat in anul 2021, cand a fost 808.619 mii RON, ca o
consecinta directa a productiei mai mici.
In 2022, ALUM a finalizat implementarea urmatoarelor proiecte
de investitii:
•
Modernizarea unei linii de lesiere prin inlocuirea registrelor
la preincalzire si reabilitarea sistemelor de agitare a doua
autoclave;
•
Achizitionarea
si
instalarea
sistemelor
de
masurare
a
debitului de abur la liniile de lesiere de joasa presiune;
•
Constructia
instalatiei
industriale
pentru
eficientizarea
procesului de descarcare a sifonului din vagoane de cale
ferata si autocisterne;
•
Achizitionarea
si
instalarea
sistemelor
de
masurare
a
debitului de gaze naturale pe fluxurile principale ale centralei
de presiune joasa si medie;
Extrudate: principalele piete de desfacere in 2022
(tone)
Europa de Vest
Europa de Est (excluzand Romania)
Romania
26.463
tone
TOTAL VANZARI
Extrudate: principalele piete de desfacere in 2021
(tone)
Europa de Vest
Europa de Est (excluzand Romania)
Romania
24.806
tone
TOTAL VANZARI
Raport anual 2022
32
Raportul consolidat al administratorilor
De asemenea, ALUM a continuat implementarea urmatoarelor
proiecte principale de investitii:
•
Cresterea
capacitatii
de
stocare
a
haldei
de
slam
prin
inaltarea digurilor pe tot perimetrul +51mdm;
•
Achizitionarea
terenurilor
necesare
extinderii
suprafetei
haldei de slam si securizarea depozitului de slam in zona
S + SE;
•
Achizitii diverse de dotari si piese de schimb.
Aceste proiecte de investitii sunt esentiale pentru:
•
Cresterea eficientei transferului termic al autoclavelor de
lesiere;
•
Respectarea recomandarilor primite de la Ministerul Mediului
si Biroul Roman de Metrologie Legala;
•
Asigurarea continuitatii operationale prin prelungirea duratei
de viata a haldei de slam in conformitate cu prevederile
acordurilor de mediu pe care ALUM este obligata sa le
respecte;
•
Cresterea sigurantei in exploatare a echipamentelor statice
si dinamice necesare activitatii departamentelor ALUM;
•
Respectarea
noilor
prevederi
BAT
privind
reducerea
umiditatii slamului rosu depozitat la halda.
Cresterea dramatica a preturilor produselor energetice a dus la
cresterea costurilor de productie a aluminei calcinate, ceea ce
a determinat suspendarea temporara a activitatii de productie
incepand cu august 2022 si achizitionarea de pe piata a aluminei
calcinate necesara activitatii de productie a ALRO. Pe perioada
suspendarii activitatii de productie se vor continua si celelalte
activitati
auxiliare
precum
activitati
de
cercetare,
intretinere/
reparatii si curatenie cu mentinerea certificatelor si autorizatiilor.
In consecinta, Programul de investitii ALUM 2022 a fost revizuit
si aprobat de catre CA, si au fost reluate doar obiectivele de
investitii pe linia Mediu, respectarea recomandarilor ANRE si
cele strict necesare consolidarii.
Dupa suspendarea activitatii de productie in ALUM se realizeaza:
- pregatirea echipamentelor si instalatiilor pentru repornire;
- se continua activitatea de cercetare in instalatiile din cadrul
proiectului finantat din fonduri europene si in cadrul proiectelor
derulate la nivel european (Removal, Reescue si Reactiv);
- asigura necesarul de alumina calcinata pentru ALRO prin
achizitii de la parteneri externi.
Managementul ALUM este axat pe identificarea de noi surse de
dezvoltare si diversificare a activitatii care sa creasca veniturile
companiei pentru a putea depasi aceasta perioada deosebit de
dificila.
In ceea ce priveste proiectele de eficienta energetica, s-au
propus si aprobat urmatoarele:
•
Completarea
intregii
documentatii
pentru
proiectul
„Cresterea eficientei energetice a alimentarii cu energie
electrica ALUM prin instalarea unei centrale fotovoltaice in
cadrul ALUM SA (asigurand reducerea emisiilor de carbon si
respectarea obiectivelor UE privind producerea de energie
din surse regenerabile)” si amanarea depunerii spre analiza
si obtinerea de cofinantare intr-o sesiune ulterioara celei
inchise din 15 iunie 2022;
•
Amanarea
semnarii
contractului
de
cofinantare
pentru
proiectul
„Implementarea
unui
sistem
inteligent
de
monitorizare a consumului de energie in cadrul ALUM” pana
in februarie 2023;
•
Continuarea
si
finalizarea
Studiului
de
Fezabilitate
actualizat si pregatirea in urma Ghidului emis pentru PNRR
a
documentatiei
de
finantare
a
proiectului
„Centrala
de
cogenerare de inalta eficienta 12MWe”;
•
Amanarea
pentru
depunerea
din
nou
a
documentatiei
aferente proiectului „Favorizarea investitiilor in cadrul ALUM
prin achizitionarea de mijloace fixe de inalta tehnologie”.
Pentru unul dintre proiectele UE ale ALUM, la inceputul lunii iulie,
o echipa de doi angajati a participat la un eveniment organizat la
Holcim Innovation Center, Saint Quentin Fallavier.
In S1 2022, ALUM a avut un parteneriat cu Liceul Tehnologic local
„Henri Coanda” si Universitatea Tehnica de Constructii din Bucuresti
(pentru proiectul de crestere a capacitatii de depozitare a haldei de
slam), tot cu Universitatea Politehnica din Bucuresti si „Universitatea
de Vest” Timisoara (cooperare pentru studiile cerute de proiectul
cofinantat de UE). In martie 2022, ALUM a obtinut viza anuala
pentru autorizatia integrata de mediu; in aprilie 2022, a revizuit
autorizatia integrata de mediu. Scopul revizuirii a fost introducerea
noilor investitii realizate in autorizatie. Pana la sfarsitul anului, ALUM
a finalizat implementarea ajustarii debitului si temperaturii aburului la
autoclavele de lesiere, necesar pentru a sustine propunerile facute
catre ANRE de reducere a consumului specific de energie si de a
asigura un transfer optim de caldura intre abur si pulpa de bauxita in
autoclavele de incalzire cu abur viu.
In octombrie 2022, ALUM a recertificat sistemul integrat de
management calitate – mediu – sanatate si securitate in munca
– energie conform urmatoarelor standarde de referinta: SR EN
ISO 9001: 2015; SR EN ISO 14001: 2015, SR EN ISO 45001:
2018 si SR EN ISO 50001: 2019.
Resurse Umane
Ca efect al imposibilității asigurării cu energie electrica si gaz
la preturi care sa faca sustenabila si eficienta mentinerea in
functiune a intregii capacitati de productie a ALUM, chiar de la
inceputul anului 2022, s-a impus luarea unor masuri de reducere
considerabila a nivelului de productie si, implicit, de reducere a
costului cu forta de munca.
Astfel, reducerea productiei a presupus oprirea functionarii unor
instalatii de productie (cu punerea lor in conservare) ceea ce a
facut ca o mare parte a personalului deservent sa ramana fara
activitate. Intrucat situatia dificila a continuat si in a doua jumatate
a anului 2022, societatea a fost nevoita sa recurga la suspendarea
activitatii de productie si aplicarea unui program de disponibilizare a
personalului, mentinand doar un nucleu de salariati cu experienta,
cu care sa poata actiona in cazul in care conditiile pietei ar fi facut
posibila repornirea activitatii de productie.
Prin urmare, un numar total de 348 de salariați a fost cuprins in
procesul de restructurare (cu aplicarea procedurii de concediere
colectiva).
Restructurarea
s-a
efectuat
etapizat,
iar
intregul
proces s-a desfasurat conform prevederilor legii si a Contractului
Colectiv de Munca incheiat la nivel de societate.
Raport anual 2022
33
Raportul consolidat al administratorilor
De asemenea, societatea a beneficiat de sprijinul din partea
reprezentantilor
ITM
și
AJOFM.
Salariatii
restructurati
au
beneficiat de compensatii in conformitate cu prevederile legale
si ale contractului colectiv de munca.
Proiectul RemovAl
ALUM este o parte activa a RemovAl, un consortiu de proiect
care cuprinde 12 tari europene (11 state membre ale UE si o tara
asociata- Norvegia), reunind diferite experiente si cunostinte.
Printre
cei
26
de
participanti
la
consortiu,
exista
opt
mari
industrii producatoare si companii, zece IMM-uri, sase institute
academice
si
de
cercetare
partenere
si
doua
asociatii
din
industrie. Trei fabrici reprezinta sectorul aluminei ca principala
parte interesata si producator de deseuri (reprezentand 44% din
productia europeana de alumina), un santier mostenit, Asociatia
Europeana a Aluminiului si Institutul International al Aluminiului.
Ambitia RemovAL este simpla: depasirea problemelor de mediu
si
a
barierelor
tehnologice
legate
de
industria
aluminiului,
prin combinarea si dezvoltarea tehnologiilor existente pentru
prelucrarea sustenabila a RB (Reziduuri de Bauxita), Captuseala
Uzata
de
Cuva
(SPL-Spent
Pot
Lining,
reziduul
obtinut
in
procesul de electroliza) si a altor subproduse care genereaza
venituri. Urmatoarele tehnologii de prelucrare formeaza nodurile
prin care pot fi trasate diferite cai, in functie de caracteristicile
deseurilor, disponibilitate si logistica intre producatorii de deseuri
si utilizatorii finali.
In 2022, proiectul a fost in etapa de finalizare. ALUM a
participat in octombrie 2022 la Conferinta RemovAl Cross-
Fertilisation din Atena. Proiectul va fi inchis in luna martie
2023.
Proiectul REEScue
Consortiul
la
nivel
industrial
REEScue
este
coordonat
de
„Universitatea Nationala Tehnica din Atena” (Grecia). In acelasi
timp, trei rafinarii de alumina (Aluminium of Greece - Grecia,
ETI Seydisehir Aluminyum S.A. Turcia, ALUM S.A, Romania)
participa la acesta impreuna cu o alta universitate „Necmettin
Erbakan
Üniversitesi
Turke”,
cu
un
portofoliu
insemnat
in
domeniul lor de expertiza.
Scopul principal al acestui proiect este exploatarea eficienta
a reziduurilor europene de bauxita rezultate din productia de
alumina, care contin concentratii semnificative de scandiu si
Elemente de Pamanturi Rare (REE - Rare Earth Elements), prin
dezvoltarea unei serii de tehnologii inovatoare de extractie si
separare care pot aborda in mod eficient dezavantajele solutiilor
existente. Solutiile propuse vor fi validate intr-un laborator adecvat
si la scara industriala. Obiectivul general este de a dezvolta un
lant de aprovizionare stabil si sigur al UE privind materiile prime
Critice (CRM - Critical Raw Materials) pentru a raspunde nevoilor
industriei high-tech din UE.
In acest sens, punctul de plecare al cercetarii propuse este
Nivelul de Pregatire Tehnologica (TRL 3), iar dupa finalizare va fi
nivelul 5 (TRL 5). Acest lucru va debloca un potential urias pentru
asimilarea industriala de catre partenerii proiectului. Proiectul a
inceput la 1 octombrie 2020 pentru o perioada de trei ani (pana
la sfarsitul
lunii
martie
2023). ALUM
este unul
dintre liderii
pachetelor de lucru, pachetul de lucru 8 = WP8 "Diseminarea-
Exploatarea
rezultatelor
proiectului"
si
este
implicat
activ
in
reducerea reziduurilor de bauxita si in reintroducerea in circuitul
economic
a
acestor
subproduse
rezultate
din
procesul
de
productie a aluminei.
La data prezentului raport, proiectul este in derulare. Data
de finalizare a proiectului va fi modificata din martie 2023 in
octombrie 2023, conform solicitarii coordonatorului. ALUM
a participat la a patra reuniune plenara din noiembrie 2022.
Proiectul ReActiv
Activarea reziduurilor industriale pentru proiectul de productie
durabila
de
ciment
("ReActiv")
va
crea
un
nou
lant
valoric
sustenabil, care va lega reziduul de bauxita, produsul secundar
al
productiei
de
alumina,
cu
industria
cimentului.
ReActiv
se
concentreaza
pe
transformarea
unui
reziduu
industrial
neexploatat in prezent din sectorul aluminei, Reziduul de Bauxita,
in material activ pentru noi produse de ciment sustenabile. In
ReActiv, ALUM participa in calitate de parte interesata, furnizand
mostre
adecvate
de
reziduuri
de
bauxita
care
urmeaza
sa
fie
prelucrate
in
cadrul
proiectului,
contribuie
la
studiile
de
fezabilitate si la dezvoltarea planului de afaceri, in special in
ceea ce priveste o posibila dezvoltare a tehnologiei la fabricile
de ciment. Se estimeaza ca proiectul va fi finalizat in patru ani de
la data de demarare in 2021.
Proiectul ReActiv va dezvolta noi tehnologii care vor transforma
reziduul de bauxita intr-un material reactiv pentru productia de
ciment cu continut redus de CO
2
, pentru a inlocui 30% pana la
50% din clincher, principala componenta a cimentului. Procesul
va oferi costuri mult mai mici si va genera produse noi din ciment
cu performante egale sau mai bune, reducand in acelasi timp
emisiile de productie cu cel putin 30%.
Mai mult, obiectivele proiectului ReActiv sunt:
•
sa reduca cu cel putin 30% consumul de materii prime
primare pe tona de ciment;
•
reducerea generarii de deseuri cu cel putin 25%;
•
sa asigure economii semnificative de energie si reduceri ale
emisiilor de CO
2
;
•
sa stabileasca un lant de aprovizionare sigur si sustenabil
pentru resurse secundare la un cost total mai mic decat
solutiile existente si sa ofere o metoda sustenabila care
poate fi replicata in toate industriile.
Proiectul a inceput sub coordonarea Lafarge in noiembrie 2020
si este in derulare. ALUM a participat la prima intalnire ReActiv
H2020 in prezenta ofiterilor CE. Intalnirea a avut loc in Franta, in
iulie 2022, organizator fiind Lafarge Holcim Innovation Centre.
Vimetco Extrusion (“VE”)
Divizia
de
produse
extrudate,
din
cadrul
Vimetco
Extrusion
(“VE”),
reprezinta
unul
dintre
cei
mai
mari
producatori
de
produse extrudate din Romania si un jucator semnificativ pe
piata produselor extrudate din Europa de Vest. Incepand din
septembrie 2006, Vimetco Extrusion a fost organizata ca o
societate
subsidiara
a ALRO,
axata
pe
ramura
de
produse
extrudate a Grupului. Sediile administrative si manageriale ale
societatii sunt situate in Romania, la adresa str. Milcov nr.1,
Slatina, Olt, Romania.
Raport anual 2022
34
Raportul consolidat al administratorilor
Conducerea Executiva a Vimetco Extrusion este compusa din
domnul Igor Higer – Director General, doamna Stefania Yaksan
–
Director
Financiar.
La
data
prezentului
Raport,
Consiliul
de Administratie al Vimetco Extrusion este compus din cinci
membri: Igor Higer (Presedinte), Arie Shimon Meisel (membru),
Per Lyngaa
(membru), Stefania Yaksan (membru) si domnul
Costel Pirvu (membru).
Prin Vimetco Extrusion, Grupul adauga valoare barelor produse
de catre ALRO in divizia sa, Aluminiu Primar. VE fabrica si
comercializeaza o gama larga de profile extrudate, precum bare
de aluminiu, tuburi etc. Extrudarea aluminiului este o tehnica
utilizata pentru a transforma barele de aluminiu in obiecte cu profil
transversal definit pentru o gama larga de utilizari. Pe parcursul
procesului de extrudare, aluminiul incalzit este fortat sa treaca
printr-o matrita. Produsele extrudate pot fi realizate la diverse
dimensiuni si in aproape orice forma pentru care poate fi creata
o matrita. Procesul de extrudare valorifica la maxim combinatia
unica de proprietati fizice ale aluminiului. Maleabilitatea sa ii
permite sa fie procesat si turnat cu usurinta, insa aluminiul are
densitatea si rigiditatea otelului in proportie de doar o treime,
ceea ce inseamna ca produsele rezultate ofera de asemenea
rezistenta si stabilitate, mai ales in combinatie cu alte metale.
In cadrul produselor extrudate, Grupul considera ca produsele sale
speciale sunt produse cu valoare adaugata mare, iar produsele
prelucrate, vopsite si anodizate sau acoperite cu pulbere sunt
produse cu valoare adaugata foarte mare. Produsele Vimetco
Extrusion sunt utilizate in diverse industrii si aplicatii, cum ar fi
transporturi, constructii, diverse structuri metalice din aluminiu
si panouri fotovoltaice. Produsele extrudate ale Grupului sunt,
de asemenea, utilizate in industria constructiilor si a designului
interior, pereti-cortina, tavane, pereti despartitori, balustrade si
panouri, fiind unele dintre diferitele utilizari ale aluminiului. De
asemenea,
produsele
extrudate
sunt
utilizate
in
sisteme
de
iluminat, aer conditionat/ ventilatie, reflectorizante si in industria
energiei fotovoltaice.
Vimetco
Extrusion
este
principalul
furnizor
pentru
cei
mai
importanti distribuitori europeni in ceea ce priveste profilurile
standard si produsele personalizate, dar si pentru utilizatorii finali
importanti.
Vanzari
Continuand strategia de extindere pentru PVAM si PVAFM si
mentinandu-si pozitia de prima alegere pentru clientii sai, Vimetco
Extrusion a inregistrat o tendinta ascendenta a volumelor de
profile personalizate.
Astfel, in 2022, VE a inregistrat vanzari totale de peste 26.400
de tone, din care 68% (respectiv 18.000 de tone) reprezinta
produse cu valoare adaugata, un nou nivel record in ceea ce
priveste volumele de vanzari. Prin oferta sa de profile prelucrate
mecanic
si
cu
suprafata
tratata,
Vimetco
Extrusion
a
adus
profilele din aluminiu la un alt nivel: de la extrudare, mai aproape
de produsele finite. In colaborare cu un nou client din Marea
Britanie, societatea a livrat cele mai noi produse pe care VE le
livreaza, respectiv bare sudate din aluminiu.
Dupa declansarea conflictului din Ucraina, clientii au fost ingrijorati
de disponibilitatea aprovizionarii si de cresterea preturilor. Acestia
au ales sa faca stocuri, creand o cerere puternica in perioada
imediat urmatoare dupa invazie.
Inflatia puternica, taxele mai mari de conversie si cresterea
costurilor au redus curand cererea. Clientii au adoptat o politica
intensiva de reducere a stocurilor, care a durat mai mult decat era
asteptat conform tuturor publicatiilor specializate din industrie.
Nivelul ridicat si valoarea mare a stocurilor a influentat nivelul
cererii, iar comenzile au inceput sa aiba termene de livrare
scurte, preturile scazand dramatic.
Dupa perioada in care cererea a depasit capacitatile europene,
incepand cu 2022, unele sectoare importante, precum cladiri si
constructii, transporturi si ingineria generala, precum si bunuri de
larg consum si electricitate, au dat semne de slabire. Distribuitorii
au inceput o politica de reducere a stocurilor cu preturi ridicate,
din
cauza
cererii
scazute
si
a
depozitelor
pline.
Cu
toate
acestea, exista totusi un sector major in care cresterea continua:
materialele pentru producerea de energie regenerabila. VE tine
pasul cu cererea de pe piata, iar produsele pentru industria de
panouri fotovoltaice au fost dezvoltate prin investitii in capacitati
tehnice, atat in linia de extrudare, cat si in Departamentul de
Produse
Fabricate
cu
Valoare
Adaugata.
Produsele
pentru
energie solara reprezinta 24% (peste 6.000 de tone) din totalul
vanzarilor din 2022, in timp ce in 2021, acestea reprezentau
12%, 3.000 de tone.
Pe
o
piata
volatila
si
competitiva,
cu
o
cerere
in
continua
crestere, Vimetco Extrusion si-a adaptat resursele prin investitii
in capacitati: o noua linie de extrudare, un nou fierastrau, o noua
masina de taiere si poansonare si o noua masina de debavurare
- toate menite sa deserveasca o gama mai larga de clienti si
piete. Dintr-o perspectiva pe termen mediu si lung, obiectivele
VE sunt de a folosi noua capacitate de presare care este cu
40% mai mare, de a diversifica gama de produse si distributia
geografica si de a reduce dependenta de piata specifica (de
exemplu, Germania), dar si de distribuitori.
Reputatia Vimetco Extrusion ca partener de incredere, competitiv
si corect este un punct forte de vanzare. Astfel, o abordare
constanta si consecventa fata de clientii nostri le-a oferit acestora
siguranta. Marca noastra ofera incredere, durabilitate si fiabilitate.
Vimetco Extrusion este un membru foarte activ in mediul de
afaceri, mereu concentrat sa tina pasul cu tendintele pietei prin
participarea la expozitii internationale, este membra a Asociatiei
Europeane a Aluminiului si Aluminium Stewardship Initiative,
sustinand cele mai bune interese ale industriei aluminiului pentru
asigurarea unei cresteri sustenabile.
Cea mai mare expozitie din industria aluminiului, Expozitia de la
Dusseldorf, a fost amanata timp de patru ani din cauza restrictiilor
cauzate de pandemie. Cu toate acestea, a avut loc in cele din
urma in septembrie 2022 si a fost un mare succes, deoarece toti
participantii au fost nerabdatori sa se intalneasca in persoana
dupa restrictiile prelungite.
Prezenta VE la aceasta expozitie a vizat parteneri existenti prin
intalnirea cu acestia si cresterea cotei de produse speciale.
Compania a dobandit noi clienti foarte interesati sa achizitioneze,
din industria de panouri solare, cladiri si constructii, transporturi,
inginerie si mobilier. Au fost obtinute noi piete si clienti, cu
rezultate
pozitive
in
ceea
ce
priveste
mixul
de
produse
si
distributia geografica, crescand ponderea produselor cu valoare
adaugata si a produselor cu valoare adaugata foarte mare:
sisteme de prindere pentru panouri solare pe acoperisuri, grinzi
pentru constructii si balamale din aluminiu.
Raport anual 2022
35
Raportul consolidat al administratorilor
Resurse Umane
In
2022,
Vimetco
Extrusion
a
finalizat
in
proportie
de
80%
implementarea unui proiect de digitalizare in Departamentul RU,
proiect de implementare de software ce a fost demarat in anul
2021. Scopul acestui proiect este de a digitaliza cat mai mult
departamentul RU si de a incepe sa foloseasca masini de tip
“automate” pentru angajatii din productie. In prima jumatate a
anului 2023, vom finaliza implementarea acestui nou program
ERP de gestionare a activitatilor RU.
In plus, in anul 2022, echipa VE s-a marit cu 70 de noi angajati,
ca parte a strategiei companiei de a-si extinde capacitatea, gratie
noilor proiecte implementate.
Pe
parcursul
anului
2022,
VE
a
finalizat
colaborarea
cu
Universitatea Politehnica din Bucuresti, Facultatea de Inginerie
Mecanica si Mecatronica.
In anul 2023, vom continua sa acordam atentie performantei
si practicii profesionale a angajatilor nostri prin infiintarea unui
program de instruire solid care sa raspunda nevoilor acestora si
sa asigure un mediu de lucru sigur si sanatos.
Alte informatii
In 2022, Vimetco Extrusion s-a concentrat pe urmatoarele directii:
•
Orientare catre client;
•
Diversificarea bazei de date cu furnizori;
•
Semnarea
de
colaborari
si
parteneriate
cu
furnizori
noi
pentru materiale si servicii esentiale, cum ar fi achizitia de
piese de schimb, serviciul de transport, furnizarea de gaze,
echipamente;
•
Mentinerea aceluiasi rezultat bun in rezolvarea solicitarilor
departamentelor interne.
Sierra Mineral Holdings I, Ltd. (“SMHL”)
SMHL raspunde de operatiunile miniere ale Grupului si opereaza
minele de bauxita situate in districtele Bo, Bonthe si Moyamba
din provincia de sud a Republicii Sierra Leone in baza Acordului
privind
Prospectarea
si
Exploatarea
Minereurilor
de
Bauxita
din 16 iulie 2012, incheiat cu Guvernul Republicii Sierra Leone
si valabil de la 1 ianuarie 2012 pana pe 31 decembrie 2031.
SMHL nu are drept de proprietate asupra terenurilor in care
sunt situate minele de bauxita sau celelalte instalatii, dar detine
unitati de productie si cazare in zona miniera si Portul Nitti. SMHL
functioneaza in baza unui contract de concesiune miniera cu o
suprafata concesionata de aproximativ 321,73 kilometri patrati.
In calitate de producator integrat vertical, Grupul isi aprovizioneaza
si utilizeaza toata bauxita din minele exploatate in Sierra Leone.
SMHL reprezinta o componenta a fluxului tehnologic al Grupului,
fiind la baza acestui lant de productie integrat: exploatarea
bauxitei.
La
31
decembrie
2022,
conducerea
executiva
a
SMHL era
formata din Alex Ivanov (Country Manager), Basudeb Datta
(Director General) si Abdul Bangura (Director Financiar). Aceasta
structura a fost valabila pana la mijlocul lunii ianuarie 2023 - pentru
mai multe detalii a se consulta sectiunea Evenimente ulterioare.
Consiliul de Administratie este format din trei membri, dupa cum
urmeaza: Igor Higer (membru), Steluța Mariana Despa-Niculae
(membru) si Roman Bulat (membru).
SMHL a inceput in 2022 livrarea intr-un nou format - nave Cape
Size si nave New Castle Max in afara logisticii sale standard,
adica Supramax. Aceasta a afectat frecventa vanzarilor (doua
nave mari in iunie si iulie) si, prin urmare, frecventa intrarilor de
numerar si momentul decontarii obligatiilor SMHL Prin urmare,
lantul de transport s-a schimbat si sunt implicate in operatiunile de
transbordare macaralele plutitoare si alte flote fluviale inchiriate.
Din punct de vedere economic, un factor care trebuie luat in
considerare in Sierra Leone este denonimarea leonilor. Astfel, de
la 1 iulie 2022, a fost introdus noul leone cu o rata de conversie
de 1000 leone vechi: 1 SLE = 1000 SLL.
In 2022, SMHL a inregistrat o productie de 910.344 de tone
bauxita, cu 35% mai mica decat 1.396.678 de tone in 2021.
Acest lucru se datoreaza strategiei Grupului de a opri achizitia
de bauxita incepand din iulie 2022 si, prin urmare, productia
obtinuta a fost doar pentru cerintele tertilor. Din punct de vedere
al vanzarilor, SMHL a realizat vanzari, care s-au ridicat la 900.320
de tone, mai mici cu 39% fata de o perioada similara a anului
trecut (2021: 1.478.700 de tone). Din cantitatea totala vanduta,
doar 18% a fost pentru ALUM si 82% a fost pentru terti.
Cifrele de mai sus sunt in conformitate cu noul model de afaceri
al Grupului. Ca masura de atenuare si ca raspuns la cresterea
actuala a preturilor la gaz si energie la nivel mondial, Grupul
ALRO a luat in considerare modalitatile posibile de atenuare a
impactului unor astfel de conditii globale asupra afacerilor sale
si si-a regandit modelul de afaceri in ceea ce priveste filialele
sale. ALUM a ajustat temporar operatiunile de la unitatea sa de
productie in august 2022 pentru a satisface nevoile reduse de
alumina ale ALRO, in timp ce SMHL a functionat la capacitatea
necesara pentru a asigura livrari de bauxita in conformitate
cu
cerintele
ALUM.
Astfel,
in
2022,
SMHL
a
continuat
sa
identifice
eventualele
oportunitati
suplimentare
de
vanzare
pentru capacitatea neutilizata a fabricii. Managementul SMHL a
participat activ la evenimente globale in 2022, deoarece astfel de
evenimente ar putea oferi sansa de a promova bauxita SMHL pe
piata internationala.
La nivel local, SMHL este un membru activ in cadrul comunitatilor
din Sierra Leone, cu o atentie deosebita acordata protectiei
mediului, avand in vedere amprenta ecologica a activitatii miniere.
Prin Acordul de Dezvoltare Comunitara, SMHL sprijina mai multe
investitii si proiecte sociale si educationale pentru dezvoltarea
comunitatii locale in cadrul comunitatilor miniere. In 2022, SMHL
a avut un parteneriat cu Children of the Nation.
In 2022, SMHL a fost selectata drept a doua cea mai conforma
organizatie din Sierra Leone.
Obiectivul principal al SMHL este de a asigura un acord/acorduri
de preluare pe termen lung pentru bauxita cu unul sau mai multi
cumparatori externi. Un alt obiectiv este acela de a dezvolta
capacitati
de
productie
compatibile
(instalatie
de
uscare)
si
capacitati portuare si de transbordare pentru a permite SMHL sa
indeplineasca cerintele de incarcare a navelor cape-size la o rata
de minim 12.000 mt pe zi.
Raport anual 2022
36
Raportul consolidat al administratorilor
In
2022,
criza
energetica
globala
a
afectat
doua
aspecte
semnificative ale operatiunilor SMHL:
•
Lantul de vanzari in ceea ce priveste:
a) reducerea vanzarilor catre Compania-mama, ALUM,
de la 1,5 milioane de tone la 0,15 milioane de tone;
b) reorganizarea modului de vanzare catre vapoare cu
capacitate foare mare (Cape Size) si reducerea pretului
net de vanzare al bauxitei pentru a se potrivi conditiilor
actuale de piata;
•
Costul combustibilului si al lubrifiantilor in Sierra Leone si
costul altor elemente de cheltuieli care depind de pretul
combustibilului, de exemplu, tarifele de transport.
Conducerea Grupului monitorizeaza indeaproape activitatea din
Sierra Leone pentru a lua masurile necesare pentru a imbunatati
performanta in timp real.
SMHL continua sa asigure cumparatori de bauxita pe termen
lung si intentioneaza sa investeasca in dezvoltarea instalatiilor
de uscare si incarcare din portul Niti pentru a-si imbunatati
capacitatea de transbordare.
Conef S.A.
Conef
este
o
societate
pe
actiuni
infiintata
in
baza
HG
nr.
30/1991. Actiunile Companiei nu sunt tranzactionate pe o piata
reglementata, Conef fiind o societate inchisa. Capitalul social este
de 6.692 mii RON, reprezentand 2.676.661 actiuni nominative
ordinare cu o valoare nominala de 2,50 RON, achitate integral
de actionari.
La sfarsitul anului 2018, actionarul majoritar al ALRO, Vimetco
N.V, impreuna cu actionarul Conef S.A. au efectuat o oferta de
plasament privat accelerat pentru un pachet de actiuni ALRO,
reprezentand un procent cumulat de 33,77% din capitalul social
al emitentului. In urma acestei operatiuni, Conef S.A. a renuntat
la intreaga sa participatie in ALRO.
Proiectul ALRO de integrare pe verticala si in ceea ce priveste
asigurarea necesarului de energie electrica vizeaza dezvoltarea
acestuia prin filiala Grupului, Conef SA. In acest sens, unul
dintre proiectele majore ale Grupului in viitor, pe termen mediu
si lung este construirea in incinta ALRO in Slatina si darea in
exploatare a unei centrale electrice in ciclu combinat pe gaze
naturale cu o capacitate de 470 MW. Beneficiile estimate pentru
compania ALRO se vor reflecta atat in eficientizarea alimentarii
cu energie electrica a societatii, dar si in asigurarea unei rezerve
sigure
si
continue
pentru
echilibrarea
Sistemului
Energetic
National de catre operatorul retelei electrice al noilor surse de
energie regenerabila in Sud-Vestul Olteniei. In plus, acest proiect
va sprijini in acelasi timp si tranzitia Romaniei catre utilizarea
pe scara larga de energie curata, fara emisii de gaze cu efect
de sera, prin inlocuirea capacitatilor de producere a energiei
electrice din carbune cu noi capacitati de producere a energiei
electrice pe baza de gaze naturale. Mai mult decat atat, dupa
definitivarea tehnologiilor de producere hidrogen/gaze naturale
sintetice
(gaze
verzi),
aceste
noi
capacitati
de
producere
a
energiei electrice vor putea fi trecute pe noul tip de combustibil
cu costuri minime (eng. hydrogen-ready gas turbines).
Conducerea
Executiva
a
Conef
este
asigurata
de
Domnul
Marian Năstase – Director General, Domnul Serghei Catrinescu
– Director General Adjunct si Domnul Constantin Ciobanu –
Administrator Unic.
Raport anual 2022
37
Raportul consolidat al administratorilor
Analiza tendintelor sau evenimentelor
care ar putea avea un impact asupra
activitatii
curente
a
Grupului
si/sau
Companiei
La
31
decembrie
2022,
Societatea-mama
si
filialele
au
in
desfasurare
diferite
litigii
sau
proceduri
judiciare
aparute
in cursul normal al activitatii lor, in care sunt fie parati, fie
reclamanti. Companiile Grupului nu sunt implicate in niciun litigiu
sau proceduri judiciare si nu au cunostinta de nicio procedura
de natura judiciara, arbitrala sau administrativa considerata ca
afectand semnificativ si negativ activitatea, situatia financiara
sau rezultatele operatiunilor Societatii si/ sau a Grupului.
Stadiul
actiunii
civile
impotriva
Consiliului
Concurentei
In ceea ce priveste stadiul actiunii civile introduse de ALRO
impotriva Consiliului Concurentei cu privire la cererea pentru
anularea Deciziei de sanctionare nr. 82/2015 emisa de Consiliul
Concurentei, Societatea informeaza publicul, investitorii si toate
celelalte parti interesate ca:
•
Pe
langa
rapoartele
curente
din
30
septembrie
2021,
respectiv
6
decembrie
2021,
in
dosarul
nr.
954/2/2016
ce are ca obiect atat cererea de anulare act administrativ
minută de sanctionare, cat si cererea de anulare a deciziei
de
sanctionare
nr.
82/2015
emisa
de
catre
Consiliul
Concurentei, urmare atasarii dosarului nr.3536/2/2016;
•
Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei a stabilit data
de 2 februarie 2023 ca prim termen de judecata pentru
solutionarea recursului inaintat de ALRO impotriva deciziei
civile nr. 2677/30.12.2019 pronuntata de Curtea de Apel
Bucuresti;
•
Pentru solutionarea cu celeritate a recursului, ALRO S.A.
a inaintat Inaltei Curti de Casatie si Justitie a Romaniei o
cerere de schimbare a acestui termen de judecata, iar
aceasta instanta a stabilit la data de 13 ianuarie 2022
termenul
de
judecata
pentru
solutionarea
cererii
de
schimbare a termenului de judecata stabilit initial pentru data
de 2 februarie 2023.
In continuare, Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei, la
termenul de judecata din data de 2 februarie 2023 a amanat
cauza pentru data de 16 martie 2023.
Ulterior, la termenul de
judecata din data de 16 martie 2023, Inalta Curte de Casatie
si Justitie a Romaniei a amanat pronunţarea unei solutii pentru
data de 30 martie 2023.
ALRO va informa in timp util publicul larg, investitorii si alte parti
interesate despre stadiul dosarelor mentionate mai sus.
Alte informatii
La inceputul anului 2022, ALRO si ALUM au elaborat scenarii pentru
a-si adapta activitatea la conditiile actuale de pe pietele de energie.
Astfel, ALRO a redus productia de aluminiu primar cu 60% prin
inchiderea a trei hale de electroliza. ALUM si-a revizuit programul de
productie in functie de nivelul de alumina calcinata necesar pentru
ALRO. Cu toate acestea, avand in vedere cresterile continue ale
preturilor, costul aluminei a ajuns la un nivel nesustenabil.
Astfel, la 29 iulie 2022, Adunarea Generala a Actionarilor ALUM a
aprobat Programul de activitate pentru anul 2022, revizuit pentru
a lua in considerare evolutiile economice actualizate. Mai exact,
planul a avut in vedere suspendarea temporara a productiei de
alumina incepand cu august 2022, concomitent cu continuarea
unor
activitati
in
fabrica,
precum
activitatile
de
cercetare
si
dezvoltare si lucrarile de intretinere si modernizare. ALUM a
inceput sa achizitioneze alumina de pe piata la preturi mult mai
eficiente si a vandut-o catre ALRO conform nevoilor sale pentru ca
ALRO sa isi poata asigura cerintele de productie. De asemenea,
Grupul si-a ajustat activitatea in Sierra Leone prin directionarea
productiei catre clienti terti.
Criza actuala a energiei si a materiilor prime, conflictul dintre
Rusia si Ucraina fara semne de incheiere prea curand, inflatia
cu doua cifre, cresterea ratelor dobanzilor, nivelurile reduse de
achizitii de obligatiuni suverane si presiunea suplimentara asupra
decarbonizarii
inseamna
vremuri
dificile
pentru
producatorii
europeni de aluminiu. Mai multe uzine europene de electroliza a
aluminiului au fost nevoite sa isi reduca capacitatea de productie
sau chiar sa se inchida complet in 2022. O masura de usurare
a venit in iulie din partea Comisiei Europene, care a decis sa nu
prelungeasca perioada de suspendare de 9 luni a taxelor anti-
dumping definitive la importurile de produse laminate plate din
aluminiu originare din China. Aceasta decizie ar trebui sa fie in
vigoare timp de patru ani si trei luni pana in octombrie 2026.
Conform acordurilor de imprumut existente, Grupul si Compania
sunt supuse anumitor conditii restrictive. Aceste acorduri impun
Grupului si Companiei, printre altele:
•
sa nu plateasca dividende actionarilor sai decat daca sunt
indeplinite anumite conditii,
•
sa mentina un nivel minim sau maxim pentru anumiti indicatori
financiari, inclusiv rata de acoperire a serviciului datoriei, rata
de indatorare neta in raport cu EBITDA, rata de indatorare
neta fata de capitaluri proprii, lichiditatea curenta, gradul de
indatorare etc.
La 31 decembrie 2022, atat Grupul, cat si Societatea, s-au incadrat
in toti indicatorii financiari impusi in contractele de finantare. Pentru
mai multe informatii, a se vedea Nota 27 Imprumuturi si leasing
a Situatiilor financiare consolidate si individuale auditate pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in prezentul Raport.
Alte informatii in conformitate cu Regulamentul ASF nr.5/2018 (inclusiv
modificarile ulterioare)
- Instrumente Financiare si Operatiuni de Piata -
Raport anual 2022
38
Raportul consolidat al administratorilor
Pe
parcursul
exercitiului
financiar
2022,
nu
au
existat
alte
modificari semnificative ale conditiilor economice si operationale
care sa afecteze valoarea justa a activelor si pasivelor Societatii,
cu exceptia volatilitatii pretului aluminiului pe pietele internationale
si a cursului valutar, a ratelor mai mari ale inflatiei si energiei.
Schimbari care afecteaza capitalul social
si administrarea societatilor
Schimbari in Consiliul de Administratie si Conducerea
Executiva din cadrul Grupului ALRO
Pe parcursul perioadei de raportare au avut loc urmatoarele
schimbari in cadrul Consiliului de Administratie sau in structura
de conducere a Grupului:
•
ALRO:
-
ca
urmare
a
demisiilor
din
Consiliul
de
Administratie ale domnului Aleksandr Barabanov, domnului
Pavel Primakov si domnului Pavel Machitski, societatea a
procedat, in conformitate cu prevederile legale, la numirea
doamnei Genoveva Năstase, a domnului Igor Higer si a
domnului Dragoș Adrian Voncu in calitate de membri ai
Consiliului de Administratie;
•
ALUM: – ca urmare a demisiei din Consiliul de Administratie
a domnului Aleksandr Barabanov, societatea a procedat in
conformitate cu prevederile legale la numirea domnului Igor
Higer in calitate de membru si vicepresedinte al Consiliului
de Administratie;
•
Vimetco Extrusion – Domnul Costel Pîrvu, directorul fabricii
Vimetco Extrusion, a fost numit in calitate de membru al
Consiliului de Administratie al Vimetco Extrusion, ca urmare
a demisiei domnului Aleksandr Barabanov din Consiliu;
•
SMHL – in urma demisiei domnului Pavel Machitski din
Consiliul de Administratie al Sierra Mineral Holdings I, Ltd,
filiala din Sierra Leone a Grupului, domnul Igor Higer a fost
numit membru al Consiliului de Administratie al acestei
companii;
•
Conef – nicio schimbare;
•
Alte companii – nicio schimbare.
Alte informatii despre Grupul ALRO
In perioada de raportare, companiile Grupului nu s-au confruntat
cu situatia de a nu-si indeplini obligatiile financiare.
Mai mult, in 2022 nu au existat modificari privind drepturile de
proprietate a actionarilor.
In 2022 si 2021, ALRO nu a distribuit dividende pentru anul 2021,
respectiv 2020.
Tranzactii cu partile afiliate
Grupul ALRO incheie tranzactii cu actionarul sau principal, cu
societati aflate sub control comun, administratorii si personalul
cheie de conducere. Conducerea considera ca astfel de tranzactii
sunt incheiate in conditii de concurenta deplina.
Soldurile achizitiilor, datoriilor si creantelor (daca este cazul)
privind tranzactiile semnificative cu partile afiliate la 31 decembrie
2022
sunt
prezentate
in
Situatiile
Financiare
consolidate
si
individuale
auditate
pentru
anul
financiar
incheiat
la
31
decembrie 2022. In ceea ce priveste natura acestor tranzactii,
acestea se refera la bunuri vandute si servicii prestate de Grup
sau achizitionate de catre Grup de la partile afiliate precum
Vimetco PLC (actionar majoritar din noiembrie 2021), Vimetco
NV (actionar majoritar pana in noiembrie 2021), Paval Holding
SRL (actionar), ALUM SA (filiala), Vimetco Extrusion SRL (filiala),
Conef SA (filiala), Sierra Mineral Holdings 1 Ltd. (filiala), Global
Aluminium Ltd. (filiala), Bauxite Marketing Ltd. (filiala), Vimetco
Trading SRL (filiala din decembrie 2021, inainte de aceasta data,
companie sub control comun), Vimetco Management Romania
SRL (companie sub control comun), Vimetco Power Romania
SRL (companie sub control comun), Conef Gaz SRL (companie
sub control comun), Conef Energy SRL (companie sub control
comun), Centrul Rivergate SRL (companie sub control comun),
Rivergate Rating Group SRL (companie sub control comun),
Rivergate Fire SRL (companie sub control comun).
In plus, tranzactiile constau in principal intr-un acord pentru
furnizarea de:
•
servicii de consultanta (incheiate cu Vimetco Management
Romania);
•
contracte de reprezentare si servicii (incheiate cu Vimetco
Trading);
•
alte vanzari/cumparari de bunuri si servicii.
De asemenea, la data prezentului Raport, Vimetco PLC a obtinut o
polita de asigurare corporativa cu rambursare pe patru niveluri de
raspundere, pentru administratorii si directorii Grupului.
In 2022, tranzactiile dintre partile afiliate s-au bazat pe acorduri
bilaterale si s-au desfasurat in conditii de concurenta deplina, iar
tranzactiile care au avut loc sunt in mod substantial aceleasi cu
cele expuse mai sus.
Pentru
mai
multe
informatii,
despre
tranzactiile
semnificative
cu partile afiliate, asa cum sunt definite de IAS 24 Raportarea
tranzactiilor cu parti afiliate conform IFRS la data prezentului
raport, va rugam sa consultati Nota 34 Tranzactii cu parti afiliate
din Situatiile financiare consolidate si individuale auditate pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest Raport.
Alte informatii
Relatia dintre conducere si angajati si elementele
conflictuale care caracterizeaza aceste relatii
In cadrul Grupului exista un permanent dialog intre conducere
si sindicate. Componentele principale ale cadrului care prezinta
relatia dintre conducere si angajati constau in contractul colectiv
de munca si regulamentele interne. Cu toate acestea, toti pasii
initiati sau activitatile demarate care pot avea un impact asupra
salariatilor au fost discutate in prealabil si agreate de ambele parti.
Raport anual 2022
39
Raportul consolidat al administratorilor
Numarul mediu de angajati ai Grupului in 2022 a fost de 3.587
(2021: 3.990), dintre care 2.170 (2021: 2.479) lucreaza la ALRO,
iar 97% dintre acestia sunt muncitori calificati.
Structura salariatilor ALRO in 2022 pe nivel de studii este detaliata
in tabelul de mai jos:
Nivel de studii
%
Post-universitare & Universitare
22
Post-liceale
13
Liceale
39
Scoli profesionale
21
Gimnaziale
5
Gradul de sindicalizare al angajatilor ALRO in 2022 a fost de
aproximativ
80,73%
(2021:
86,72%).
In
2022,
relatiile
dintre
conducerea
executiva
a
Companiei
si
angajatii
reprezentati
prin sindicate au fost reglementate in mod corect de Contractul
Colectiv de Munca si de legislatia in vigoare. Nu au fost raportate
conflicte care ar putea afecta activitatea obisnuita sau continuitatea
operatiunilor.
Orice acord, intelegere sau legatura familiala intre
administratori si alte persoane
ALRO este guvernata intr-un sistem unitar, iar membrii Consiliului
de Administratie sunt alesi pe baza votului actionarilor in cadrul
AGOA si respectand in totalitate cerintele legale in vigoare.
La data prezentului raport, nu existau acorduri sau intelegeri care
sa fie declarate in aceasta sectiune. In plus, nu exista acorduri
intre membrii Consiliului de Adminstratie si alte persoane in baza
carora persoanele respective sa fi fost numite Administratori.
La data prezentului raport, lista membrilor din conducere care
detin actiuni in capitalul social al ALRO este urmatoarea:
Nume
Functie
Numar de
actiuni
Marian NĂSTASE
Presedinte al Consiliului
de Administratie
300.000
Genoveva NĂSTASE
Director Financiar
300.000
Marin CILIANU
Director Operational
Aluminiu Primar
1.000
Gheorghe DOBRA
Director General
138
Orice
acord,
intelegere
sau
legatura
familiala
intre
membrii Consiliului si conducerea executiva si alte
persoane, prin care persoana respectiva a fost numita
membru al conducerii executive
La data prezentului raport, ALRO nu detine informatii care sa
indice existenta unor astfel de contracte sau acorduri. Desi domnul
Marian
NĂSTASE
(Presedintele
Consiliului
de
Administratie,
ALRO) si doamna Genoveva NĂSTASE (Director Financiar, ALRO)
au acelasi nume de familie, aceasta este doar o coincidenta. Nu
exista nicio legatura de familie intre acestia.
Orice litigii sau proceduri administrative in care au fost
implicati membri ai Consiliului si membri ai conducerii
executive
La data prezentului raport, ALRO nu detine informatii care sa indice
existenta
unor
dispute
sau
proceduri
administrative
impotriva
membrilor Consiliului de Administratie sau conducerii executive
care sa fie direct legate de activitatile acestora in cadrul Grupului
si/sau al Companiei. De asemenea, nu exista informatii pe baza
carora sa se concluzioneze ca astfel de activitati ar putea afecta
pretul actiunilor Societatii sau capacitatea acestora de a detine
pozitia de membru al conducerii conform structurilor mentionate
anterior.
Raport anual 2022
40
Raportul consolidat al administratorilor
ALRO s-a angajat sa implementeze si sa respecte standardele
inalte de guvernanta corporativa, deoarece demonstrarea bunelor
practici in acest domeniu asigura claritatea relatiilor dintre actionari,
membrii Consiliului de Administratie, conducerea executiva si
celelalte parti interesate. Prin aplicarea celor mai bune principii
de guvernanta corporativa, a fost sporit gradul de transparenta, in
timp ce comunicarea activitatii Companiei catre partile interesate
este imbunatatita. Mai mult, utilizarea unui cadru bazat pe principii
ferme se reflecta pe termen lung asupra actionarilor si maximizarii
valorii atat pentru actionari, cat si pentru partile interesate. Prin
urmare,
ALRO
acorda
o
importanta
mai
mare
imbunatatirii
permanente a practicilor de guvernanta corporativa si a comunicarii
corporative si foloseste ca fundament principiile stipulate in Codul
de Guvernanta Corporativa („Codul”) emis de BVB.
Raportul Anual Consolidat include Declaratia de Conformitate cu
Codul pentru Societatea-mama, ALRO, care este listata la BVB,
segmentul Premium.
Declaratia
ALRO
de
conformitate
cu
Codul
se
bazeaza
pe
urmatoarele documente:
•
Actul
constitutiv
al
Societatii,
actualizat
in
luna
aprilie
2022, aprobat prin Hotararea AGEA nr. 689/ 8 aprilie 2022,
publicate
pe
site-ul
www.alro.ro,
in
Sectiunea
Relatii
cu
Investitorii, subsectiunile Adunarea Actionarilor si Guvernanta
Corporativa;
•
Regulamentul de Organizare si Functionare a Consiliului de
Administratie, aprobat prin Hotararea AGA nr. 625/25.04.2019
cuprinzand informatii detaliate despre activitatea Consiliului;
•
Alte
politici
interne,
proceduri
de
lucru
si
reglementari
implementate pentru Comitetele consultative sau alte structuri
reprezentative care functioneaza in cadrul organizatiei.
ALRO are un un sistem de administrare unitar; insa in cazul in care
va adopta un sistem dualist de administrare, Compania va adapta
si va aplica in mod corespunzator prevederile Codului.
Guvernanta Corporativa
ALRO
in
2022
LOCUL 2*
RAPORTUL DE
SUSTENABILITATE
2021
Prima
Strategie de
Sustenabilitate
pentru
2021-2025
24 intalniri ale
Consiliului de
Administratie si
18 intalniri ale
comitetelor
consultative
Certificare
ASI V3
(Aluminium
Stewardship
Initiative
3 Comitete
Consultative
active
Scor
VEKTOR**
de 9/10
* Raportul de sustenabilitate ALRO pentru anul financiar 2021 a fost apreciat de un juriu independent ca fiind unul dintre cele mai bune de pe piata
din Romania in cadrul Galei ARIR desfasurate in noiembrie 2022;
** Metodologia VEKTOR cuprinde 15 criterii, in conformitate cu cele mai bune practici internationale in Relatiile cu Investitorii si include asteptarile
investitorilor institutionali si individuali. Scorul VEKTOR a fost lansat in 2019 de catre ARIR in colaborare cu Bursa de Valori Bucuresti, acest
indicator fiind publicat pe site-ul BVB pe pagina dedicata fiecarei companii listate.
Raport anual 2022
41
Raportul consolidat al administratorilor
Declaratia privind conformitatea cu Codul
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2022
Respecta
Nu respecta
sau respecta
partial
Motivul pentru neconformare
Sectiunea A – Responsabilitati
A.1. Toate societatile trebuie sa aiba un regulament intern al
Consiliului care include termenii de referinta/responsabilitatile
Consiliului si functiile cheie de conducere ale societatii, si care
aplica, printre altele, Principiile Generale din aceasta Sectiune.
DA
A.2.
Prevederi
pentru
gestionarea
conflictelor
de
interese
trebuie incluse in regulamentul Consiliului. In orice caz, membrii
Consiliului trebuie sa notifice Consiliul cu privire la orice conflicte
de interese care au survenit sau pot surveni si sa se abtina de
la participarea la discutii (inclusiv prin neprezentare, cu exceptia
cazului in care neprezentarea ar impiedica formarea cvorumului)
si de la votul pentru adoptarea unei hotarari privind chestiunea
care da nastere conflictului de interese respectiv.
DA
A.3. Consiliul de Administratie trebuie sa fie format din cel putin
cinci membri.
DA
A.4. Majoritatea membrilor Consiliului de Administratie trebuie
sa nu aiba functie executiva.
Cel putin un membru al Consiliului
de Administratie trebuie sa fie independent in cazul societatilor
din
Categoria
Standard.
In
cazul
societatilor
din
Categoria
Premium, nu mai putin de doi membri neexecutivi ai Consiliului
de Administratie trebuie sa fie independenti. Fiecare membru
independent al Consiliului de Administratie, trebuie sa depuna
o declaratie la momentul nominalizarii sale in vederea alegerii
sau realegerii, precum si atunci cand survine orice schimbare a
statutului sau, indicand elementele in baza carora se considera ca
este independent din punct de vedere al caracterului si judecatii
sale si in conformitate cu prevederile art. 4.1-4.9 din Cod.
DA
A.5. Alte angajamente si obligatii profesionale relativ permanente
ale
unui
membru
al
Consiliului,
inclusiv
pozitii
executive
si
neexecutive
in
Consiliul
unor
societati
si
institutii
non-profit,
trebuie dezvaluite actionarilor si investitorilor potentiali inainte de
nominalizare si in cursul mandatului sau.
DA
A.6. Orice membru al Consiliului trebuie sa prezinte Consiliului
informatii privind orice raport cu un actionar care detine direct sau
indirect actiuni reprezentand peste 5% din toate drepturile de vot.
Aceasta obligatie se refera la orice fel de raport care poate afecta
pozitia membrului cu privire la chestiuni decise de Consiliu.
DA
A.7. Societatea trebuie sa desemneze un secretar al Consiliului
responsabil de sprijinirea activitatii Consiliului.
DA
A.8. Declaratia privind guvernanta corporativa va informa daca a
avut loc o evaluare a Consiliului sub conducerea Presedintelui sau a
comitetului de nominalizare si, in caz afirmativ, va rezuma masurile
cheie si schimbarile rezultate in urma acesteia. Societatea trebuie
sa aiba o politica/ghid privind evaluarea Consiliului cuprinzand
scopul, criteriile si frecventa procesului de evaluare.
DA
A.9. Declaratia privind guvernanta corporativa trebuie sa contina
informatii privind numarul de intalniri ale Consiliului si comitetelor
in cursul ultimului an, participarea administratorilor (in persoana
si in absenta) si un raport al Consiliului si comitetelor cu privire la
activitatile acestora.
DA
A.10. Declaratia privind guvernanta corporativa trebuie sa cuprinda
informatii referitoare la numarul exact de membri independenti din
Consiliul de Administratie.
DA
A.11.
Consiliul
societatilor
din
Categoria
Premium
trebuie
sa
infiinteze
un
comitet
de
nominalizare
format
din
membri
neexecutivi, care va conduce procedura nominalizarilor de noi
membri in Consiliu si va face recomandari Consiliului. Majoritatea
membrilor comitetului de nominalizare trebuie sa fie independenta.
DA
Raport anual 2022
42
Raportul consolidat al administratorilor
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2022
Respecta
Nu respecta
sau respecta
partial
Motivul pentru neconformare
Sectiunea B - Sistemul de gestiune a riscului si control intern
B.1. Consiliul trebuie sa infiinteze un comitet de audit in care
cel putin un membru trebuie sa fie administrator neexecutiv
independent.
Majoritatea
membrilor,
incluzand
presendintele,
trebuie sa fi dovedit ca au calificare adecvata relevanta pentru
functiile si responsabilitatile comitetului.
Cel putin un membru
al comitetului de audit trebuie sa aiba experienta de audit sau
contabilitate dovedita si corespunzatoare. In cazul societatilor
din Categoria Premium, comitetul de audit trebuie sa fie format
din cel putin trei membri si majoritatea membrilor comitetului de
audit trebuie sa fie independenti.
DA
B.2. Presedintele comitetului de audit trebuie sa fie un membru
neexecutiv independent.
DA
B.3. In cadrul responsabilitatilor sale, comitetul de audit trebuie
sa efectueze o evaluare anuala a sistemului de control intern.
DA
B.4. Evaluarea trebuie sa aiba in vedere eficacitatea si cuprinderea
functiei de audit intern, gradul de adecvare al rapoartelor de
gestiune a riscului si de control intern prezentate catre comitetul
de audit al Consiliului, promptitudinea si eficacitatea cu care
conducerea executiva solutioneaza deficientele sau slabiciunile
identificate in urma controlului intern si prezentarea de rapoarte
relevante in atentia Consiliului.
DA
B.5. Comitetul de audit trebuie sa evalueze conflictele de interese
in legatura cu tranzactiile societatii si ale filialelor acesteia cu
partile afiliate.
DA
B.6. Comitetul de audit trebuie sa evalueze eficienta sistemului
de control intern si a sistemului de gestiune a riscului.
DA
B.7.
Comitetul
de
audit
trebuie
sa
monitorizeze
aplicarea
standardelor legale si a standardelor de audit intern general
acceptate.
Comitetul
de
audit
trebuie
sa
primeasca
si
sa
evalueze rapoartele echipei de audit intern.
DA
B.8. Ori de cate ori Codul mentioneaza rapoarte sau analize initiate
de Comitetul de Audit, acestea trebuie urmate de raportari periodice
(cel putin anual) sau ad-hoc care trebuie inaintate ulterior Consiliului.
DA
B.9. Niciunui actionar nu i se poate acorda tratament preferential
fata de alti actionari in legatura cu tranzactii si acorduri incheiate de
societate cu actionari si afiliatii acestora.
DA
B.10. Consiliul trebuie sa adopte o politica prin care sa se asigure
ca orice tranzactie a societatii cu oricare dintre societatile cu care
are relatii stranse a carei valoare este egala cu sau mai mare
de 5% din activele nete ale societatii (conform ultimului raport
financiar) este aprobata de Consiliu in urma unei opinii obligatorii
a comitetului de audit al Consiliului si dezvaluita in mod corect
actionarilor si potentialilor investitori, in masura in care aceste
tranzactii
se
incadreaza
in
categoria
evenimentelor
care
fac
obiectul cerintelor de raportare.
DA
B.11. Auditurile
interne
trebuie
efectuate
de
catre
o
divizie
separata structural (departamentul de audit intern) din cadrul
societatii sau prin angajarea unei entitati terte independente.
DA
B.12.
In
scopul
asigurarii
indeplinirii
functiilor
principale
ale
departamentului de audit intern, acesta trebuie sa raporteze
din punct de vedere functional catre Consiliu prin intermediul
comitetului
de
audit.
In
scopuri
administrative
si
in
cadrul
obligatiilor conducerii de a monitoriza si reduce riscurile, acesta
trebuie sa raporteze direct directorului general.
DA
Declaratia privind conformitatea cu Codul (continuare)
Raport anual 2022
43
Raportul consolidat al administratorilor
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2022
Respecta
Nu respecta
sau respecta
partial
Motivul pentru neconformare
Sectiunea C - Justa recompensa si motivare
C.1. Societatea trebuie sa publice pe pagina sa de internet
politica de remunerare si sa includa in raportul anual o declaratie
privind implementarea politicii de remunerare in cursul perioadei
anuale
care
face
obiectul
analizei.
Politica
de
remunerare
trebuie formulata astfel incat sa permita actionarilor intelegerea
principiilor si a argumentelor care stau la baza remuneratiei
membrilor Consiliului si a Directorului General, precum si a
membrilor Directoratului in sistemul dualist. Aceasta trebuie sa
descrie modul de conducere a procesului si de luare a deciziilor
privind remunerarea, sa detalieze componentele remuneratiei
conducerii executive (precum salarii, prime anuale, stimulente
pe termen lung legate de valoarea actiunilor, beneficii in natura,
pensii si altele) si sa descrie scopul, principiile si prezumtiile ce
stau la baza fiecarei componente (inclusiv criteriile generale de
performanta aferente oricarei forme de remunerare variabila).
In
plus,
politica
de
remunerare
trebuie
sa
specifice
durata
contractului
directorului
executiv
si
a
perioadei
de
preaviz
prevazuta in contract, precum si eventuala compensare pentru
revocare fara justa cauza. Raportul privind remunerarea trebuie
sa
prezinte
implementarea
politicii
de
remunerare
pentru
persoanele
identificate
in
politica
de
remunerare
in
cursul
perioadei anuale care face obiectul analizei. Orice schimbare
esentiala intervenita in politica de remunerare trebuie publicata
in timp util pe pagina de internet a societatii.
PARTIAL
In conformitate cu prevederile legale, Consiliul
de Administratie a elaborat si propus actionarilor
mai multe versiuni ale politicii de remunerare.
In
decursul
anilor
2021
si
2022,
Adunarea
Generala a Societatii a respins propunerile
de
Politica de remunerare
in cadrul celor 6 sedinte
desfasurate
in
aceasta
perioada.
Ordinea
de
zi a
urmatoarei adunari generale va include o
versiune actualizata a Politicii de remunerare
pentru aprobare si implementare.
In
prezent,
AGOA
stabileste
remuneratia
administratorilor
pentru
exercitiul
financiar
in
curs si limita generala a remuneratiilor Consiliului
de
Administratie
acordate
administratorilor
insarcinati cu functii specifice si directorilor.
Sectiunea D - Adaugand valoare prin relatiile cu investitorii
D.1. Societatea trebuie sa organizeze un serviciu de Relatii cu
Investitorii – indicandu-se publicului larg persoana/persoanele
DA
responsabile sau unitatea organizatorica. In afara de informatiile
impuse de prevederile legale, societatea trebuie sa includa pe
pagina sa de internet o sectiune dedicata Relatiilor cu Investitorii,
in limbile romana si engleza, cu toate informatiile relevante de
interes pentru investitori, inclusiv:
D.1.1.
Principalele
reglementari
corporative:
actul
constitutiv,
procedurile privind adunarile generale ale actionarilor;
D.1.2.
CV-urile
profesionale
ale
membrilor
organelor
de
conducere
ale
societatii,
alte
angajamente
profesionale
ale
membrilor Consiliului, inclusiv pozitii executive si neexecutive in
consilii de administratie din societati sau din institutii non-profit;
D.1.3. Rapoartele curente si rapoartele periodice (trimestriale,
semestriale si anuale) – cel putin cele prevazute la punctul D.8
– inclusiv rapoartele curente cu informatii detaliate referitoare la
neconformitatea cu Codul;
D.1.4. Informatii referitoare la adunarile generale ale actionarilor
ordinea de zi si materialele informative; procedura de alegere
a
membrilor
Consiliului;
argumentele
care
sustin
propunerile
de candidati pentru alegerea in Consiliu, impreuna cu CV-urile
profesionale ale acestora; intrebarile actionarilor cu privire la
punctele de pe ordinea de zi si raspunsurile societatii, inclusiv
hotararile adoptate;
D.1.5. Informatii privind evenimentele corporative, cum ar fi plata
dividendelor si a altor distribuiri catre actionari, sau alte evenimente
care conduc la dobandirea sau limitarea drepturilor unui actionar,
inclusiv termenele limita si principiile aplicate acestor operatiuni.
Informatiile respective vor fi publicate intr-un termen care sa le
permita investitorilor sa adopte decizii de investitii;
D.1.6. Numele si datele de contact ale unei persoane care va
putea sa furnizeze, la cerere, informatii relevante;
D.1.7. Prezentarile societatii (de ex., prezentarile pentru
investitori, prezentarile privind rezultatele trimestriale etc.),
situatiile financiare (trimestriale, semestriale, anuale), rapoartele
de audit si rapoartele anuale.
Declaratia privind conformitatea cu Codul (continuare)
Raport anual 2022
44
Raportul consolidat al administratorilor
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2022
Respecta
Nu respecta
sau respecta
partial
Motivul pentru neconformare
D.2. Societatea va avea o politica privind distributia anuala de
dividende sau alte beneficii catre actionari, propusa de Directorul
General sau de Directorat si adoptata de Consiliu, sub forma
unui set de linii directoare pe care societatea intentioneaza sa le
urmeze cu privire la distribuirea profitului net.. Principiile politicii
anuale de distributie catre actionari va fi publicata pe pagina de
internet a societatii.
NU
Societatea nu are politica de dividende si va lua
masuri de conformare cu prevederile CGC.
D.3. Societatea va adopta o politica in legatura cu previziunile,
fie ca acestea sunt facute publice sau nu. Previziunile se refera
la concluzii cuantificate ale unor studii ce vizeaza stabilirea
impactului global al unui numar de factori privind o perioada
viitoare (asa numitele ipoteze): prin natura sa, aceasta proiectie
are un nivel ridicat de incertitudine, rezultatele efective putand
diferi in mod semnificativ de previziunile prezentate initial. Politica
privind previziunile va stabili frecventa, perioada avuta in vedere
si continutul previziunilor. Daca sunt publicate, previziunile pot fi
incluse numai in rapoartele anuale, semestriale sau trimestriale.
Politica privind previziunile va fi publicata pe pagina de internet
a societatii.
NU
Societatea nu are o politica privind previziunile
si va lua masuri pentru conformare cu
prevederile CGC.
D.4.
Regulile
adunarilor
generale
ale
actionarilor
nu
trebuie
sa
limiteze
participarea
actionarilor
la
adunarile
generale
si
exercitarea drepturilor acestora. Modificarile regulilor vor intra in
vigoare, cel mai devreme, incepand cu urmatoarea adunare a
actionarilor.
DA
D.5. Auditorii externi vor fi prezenti la adunarea generala a
actionarilor atunci cand rapoartele lor sunt prezentate in cadrul
acestor adunari.
DA
D.6. Consiliul va prezenta adunarii generale anuale a actionarilor
o scurta apreciere asupra sistemelor de control intern si de
gestiune a riscurilor semnificative, precum si opinii asupra unor
chestiuni supuse deciziei adunarii generale.
DA
D.7. Orice specialist, consultant, expert sau analist financiar
poate participa la adunarea actionarilor in baza unei invitatii
prealabile din partea Consiliului. Jurnalistii acreditati pot, de
asemenea, sa participe la adunarea generala a actionarilor, cu
exceptia cazului in care Presedintele Consiliului hotaraste in alt
sens.
NU
Compania lucreaza la modificarea
Regulamentului de GC in vederea conformarii
cu prevederile noului CGC.
D.8. Rapoartele financiare trimestriale si semestriale vor include
informatii atat in limba romana, cat si in limba engleza referitoare
la factorii cheie care influenteaza modificari in nivelul vanzarilor,
al profitului operational, profitului net si al altor indicatori financiari
relevanti, atat de la un trimestru la altul, cat si de la un an la altul.
DA
D.9. O societate va organiza cel putin doua sedinte/teleconferinte
cu analistii si investitorii in fiecare an. Informatiile prezentate cu
aceste ocazii vor fi publicate in sectiunea relatii cu investitorii a
paginii de internet a societatii la data sedintelor/teleconferintelor.
DA
D.10. In cazul in care o societate sustine diferite forme de
expresie
artistica
si
culturala,
activitati
sportive,
activitati
educative sau stiintifice si considera ca impactul acestora asupra
caracterului inovator si competitivitatii societatii fac parte din
misiunea si strategia sa de dezvoltare, va publica politica cu
privire la activitatea sa in acest domeniu.
DA
Declaratia privind conformitatea cu Codul (continuare)
Raport anual 2022
45
Raportul consolidat al administratorilor
Pe parcursul perioadei de raportare, Compania a avut urmatoarele
structuri de guvernanta corporativa: Consiliul de Administratie si
Conducerea Executiva, Comitetul de Audit, Comitetul de Remuneratii
si Nominalizari, Comitetul de Risc si Sustenabilitate, structuri de
conducere care reprezinta interesele Grupului, ale Societatii-mama
si a actionarilor sai si care sunt responsabile cu gestionarea afacerii.
Consiliul de Administratie trebuie sa informeze publicul, cel putin in
ceea ce priveste urmatoarele aspecte:
•
rolul si obligatiile Consiliului;
•
structura Consiliului, cu mentionarea numarului de administratori
(executivi si neexecutivi, membri independenti);
•
modalitatea de numire a membrilor Consiliului de Administratie
si procedura de alegere a acestora;
•
prerogativele si responsabilitatile fiecarei structuri de guvernanta
•
corporativa;
•
politica de remunerare a membrilor Consiliului de Administratie
si a conducerii executive;
•
modalitatea de numire si procedura de alegere a membrilor
Comitetului de Audit, Comitetului de Remuneratii si Nominalizari,
Comitetului de Risc si Sustenabilitate.
Structura actuala a Consiliului asigura mentinerea unui echilibru
intre membrii executivi si neexecutivi. Consiliul de Administratie
are mai multi membri care garanteaza eficienta capacitatii sale
de
a
supraveghea,
analiza
si
evalua
activitatea
directorilor
si
tratamentul echitabil al actionarilor. Mai mult, Compania are in
vedere independenta membrilor sai, aplicand criteriile de evaluare
stabilite de Codul de Guvernanta Corporativa. Astfel, in cursul anului
2022, Consiliul de Administratie al ALRO a avut cel putin doi membri
independenti, iar din decembrie 2020, Consiliul de Administratie al
ALRO numara trei membri independenti.
Cu
toate
acestea,
procesul
de
luare
a
deciziilor
ramane
o
responsabilitate colectiva a Consiliului, care va fi responsabil pentru
toate deciziile luate in timpul exercitarii prerogativelor sale. Consiliul
este
responsabil
de
revizuirea
documentelor
relevante
pentru
realizarea obiectului de activitate al Companiei, cu exceptia celor
prevazute de lege si statut in competenta AGA sau a conducerii
Companiei.
Adunarea Generala a
Actionarilor
Consiliu de
Administratie
Audit Intern
Conducerea Operationala
Sanatate, Securitate
si Mediu*
Director General (CEO)
Comitet de Audit
Comitet de Remuneratii
si Nominalizari
Comitet de Risc si
Sustenabilitate
Note:
* Din punct de vedere operational, aceasta funcție este subordonata direct Directorului General
Comitetul de Audit supervizeaza activitatea Auditului Intern
Director Financiar (CFO)
Responsabilitatile Consiliului de Administratie
Prezentare generala
Raport anual 2022
46
Raportul consolidat al administratorilor
Alegerea membrilor Consiliului se face printr-o procedura formala,
riguroasa si transparenta si se bazeaza pe recomandarile facute
de Comitetul de Remuneratii si Nominalizari. Compania publica
pe site-ul sau CV-urile candidatilor propusi pentru functia de
administrator precum si calificarile pe care le detin. De asemenea,
pe site-ul Societatii, www.alro.ro pot fi gasite informatii despre
calificarile
personale
si
profesionale
ale
actualilor
membri
ai
Consiliului de Administratie si ai Conducerii Executive.
La
fiecare
desemnare
a
membrilor
Consiliului,
AGA
are
in
vedere
asigurarea
unei
componente
echilibrate
a
acestui
organ de conducere, adaptata activitatii Societatii. Ca principiu,
nominalizarea unui membru al Consiliului are in vedere conditia
absolvirii de cursuri superioare de lunga durata, precum si una
sau mai multe dintre urmatoarele calificari personale si/ sau
profesionale:
•
detinerea unei calificari tehnice in domeniul in care activeaza
Societatea;
•
experienta manageriala semnificativa, indiferent de domeniul
in care a fost obtinuta;
•
cursuri de educatie economica, specializare sau pregatire;
•
abilitati practice de comunicare;
•
capacitatea de a contribui la strategiile de dezvoltare ale
Companiei;
•
buna conduita morala.
Consiliul de Administratie isi desfasoara activitatea in conformitate
cu
Actul
Constitutiv
si
cu
Regulamentul
de
Organizare
si
Functionare
al
Consiliului
de
Administratie
si
alte
proceduri
interne ale Comitetelor Consultative. Consiliul se intruneste cel
putin o data pe luna sau ori de cate ori situatia o impune. Agenda
sedintelor respecta rolul si obligatiile Consiliului de Administratie in
conformitate cu legea si Actul Constitutiv.
Comitetele ALRO
ALRO are implementat un sistem unitar si trei comitete, respectiv
Comitetul de Audit - cu atributii delegate de Adunarea Generala
a
Actionarilor,
Comitetul
de
Remuneratii
si
Nominalizari
si
Comitetul de Risc si Sustenabilitate - desemnate de Consiliul de
Administratie.
Comitetul de Audit
Adunarea Generala Anuala a Actionarilor desfasurata la 23 martie
2018 a aprobat prin Decizia nr. 584 /23 martie 2018 infiintarea
Comitetului de Audit si prin decizia nr. 587/23 martie 2018 a
aprobat Termenii de referinta ai acestui comitet. Ulterior, in cadrul
Adunarii Generale a Actionarilor care a avut loc la data de 21
ianuarie 2020 au fost actualizati, prin Decizia nr. 653/21 ianuarie
2020, Termenii de referinta ai Comitetului de Audit, iar noua
componenta a Comitetului de Audit este urmatoarea: Vasile IUGA
(Presedinte - Membru Independent), Adrian MANAICU (Membru)
si Dorel PARASCHIV (Membru).
Comitetul de Audit este un comitet ales de Adunarea Generala
Extraordinara a Actionarilor ALRO. Are atributii delegate in temeiul
Actului Constitutiv si al legislatiei si a standardelor aplicabile.
Printre atributiile Comitetul de Audit se numara:
•
Raportarea
financiara
–
membrii
comitetului
emit
opinii
cu privire la actiunile si judecatile conducerii, monitorizeaza
integritatea si fiabilitatea informatiilor financiare, revizuiesc
rapoartele auditorilor externi si interni, dupa caz etc.
•
Auditul
extern
-
Comitetul
supravegheaza
relatiile
Companiei cu auditorii externi. Acesta ia in considerare si
face recomandari Consiliului cu privire la numirea, renumirea
sau revocarea acestora pentru a evalua anual calificarea,
expertiza,
resursele,
independenta,
obiectivitatea
si
eficacitatea auditorilor externi si a procesului de audit extern
etc.
•
Auditul
intern
-
Echipa
de
Audit
Intern
efectueaza
o
evaluare
anuala
a
sistemului
de
control
intern
pentru
a
determina
eficacitatea
si
competentele
functiei
de
audit
intern si adecvarea managementului riscului. De asemenea,
evalueaza capacitatea de reactie si eficacitatea conducerii
in solutionarea lipsurilor sau a deficientelor identificate in
controlul intern, fiind prezentate rapoarte relevante Consiliului.
Echipa de Audit Intern raporteaza Consiliului. Comitetul de
Audit analizeaza rapoartele periodice cu privire la rezultatele
activitatii
auditorilor
interni,
ia
in
considerare
constatarile
materiale ale investigatiilor acestora, examineaza raspunsul
conducerii etc.
•
Riscul si controalele interne – revizuiesc competentele si
eficacitatea sistemelor stabilite de catre conducere pentru
identificarea, evaluarea, gestionarea si monitorizarea riscurilor
financiare si nefinanciare. Aceste riscuri includ raportarea
financiara,
controlul
intern
si
managementul
riscurilor.
Comitetul primeste rapoarte de la conducere si de la auditorii
externi si interni cu privire la eficacitatea si integritatea acelor
sisteme pentru a revizui procedurile Companiei de detectare
a fraudei si raportare a neregulilor. De asemenea, trebuie sa
se asigure ca sunt organizate metode prin care personalul
poate, cu incredere, sa-si manifeste ingrijorarea cu privire la
posibile neconcordante in probleme de raportare financiara,
control financiar sau alte astfel de aspecte etc.
ALRO
Comitete
Consultative
Comitetul de
Audit
Comitetul de
Risc si
Sustenabilitate
Comitetul de
Remuneratii si
Nominalizari
Raport anual 2022
47
Raportul consolidat al administratorilor
Comitetul prezinta in mod regulat rapoarte Consiliului cu privire
la toate aspectele care intra in atributiile si responsabilitatile sale.
In plus, Comitetul ar trebui sa depuna rapoarte, in special atunci
cand exista probleme pentru care considera ca sunt necesare
actiuni sau imbunatatiri, inclusiv recomandari cu privire la pasii
care trebuie intreprinsi.
Comitetul de Remuneraratii si Nominalizari
Comitetul de Remuneratii si Nominalizari are atributii delegate de
Consiliul de Administratie. Este compus din trei membri neexecutivi
ai Consiliului, dintre care doi trebuie sa fie membri independenti,
iar presedintele Consiliului trebuie sa fie unul dintre membri.
Componenta Comitetului de Remunerare si Nominalizari al ALRO
este: Marian NASTASE (Presedinte), Vasile IUGA (Membru) si
Marinel BURDUJA (Membru).
Printre atributiile Comitetului de Remuneratii si Nominalizari se
numara:
•
Obtine consultanta juridica independenta sau profesionala
independenta pe cheltuiala Companiei si asigura prezenta
expertilor externi cu experienta si expertiza relevante, daca
considera ca acest lucru este necesar;
•
Stabileste si recomanda Consiliului strategia si politica de
remunerare a membrilor Consiliului, a Conducerii Executive
si a Conducerii Superioare;
•
Aproba proiectarea si stabilirea tintelor pentru orice scheme
de salarizare legate de performanta operate de Companie,
determina relevanta realizarii performantei unor evenimente
neprevazute sau a factorilor neluati in considerare la stabilirea
obiectivelor de performanta si aproba platile efectuate in
cadrul unor astfel de scheme;
•
Stabileste criteriile directoare pentru calitatea de membru al
Consiliului;
•
Indeplineste alte sarcini legate de desemnarea sau revocarea
membrilor Consiliului, asa cum sunt delegate de acesta din
urma etc.
Comitetul de Risc si Sustenabilitate
Comitetul de Risc si Sustenabilitate este ales de Consiliul de
Administratie al ALRO si are atributii delegate de acesta. Printre
principalele obiective ale Comitetului se numara:
•
supravegherea
si
formularea
de
recomandari
Consiliului
cu privire la politica generala de management al riscului a
Companiei si
•
asistarea
Consiliului
in
revizuirea
adecvarii,
eficacitatii
si
conformitatii
politicilor
de
management
al
riscului
ale
Companiei.
Componenta
Comitetului
de
Risc
si
Sustenabilitate
al ALRO
este
Vasile
IUGA (Presedinte),
Gheorghe
DOBRA (Membru),
Marinel BURDUJA (Membru), Laurentiu CIOCÎRLAN (Membru) si
Svetlana PÎNZARI (Membru – din mai 2022).
Ariile
generale
acoperite
de
atributiile
Comitetului
de
risc
si
sustenabilitate sunt:
•
Managementul riscului – Revizuieste orice raport periodic
de gestiune a riscului pregatit de conducerea executiva si
prezinta Consiliului de Administratie cel putin de doua ori
pe an rezultatele generale ale acestei evaluari si noutatile
solicitate. Revizuieste si monitorizeaza politicile, procedurile
si sistemele Companiei de detectare, raportare si preventie
a incalcarilor de conduita, denuntare, scurgeri de informatii
si mituire si politici de coruptie. Colaboreaza cu Comitetul
de Audit privind procesele de gestiune a riscului pentru
identificare
si
gestionarea
riscurilor
financiare
materiale,
acestea fiind parte a responsabilitatilor Comitetului de Audit
etc.
•
Sustenabilitatea
-
Identifica
riscurile
strategice
pentru
continuitatea afacerii pe termen mediu si lung. Contribuie la
dezvoltarea strategiei de afaceri pe termen scurt, mediu si
lung, propunand masuri si actiuni adecvate din perspectiva
riscului si sustenabilitatii. Identifica orice alt factor cheie care
poate pune in pericol dezvoltarea activitatii si a operatiunilor
Companiei
din
cauza
evolutiilor
dinamice
ale
diferitelor
elemente cu impact asupra activitatii Companiei etc.
•
Sanatate, Siguranta, Mediu si Responsabilitate Sociala
Analizeaza si monitorizeaza procesele in vigoare menite
sa asigure conformitatea cu toate politicile si standardele
Companiei
in
materie
de
Sanatate,
Siguranta,
Mediu
si
Responsabilitate Sociala. Monitorizeaza caracterul adecvat
al
sistemelor
de
raportare
privind
siguranta,
mediul
si
responsabilitatea sociala pentru incidente, incalcari si tendinte
reale sau potentiale. Supravegheaza pregatirea de catre
conducerea executiva a planului de protectie a mediului in
cadrul Companiei, care este conceput pentru a se asigura ca
toate riscurile materiale de mediu sunt abordate prin planuri
elaborate si implementate corespunzator etc.
Raport anual 2022
48
Raportul consolidat al administratorilor
Mandat
Experienta si competentele relevante
Alte angajamente
profesionale
Marian-Daniel NĂSTASE
Anul nasterii: 1972
Data primei desemnari: noiembrie 2002
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Presedinte al Consiliului si Membru Non-
executiv din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Presedinte al Comitetului de Remuneratii si
Nominalizari din august 2019
Marian
Năstase
a
absolvit Academia
de
Studii
Economice
Bucuresti cu licenta in comert exterior si a obtinut ulterior diploma
INSEAD pentru membrii Consiliului de Administratie. Marian
Năstase are o vasta experienta in consultanta financiara si audit.
A lucrat pentru Deloitte&Touche Romania si alte companii de
consultanta financiara.
In 2002, Marian Năstase s-a alaturat companiei ALRO in functia
de Director Executiv fiind responsabil de activitatile financiare
ale acesteia. Ulterior a fost numit Country Manager Romania si
prezentul mandat acopera toate activitatile Grupului din tara in
ceea ce priveste aluminiul, gazele naturale si sectorul energiei
electrice.
Marian
Năstase
este
membru
in
Consiliile de Administratie sau de
Management
ale
urmatoarelor
societati:
Vimetco
PLC,
Vimetco
Management
Romania
SRL,
Vimetco
Trading
SRL,
Everwide
Industrial Ltd, iar in cadrul Asociatiei
Marilor
Consumatori
Industriali
de
Energie (ABIEC) detine functia de
presedinte.
Svetlana PÎNZARI
Anul nasterii: 1961
Data primei desemnari: martie 2018
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Vice-Presedinte din noiembrie 2019 si Membru
Non-executiv al Consiliului de Administratie din
aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Membru in Comitetul de Risc si Sustenabilitate
din mai 2022
Svetlana Pînzari a absolvit Universitatea din Columbia, New
York fiind licentiata in Economie. A participat la un stagiu
de practica la Fondul Monetar International si are o vasta
experienta in domeniul bancar. Dna. Pînzari a detinut functii
de conducere in cadrul mai multor banci comerciale si in
Banca Centrala, fiind responsabila pentru arii ca: guvernanta
corporativa, investitii, trezorerie si sistemul national de plati.
A detinut functia de Sef al Comitetului pentru Administrarea
Activelor si Pasivelor, a fost membru al Comitetului de
Credite si membru al Consiliului de Administratie.
S-a alaturat ALRO ca Director Financiar Adjunct si, ulterior
în 2006 a fost numita Director Financiar pentru Grupul ALRO
si membru al Consiliului de Administratie pentru ALRO
si ALUM pana in 2013. A fost responsabila pentru arii ca:
bugetare, raportare, contabilitate si trezorerie. In prezent,
este
administrator
al
companiilor
Vimetco
Management
Romania si Vimetco Trading.
Svetlana Pînzari este membru in
Consiliile de Administratie sau de
Management
ale
urmatoarelor
societati:
Vimetco
Management
Romania
SRL,
Vimetco
Trading
SRL,
Everwide
Industrial
Ltd,
Rivergate Rating Group SRL.
Biografia membrilor Consiliului
Consiliul de Administratie reprezinta atat interesele Societatii, cat si pe cele ale actionarilor acesteia si este responsabil cu
managementul general al Societatii.
La 31 decembrie 2022, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri iar structura sa este descrisa in continuare:
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
Raport anual 2022
49
Raportul consolidat al administratorilor
La 31 decembrie 2022, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Gheorghe DOBRA
Anul nasterii: 1959
Data primei desemnari: noiembrie 2003
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Executiv al Consiliului de Administratie
din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Doctor inginer Gheorghe Dobra, Executive MBA, dupa
absolvirea Institutului Politehnic Bucuresti in anul 1984, s-a
alaturat echipei ALRO, unde a parcurs toate treptele unei
cariere profesionale de succes. Incepand cu anul 1993 este
Director General al Societatii.
Principalele sale realizari in cadrul societatatii sunt urmatoarele:
• privatizarea cu succes a Societatii, in perioada 2000 – 2002;
• cresterea performantelor economico-financiare ale
Companiei;
• modernizarea tehnica si tehnologica, la cele mai inalte
standarde internationale;
• cresterea productiei cu valoare adugata mare si foarte mare;
• investitii substantiale in domeniul mediului, care au condus
la imbunatatirea conditiilor de munca si ecologizarea totala a
Companiei ;
• reducerea costurilor, cu accent pe cresterea eficientei
energetice;
• regandirea structurii organizatorice, cu efecte pozitive asupra
optimizarii activitatii;
• acreditarea ALRO ca furnizor pe exigenta piata a industriilor
aero si auto;
• cresterea programelor de responsabilitate sociala, pentru
angajati si pentru comunitatea locala;
• cresterea bonitatii companiei pe piata internationala a
aluminiului;
• realizarea integrarii pe verticala a ciclurilor de fabricatie in
cadrul Grupului.
Gheorghe Dobra este membru
in Consiliile de Administratie sau
de Management ale urmatoarelor
companii: Vimetco PLC si Vimetco
Power Romania, iar in cadrul
companiei Alum SA detine functia
de Presedinte al Consiliului
de Administratie si de Director
General.
Vasile IUGA
Anul nasterii: 1954
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv si Independent al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Presedinte al Comitetului de Audit din aprilie
2019
Membru in Comitetul de Remuneratii si
Nominalizari din august 2019
Presedinte al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Vasile
Iuga
este
unul
dintre
cei
mai
experimentati
consultanti de afaceri din Romania, cu peste 28 de ani
de
experienta
in
domeniul
implementarii
standardelor
internationale de contabilitate, audit financiar, evaluarii si
restructurarii afacerilor, guvernantei corporative, in preluari,
fuziuni,
achizitii,
privatizari
si
consultanta
strategica
in
sectoarele energiei, financiar, industrial si piete de capital,
in Romania si Europa de Est. Anterior, a lucrat timp de
12 ani in industria aeronautica, fiind inginer de testare.
Este absolvent al Facultatii de Inginerie Aerospatiala, din
cadrul Universitatii
Politehnice din Bucuresti. A urmat, de
asemenea, cursuri de specializare la Harvard Business
School, INSEAD Paris si IMD Lausanne.
Vasile Iuga si-a inceput activitatea in consultanta la PwC
Romania, in anul 1991, unde pentru o lunga perioada de
timp (2004-2016) a fost Country Managing Partner pentru
Romania,
fiind
primul
partener
local
numit
Managing
Partner in Europa Centrala si de Est in firma PwC. A activat
in PwC pana in anul 2016, ultima pozitie ocupata fiind
aceea de membru al Consiliului Director al PwC pentru
Europa Centrala si de Est.
Dl. Iuga este membru a numeroase institutii profesionale:
Asociatia Expertilor Contabili Acreditati din Marea Britanie
(ACCA),
Camera
Auditorilor
Financiari
din
Romania
(CAFR) si Asociatia Nationala a Evaluatorilor Autorizati din
Romania ( ANEVAR).
Ca recunoastere a contributiei sale la dezvoltarea mediului
de afaceri si a rolului important in dezvoltarea serviciilor
profesionale in Romania, Vasile Iuga a primit, in anul 2012,
titlul de Profesor Honoris Causa al Universitatii Babes-
Bolyai din Cluj-Napoca, Romania.
Vasile
Iuga
este
membru
independent
al
Consiliului
de
Administratie al Patria Bank S.A.
si
MASREI
(JSE)
si
observator
al Comitetului de Audit al Bancii
Europene de Investitii.
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
Raport anual 2022
50
Raportul consolidat al administratorilor
La 31 decembrie 2022, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Marinel BURDUJA
Anul nasterii: 1953
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv si independent al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Membru in Comitetul de Remuneratii si
Nominalizari din august 2019
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Marinel Burduja a absolvit Academia de Studii Economice,
sectia de Relatii Economice Internationale in anul 1976.
De asemenea, in anul 1982, a obtinut o diploma de Drept
International la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii
din Bucuresti.
Marinel
Burduja este un bancher cu o vasta experienta si
o cariera prodigioasa.
A fost primarul municipiului Piatra Neamt (1990) si primul
presedinte al Federatiei Municipiilor din Romania, membru al
Parlamentului Romaniei si Vicepresedinte al Comisiei pentru
Politica Externa (in perioada 1990-1991), iar in domeniul
bancar, dl. Burduja
a ocupat timp de 25 de ani pozitii de
membru executiv in Consiliile de Administratie ale unor institutii
prestigioase precum Banca Romana de Comert Exterior, ABN-
AMRO, Credit Anstalt, Raiffeisen Bank.
Dl.
Burduja
a
fost
profesor
colaborator
al
Institutului
Bancar din Romania (IBR) si este membru al Institutului
International
de
Finante
(IIF)
si
membru
al
Asociatiei
Oamenilor
de
Afaceri
din
România
(AOAR).
A
fost
Presedinte
al
Forumului
de
Prietenie
Lauder-Reut
in
Romania, al carui membru este in continuare.
Nu este cazul
Laurențiu CIOCÎRLAN
Anul nasterii: 1966
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Laurentiu Ciocîrlan este Managing Partner in cadrul Equiliant
Capital, un fond de investitii dedicat firmelor mici si mijlocii din
Romania.
Laurentiu Ciocîrlan si-a inceput cariera in domeniul financiar ca
auditor la firma Arthur Andersen, dupa care a capatat experienta
in domeniul investitiilor in intreprinderi mici și mijlocii, lucrand
in cadrul fondului de investitii SEAF TransBalkan Romania
Fund. Cea mai lunga etapa a carierei sale profesionale a fost
in cadrul Raiffeisen Bank Romania, unde a condus echipa de
Investment Banking, pozitie din care a coordonat unele dintre
cele mai mari tranzactii de pe piata de capital din Romania,
insumand aproape 3 miliarde euro si care includ listarea unor
companii de utilitati, precum Transelectrica, Transgaz, Romgaz,
Electrica sau a unor companii private dinamice din domenii
diverse, precum TeraPlast (materiale de constructii), Medlife
(servicii medicale) sau Purcari Wineries (bauturi alcoolice).
De asemenea, a coordonat un numar mare de emisiuni de
obligatiuni corporative si municipale, intre care cea mai mare
a fost cea emisa de municipiul Bucuresti, in valoare de 500
milioane euro.
Laurentiu Ciocîrlan este membru
al
Consiliului
de Administratie
al
Electroprecizia SA, o companie de
tip holding cu activitati in productie
si logistica.
Oana-Valentina GAVRILĂ (TRUȚA)
Anul nasterii: 1980
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv si Independent al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul
Oana-Valentina
Gavrilă
este
absolventa
a
Facultatii
de
Stiinte Economice, specializarea Finante si Asigurari din
cadrul Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca si a obținut
o diplomă de masterat in Economie Cantitativa și Finante de
la aceeasi universitate.
Oana-Valentina Gavrilă are experienta in managementul
investitiilor
si
analiza
portofoliilor
si
este
specializata
in
pietele financiare si de capital. Ea a facut parte din echipa
de investitii a grupului pentru piete emergente din cadrul
Franklin Templeton Investments intre 2010 si 2018. In timpul
mandatului sau la Franklin Templeton Oana-Valentina Gavrilă
a fost responsabila pentru o serie de companii din portofoliul
Fondului
Proprietatea.
De
asemenea,
a
fost
membru
al
Consiliului
de Administratie
din
cadrul
Hidroelectrica,
Transgaz,
Electrica
Distributie
Muntenia
Nord,
Electrica
Distributie Transilvania Nord si Electrica Furnizare.
Oana-Valentina
Gavrilă
este
in
prezent
Director
de
Investitii
in
divizia Retail in cadrul Raiffeisen
Bank Romania.
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
Raport anual 2022
51
Raportul consolidat al administratorilor
Voicu CHEȚA
Anul nasterii: 1981
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Voicu Cheța este avocat in cadrul Baroului Bucuresti, cu o
experienta juridica de peste 15 ani. Practica dummnealui
de specialitate acopera domenii variate cum ar fi litigii
comerciale de valoare mare, arbitraj comercial, insolventa
si restructurare, raporturi de munca, achizitii publice, litigii
administrative, recuperari creante si drept comercial. In
activitatea de consultanta juridica si reprezentare in fata
instantelor de judecata si a curtilor de arbitraj a dobandit o
viziune de ansamblu si competente dovedite de abordare
a raporturilor juridice comerciale intr-o maniera care sa
asigure corelarea acestora cu nevoile activitatii economice.
Voicu Cheța este membru in
Consiliul de Administratie sau
de Management al urmatoarelor
societati: S.N. Plafar si C.N.
Administratia Canalelor Navigabile
S.A.
Genoveva NĂSTASE
Anul nasterii: 1975
Data primei desemnari: aprilie 2021
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Executiv al Consiliului de Administratie
din aprilie 2022
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Genoveva Năstase a absolvit Facultatea de Comert a
Academiei de Studii Economice in 1999. De asemenea,
a absolvit un Executive MBA organizat de ASEBUSS in
parteneriat cu Kennesaw State University, Atlanta, SUA, in
2018.
Genoveva
Năstase
are
o
experienta
vasta
in
finante
corporative, modelare & raportare si analiză financiara,
lucrand anterior la Deloitte & Touche in Romania si la alte
companii de consultanta de tip boutique.
Genoveva Năstase s-a alaturat Grupului ALRO din 2002,
acoperind ariile financiare ale companiilor Grupului de la o
poziție de Director Financiar Adjunct pana in 2013 si apoi
de la o pozitie de Director Financiar pana in prezent.
La 31 decembrie 2022, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
Raport anual 2022
52
Raportul consolidat al administratorilor
Igor HIGER
Anul nasterii: 1978
Data primei desemnari: aprilie 2022
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2022
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Domnul
Higer
are
o
vasta
experienta
multiculturala
si
internationala in mai multe industrii.
Din 2005 si pana in prezent, domnul Higer s-a concentrat pe
dezvoltarea afacerilor si consilierea strategica pentru ALRO
si companiile din cadrul Grupului Vimetco, gestionand in
acelasi timp in calitate de partener si proiecte in domenii
precum productie, minerit si imobiliare in diferite tari din
intreaga lume, inclusiv Israel si Romania.
In anul 2007 domnul Higer a fost desemnat in functia
de
Presedinte
al
Consiliului
de
Administratie
Vimetco
Extrusion. Incepand cu anul 2009, a fost numit Director
General al Vimetco Extrusion si are ca principale realizari:
-
cresterea performantelor economico-financiare ale
companiei;
-
modernizarea
tehnologica
la
cele
mai
inalte
standarde internationale;
-
dezvoltarea productiei cu valoare adaugata mare
si foarte mare;
-
dezvoltarea de produse pe piete noi cu accent pe
produsele extrudate cu valoare adaugata mare;
-
investitii substantiale in domeniul mediului, care au
condus la imbunatatirea conditiilor de munca;
-
masuri
de
reducere
a
costurilor,
cu
accent
pe
cresterea
eficientei
energetice
si
a
eficientei
consumului de materii prime;
-
cresterea programelor de responsabilitate sociala
atat
pentru
angajati
cat
si
pentru
comunitatea
locala;
-
cresterea bonitatii companiei pe piata internationala
a aluminiului.
Dragoș-Adrian VONCU
Anul nasterii: 1974
Data primei desemnari: aprilie 2022
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Non-executiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2022
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Domnul
Voncu
lucreaza
in
Companie
din
noiembrie
2003, detinand functia de Director Juridic, cu exceptia
perioadei cuprinse intre iunie 2009 si august 2011 cand a
ocupat functia de Director Juridic al Vimetco Management
Romania.
In
perioada
august
2011
-
februarie
2014
domnul
Voncu
a
practicat
ca
avocat
independent.
In
prezent,
domnul
Voncu
detine
si
funcțiile
de
secretar
in
cadrul
Consiliului
de
Administratie,
Comitetului
de
audit, Comitetului pentru Remuneratii si Nominalizari si
Comitetului de Risc si Sustenabilitate si de Director Juridic
in cadrul Alro, Alum si Vimetco Management Romania.
Anterior, Domnul Voncu a fost membru al Consiliului de
administratie
al
Sierra
Mineral
si
administrator
unic
al
Global Aluminum Ltd., Centrul Rivergate S.R.L. și Conef.
Domnul Voncu este membru al Baroului Bucuresti din anul
2011. El a absolvit Universitatea din Craiova, Facultatea de
Drept, in 1997 si a urmat cursurile Scolii de afaceri romano-
americana (ASEBUSS), in parteneriat cu Kennesaw State
University, SUA, unde a obtinut o diploma de Executive
Master of Business Administration (EMBA) in anul 2018.
Este Avocat titular al Cabinetului
Individual
de
Avocatura
"Dragos-Adrian
Voncu".
Este
Director
Juridic
al
Alum
si
Vimetco Management Romania
si
secretar
al
Consiliului
de
Administratie al Alum.
La 31 decembrie 2022, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
Raport anual 2022
53
Raportul consolidat al administratorilor
Structura conducerii executive a ALRO
Conducerea executiva a ALRO are competente delegate de Consiliul
de Administratie si reprezinta legal Compania, fiind responsabila de
gestionarea operatiunilor zilnice. Conducerea executiva este numita
pe o perioada de patru ani.
Gheorghe DOBRA (1959) - Director General
Gheorghe DOBRA, Dr. Ing., Executive MBA, s-a alaturat ALRO in
1984, ocupand mai multe posturi, de la inginer specialist la Director
Executiv.
Gheorghe DOBRA este in prezent Director General al Companiei.
Actualul mandat al domnului Gheorghe DOBRA a fost prelungit in
iunie 2019.
Genoveva NĂSTASE (1975) - Director Financiar
Genoveva
NĂSTASE
a
absolvit
Executive
MBA
organizat
de
ASEBUSS in parteneriat cu Kennesaw State University, Atlanta, SUA
si este Director Financiar al Vimetco Management Romania si a lucrat
ca Director Financiar Adjunct pentru ALRO timp de peste sapte ani,
din 2002 pana in 2009.
Genoveva NĂSTASE are o vasta experienta in
domeniul finantelor
corporative, modelarea financiara, analiza si raportare financiara.
Actualul mandat de Director Financiar al Companiei al dnei. Genoveva
NASTASE a fost prelungit in februarie 2021.
Alte informatii cerute de Cod
In cadrul Declaratiei privind conformitatea cu Codul, conducerea
Societatii precizeaza ca, in cursul anului 2022, a fost efectuata o
evaluare a membrilor Consiliului de Administratie de catre Presedintele
Comitetului de Remuneratii si Nominalizari (a se vedea Declaratia
privind conformitatea cu Codul, sectiunea A.8.);
In 2022, Consiliul de Administratie s-a intrunit in 24 sedinte (2021: 30
de sedinte), in cursul carora au fost adoptate decizii privind in principal
urmatoarele:
•
Aprobarea contractelor care sunt de competenta Consiliului;
•
Adoptarea rapoartelor managementului executiv;
•
Luarea la cunostinta a principalilor indicatori economico-financiari
ai Companiei;
•
Adoptarea modificarilor structurii organizatorice a Companiei;
•
Convocarea AGOA si AGEA in conditiile Actului Constitutiv;
•
Aprobarea Raportului Anual pentru anul 2021, inclusiv a situatiilor
financiare pentru anul 2021 etc.
Pentru aceste 24 de sedinte ale Consiliului de Administratie a fost
intrunit cvorumul cerut de lege asa cum este prevazut in Actul
Constitutiv al Societatii, iar rata medie de participare a fost de 85%
(2021: 91%).
Sistemul de gestiune a riscului si
control intern
Managementul
riscurilor
la
care
este
expus
Grupul
Conform
prevederilor
Codului
de
Guvernanta
Corporativa
al
BVB adoptat de Societate si de Grup, Grupul ALRO indeplineste
cerintele de:
•
transparenta, raportare financiara, administrare a riscurilor
si audit intern;
•
a avea numiti membri ai Consiliului care au pregatirea
profesionala
necesara
sau
o
experienta
manageriala
semnificativa si relevanta, care le permite analizarea situatiei
financiare generale a Societatii si a Grupului;
•
procese
de
management
al
riscului
si
de
guvernare
corporativa,
asigurandu-se
astfel
ca
aceste
mecanisme
functioneaza si sunt eficiente.
Membrii Consiliului sprijina, coordoneaza si se implica activ
pentru a imbunatati sistemul de management al riscului printr-o
monitorizare permanenta si directa. Managementul riscului este
realizat conform politicilor aprobate de Consiliu. Departamentul
Trezorerie identifica, evalueaza si acopera riscurile financiare in
stransa colaborare cu departamentele operationale ale Grupului.
Consiliul
furnizeaza
principii
scrise
pentru
managementul
general al riscului precum si politici scrise care acopera domenii
specifice, cum ar fi riscul de schimb valutar, riscul ratei dobanzii,
riscul de credit, riscul de pret.
De asemenea, gestionarea riscurilor reprezinta o parte integranta
din procesul decizional in cadrul Societatii-mama, ALRO. Orice
proiect major sau implementarea unei strategii sau directii noi
(respectiv pe partea investitionala sau, de exemplu, schimbarea
mixului de productie) presupune organizarea unor intalniri cu top
management-ul Companiei si al Grupului implicat in respectivul
proiect.
Prin aceste intalniri se doreste examinarea acestor decizii din
toate punctele de vedere si, implicit evaluarea riscurilor asociate
acestora, precum si sa se stabileasca daca rezultatele estimate
a se obtine in urma implementarii unui nou proiect vor fi benefice
pentru modelul de afacere al Grupului. De asemenea, in cadrul
acestor intalniri sunt luate in considerare si opiniile relevante ale
specialistilor externi, cu expertiza necesara (de exemplu: audit
intern si/ sau consultanti externi, in functie de situatie). Ulterior,
acestea sunt folosite pentru luarea deciziilor finale, astfel incat sa
se bazeze pe o analiza complexa si obiectiva.
Obiectivele sistemului de management al riscurilor din cadrul
Grupului au ca scop siguranta operatiunilor zilnice si capacitatea
acestora de a oferi valoare adaugata economica pe termen
mediu si lung. Acest lucru este posibil printr-o gestionare eficienta
a riscurilor la care sunt expuse companiille Grupului si estimarea
impactului potential al acestora asupra fluxurilor de numerar, prin
incadrarea in limitele stabilite de Conducere in ceea ce priveste
apetitul pentru risc.
Raport anual 2022
54
Raportul consolidat al administratorilor
Activitatile Grupului si ale Companiei, le expun pe acestea, la
o varietate de riscuri financiare: riscul de piata (inclusiv riscul
valutar, riscul de rata a dobanzii si riscul de pret), riscul de
credit si riscul de lichiditate. Programul general al Grupului si
al Companiei privind gestionarea riscurilor se concentreaza
pe imprevizibilitatea pietelor financiare si urmareste sa reduca
la minimum potentialele efecte negative asupra performantei
financiare a Grupului si a Companiei. Grupul si Societatea pot
utiliza instrumente financiare derivate pentru a acoperi anumite
expuneri la risc.
Comitetul
de
Audit
si
Comitetul
de
Risc
si
Sustenabilitate
desfasoara
activitati
de
gestionare
a
riscurilor
in
intreaga
organizație. A se vedea in acest sens celelalte sectiuni relevante
dedicate atributiilor acestor comitete.
Riscul Operational & Comercial
Rezultatele Grupului depind de piata pentru aluminiu primar,
care este o piata ciclica, afectata de cererea pe plan mondial,
factori politici internationali si conditiile ofertei. Pretul aluminiului
a fost volatil de-a lungul timpului si a fost supus unor fluctuatii
mari ca raspuns la schimbari relativ minore a cererii si ofertei,
incertitudini ale pietei, performantele generale ale economiei
mondiale si economiilor regionale, fluctuatii ale monedelor si
actiuni speculative. In plus, piata aluminiului primar si prelucrat
este globala si extrem de competitiva.
De
asemenea,
Grupul
este
integrat
pe
verticala
si
are
un
portofoliu variat si complex de active, capacitati de productie,
stocuri. Societatea-mama, ALRO, ALUM, VE si SMHL sunt
expuse cu precadere riscurilor legate de siguranta proceselor
de productie si la riscuri de tip eveniment, cum ar fi explozii,
defectarea echipamentelor strategice etc. Prin urmare, sunt
efectuate analize si elaborate scenarii de incidenta iar apoi sunt
stabilite planuri de siguranta in caz de aparitie a unor astfel de
evenimente. Pentru echipamentele strategice au fost constituite
stocuri de piese de schimb. In caz de aparitie a unui eveniment
neprevazut, Grupul poate relua activitatea cat mai rapid si astfel,
pierderile inerente in astfel de situatii sunt minimizate.
Suplimentar acestor masuri si planuri de siguranta, Grupul are
activa o polita de asigurare care acopera atat partea de dauna
materiala
pentru
echipamente
si
stocuri,
dar
si
eventualele
pierderi provenite din defectarea echipamentelor, care ar putea
determina intreruperea activitatii operationale pentru o anumita
perioada de timp.
Managementul riscului de capital
Obiectivele Grupului privind administrarea capitalului se refera
la asigurarea capacitatii Grupului de a-si continua activitatea,
de a crea valoare pentru actionari si beneficii pentru terti si de
a mentine o structura optima a capitalului pentru reducerea
costului aferent acestuia.
Structura capitalului Grupului si al Companiei consta in datorii,
ce includ imprumuturile prezentate in Nota 26, nete de Numerar
si echivalente de numerar prezentate in Nota 23 (mai putin
Numerarul restrictionat) si capitalurile proprii.
Conducerea Grupului revizuieste periodic structura capitalului.
Ca
parte
a
acestui
proces,
conducerea
analizeaza
costul
capitalului
si
riscurile
asociate
fiecarei
categorii
de
capital.
Ca sa mentina sau sa ajusteze structura capitalului, Grupul si
Compania pot sa ajusteze dividendele platite actionarilor, sa
ramburseze capital actionarilor, sa emita actiuni noi sau sa
vanda active pentru a reduce datoriile.
Riscul de piata
Activitatile Grupului si Societatii le expun in principal la riscuri
financiare precum modificarea preturilor de piata ale bunurilor
vandute, a pretului energiei, riscul de curs valutar si riscul de
rata a dobanzii.
Grupul si Societatea pot incheia contracte privind instrumente
financiare derivate pentru a-si gestiona expunerea la riscul de
piata, cum ar fi:
•
contracte de tip optiuni, avand ca scop protejarea fluxurilor
de numerar ale Grupului si Societatii de impactul advers al
scaderii pretului aluminiului;
•
contracte swap pentru a gestiona cerintele unor clienti
privind pretul fix si riscul de pret rezultand din vanzarea
aluminiului pe baza cotatiilor de la Bursa de Metale de la
Londra (LME) pentru aluminiu de inalta calitate.
Grupul este expus riscului de piata prin pretul aferent produselor
pe care le tranzactioneaza si variatiilor fluxurilor de numerar
generate
din
activitatile
sale:
extractia
bauxitei,
rafinarea
aluminei, obtinerea aluminiului primar si prelucrat, precum si
a produselor extrudate. Prin urmare, acesta reprezinta un risc
semnificativ
pentru Grup si Companie
si trebuie
considerat
ca fiind o componenta strategica in stabilirea profilului de risc
al
Grupului
si
Companiei,
direct
vizibile
in
nivelul
fluxurilor
de
numerar
ale
Grupului,
respectiv
ale
Societatii-mama.
In
consecinta, acest risc este indeaproape urmarit si analizat. Sunt
realizate periodic rapoarte care monitorizeaza evolutia fluxurilor
de numerar, astfel incat sa fie in permanenta asigurate lichiditati
suficiente pentru functionarea normala a activitatilor zilnice.
ALRO
foloseste
instrumente
financiare
de
acoperire
numai
pentru a reduce nivelul de expunere la riscul de piata; nu a
contractat
sau
tranzactionat
instrumente
financiare
derivate
in scopuri speculative. Instrumentele financiare derivate sunt
monitorizate
si
evaluate
lunar
la
valoare
justa.
Pentru
mai
multe informatii a se vedea Nota 35 – Managementul riscului
din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
Riscul de schimb valutar
Prin
natura
activitatilor
desfasurate,
Grupul
si
Societatea-
mama sunt supuse riscului de schimb valutar. Aceste riscuri se
refera la expunerea la volatilitatea monedei functionale fata de
monede precum USD si EUR (o parte din vanzarile de aluminiu
sunt exprimate in USD sau EUR, in timp ce o mare parte dintre
cheltuielile de exploatare depind de moneda functionala, RON).
Riscul
valutar
rezulta
din
tranzactii
comerciale
viitoare
din
creante si din datorii. Din aceste considerente, efectul riscului
de schimb valutar asupra fluxurilor de numerar si corelarea
cu pretul aluminiului de pe pietele internationale sunt aspecte
monitorizate in permanenta. In acest fel, este posibila acoperirea
Raport anual 2022
55
Raportul consolidat al administratorilor
impotriva riscului a fluxurilor de numerar anticipate in moneda
straina, in masura in care piata permite realizarea acestui lucru
cu costuri rezonabile in limitele aferente liniilor de tranzactionare
disponibile. Avand in vedere pozitia neta de exportator a Companiei,
orice depreciere a monedei locale fata de USD si EUR este benefica
pentru afacere.
Grupul si Societatea isi desfasoara activitatea la nivel international
si efectueaza anumite tranzactii denominate in valuta. Prin urmare,
Grupul si Societatea sunt expuse la riscul valutar care rezulta din
diverse fluctuatii valutare fata de moneda de raportare, in principal
in ceea ce priveste EUR si USD. Expunerile la cursul de schimb
sunt analizate si gestionate prin acoperire naturala cu tranzactii
in valuta, prin utilizarea contractelor de schimb valutar la vedere
sau la termen sau a altor tipuri de instrumente derivate. Politica de
gestionare a riscurilor utilizata de Grup si de Societate este de a
acoperi intre 0 si 50% din fluxurile de numerar anticipate in USD si
EUR (vanzari si achizitii din Romania) prin practicarea unei politici
de acoperire active si acoperirea astfel a unui procent variabil pe
baza opiniilor pietei privind cursurile de schimb viitoare corelate cu
pozitia de exportator net a Companiei, in masura in care conducerea
considera ca este adecvat, iar piata permite acest lucru la costuri
rezonabile.
Expunerea Grupului la riscul valutar rezulta din:
•
tranzactii viitoare cu probabilitate ridicata (vanzari/ achizitii)
exprimate in valuta;
•
angajamente ferme exprimate in valuta si
•
elemente monetare (in principal creante comerciale, datorii
comerciale si imprumuturi) exprimate in valuta.
Nu au fost incheiate contracte cu optiuni pe schimb valutar in 2022
si nu existau optiuni pe curs schimb valutar in sold. Pentru mai
multe informatii a se vedea Nota 35 – Managementul riscului
din
Situatiile financiare consolidate si individuale pentru anul incheiat la
31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
Riscul de rata a dobanzii
Grupul si Compania sunt, de asemenea, expuse riscului de rata
a dobanzii prin operatiunile si contractele sale de finantare. Prin
urmare, volatilitatea ratelor dobanzilor cum ar fi LIBOR, EURIBOR
sau
ROBOR
poate
genera
variatii
ale
resurselor
de
flux
de
numerar
necesare
pentru
a
efectua
plata
dobanzilor
asociate
datoriilor contractate de Grup. Aceste riscuri de rata a dobanzii sunt
permanent monitorizate si cuantificate.
Grupul
nu
detine
active
semnificative
purtatoare
de
dobanda,
veniturile si fluxurile de numerar fiind substantial independente de
schimbarile din ratele dobanzilor de pe piata.
Riscul de pret al marfurilor
Riscul de pret al marfurilor reprezinta riscul ca viitoarele venituri ale
Grupului si Societatii sa fie afectate negativ de schimbarile pretului
aluminiului pe piata. Politica interna a Grupului si Societatii este de
a gestiona riscurile identificate in legatura cu pretul marfurilor prin
hedging natural, atunci cand este posibil. De asemenea, pentru o
parte din cantitatea ramasa, expusa la risc, Compania poate intra
in contracte cu instrumente financiare derivate cum ar fi contracte
swap pe aluminiu si tranzactii cu optiuni pe aluminiu, atunci cand
conditiile din piata sunt favorabile. Conducerea Grupului acorda
o atentie deosebita riscului de pret, acesta avand o importanta
strategica in profilul de risc al Grupului, deoarece are un impact
direct asupra lichiditatii pe termen scurt si mediu a Grupului si/ sau
a Societatii.
Riscul de pret este analizat in detaliu; efectele acestuia sunt
permanent monitorizate si cuantificate. In acest fel, potentialul
impact poate fi diminuat pentru a putea fi atinse obiectivele pe
termen mediu si lung ale Grupului.
In decembrie 2021, Grupul a incheiat un contract swap fixed-for-
floating cu un comerciant. Scopul acestui contract este asigurarea
cantitatii de 10.795 MWh la un pret fix impotriva cresterii imprevizibile
a pretului de achizitie energie electrica in perioada ianuarie – martie
2022. Contractul este decontat in numerar si denominat in EUR, iar
pentru decontare se foloseste un pret variabil valabil pe platforma
OPCOM (Piata Zilei Urmatoare). Pierderea inregistrata in 2022, in
suma de 2.446 mii RON, aferenta pozitiilor decontate in perioada
ianuarie - martie 2022, datorita faptului ca pretul pietei a fost sub
pretul fix stabilit in contract, este inclusa in categoria Castiguri
/ (pierderi) nete din instrumente financiare derivate in Situatia
consolidata de profit sau pierdere (in 2021: pierdere nerealizata in
suma de 6.004 mii RON ). La 31 decembrie 2022 nu existau optiuni
in sold.
Pentru mai multe informatii, a se vedea Nota 35 – Managementul
riscului
din Situatiile Financiare Consolidate si Individuale Auditate
pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
Riscul de credit
Riscul de credit reprezinta riscul ca un partener de afaceri sa nu-si
poata onora obligatiile contractuale, rezultand in pierderi financiare
pentru
Grup.
Pentru
a
minimiza
acest
risc,
Societatea
vinde
majoritatea creantelor catre institutii financiare prin factoring fara
recurs.
Grupul ALRO a adoptat o politica prudenta si tranzactioneaza
numai atunci cand riscul de pierderi financiare care rezulta din
nerealizarea obligatiilor contractuale este diminuat. Riscul de
credit al factoring-ului fara recurs este acoperit prin vanzari,
iar Grupul tranzactioneaza numai cu parteneri de incredere si
garanteaza cu scrisori de credit, bilete la ordin sau cecuri. In plus,
creantele sunt aferente unui numar mare de clienti, ce provin
din diverse industrii si zone geografice. Expunerea la riscul de
credit este controlata prin limitari impuse pentru client, care sunt
analizate si trimise pentru aprobare conducerii Grupului si sunt
monitorizate zilnic in cadrul unui departament specific. Grupul
isi evalueaza permanent riscul de credit luand in considerare
performanta financiara a clientilor si istoricul de plata al acestora.
Pentru riscul de concentrare al Grupului, a se vedea Nota 35 –
Managementul riscului
si
Nota 21 - Creante comerciale nete
din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
In ceea ce priveste activele din instrumente derivate, expunerea
maxima la riscul de credit o reprezinta valoarea justa la data
raportarii.
Riscul de credit care rezulta din tranzactiile cu banci si institutii
financiare este gestionat de Departamentul Finante Corporative.
Raport anual 2022
56
Raportul consolidat al administratorilor
Investirea lichiditatilor in exces se face doar cu banci aprobate
si in liniile si limitele de credit atribuite fiecarei contrapartide.
Limitele de credit ale contrapartidelor sunt reanalizate de catre
conducere anual si pot fi reinnoite in timpul anului. Limitele sunt
stabilite astfel incat sa se minimizeze riscul de concentrare
si
astfel
sa
se
diminueze
eventuale
pierderi
financiare
din
neindeplinirea obligatiilor de catre contrapartida. Se estimeaza
ca nu exista o expunere semnificativa din posibila neonorare a
obligatiilor contractuale de catre contrapartide in ceea ce priveste
instrumentele financiare.
Riscul de Lichiditate
Avand
in
vedere
contextul
actual,
Grupul
si
Societatea
monitorizeaza riscul de lichiditate, intrarile si iesirile de numerar
financiare si operationale fiind urmarite si analizate lunar, iar in
unele situatii, zilnic, astfel incat sa poata fi observata imediat orice
modificare neasteptata a lichiditatii Grupului. Pe baza acestor
analize, Conducerea poate lua cele mai bune decizii privind nevoile
de finantare, pentru ca Grupul si Societatea sa aiba capitalul
necesar pentru a putea indeplini toate obligatiile financiare curente
si viitoare si pentru a garanta solvabilitatea acestora.
Gestionarea
prudenta
a
riscului
de
lichiditate
presupune
pastrarea de suficient numerar si valori tranzactionabile, precum
si disponibilitatea finantarii printr-o suma adecvata din facilitati
de
creditare
angajante.
Conducerea
monitorizeaza
regulat
previziunile de rulare a rezervei de lichiditati a Societatii.
Pentru mai multe informatii a se vedea Nota 35 – Managementul
riscului
din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
Impozitarea
Impozitul curent pe venit
Impozitul curent ce trebuie platit se bazeaza pe profitul impozabil
realizat pe parcursul anului. Profitul impozabil difera de profitul
reportat din situatia consolidata de profit si pierdere din cauza
elementelor de venituri sau cheltuieli care sunt impozabile sau
deductibile in unii ani, precum si datorita elementelor care nu sunt
niciodata impozabile sau deductibile.
Obligatiile Grupului si Societatii privind impozitul curent pe venit se
stabilesc folosind ratele de impozitare aplicabile conform legislatiei
in vigoare in perioada de raportare.
Impozitul amanat
Impozitul amanat se recunoaste pe baza diferentelor temporare
dintre valoarea contabila a activelor si a datoriilor din situatiile
financiare consolidate si bazele fiscale corespunzatoare folosite
in calculul profitului impozabil. Datoriile privind impozitul amanat
sunt, in general, recunoscute pentru toate diferentele temporare
impozabile.
Activele privind impozitul amanat sunt, in general, recunoscute
pentru toate diferentele temporare deductibile in masura in care
este probabil ca profiturile impozabile, fata de care creanta privind
impozitul amanat se poate utiliza, vor fi disponibile. Nu se recunosc
creante sau datorii privind impozitul amanat in cazul in care diferenta
temporara
este
generata
de
recunoasterea
initiala
a
fondului
comercial sau de recunoasterea initiala a unui activ sau a unei
datorii intr-o tranzactie care nu reprezinta o combinatie de business
si, la momentul tranzactiei nu afecteaza nici profitul contabil, nici
profitul impozabil (pierderea fiscala).
In ceea ce priveste investitiile in subsidiare si asociatii si interesele
in
asocierile
in
participatii,
datoriile
cu
impozitul
amanat
sunt
recunoscute ca diferente impozabile temporare, cu exceptia celor
in care Grupul / Societatea sunt capabile sa controleze reluarea
diferentei temporare si este probabil ca diferenta temporara sa nu
fie reluata in viitorul previzibil. Activele privind impozitul amanat
rezultand din diferente deductibile temporar asociate cu astfel de
investitii si interese sunt recunoscute doar in limita in care este
probabil ca vor exista suficiente profituri impozabile pe baza carora
sa se utilizeze beneficiile diferentelor temporare si care se asteapta
sa fie reluate in viitorul previzibil.
Valoarea contabila a activelor la care se aplica impozitul amanat
este revizuita la finalul fiecarei perioade de raportare si redusa pana
la limita la care nu mai este probabil ca vor fi suficiente profituri
impozabile incat sa permita recuperarea integrala sau partiala a
activelor. Activele si datoriile privind impozitul amanat sunt masurate
la rata de impozitare estimata a fi aplicabila in perioada la care este
estimata recuperarea datoriei sau realizarea activului, conform
ratelor de impozitare (si al legilor fiscale) ce au intrat in vigoare sau
urmeaza a intra in vigoare pana la sfarsitul perioadei de raportare.
Masurarea datoriilor si activelor privind impozitul amanat reflecta
consecintele fiscale in ceea ce priveste impozitul estimat ca va
decurge din felul in care Grupul preconizeaza sa recupereze sau
sa deduca valoarea contabila a activelor si datoriilor sale la sfarsitul
perioadei de raportare.
Impozitul anual curent si cel amanat
Impozitul
anual
curent
si
cel
amanat
sunt
recunoscute
in
contul consolidat de profit sau pierdere cu exceptia cazului in
care acestea se refera la elemente ce sunt recunoscute in alte
elemente ale rezultatului global sau direct in capitalul propriu.
Impozitul
anual
curent
si
cel
amanat
sunt,
de
asemenea,
recunoscute in alte venituri ale rezultatului global, respectiv in
capitalul propriu.
Pentru informatii suplimentare, a se vedea Nota 12 – Impozit pe
profit din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
Sistemul de control intern
Sistemul de control intern al Grupului si al Societatii are ca scop
asigurarea respectarii legislatiei in vigoare, o buna functionare a
activitatii interne, in conformitate cu deciziile luate de conducere.
Acesta contribuie, de asemenea la eficacitatea proceselor, la
utilizarea eficienta a resurselor, la prevenirea si controlul riscului
de a nu atinge obiectivele stabilite.
Controlul intern este aplicabil prin operatiuni efectuate de catre
Grup si/ sau Societate inainte, in timpul si dupa efectuarea
operatiunilor. Controlul intern vizeaza asigurarea cel putin a
urmatoarelor obiective:
•
conformitatea cu legislatia in vigoare;
•
implementarea deciziilor luate de conducere;
•
buna functionare a activitatii interne;
•
corectitudinea informatiilor financiare;
Raport anual 2022
57
Raportul consolidat al administratorilor
•
eficacitatea operatiunilor;
•
utilizarea eficienta a resurselor;
•
prevenirea si controlul riscurilor pentru a se putea atinge
obiectivele fixate;
Incepand cu anul 2018, Societatea a infiintat un Comitet de
Audit, care este un comitet ales de AGEA ALRO.
Comitetul de
Audit are puteri delegate conform Actului Constitutiv, legislatiei
si standardelor in vigoare. Comitetul de Audit este format din trei
membri, alesi de AGEA si cuprinde cel putin doi membri care
trebuie sa fie independenti de Companie.
In 2022, Comitetul de Audit a avut urmatoarele obiective:
•
sa
se
asigure
ca
interesele
actionarilor
sunt
protejate
corespunzator in ceea ce priveste raportarea financiara si
controlul de audit intern si extern;
•
sa
informeze
Consiliul
cu
privire
la
rezultatele
auditului
statutar
si
sa
explice
modul
in
care
auditul
statutar
a
contribuit la integritatea procesului de raportare financiara si
care a fost rolul Comitetului de Audit in acest proces;
•
sa monitorizeze procesul de raportare financiara si sa faca
recomandari
sau
propuneri
pentru
asigurarea
integritatii
acestuia;
•
sa monitorizeze eficacitatea sistemelor de control intern de
calitate si a sistemului de gestionare a riscurilor Societatii,
precum si a auditului intern cu privire la raportarea financiara
a Societatii, fara a-si incalca independenta;
•
sa monitorizeze auditul statutar al situatiilor financiare anuale
si
al
situatiilor
financiare
anuale
consolidate,
in
special
performanta acestora, luand in considerare constatarile si
concluziile autoritatilor competente;
•
sa evalueze si sa monitorizeze independenta auditorilor
financiari sau a firmelor de audit in conformitate cu legislatia
aplicabila si in special oportunitatea Societatii de a primi
unele servicii care nu sunt servicii de audit;
•
sa fie responsabil de procedura de alegere a auditorului
financiar sau a firmei de audit si sa recomande Consiliului
de Administratie si Adunarii Actionarilor auditorul financiar /
firma de audit ce urmeaza a fi numit(a);
•
sa
analizeze
si
sa
evalueze
eficacitatea
politicilor
si
procedurilor de control intern ale Societatii in ce priveste
identificarea,
evaluarea
si
raportarea
riscurilor
si
sa
isi
realizeze evaluarea cel putin o data pe an;
•
sa
examineze
conflictele
de
interese
din
tranzactiile
Companiei si ale filialelor sale cu parti afiliate;
•
sa
evalueze
eficienta
sistemului
de
control
intern
si
a
sistemului de management al riscului;
•
sa monitorizeze aplicarea standardelor legale si general
acceptate de audit intern. Comitetul de audit trebuie sa
primeasca
si
sa
evalueze
rapoartele
echipei
de
audit
intern; pentru a asigura indeplinirea functiilor de baza ale
departamentului de audit intern, acesta trebuie sa raporteze
operativ
Consiliului
de
Administratie
prin
intermediul
Comitetului de Audit. In scopuri administrative si in sfera
obligatiilor
conducerii
de
a
monitoriza
si
de
a
diminua
riscurile, echipa de audit intern trebuie sa raporteze direct
Directorului General, ramanand in acelasi timp independenta
si
informand
Comitetul
de Audit
in
fiecare
luna
despre
activitatile care au implicat interactiunea cu conducerea;
•
sa realizeze rapoarte periodice (cel putin o data pe an) sau
adhoc care sa fie prezentate Consiliului de Administratie,
dupa orice controale sau analize care trebuie facute de
Comitetul de Audit;
•
sa emita si sa prezinte Consiliului o opinie cu privire la
tranzactiile Companiei cu oricare dintre societatile cu care
are relatii stranse, respectiv egale cu sau mai mult de 5% din
activele nete ale Societatii.
Grupul
si
Societatea
au
implementat
un
sistem
de
control
intern, care include diverse activitati de prevenire si detectare
a
evenimentelor
si
riscurilor
neprevazute,
precum
si
a
eventualelor
tentative
de
frauda,
a
erorilor
sau
omisiunilor,
daunelor, neconformitatilor, tranzactiilor neautorizate, raportarilor
financiare incorecte sau denaturate, activitatilor care pot afecta
in mod negativ imaginea Grupului si/ sau pe cea a Societatii etc.
Prin procedurile si regulamentele sale interne, care stau la baza
sistemului integrat de control intern, Grupul si Societatea au
urmarit sa includa toate operatiunile si activitatile relevante care
au loc, astfel incat sa se asigure ca:
•
toate
operatiunile
sale
se
desfasoara
in
conformitate
cu legislatia in vigoare aferenta fiecarei zone in care isi
desfasoara activitatea (ca de exemplu: sa indeplineasca
cerintele locale de raportare si legale din Sierra Leone,
Romania),
precum
si
in
conformitate
cu
regulamentele
interne de organizare si functionare;
•
sunt implementate controale pentru a preveni, identifica si
solutiona, intr-un mod cat mai eficient, orice frauda, erori
sau omisiuni care pot avea consecinte semnificative asupra
activitatii Grupului si/ sau Societatii;
•
exista si este mentinuta o cultura organizationala privind riscul
de frauda sau eroare, iar angajatii sunt constienti ca furnizarea
unor informatii denaturate sau gresite poate avea consecinte
grave in gestionarea eficienta a operatiunilor zilnice.
Ca urmare, procedurile de control intern au ca obiectiv:
•
pe de o parte, asigurarea conformitatii activitatii Societatii si a
conduitei personalului cu cadrul definit de legislatia, valorile,
normele si regulile interne aplicabile ale Societatii si respectiv
ale Grupului si
•
pe de alta parte, verificarea acuratetei informatiilor contabile,
financiare si de gestiune raportate astfel incat acestea sa
reflecte corect activitatea si pozitia Grupului si a Societatii.
Controlul intern este, de asemenea, efectuat de catre departamentul
financiar si de controlul financiar intern, in conformitate cu manualul
de
politici
contabile,
prin
monitorizarea,
printr-un
program
de
control periodic, a conformitatii cu procedurile si politicile contabile,
a conformitatii cu standardele de raportare financiara in vigoare,
a cunoasterii si respectarii legilor financiar - contabile, asigurand
astfel
corectitudinea
si
completitudinea
inregistrarilor
contabile,
prin monitorizarea prezentarii in situatiile financiare anuale a unor
informatii de calitate pentru a raspunde necesitatilor utilizatorilor
acestora. Un rol important este atribuit si auditului intern, care prin
metodologiile sale de functionare se asigura ca regulamentele
interne
privind
riscurile
asociate
diferitelor
structuri
din
cadrul
Grupului si Societatii sunt respectate si functionale.
Prin urmare, existenta unui mediu de control intern reprezinta baza
unui sistem de control eficient. Acesta trebuie sa fie fundamentat
Raport anual 2022
58
Raportul consolidat al administratorilor
pe metodologii transparente, valori, principii etice si masuri privind
responsabilitatea,
autoritatea,
nivelul
competentelor,
sarcinile
atribuite fiecarui angajat in parte.
Intregul sistem de control intern are ca scop final identificarea si
evaluarea riscurilor de proces si de conformitate, astfel incat acestea
sa poata fi prevenite, diminuate sau sa fie considerate acceptabile, in
functie de politica de risc in vigoare. Toate aceste proceduri si activitati
care stau la baza unui sistem de control intern sunt in permanenta
revizuite
si
imbunatatite,
astfel
incat
sa
raspunda
nevoilor
de
afaceri si sa nu devina perimate. Toate aceste procese de control si
verificari sunt sustinute de documentatia corespunzatoare si contin
o descriere clara a tuturor activitatilor cheie de control care au fost
implementate si efectuate.
Atat Conducerea Societatii cat si departamentul de audit intern sunt
structurile din cadrul Grupului care sunt responsabile cu evaluarea si
implementarea eficienta a sistemului de control intern.
In cadrul Grupului, atat la nivelul Societatii-mama, ALRO, cat si
la nivelul fiecarei filiale in parte, sunt aplicate reguli precise de
contabilitate si raportare, astfel incat sa se asigure un tratament
uniform pentru aceleasi tipuri de activitati legate de tranzactii/ de
afaceri. In functie de evolutia activitatii si a legislatiei in vigoare,
aceste reguli/ tratamente contabile sunt actualizate astfel incat sa
se asigure atat conformitatea cu cerintele legale, cat si relevanta
lor in operatiunile desfasurate. In plus, Grupul si Societatea au
departamente separate de contabilitate, raportare/ control financiar
astfel incat sa existe o delimitare clara a rolurilor si responsabilitatilor,
sa existe principiul „celor patru ochi” si o contributie separata pentru
operatiuni si autorizarea de tranzactii.
De asemenea, Conducerea a incercat in permanenta folosirea
unor sisteme integrate de raportare si automatizarea cat mai multor
procese, astfel incat sa fie diminuata introducerea manuala a datelor,
unde riscul de eroare este mult mai ridicat. Stabilirea unor standarde
la nivel de Grup pentru elaborarea situatiilor financiare anuale,
semestriale si trimestriale reprezinta, de asemenea, o componenta
cruciala a sistemului de audit intern.
Justa recompensa si motivarea
managementului
Politica de remunerare
In
2022,
remuneratiile
acordate
membrilor
Consiliului
si/
sau
Conducerii Executive au fost in conformitate cu strategia si interesele
pe termen lung ale Grupului si Societatii si au fost proportionale cu
responsabilitatile membrilor si cu timpul dedicat exercitarii functiilor
acestora.
Membrii Consiliului de Administratie si Conducerii Executive ALRO,
primesc o remuneratie fixa pentru mandatul exercitat.
Incepand cu luna august 2019, ALRO a infiintat un Comitet de
Remuneratii si Nominalizari care detine puteri delegate de Consiliul
de Administratie
si
este
compus
din
trei
dintre
membrii
non-
executivi ai Consiliului, dintre care doi sunt membri independenti,
iar Presedintele Consiliului de Administratie trebuie sa fie unul dintre
membri. Infiintarea acestui comitet reprezinta un alt exemplu de
practici de buna guvernanta implementate de Societate, cu scopul
principal de a proteja interesele actionarilor in ceea ce priveste
remuneratia membrilor Consiliului, a membrilor Conducerii Executive
(i.e. directori ce au dreptul, conform Regulamentului intern de
organizare si functionare, sa reprezinte Societatea) si Conducerii de
varf (sefi de departamente direct subordonati Directorului General)
prin asigurarea ca Societatea mentine si adera la o strategie si
politica de remunerare care atrage si pastreaza persoanele de cea
mai inalta calitate, inclusiv ca parte dintr-o planificare a procesului
de succedare pentru toate posturile cheie ale organizatiei, evitand in
acelasi timp riscul supraremunerarii.
Incepand
cu
anul
2021,
Societatea
a
elaborat
o
Politica
de
Remunerare in conformitate cu prevederile Directivei 2017/828 a
Parlamentului European si Consiliului din 17 mai 2017 de modificare
a
Directivei
2007/36/CE
privind
incurajarea
angajamentului
pe termen lung a actionarilor. De asemenea, aceasta Politica
respecta Legea nr. 158/2020, care modifica Legea 24/2017. Legea
158/2020 indica faptul ca o Societate va stabili modalitatea de
remunerare a administratorilor sai printr-o politica de remunerare
a Administratorilor. Societatile comerciale sunt obligate sa supuna
spre aprobarea Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor politica
de remunerare, astfel cum este prevazuta de art. 111 din Legea
societatilor
comerciale
nr.
31/1990,
republicata
si
cu
modificari
ulterioare, remuneratia Administratorilor fiind platita de Societate
numai in conformitate cu politica de remunerare aprobata in acest
fel. Legea 158/2020 impune emitentilor de valori mobiliare romanesti
sa se conformeze acestei prevederi obligatorii in cel mult 12 luni de
la data intrarii in vigoare a Legii 158/2020.
In conformitate cu prevederile legale, Consiliul de Administratie
a elaborat si propus actionarilor mai multe versiuni ale politicii de
remunerare. In decursul anilor 2021 si 2022, Adunarea Generala
a Societatii a respins propunerile
de Politica de remunerare
in
cadrul celor 6 sedinte desfasurate in aceasta perioada. Ordinea de
zi a urmatoarei adunari generale va include o versiune actualizata a
Politicii de remunerare pentru aprobare si implementare. In prezent,
AGOA
stabileste
remuneratia
administratorilor
pentru
exercitiul
financiar in curs si limita generala a remuneratiilor Consiliului de
Administratie acordate administratorilor insarcinati cu functii specifice
si directorilor.
Raportul privind remunerarea
Grupul ALRO doreste sa se alinieze treptat celor mai bune practici
de guvernanta corporativa cu privire la remuneratia individuala a
membrilor Consiliului de Administratie, facand astfel un pas inainte
in intampinarea asteptarilor investitorilor sai.
Toate
propunerile
privind
remunerarea
membrilor
Consiliului
si
ai
conducerii
Executive
sunt
formulate
de
Consiliu
si
supuse
ulterior aprobarii Adunarii Generale a Actionarilor. Propunerile de
remuneratii pentru Conducerea Executiva sunt facute de Comitetul
de Remuneratii si Nominalizari si sunt trimise apoi spre aprobare
Consiliului de Administratie. Pentru mai multe detalii, a se vedea si
Declaratia privind conformitatea cu Codul, punctul C.1.
In
conformitate
cu
cerintele
legislatiei
aplicabile,
incepand
cu
anul 2021, Compania intocmeste un Raport de remunerare care
include toate beneficiile si compensatiile acordate Administratorilor
si Conducerii Executive. Raportul de remunerare trebuie supus
aprobarii Adunarii Generale Anuale a Actionarilor (vot consultativ).
Mai multe detalii cu privire la acest Raport de remunerare sunt
disponibile intr-un document separat atasat acestui Raport anual
si disponibil pe website-ul Companiei.
Raport anual 2022
59
Raportul consolidat al administratorilor
Actionari
Grupul ALRO isi dezvolta si incearca sa isi adapteze in permanenta
practicile de guvernanta corporativa la ultimele norme si cele mai
bune practici. In acest fel, Grupul va beneficia de noi oportunitati
ce pot aparea si care ar putea genera beneficii pentru Grup si
pentru Societate. De aceea, conducerea considera ca un proces
decizional transparent si fundamentat pe reguli clare asigura
o
gestionare
eficienta
a
operatiunilor
si
sporeste
increderea
actionarilor si a tertelor parti interesate de activitatea Grupului. Mai
mult, o astfel de organizare si gestionare contribuie la protejarea
drepturilor actionarilor. Acest lucru reprezinta o imbunatatire a
performantei generale a Grupului, ceea ce se reflecta in timp, atat
in semnale pozitive din partea pietei, cat si in accesarea mai facila
a finantarilor.
ALRO adera la si respecta o mare parte din prevederile stipulate
in noul Cod de Guvernanta Corporativa emis de BVB. Cerintele
Codului sunt mai cuprinzatoare decat cerintele legale pentru
companiile listate. In cadrul acestui raport este inclusa si Anexa
privind Declaratia privind conformitatea cu Codul de Guvernanta
Corporativa emis de BVB, care contine informatii privitoare la
articolele din Codul BVB la care Societatea nu s-a conformat.
ALUM este listata pe piata secundara, segmentul ATS - AeRO –
cu toate acestea, aplica aceleasi cele mai bune practici in ceea ce
priveste regulile de guvernanta corporativa si respecta toate legile
in vigoare pentru companiile listate la BVB.
Consiliul de Administratie reprezinta forul cel mai inalt in structura
de conducere a Societatii si impreuna cu directorii executivi asigura
bunul mers al operatiunilor curente si se implica direct in deciziile
strategice care au un impact direct in activitatea Societatii. Membrii
Consiliului sunt intr-un dialog permanent cu directorii executivi si
actioneaza tinand cont de interesele Societatii, ale actionarilor si
de interesele salariatilor Societatii.
Adunarea Generala a Actionarilor este convocata de Consiliu
si se intruneste la sediul Societatii sau intr-un alt loc anuntat prin
convocator, cel putin o data pe an, in cel mult patru luni de la
incheierea exercitiului financiar sau ori de cate ori este nevoie.
Aceasta poate fi convocata
la cererea actionarilor reprezentand
cel putin 5% din capitalul social, situatie in care AGA va fi convocata
in termen de cel mult 30 de zile si se va intruni in termen de cel
mult 60 de zile de la data primirii cererii. Data adunarii nu poate
fi stabilita in mai putin de 30 de zile de la publicarea anuntului de
convocare in Monitorul Oficial al Romaniei. Anuntul de convocare
trebuie publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV- a si
intr-una din publicatiile de larga circulatie din Romania. In situatii
exceptionale, atunci cand este in interesul Societatii, Consiliul poate
convoca Adunari Generale Extraordinare
(AGEA). Convocatorul
este transmis catre BVB si ASF, in conformitate cu reglementarile
pietei de capital. Convocatorul este, de asemenea, disponibil
pe site-ul Societatii, in cadrul sectiunii „Relatii cu investitorii -
Adunarea Actionarilor”, impreuna cu orice document explicativ
referitor la punctele incluse pe agenda AGA, cum ar fi situatiile
financiare anuale, Raportul Anual al Consiliului si propunerea
cu privire la distribuirea de dividende etc., acestea fiind puse la
dispozitia actionarilor la sediul Societatii si pe website cu cel putin
30 zile inainte de data Adunarii Generale in cadrul careia acestea
vor fi supuse aprobarii.
Organizarea Adunarii
Generale
a Actionarilor – AGA este
condusa de obicei de Presedintele Consiliului; in anumite situatii
acesta poate numi o alta persoana pentru a conduce adunarea.
Presedintele adunarii va propune un secretar iar actionarii prezenti
vor vota propunerea Presedintelui. Secretarul de sedinta verifica
indeplinirea formalitatilor prevazute de lege pentru desfasurarea
AGA si pentru a intocmi procesele-verbale aferente acesteia. Prin
aceste procese-verbale, care sunt semnate atat de Presedinte,
cat si de secretar, se constata indeplinirea formalitatilor referitoare
la anuntul de convocare si se mentioneaza data si locul AGA,
ordinea de zi, actionarii prezenti, numarul de actiuni, un rezumat al
punctelor discutate, hotararile adoptate si, la cererea actionarilor,
declaratiile facute de acestia in cadrul AGA. Pentru a fi opozabile
tertilor, hotararile AGA vor fi depuse in termen de 15 zile de la data
adoptarii lor la Oficiul Registrului Comertului spre a fi mentionate in
registru si publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
Hotararile se vor publica in acelasi timp si pe website-ul Societatii.
In conformitate cu reglementarile pietei de capital, hotararile AGA
sunt transmise catre BVB si ASF in termen de 24 de ore de la
data aprobarii lor. De asemenea, aceste hotarari sunt disponibile
pe site-ul Societatii, in cadrul sectiunii „Relatii cu investitorii –
Adunarea Actionarilor”.
Principalele atributii ale Adunarii Generale a Actionarilor sunt:
•
aproba
sau
modifica
situatiile
financiare
ale
Societatii,
dupa analizarea Raportului Administratorilor si a raportului
auditorului financiar;
•
aproba repartizarea profitului, conform prevederilor legii;
•
alege si revoca administratorii;
•
fixeaza
remuneratia
cuvenita
administratorilor
pentru
exercitiul in curs;
•
stabileste limita generala a remuneratiilor acordate de catre
Consiliul
de
Administratie
Administratorilor
insarcinati
cu
functii specifice si directorilor;
•
se pronunta asupra gestiunii Administratorilor;
•
alege si revoca auditorul financiar al Societatii si se pronunta
asupra duratei minime a contractului de audit financiar;
•
aproba bugetul de venituri si cheltuieli si, dupa caz, programul
de activitate pentru exercitiul financiar urmator;
•
hotaraste gajarea, inchirierea sau desfiintarea uneia sau mai
multor unitati ale Societatii;
•
indeplineste orice alte atributii stabilite de lege in sarcina sa.
Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor se intruneste
la sediul Societatii sau intr-un alt loc anuntat prin convocator, ori
de cate ori este necesar a se lua o hotarare privind:
•
schimbarea formei juridice a Societatii;
•
schimbarea obiectului principal de activitate;
•
fuziunea cu alte societati sau divizarea Societatii;
•
dizolvarea Societatii;
•
majorarea capitalului social;
•
reducerea capitalului social sau reintregirea lui prin emisiune
de noi actiuni;
•
emisiunea de obligatiuni;
•
conversia unei categorii de obligatiuni in alta categorie sau
in actiuni;
•
conversia actiunilor nominative in actiuni la purtator sau a
actiunilor la purtator in actiuni nominative;
•
conversia actiunilor dintr-o categorie in alta;
•
aprobarea
incheierii
unor
acte
juridice
prin
care
se
instraineaza, se inchiriaza, se schimba sau se constituie
Raport anual 2022
60
Raportul consolidat al administratorilor
in garantie bunuri aflate in patrimoniul Societatii, a caror
valoare depaseste jumatate din valoarea contabila a activelor
Societatii la data incheierii actului juridic sau prin care se
dobandesc bunuri depasind aceasta valoare;
•
aprobarea incheierii actelor de dobandire, instrainare, schimb
sau de constituire in garantie a unor active din categoria
activelor imobilizate ale Societatii, a caror valoare depaseste,
individual sau cumulat, pe durata unui exercitiu financiar,
20% din totalul activelor imobilizate mai putin creantele;
•
aprobarea incheierii actelor prin care se inchiriaza active
corporale pentru o perioada mai mare de un an, a caror
valoare
individuala
sau
cumulata
fata
de
acelasi
co-
contractant sau persoane implicate ori care actioneaza in
mod concertat depaseste 20% din valoarea totalului activelor
imobilizate
mai
putin
creantele
la
data
incheierii
actului
juridic, precum si asocierile pe o perioada mai mare de un an
depasind aceeasi valoare;
•
aprobarea incheierii de acte juridice prin care un administrator
sau un director instraineaza sau dobandeste bunuri catre sau
de la Societate avand o valoare de peste 10% din valoarea
activelor nete ale acesteia, precum si acte juridice privind
inchirierea sau leasingul care au drept obiect asemenea
bunuri;
•
aprobarea regulamentului de organizare si functionare a
Consiliului de Administratie;
•
aprobarea infiintarii sau desfiintarii unor sedii secundare –
sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati
fara personalitate juridica;
•
numirea
membriilor
Comitetului
de
Audit,
aprobarea
Regulamentului de organizare si functionare a Comitetului de
Audit, stabilirea duratei mandatului si remuneratiei membrilor
Comitetului de Audit;
•
orice alte atributii stabilite de lege in sarcina sa.
Principalele competente ale Consiliului de Administratie sunt:
•
aduce la indeplinire hotararile AGA;
•
stabileste directiile principale de activitate si de dezvoltare ale
Societatii;
•
stabileste sistemul contabil si de control financiar si aproba
planificarea financiara;
•
avizeaza situatiile financiare anuale ale Societatii;
•
prezinta auditorului financiar cu cel putin o luna inainte de
ziua stabilita pentru sedinta AGA, situatiile financiare anuale
pentru
exercitiul
financiar
precedent,
insotite
de
raportul
administratorilor si de documentele justificative;
•
supune anual aprobarii AGOA, in termen de patru luni de la
incheierea exercitiului financiar, raportul cu privire la activitatea
Societatii si situatiile financiare pentru anul precedent;
•
supune anual aprobarii AGOA bugetul de venituri si cheltuieli
si programul de activitate pentru exercitiul financiar urmator,
dupa caz;
•
aproba incheierea de catre Societate a oricaror acte juridice,
cu exceptia celor pentru incheierea carora este necesara,
potrivit dispozitiilor imperative ale legii si ale actului constitutiv,
aprobarea AGA, precum si cu exceptia celor pe care Directorul
General, actionand individual sau impreuna cu Directorul
Financiar, le poate incheia fara aprobarea Consiliului, potrivit
limitelor stabilite prin dispozitiile actului constitutiv sau prin
hotarare a Consiliului;
•
aproba mutarea sediului Societatii;
•
aproba
schimbarea
obiectului
secundar
de
activitate
al
Societatii;
•
stabileste
remuneratia
suplimentara
a
administratorilor
insarcinati
cu
functii
specifice
precum
si
remuneratia
directorilor, in limita generala aprobata de catre AGOA;
•
aproba structura organizatorica si regulamentul de organizare
si functionare al Societatii;
•
numeste si revoca directorul general si directorul financiar;
•
stabileste
modul
de
organizare
a
activitatii
Directorului
General si a Directorului Financiar;
•
supravegheaza activitatea Directorului General si Directorului
Financiar;
•
organizeaza activitatea de audit intern;
•
stabileste tactica si strategia de marketing a Societatii;
•
aproba planul de investitii al Societatii;
•
decide pe ce piata sunt sau urmeaza a fi cotate valorile
mobilare emise de Societate si alege societatea de registru
independent autorizat care tine evidenta actiunilor emise de
Societate;
•
introduce cererea pentru deschiderea procedurii de insolventa
a Societatii potrivit Legii nr. 85/2014 privind procedura de
prevenire a insolventei si procedura de insolventa;
•
decide asupra oricaror alte probleme de competenta sa.
Actionari - Drepturi si obligatii
Drepturile actionarilor minoritari ai Societatii sunt protejate in
mod adecvat in conformitate cu legislatia in vigoare. Actionarii au
dreptul de a obtine informatii relevante cu privire la Societate in
timp util si in mod regulat. Acestia au dreptul de a fi informati cu
privire la deciziile referitoare la schimbarile de orice natura care
au loc in cadrul Societatii pentru a intelege cum acestea le pot
afecta drepturile. Fiecare actiune subscrisa si varsata de actionari
confera acestora dreptul la un vot in AGA, dreptul de a alege si
de a fi alesi in organele de conducere, dreptul de a participa la
distribuirea profitului conform Actului Constitutiv al Societatii si
dispozitiilor legale.
De asemenea, o serie de drepturi sunt exercitate de actionari, cum ar fi:
•
Convocarea AGA: actionarii reprezentand cel putin 5% din
capitalul social au dreptul de a solicita convocarea AGA,
situatie in care AGA va fi convocata in termen de cel mult 30
de zile si se va intruni in termen de cel mult 60 de zile de la
data primirii cererii;
•
Introducerea de noi puncte pe ordinea de zi a AGA: unul
sau mai multi actionari care detin, individual sau impreuna,
cel putin 5% din capitalul social al Societatii au dreptul de a
introduce puncte pe ordinea de zi a AGA (fiecare punct nou va
fi insotit de o justificare sau de un proiect de hotarare propus
spre adoptare de AGA) si de a prezenta proiecte de hotarare
pentru punctele incluse sau propuse spre a fi incluse pe
ordinea de zi a AGA, in termen de 15 zile de la data publicarii
convocarii in Monitorul Oficial al Romaniei;
•
Participarea la AGA: practica Societatii este de a promova
participarea actionarilor sai la AGA in mod activ, acestia
putand sa adreseze intrebari referitoare la chestiunile care
urmeaza sa fie dezbatute in cadrul acestor adunari. Actionarii
pot participa la Adunarea Generala a Actionarilor personal,
prin corespondenta sau prin reprezentant cu imputernicire.
Imputernicirea
poate
fi:
(i)
speciala,
pe
baza
unui
model
de
imputernicire
speciala
care
va
fi
pus
la
dispozitie
de
catre
Societate sau (ii) generala, valabila maxim trei ani care permite
reprezentantului
sau
sa
voteze
in
toate
aspectele
aflate
in
dezbaterea Adunarilor Generale ale Actionarilor Societatii sau
Raport anual 2022
61
Raportul consolidat al administratorilor
mai multor societati identificate in imputernicire, inclusiv in ceea
ce priveste acte de dispozitie, cu conditia ca imputernicirea sa fie
acordata de catre actionar, in calitate de client, unui avocat sau
unui intermediar – societate de servicii de investitii financiare
autorizate de ASF, institutii de credit autorizate de Banca Nationala
a Romaniei, in conformitate cu legislatia bancara aplicabila, precum
si entitati de natura acestora autorizate in state membre sau
nemembre sa presteze servicii de investitii financiare. Actionarii
inregistrati in registrul actionarilor pot vota prin corespondenta,
inainte de intrunirea AGA, prin folosirea buletinului de vot pentru
votul prin corespondenta pus la dispozitie la sediul Societatii si/
sau pe website-ul Societatii. Mai multe informatii pot fi regasite in
cadrul Procedurilor Societatii privind exercitarea dreptului de vot in
AGA de catre actionari.
Intrebarile
actionarilor:
actionarii
Societatii,
indiferent
de
participatia
detinuta
la
capitalul
social,
pot
depune
la
sediul
Societatii intrebari scrise referitoare la punctele de pe ordinea de zi
a AGA. Intrebarile vor fi depuse sau expediate la sediul Societatii
astfel incat sa fie inregistrate la registratura cel putin cu 7 zile
calendaristice inainte de data adunarii, in plic inchis, cu mentiunea
scrisa in clar si cu majuscule “PENTRU ADUNAREA GENERALA
ORDINARA SI/SAU EXTRAORDINARA A ACTIONARILOR DIN
__ /____________”. In vederea identificarii si a dovedirii calitatii
de actionar a unei persoane care adreseaza intrebari sau care
face propuneri pentru completarea ordinii de zi, reprezentantii
legali ai Societatii pot solicita respectivei persoane prezentarea de
documente care ii atesta identitatea, precum si extrasul de cont
din care rezulta calitatea de actionar si numarul de actiuni detinute,
emis de Depozitarul Central sau, dupa caz, de catre participantii
care furnizeaza servicii de custodie. Mai multe informatii privind
documentatia aferenta exercitarii acestui drept pot fi obtinute din
Regulamentul privind exercitarea dreptului de vot in AGA de catre
actionari sau prin adresarea de intrebari persoanei responsabile
cu Relatia cu Investitorii. Divulgarea informatiilor sensibile din
punct de vedere comercial, care ar putea duce la o pierdere sau
la un dezavantaj competitiv pentru Societate, va fi evitata atunci
cand se comunica raspunsurile, cu scopul de a proteja interesul
actionarilor.
Contracte intre actionari
Cu privire la contractele dintre actionarii cunoscuti de Societate
si care pot avea ca rezultat restrictii privind transferul de valori
mobiliare si/ sau de drepturi de vot, mentionam ca la data de
31 decembrie 2022, ALRO nu avea actiuni ipotecate la bancile
creditoare cu care sa aiba incheiate contracte de imprumut (31
decembrie 2021: zero).
Diversitatea
Grupul
sustine
diversitatea
in
cadrul
Societatii
si
filialelor
sale referitor la structurile administrative, de conducere si de
supraveghere, in ceea ce priveste varsta, genul sau educatia si
experienta profesionala.
Procentul femeilor in numarul total al angajatilor ALRO a fost
de
aproximativ
17,4%
in
2022
(2021:17
%).
Chiar
daca
la
prima vedere pare un procent mic, acesta se incadreaza in
media din industria aluminiului si pentru activitatile desfasurate
in cadrul sectoarelor de productie din ALRO. Acest procent
nu este rezultatul vreunei politici de discriminare. Dimpotriva,
ALRO ofera sanse egale, fara discriminare, atat pentru femei,
cat si pentru barbati, insa, in general, industria metalurgica nu
este un domeniu foarte atractiv pentru femei. Cu toate acestea,
sunt departamente din cadrul ALRO, precum financiar, resurse
umane, comercial, in care ponderea numarului de femei este
egala, sau chiar depaseste pe cea a barbatilor in numarul total
de angajati.
In plus, incepand din 2022, in cadrul Consiliului ALRO exista
trei membri de sex feminin si atat Directorul Financiar, cat si
Directorul Financiar Adjunct ai ALRO, sunt femei. Mai mult,
aproximativ 20% din functiile din conducerea de nivel mediu sunt
ocupate de femei.
De
asemenea,
in
cadrul
Societatii
persoanele
cu
functii
de
conducere au varste cuprinse intre 30 si 65 ani, iar educatia
si experienta profesionala sunt variate (de exemplu: inginerie,
economie, finante, drept etc.), dar sunt relevante pentru functia
ocupata.
Adaugand valoare prin relatia cu
investitorii
Activitati privind Relatia cu Investitorii
Pe parcursul anului 2022, Grupul a comunicat cu partile interesate
prin numeroase comunicate de presa si a participat la conferinte sau
intalniri cu investitorii, analistii, ziaristii, precum si la evenimentele
de profil.
De
asemenea,
incepand
cu
anul
2016,
au
fost
organizate
conferinte de presa cu investitorii si analistii pentru prezentarea
rezultatelor anuale si semestriale. Incepand cu iunie 2017, aceste
conferinte se desfasoara de patru ori pe an, atat dupa prezentarea
rezultatelor
anuale
si
semestriale,
cat
si
dupa
prezentarea
rezultatelor trimestriale. Aceste conferinte reprezinta un pas in plus
pentru ALRO de a interactiona mai mult cu investitorii, analistii si
alte parti interesate de rezultatele si activitatea Societatii. Datele
cand au loc aceste conferinte sunt incluse si anuntate in cadrul
calendarului financiar publicat atat pe website-ul Societatii, cat si pe
website-urile BVB si ASF. Orice persoana interesata de activitatea
si noutatile referitoare la Societate poate participa la acestea. De
asemenea, reprezentantii ALRO participa la cel putin un eveniment
dedicat
investitorilor
(investorilor
institutionali
si/sau
de
retail)
organizat in Romania sau peste hotare.
Incepand cu anul 2007, ALRO raporteaza de doua ori pe an
catre pietele de capital situatii financiare consolidate, intocmite
Raport anual 2022
62
Raportul consolidat al administratorilor
in
conformitate
cu
Standardele
Internationale
de
Raportare
Financiara (IFRS), ceea ce confera raportarilor financiare un grad
mai ridicat de transparenta si comparabilitate, atat de la o perioada
la alta, cat si cu firmele internationale din industria aluminiului.
ALRO intocmeste, de asemenea, situatii financiare individuale
pentru rezultatele anuale si semestriale.
ALRO pregateste situatii financiare consolidate si individuale in
conformitate cu ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016,
cu modificarile ulterioare, care este in conformitate cu Standardele
Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea
Europeana, cu exceptia IAS 21 Efectele variatiei cursurilor de
schimb valutar cu privire la moneda functionala, a prevederilor
IAS 20 Contabilitatea subventiilor guvernamentale cu privire la
recunoasterea veniturilor din certificate verzi si cu exceptia IFRS
15 Venituri din contractele cu clientii cu privire la veniturile din
taxele aferente conectarii la reteaua de distributie. Aceste exceptii
nu afecteaza conformitatea situatiilor financiare ale Grupului si
Societatii cu IFRS.
ALRO doreste sa asigure un dialog permanent cu tertii. Astfel,
ALRO face publice in timp util, imediat dupa transmiterea lor catre
BVB si ASF, informatiile ce pot afecta pretul actiunilor, precum
rapoartele financiare ale Societatii, comunicate de presa si orice
alte informatii relevante pentru actionari, analisti, investitori si alte
parti interesate, pe website-ul Societatii, in cadrul sectiunii de
Relatii cu investitorii.
ALRO publica comunicate de presa privind investitiile pe care le
realizeaza, initiative in domeniul responsabilitatii sociale corporative
si sustenabilitatii, activitati pentru reducerea amprentei Societatii
asupra mediului, precum si alte actiuni si/ sau parteneriate pe
care le desfasoara cu comunitatile locale, cu scopul de a crea un
impact pozitiv asupra acestora.
In noiembrie 2018, ALRO impreuna cu alti zece reprezentanti ai
pietei de capital, companii si persoane fizice, au infiintat Asociatia
pentru Relatii cu Investitorii la Bursa din Romania (ARIR) in
scopul de a implementa cele mai bune practici de comunicare
cu investitorii de catre companiile listate din Romania. ALRO
sprijina aceasta initiativa deoarece considera ca ARIR va ajuta
la imbunatatirea imaginii pietei de capital din Romania in randul
investitorilor. Aceasta Asociatie reprezinta un pas firesc in alinierea
pietei de capital din Romania la cele din alte tari din regiune, care
deja au obtinut o experienta vasta in domeniu. In plus, ARIR aduce
valoare adaugata pietei de capital din Romania si reprezinta
companiile listate la BVB. Acest instrument subliniaza transparenta
si deschiderea pentru aplicarea celor mai bune practici in sfera
Relatiilor cu Investitorii (RI). Ca membru fondator al ARIR, ALRO
doreste sa se implice in promovarea celor mai bune practici de
Relatii cu Investitorii (RI) in Romania si, in acelasi timp, sa adopte
si sa aplice noi tehnici de comunicare cu investitorii.
ARIR este o organizatie non-guvernamentala si non-profit care a
fost infiintata cu scopul de a oferi actualilor si potentialilor emitenti
o platforma de dezvoltare a profesionistilor din domeniul relatiilor
cu investitorii (RI). ALRO doreste sa contribuie, prin intermediul
ARIR, la implementarea celor mai bune practici in comunicarea
cu investitorii, sa sporeasca transparenta in cadrul companiilor
listate si sa adere la principiile de guvernanta corporativa, pentru
a oferi investitorilor si actionarilor elementele cheie in baza carora
sa poata fi luata o decizie de investitie.
Incepand cu anul 2019, principalul proiect al ARIR a fost VEKTOR,
un indice nou pentru piata de capital care evalueaza comunicarea
companiilor listate cu investitorii. Aceste criterii noi de evaluare
au scopul de a promova implementarea celor mai bune practici
in relatia cu investitorii potrivit Codului de Guvernanta Corporativa
al BVB, in conformitate cu asteptarile investitorilor institutionali si
de retail. Aceasta metodologie noua de evaluare se concentreaza
asupra promovarii practicilor proactive in relatia cu investitorii,
lasand la o parte acuratetea continutului obligatiilor normative, si
include doar informatii accesibile publicului. In data de 31 ianuarie
2022 au fost anuntate rezultatele indicelui VEKTOR la evenimentul
ARIR. ALRO si-a mentinut scorul 9,5 (din 10) primit in 2019 (anul
in care a fost lansat VEKTOR), ceea ce situeaza Compania in
primele 10 cele mai performante societati romanesti in ceea ce
priveste comunicarea cu investitorii.
Ca o recunoastere a eforturilor depuse si a rezultatelor obtinute
in
sensul
imbunatatirii
comunicarii
si
practicilor
de
relatii
cu
investitorii, in 2022, ALRO a primit locul al doilea pentru Raportul
de Sustenabilitate pentru anul 2021 in cadrul Ceremoniei Galei
Anuale de premiere ARIR. Astfel, ALRO dovedeste inca o data ca
acorda o atentie deosebita imbunatatirii relatiei cu investitorii si
comunicarii, si doreste sa ofere un exemplu de aplicare a celor mai
bune practici de guvernanta corporativa si de comunicare eficienta
cu investitorii si alte parti interesate.
Raport anual 2022
63
Raportarea platilor efectuate catre guverne pentru anul financiar 2022
aferente activitatilor extractive
Raportarea platilor efectuate catre guverne pentru anul financiar 2022
aferente activitatilor extractive
Raportarea platilor efectuate catre guverne a fost intocmita in
conformitate
cu
Directiva
2014/95/UE
care
modifica
Directiva
2013/34/UE emisa de Parlamentul European si care a fost transpusa
in legislatia locala prin Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr.
2844/2016 de aprobare a normelor contabile in conformitate cu
Standardele
Internationale
de
Raportare
Financiara
aplicabile
societatilor comerciale ale caror titluri sunt admise la tranzactionare
pe o piata reglementata.
Prin urmare, Grupul a pregatit urmatorul raport consolidat care ofera
o viziune de ansamblu asupra platilor catre guverne efectuate de
ALRO si filialele
sale,
aferente
activitatilor extractive inregistrate
pentru anul financiar incheiat la 31 decembrie 2022 (perioada
aferenta raportarii este 1 ianuarie – 31 decembrie 2022).
Sumele prezentate in cadrul acestei raportari sunt prezentate in
mii RON la cursul mediu al anului financiar 2022 si au fost luate in
consideratie doar platile mai mari de 100.000 EUR (echivalentul in
RON).
Descrierea institutiei guvernului
Descrierea
tipului de plata
Drepturi de
productie
Alte taxe
financiare
Redevente
miniere
Alte tipuri
de taxe/
contributii
Administratia Maritima din Sierra Leone- este o
organizatie deschisa care accepta proprietari de vase
din toata lumea si diferite tipuri de vase care indeplinesc
standardele din Sierra Leone in conformitate cu Legea
privind navigatia comerciala, 2003
0.45 USD/
tona de bauxita
vanduta
360
Nectar Sierra Leone Bulk Terminal - este o companie
mixta
formata
din
Sierra
Leone
National
Shipping
Company Ltd. și Nectar Group Ltd din Regatul Unit.
Principalul port din Sierra Leone cu multiple intrebuintari
pentru marfurile vrac sau fractionate.
0.24 USD/
tona de bauxita
vanduta
540
Autoritatea de venit national (NRA) - a fost infiintata
pe 13 septembrie 2002
printr-un act al parlamentului
numit
Actul autoritatii de venit national , 2002 (Actul
nr. 11).
NRA are responsabilitatea de a stabili si de a
colecta impozitele interne, taxele vamale si alte venituri
prevazute de lege, precum si a administra si de a aplica
legi referitoare la aceste venituri.
3% din Veniturile
obtinute din
bauxita vanduta
-
Autoritatea de venit national (NRA) - a fost infiintata
pe 13 septembrie 2002
printr-un act al parlamentului
numit
Actul autoritatii de venit national , 2002 (Actul
nr. 11).
NRA are responsabilitatea de a stabili si de a
colecta impozitele interne, taxele vamale si alte venituri
prevazute de lege, precum si a administra si de a aplica
legi referitoare la aceste venituri. (taxe vamale)
Notificare de
plata
5.482
Autoritatea de venit national (NRA) - In ceea ce
priveste
impozitul
pe
venit,
compania
trebuie
sa
plateasca impozit in valoare de 30% din profitul realizat.
Datorita pierderilor acumulate, SMHL va plati impozit
30% din jumatatea profitului realizat.
Notificare anuala
de plata
-
Fondul de dezvoltare comunitara - In conformitate
cu Sectiunea 139 (4) al Actului minelor si minereurilor,
SMHL a intrat intr-un acord de dezvoltare comunitara
impreuna
cu
guvernul,
in
urma
caruia
SMHL
va
trebui sa realizeze plati anuale, in contul unui fond de
dezvoltare comunitara, de cel putin 1.0 % din Venitul net
din vanzarile de bauxita exprimate in dolari americani,
pentru fiecare an.
1% din Veniturile
obtinute din
bauxita vanduta
-
Agentia
Nationala
Miniera
(NMA)
si
Autoritatea
de
Venit
National
(NRA) - In privinta leasingului,
Compania trebuie sa plateasca anual la scadenta
subventiilor din contractul de leasing minier, o chirie
anuala, in suma stabilita prin legea in vigoare, pana
la
finalul
contractului
de
leasing.
Chiriile
datorate
sub incidenta clauzei
6(d(1)) trebuie platite in dolari
americani si toate aceste plati efectuate de companie
trebuie realizate catre guvern, in moneda prevazuta de
legea in vigoare.
Notificare anuala
de plata, 500.000
USD catre NRA
si 50.000 USD
catre NMA
2.581
Agentia de protectie a mediului (EPA) - Compania
trebuie sa isi desfasoare programele de operatiuni
miniere
in
conformitate
cu Agentia
de
protectie
a
mediului din Sierra Leone (EPA-SL) care a fost infiintata
printr-un act al parlamentului in 2008 si modificata in
2010.
Notificare anuala
de plata
529
Cifrele sunt prezentate in mii RON
Raport anual 2022
64
Raportul consolidat al administratorilor
Dezvoltare durabila
Implicarea
constanta
in
activitati
de
protectie
a
mediului
inconjurator face parte din strategia de dezvoltare pe termen lung
a Grupului. Grupul monitorizeaza permanent amprenta asupra
mediului si ia masurile necesare pentru conformare cu normele
specifice in domeniu. Pe langa investitiile specifice in programe
de protectie a mediului, Grupul utilizeaza tehnologii moderne,
care sunt conforme cu cerintele din acest domeniu.
Grupul are in Romania urmatoarele avize de mediu:
•
ALRO detine Autorizatia Integrata de Mediu, atat pentru
sectorul
de
aluminiu
primar,
cat
si
pentru
sectorul
de
aluminiu prelucrat;
•
ALUM detine Autorizatia Integrata de Mediu, avand obligatia
permanenta de monitorizare si raportare. De asemenea,
mai detine in plus inca aproximativ 46 de alte autorizari,
certificari, atestari si acreditari; si
•
Vimetco Extrusion detine o autorizatie de mediu care este
reinnoita
atunci
cand
apar
modificari
de
fond
conform
legislatiei de mediu (ultima reinnoire a avut loc in 23 mai
2016).
In acelasi timp, programele de investitii pentru protectia mediului
au
permis
ALRO
sa
obtina
certificarea
ISO
14001
pentru
managementul
protectiei
mediului
inconjurator.
Investitiile
in
eficienta
energetica
plaseaza
ALRO
in
topul
producatorilor
de aluminiu cu cel mai redus consum specific din Uniunea
Europeana.
La
randul
lor
si
filialele ALRO
detin
mai
multe
certificari, dintre care le mentionam pe urmatoarele:
•
ALUM:
◦
certificat
pentru
sistemul
de
management
al
calitatii
conform
SR
EN
ISO
9001:2015
(data
initiala
de
certificare 4.07.2001);
◦
certificat pentru sistemul de management al mediului
conform
SR
EN
ISO
14001:2015
(data
initiala
de
certificare 19 iulie 2002);
◦
certificat pentru sistemul de management al sanatatii si
securitatii ocupationale conform SR EN ISO 45001:2018
(data initiala de certificare 25 mai 2006);
◦
certificat pentru sistemul de management al energiei
conform SR EN ISO 50001:2019 (obtinut in octombrie
2017).
◦
In
octombrie
2022,
a
obtinut
din
nou
certificarea
sistemului de management integrat de calitate- mediu -
sanatate si siguranta in munca – energie, in conformitate
cu urmatoarele standarde de referinta : SR EN ISO 9001:
2015; SR EN ISO 14001: 2015, SR EN ISO 45001: 2018
and SR EN ISO 50001: 2019.
◦
Cresterea performantei energetice a ALUM reprezinta
un alt obiectiv principal al Grupului ALRO. Incepand
cu
anul
2017,
am
implementat
in ALUM
un
sistem
de
management
energetic
bazat
pe
standardul
ISO
50001. De-a lungul timpului, am efectuat numeroase
audituri
energetice
care
au
ajutat
la
imbunatatirea
managementului performantelor energetice. Mai multe
informatii pot fi gasite in Raportul de Sustenabilitate al
Grupului ALRO, disponibil pe website-ul ALRO si ALUM.
•
Vimetco Extrusion
◦
certificat
pentru
sistemul
de
management
al
calitatii
conform SR EN ISO 9001:2015 pentru producerea si
comercializarea profilelor din aliaje de aluminiu (valabil
pana la 29 mai 2024);
◦
EN 15088 – Produse din aluminiu si aliaje de aluminiu
pentru
structuri
in
industria
de
cladiri
si
constructii
(valabil pana la 12 decembrie 2023)
In cadrul Grupului ALRO sunt implementate si continua sa se
implementeze masuri de reducere a consumului de energie
in tot lantul de productie a aluminiului. De exemplu, ALRO are
in exploatare o unitate de productie care utilizeaza deseuri de
aluminiu si care in prezent este in curs de extindere, aceasta fiind
inca o metoda de a reduce consumul de energie si de a contribui
activ la reducerea deseurilor. In plus, ALRO si-a imbunatatit
semnificativ pozitia cu privire la emisiile CO
2
in sectorul sau
de electroliza (care reprezinta sectorul cu cele mai mari emisii
CO
2
pentru productia de aluminiu primar). ALRO doreste sa se
situeze, dupa finalizarea proiectului AP12LE, intre primii zece
producatori de aluminiu din lume (cu exceptia Chinei) din punct
de vedere al eficientei energetice in sectorul de electroliza.
Conducerea Grupului a luat masuri pentru reducerea emisiilor
in toate activitatile sale din Romania si a implementat procese
complexe de modernizare cu efecte pozitive asupra mediului
inconjurator. Astfel, in sectorul de productie a aluminei, Grupul a
efectuat retehnologizarea operatiunilor inca din 2007, cand ALUM
a fost inchisa pentru doi ani in acest scop. Ulterior redeschiderii,
rafinaria a inregistrat costuri de productie in scadere datorita
fluxului tehnologic optimizat, dar si o reducere substantiala a
amprentei de mediu.De asemenea, conducerea ia masuri pentru
a gestiona cu grija resursele la minele sale de bauxita din Sierra
Leone.
In prezent, Grupul nu este implicat in litigii privind impactul
activitatilor
sale
asupra
mediului
inconjurator
si
nici
nu
preconizeaza aparitia unor astfel de situatii care ar presupune
incalcarea
legislatiei
in
vigoare
privind
protectia
mediului
inconjurator.
Mai
mult,
in
cadrul
intregului
Grup
conducerea
ia
masuri
permanente pentru prevenirea accidentelor grave in care ar
putea fi implicate substante periculoase. Prin urmare, Grupul
monitorizeaza
implementarea
masurilor
care
conduc
la
eliminarea riscurilor de producere a unor evenimente cu impact
negativ
asupra
mediului
inconjurator
si
stabileste
modul
de
interventie, daca este cazul.
Dezvoltare durabila si Responsabilitate Sociala Corporativa (CSR)
Raport anual 2022
65
Raportul consolidat al administratorilor
Responsabilitatea fata de mediu
Crearea de valoare prin desfasurarea unei activitati sustenabile si
pe termen lung reprezinta unul dintre pilonii principali ai strategiei
de dezvoltare a Grupului ALRO. Fiind constient de impactul sau
asupra
mediului
inconjurator,
Grupul
monitorizeaza
continuu
amprenta sa de carbon si a implementat masuri specifice care
au ca scop realizarea obiectivului de a deveni o ”fabrica verde”,
inovativa si sustenabila cu aproape zero emisii si deseuri.
Aluminiul poate fi considerat un vector de decarbonizare pentru
alte
industrii
datorita
proprietatilor
sale
unice
si
posibilelor
utilizari. Unul dintre principalele avantaje ale aluminiului este
acela ca este usor, dar puternic, ceea ce il face un material ideal
pentru sectorul de transporturi. Utilizarea aluminiului in locul
materialelor mai grele, cum ar fi otelul, poate reduce greutatea
vehiculelor si avioanelor, ceea ce, la randul sau, reduce consumul
de combustibil si emisiile de carbon asociate.
Pe langa sectorul transporturilor, aluminiul poate fi folosit ca
vector de decarbonizare in alte industrii, cum ar fi constructii si
ambalare. In constructii, aluminiul poate fi folosit ca material usor
si durabil pentru fatadele cladirilor, acoperisuri si alte elemente
structurale. In ambalaje, aluminiul poate fi folosit ca alternativa
la plastic, care contribuie semnificativ la poluarea cu plastic si la
emisiile de carbon.
In plus, aluminiul este foarte reciclabil, ceea ce il face o alegere
durabila a unui material. Reciclarea aluminiului necesita mult mai
putina energie decat producerea de aluminiu nou din minereu de
bauxita si poate fi reciclat la infinit fara a-si pierde proprietatile.
Folosind aluminiu reciclat in loc de aluminiu nou, amprenta de
carbon a materialului poate fi redusa semnificativ.
In general, proprietatile unice ale aluminiului si utilizarile sale
potentiale
in diverse industrii il fac un vector promitator de
decarbonizare care poate contribui la reducerea emisiilor de
carbon si la combaterea schimbarilor climatice.
Obiectivele majore ale Grupului ALRO privind mediul inconjurator
sunt:
•
conformarea
cu
legislatia
de
mediu
adoptata
pe
baza
cerintelor europene si respectarea cu strictete a tuturor
reglementarilor legale aplicabile;
•
imbunatatirea
continua
a
activitatilor,
proceselor
si
produselor, precum si a performantelor de mediu;
•
pregatirea
pentru
situatii
de
urgenta
si
capacitatea
de
raspuns, organizarea si efectuarea exercitiilor de simulare
a incidentelor in care sunt implicate substante periculoase;
•
prevenirea poluarii si reducerea impactului asupra mediului
prin investitii, masuri organizatorice, lucrari de intretinere,
reparatii si modificari tehnologice;
•
monitorizarea
continua
a
aspectelor
de
mediu
specifice
activitatii de productie prin programe de mediu saptamanale.
In urma deciziei Comisiei Europene 2016/1032 din 13 iunie 2016,
de stabilire a concluziilor privind cele mai bune tehnici disponibile
(BAT), in conformitate cu Directiva 2010/75 / UE a Parlamentului
European si a Consiliului pentru industria metalelor neferoase,
autorizatia de mediu ALRO a fost revizuita in 2020 si in decembrie
2022.
Prin urmare, ALRO respecta cele mai stricte cerinte privind
emisiile,
utilizand
cele
mai
bune
tehnici
disponibile
pentru
industria aluminiului. Un exemplu relevant in acest sens este ca
ALRO a inceput sa utilizeze anozi copti cu un continut scazut de
sulf pentru a respecta cerintele BAT 69 si BAT 69 (a). Aceasta
economie
circulara
creeaza
noi
oportunitati
economice
si
stimuleaza competitivitatea pe termen lung a Grupului.
Urmand aceeasi directie de crestere a eficientei si de scadere
a impactului asupra mediului, Grupul a continuat sa creasca
cantitatea de deseuri de aluminiu reciclate si retopite in cadrul
Eco-Topitoriei
si a Turnatoriei. Prin urmare, in 2022, a fost
instalat un nou cuptor de topire pentru a deservi noua capacitate
de topire a deseurilor, in urma relocarii si modernizarii unul cuptor
de topire existent din Turnatorie.
ALRO detine doua halde ecologice. Compania a eliminat complet
azbestul ca material de constructie, iar deseurile inerte, cum ar
fi betonul concasat provenit din lucrarile de demolare a cladirilor,
sunt
reciclate.
La
nivelul
Grupului,
deseurile
nepericuloase,
cum ar fi fier vechi, deseuri care contin carbon, sunt reciclate,
precum si deseurile periculoase din uleiuri care sunt recuperate
de operatori autorizati specializati.
Grupul aloca resurse semnificative pentru minimizarea amprentei
asupra
mediului,
identificand
cele
mai
bune
solutii
pentru
valorificarea
produselor
secundare
si
a
deseurilor
din
toate
companiile. Aluminiul poate fi reciclat la infinit, fara a-si pierde
proprietatile. Acest lucru permite utilizarea sa repetata cu acelasi
obiectiv;
Grupul
se
concentreaza
pe
promovarea
principiilor
economiei circulare pentru a crea noi oportunitati economice si a
stimula competitivitatea pe termen lung a Grupului.
Pentru monitorizarea emisiilor gazelor cu efect de sera in perioada
2021-2030,
ALRO
a
implementat
urmatoarele
reglementari
europene:
•
Directiva
(UE)
2020/2085
de
modificare
si
corectare
a
Regulamentului
de
punere
in
aplicare
(UE)
2018/2066
privind monitorizarea si raportarea emisiilor de gaze cu efect
de sera conform Directivei 2003/87/CE a Parlamentului si
Consiliului European;
•
Directiva (UE) 2018/2066 privind monitorizarea si raportarea
emisiilor
de
gaze
cu
efect
de
sera
conform
Directivei
2003/87/CE a Parlamentului European si Consiliului si de
modificare a Regulamentului (UE) nr. 601/2012 al Comisiei;
•
Directiva (UE) 2019/331 de stabilire a unor norme tranzitorii
la
nivelul
Uniunii
pentru
alocarea
gratuita
armonizata
a
cotelor de emisii in conformitate cu articolul 10a din Directiva
2003/87/CE a Parlamentului European si a Consiliului.
Raport anual 2022
66
Raportul consolidat al administratorilor
ALRO
a
obtinut
aprobarea
de
la
Agentia
Nationala
pentru
Protectia Mediului pentru noile Planuri de Monitorizare 2021-
2030 aferente noilor Autorizatii de GES. Acestea sunt incarcate
pe platforma Comisiei Europene utilizand instrumentul pentru
Declaratii de conformare cu relgementarile UE.
ALRO a respectat toate cerintele privind emisiile in atmosfera ale
Deciziei de punere in aplicare (UE) 2016/1032 a Comisiei pentru
stabilirea concluziilor privind cele mai bune tehnici disponibile
(BAT), in conformitate cu Directiva 2010/75/UE a Parlamentului
European si Consiliului, pentru industria metalelor neferoase.
Mai mult, ALRO monitorizeaza metodologia de planificare pentru
a patra perioada de monitorizare a EU ETS pentru 2021-2030
pentru diviziile ALRO Primar si ALRO Prelucrat, solicitate de CE.
Grupul ALRO ia continuu masuri pentru a functiona in conformitate
cu cele mai inalte standarde de mediu, care se aplica activitatii
sale. Un alt obiectiv se refera la protectia mediului si asigurarea
bunastarii
comunitatilor
in
care
isi
desfasoara
activitatea
Grupul. Astfel, Managementul a continuat sa investeasca in
modernizarea si eficienta activitatii sale prin implementarea mai
multor masuri, precum:
•
monitorizarea emisiilor in perimetrul fabricilor si in halele de
productie;
•
promovarea unei culturi organizationale si a unei mentalitati
de protectie a mediului in randul angajatilor, inclusiv seminare
de instruire specifice (instruire privind producerea, stocarea,
tratarea
si
distributia
apei;
instruire
in
managementul
deseurilor; instruire privind responsabilitatea fata de mediu
etc.); gestionarea eficienta a deseurilor; asigurarea protectiei
asezarilor umane si imbunatatirea ecosistemelor.
Grupul desfasoara o activitate de identificare a riscurilor care ia
in considerare aspectele si impactul asupra mediului si specificul
fiecarui loc de munca si se efectueaza simulari pentru a testa
capacitatea de raspuns a angajatilor in cazul unor eventuale
accidente.
Desi Grupul ALRO nu evalueaza direct impactul asupra mediului
si impactul social al furnizorilor sai, in procesul de analiza a
furnizorilor se face o evaluare a riscului reputational care consta
in verificarea informatiilor privind posibilele probleme sau conflicte
juridice in care este implicat furnizorul evaluat. Daca furnizorul
are
antecedente
juridice
de
incidente
si
actiuni
in
instanta,
inclusiv incalcari ale legislatiei de mediu, aceste probleme vor fi
considerate riscuri reputationale.
Incepand cu 2017, Grupul ALRO publica, pe langa Raportul
anual, un Raport de sustenabilitate in conformitate cu Ghidul
G4 Core Global Reporting Initiative (GRI). Acest raport descrie
modul
in
care
Grupul
ALRO
realizeaza,
monitorizeaza
si
indeplineste cele mai importante aspecte de mediu, sociale si
de guvernanta corporativa. Raportul de sustenabilitate ofera un
plus de
informatii mai detaliate cu privire la actiunile Grupului,
Societatii-mama si principalelelor sale filiale realizate in domeniul
sustenabilitatii in aceeasi maniera transparenta ca si Raportul
anual si adauga valoare actionarilor, altor parti interesate si
comunitatilor in care Grupul si filialele sale opereaza. Acest
Raport de Sustenabilitate este disponibil spre a fi consultat de
publicul larg pe siteul Companiei, Sectiunea de Sustenabilitate,
Subsectiunea Rapoarte de Sustenabilitate.
ALUM face parte din Grupul ALRO, iar cerinta obligatorie pentru
intocmirea
unui
Raport
de
Sustenabilitate
(adica
un
Raport
Nefinanciar) este acoperita de faptul ca Societatea-Mama, ALRO,
a decis sa intocmeasca un Raport Non-financiar Consolidat,
respectiv Raportul de Sustenabilitate al Grupului ALRO. Acest
raport este disponibil pentru a fi consultat de publicul larg pe site-
ul web al ALUM.
In
plus,
in
anul
2021,
Grupul
a
publicat
si
o
Strategie
de
sustenabilitate
care
reprezinta
angajamentul
societatilor
din
Grup de a diminua impacturile negative generate de activitatile
desfasurate, dar si preocuparea de a crea un viitor pentru noile
generatii. Pilonii de Sustenabilitate pe care se bazeaza aceasta
strategie
sunt:
Protejam
Viitorul,
Oameni
Sanatosi,
Protejati
si
Pregatiti,
Cream
Valoare
pentru
Comunitate,
Cercetare,
Dezvoltare si Digitalizare si Afacere Responsabila si Durabila.
Prin Strategia de Sustenabilitate, Grupul ALRO a aderat si va
contribui si la indeplinierea urmatoarelor Obiective Globale de
Dezvoltare Durabila ale ONU:
•
Eradicarea saraciei in toate formele sale si in orice context;
•
Asigurarea unei vieti sanatoase si promovarea bunastarii
•
tuturor, la orice varsta;
•
Garantarea
unei
educatii
de
calitate
si
promovarea
oportunitatilor de invatare pe toata durata vietii pentru toti;
•
Realizarea egalitatii de gen si asigurarea drepturilor tuturor
femeilor si a fetelor;
•
Asigurarea disponibilitatii, a managementului durabil al apei
•
si servicii sanitare pentru toti;
•
Asigurarea accesului tuturor la energie cu preturi accesibile,
intr-un mod sigur, durabil si modern;
•
Promovarea unei cresteri economice sustinute, deschisa
tuturor si durabila, a ocuparii depline si productive a fortei de
munca si asigurarea de locuri de munca decente pentru toti;
•
Construirea
unor
infrastructuri
rezistente,
promovarea
industrializarii durabile si incurajarea inovatiei;
•
Reducerea inegalitatilor in interiorul tarilor si intre tari;
•
Asigurarea unor tipare de consum si productie durabile;
•
Luarea unor masuri urgente de combatere a schimbarilor
climatice si a impactului lor;
•
Protejarea, restaurarea si promovarea utilizarii durabile a
ecosistemelor
terestre,
gestionarea
durabila
a
padurilor,
combaterea desertificarii, stoparea si repararea degradarii
solului si stoparea pierderilor de biodiversitate si
•
Promovarea unor societati pasnice si incluzive pentru o
dezvoltare durabila, a accesului la justitie pentru toti si
crearea unor institutii eficiente, responsabile si incluzive la
toate nivelurile.
Schimbarile climatice se refera la schimbarile pe termen lung
ale climei Pamantului, care includ temperatura, precipitatiile si
nivelul marii, ca urmare a activitatilor umane, cum ar fi arderea
combustibililor fosili, defrisarile si procesele industriale. Efectele
Raport anual 2022
67
Raportul consolidat al administratorilor
schimbarilor climatice sunt larg raspandite si diverse, afectand
sistemele naturale, societatile umane si economia globala in
diferite moduri. Impactul schimbarilor climatice este de amploare
si necesita actiuni urgente pentru atenuarea si adaptarea la
efectele acestora.
Avand in vedere intensificarea discutiilor privind acest subiect,
care este unul actual in contextul prezent , ALRO si Grupul ALRO
si-au propus sa isi adapteze activitatea pentru a fi in linie cu
tranzitia catre o societate mai curata. Acest lucru sustine, in fapt,
gestionarea unui model de afaceri responsabil si durabil cu o reala
preocupare spre reducerea emisiilor de carbon, dar si obtinerea
unor beneficii economice pentru comunitatile locale si economia
nationala. Suntem constienti de posibilul impact Grupului asupra
mediului, prin urmare monitorizam in mod continuu emisiile si
implementam masuri specifice avand in vedere strategia noastra
de a deveni o fabrica verde, inovatoare si sustenabila, cu aproape
zero emisii netratate si deseuri depuse in halda.
Astfel,
inca
de
acum
20
de
ani, ALRO
a
realizat
investitii
semnificative
in
eficienta
energetica,
pentru
achizitionarea
de echipamente de ultima generatie care au permis scaderea
semnificativa
a
consumului
de
energie
electrica,
cresterea
cantitatii de aluminiu reciclat si reducerea amprentei de carbon
a Companiei. Totodata, aceste investitii au permis fabricarea de
produse din aluminiu cu valoare adaugata mare si foarte mare,
astfel incat ALRO a intrat in clubul exclusivist al producatorilor
mondiali
de
aluminiu
care
livreaza
produse
pentru
industria
aeronautica.
Si in prezent, ALRO si societatile din Grupul ALRO acorda cu atat
mai mult importanta proiectelor care pot avea un impact pozitiv
asupra mediului inconjurator, proiecte de dezvoltare durabila sau
de economie circulara in contextul Pactului Ecologic European
prin care se doreste sa se obtina neutralitatea climatica pana in
2050. Proiectul ALRO de referinta, AP12LE care a fost demarat
in anul 2018 reprezinta un nou design de cuva de electroliza cu
un consum redus de energie care va permite ALRO sa scada
cantitatea de electricitate necesara pentru producerea aluminiului
primar. In urma finalizarii acestui proiect, ALRO se va situa in top
zece producatori de aluminiu din intreaga lume, exceptand China,
din perspectiva eficientei energetice in sectorul de electroliza
conform studiilor publicate de terte parti. De asemenea, cresterea
performantei energetice in ALUM este un alt obiectiv principal
al Grupului ALRO. Incepand cu 2017, am implementat in ALUM
un sistem de management al energiei bazat pe standardul ISO
50001:2018.
De-a
lungul
anilor,
am
realizat
diferite
audituri
energetice
care
ne-au
ajutat
sa
imbunatatim
managementul
performantei energetice. Mai multe informatii pot fi regasite in
Raportul de Sustenabilitate al Grupului ALRO disponibil atat pe
website-ul ALRO, cat si pe website-ul ALUM.
In plus, ne-am propus sa imbunatatim si comunicarea privind
riscurile
si
oportunitatile
legate
de
schimbarile
climatice
si
analizam in prezent activitatea organizatiilor la nivel international
care au dezvoltat principii si criterii de monitorizare in ceea
ce
priveste
masurile
implementate
si
progresul
realizat
in
aceasta arie. Fiind constienti de ponderea acestui subiect in
agenda partilor interesate si de complexitatea ariilor pe care
le presupune monitorizarea indeaproape a tuturor implicatiilor
aferente, la nivelul ALRO a fost creata o structura de guvernanta
corporativa suplimentara prin infiintarea unui Comitet de Risc
si Sustenabilitate. Riscurile climatice si definirea unei strategii
coordonate
la
nivelul
Grupului
reprezinta
prioritati
la
nivelul
organizatiei si in cadrul Grupului sunt analizate mai multe scenarii
pentru a se asigura activitatea societatilor din grup intr-un mod
sustenabil si responsabil. O gestionare eficienta a emisiilor de
carbon ale ALRO reprezinta una dintre prioritatile noastre cu efect
direct asupra atenuarii schimbarilor climatice si managementul
responsabil
al
resurselor. ALRO
sustine
obiectivele
stabilite
prin Acordul de la Paris si prin reglementarile UE in ceea ce
priveste
schimbarile
climatice.
De
asemenea,
printre
temele
materiale incluse in Raportul de Sustenabilitate aferent anului
2021 si care se va regasi si in analiza aferenta anului 2022
este si aspectul „Schimbarile climatice si rezilienta afacerii”,
care abordeaza managementul Grupului pentru emisiile GES.
In plus, datorita activitatilor noastre de cercetare si dezvoltare,
ne straduim sa contribuim la reducerea emisiilor la nivel global,
reducand amprenta de mediu a produselor noastre care sunt
utilizate in diferite industrii. Informatii suplimentare in acest sens
pot fi regasite in Raportul de Sustenabilitate al Grupului ALRO
disponibil atat pe website-ul ALRO, cat si pe website-ul ALUM.
De asemenea, incepand cu anul 2021, pe baza articolului 8 din
Regulamentul UE 852/2020, Grupul ALRO a inclus in Raportul
Consolidat de Sustenabilitate pentru anul financiar 2021 cum si
in ce masura activitatile sale sunt considerate eligibile in linie cu
cerintele Taxonomiei UE. Comisia Europeana a stabilit prin acte
delegate specifice (eng. Disclosures Delegated Regulation (EU)
2021/2178 and EU Climate Delegated Act 2139/2021) cum se
stabileste eligibilitatea si alinierea activitatilor economice si cum
vor trebui acestea raportate pentru a se asigura conformitatea cu
cerintele Taxonomiei UE.
Incepand cu anul 2023, Grupul va analiza in ce masura se va
putea raporta gradul de aliniere cu criteriile tehnice de evaluare
in conformitate cu Actul Delegat privind clima al UE2139/2021
si aceste informatii vor fi incluse in Raportul de Sustenabilitate
aferent
anului
financiar
2022.
Conducerea
Grupului
este
la
curent cu implicatiile generate de aceste noi cerinte de raportare
si a initiat pasi interni pentru a se asigura conformitatea cu
Regulamentul UE 852/2020.
In anul 2022, ALRO a primit avizul favorabil necesar din partea
Administratiei Fondului pentru Mediu, avand in vedere prevederile
Ordonantei nr. 2/2021 privind depozitarea deseurilor in temeiul
art. 14 si 40 lit. b), pentru:
•
proiectul tehnic actualizat pentru inchiderea si monitorizarea
post-inchidere a haldei de deseuri industriale nepericuloase
ALRO Primar, cu adresa in strada Pitesti nr. 116, Slatina,
jud. Olt;
•
graficul trimestrial cu explicarea/detalierea sumelor privind
completarea
fondurilor
pana
la
valoarea
stabilita
prin
proiectul tehnic actualizat de monitorizare inchidere si post-
inchidere.
Raport anual 2022
68
Raportul consolidat al administratorilor
In 2022, ALRO a finalizat cererea SIATD a adminstratiei Fondului
pentru Mediu pentru primirea deseurilor de aluminiu in vederea
valorificarii in baza regulamentului (CE) nr. 1013/2006 privind
transportul deseurilor. Livrarile sunt inregistrate in aplicatia online
ROAFM. Documentele intocmite in conformitate cu regulamentul
mentionat mai sus sunt verificate la punctele de intrare in tara de
catre Garda Nationala de Mediu si Politia de Frontiera.
In 2022, ALRO a respectat legislatia de mediu prin solicitarea unei
vize anuale conform art. 16 alin. (2 ^ 4) si (2 ^ 5) din Ordonanta
de urgenta a Guvernului nr. 195/2005 pentru protectia mediului,
aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 265/2006, cu
modificarile ulterioare.
DIRECTIILE
PRINCIPALE ALE
ALRO IN
PROTECTIA
MEDIULUI
Reducerea consumului de apa industriala
•
Instalarea si punerea in functiune a turnurilor
de racire fortata si a echipamentelor de
reciclare si tratare a apei;
•
Participare activa in grupul de lucru pentru
calitatea apei din Asociatia Europeana a
Aluminiului.
Reducerea emisiilor in aer
•
Instalarea unor sisteme de epurare uscata;
•
Instalarea de centre de tratare a gazelor;
•
Instalarea unui centru de tratare a volatilelor;
•
Conformitate totala cu NFM BREF;
•
Cooperare cu furnizorii de tehnologie
consacrati in industria aluminiului.
Cresterea gradului de reciclare a deseurilor
•
Cresterea capacitatii de reciclare;
•
Cooperare cu universitati si alte companii pentru sortarea si reciclarea
cât mai eficienta a deseurilor;
•
Participare activa in grupul de lucru al Asociatiei Europene a
Aluminiului in domeniul reciclarii deseurilor si in hub-ul de inovare.
Cresterea eficientei energetice
•
Reducerea consumului specific de energie
electrica;
•
Auditare realizata de furnizorii celei mai bune
tehnologii si benchmarking;
•
Inlocuirea lampilor clasice cu lampi cu LED-uri;
•
Instalarea de convertizoare pe motoarele
electrice;
•
Introducerea anozilor cu sloturi;
•
Investitii constante in cele mai bune
echipamente disponibile
Reducere progresiva a emisiilor de CO₂
•
Reducerea consumului specific de gaz natural;
•
Reducerea consumului specific de energie
electrica;
•
Reducerea consumului de anozi;
•
Reducerea consumului specific de carburant;
Angajament deplin pentru un
viitor verde prin lantul de
creare a valorii
CO₂
Raport anual 2022
69
Raportul consolidat al administratorilor
Responsabilitatea Sociala Corporativa
(CSR)
Responsabilitatea Sociala Corporativa reprezinta angajamentul
conducerii, concretizat in mai multe procese, politici, proceduri,
actiuni si initiative care reprezinta o parte integranta a strategiei
de
afaceri
a
Grupului.
Activitatea
companiilor
contribuie
la
dezvoltarea
unei
societati
durabile
si
performante
in
fiecare
regiune in care opereaza. Conceptul de responsabilitate sociala
corporativa se refera si la implicarea companiilor in rezolvarea
unor probleme ale comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.
Beneficiile implementarii sistemului de management al
responsabilitatii sociale sunt:
•
Angajament
demonstrat
fata
de
etica
in
afaceri
si
responsabilitatea sociala;
•
Protejarea imaginii corporatiei;
•
O
mai
buna
reputatie
din
perspectiva
unui
cetatean
corporativ responsabil;
•
Increderea
consumatorilor
si
o
perceptie
pozitiva
a
investitorilor;
•
Un moral mai bun al angajatilor;
•
Un mediu de lucru adecvat, sigur si echitabil;
•
Promovarea principiilor eticii profesionale;
•
Conditii de munca imbunatatite;
•
Managementul riscului comercial;
•
Diferentierea fata de concurentii globali.
Grupul ALRO este implicat activ in vietile comunitatilor prin
implicarea in programe de responsabilitate corporativa, de la
furnizarea de asistenta sociala sau bunuri pentru evenimente
in urma dezastrelor naturale pana la programe de educatie,
sport si sanatate. Conducerea Grupului crede in dezvoltarea
durabila a societatii, fiind preocupata constant de imbunatatirea
si dezvoltarea de parteneriate si acordarea de sponsorizari,
promovarea
si
incurajarea
practicilor
si
principiilor
CSR,
protejarea
mediului
si
contributia
la
bunastarea
membrilor
comunitatilor.
Grupul are o politica ce identifica in m od constant persoanele
interesate de activitatile sale, le recunoaste drepturile legale
si le incurajeaza cooperarea cu societatile din cadrul Grupului
pentru a crea locuri de munca ce ofera bunastare si pentru a
asigura
sustenabilitatea
unei
intreprinderi
solide
din
punct
de vedere financiar. ALRO publica in fiecare an un Raport
CSR, care detaliaza toate actiunile si masurile implementate
pentru comunitate. Dupa cum este mentionat mai sus, in 2022,
parteneriatele,
donatiile
si
sponsorizarile
au
fost
principala
interactiune cu comunitatea. Pe baza procedurii interne existente
la nivelul fiecarei companii, am stabilit un sistem transparent si
nediscriminatoriu de selectare si acordare a sponsorizarilor.
Astfel, in cadrul fiecarei companii, am infiintat o Comisie de
Sponsorizare, care se intruneste lunar si analizeaza solicitarile
primite pe baza urmatoarelor criterii:
•
Natura juridica si obiectul de activitate ale solicitantului
•
Valoarea sponsorizarii
•
Utilizarea si justificarea sponsorizarii
•
Alte criterii specifice
Am infiintat un departament specific in cadrul fiecarei companii,
care este responsabil cu primirea, inregistrarea si prezentarea
cererilor
de
sponsorizare.
Toate
cererile
sunt
redirectionate
catre Secretarul Comisiei de Sponsorizare pentru a fi analizate
de membrii Comisiei. Pentru verificarea scopurilor pentru care
au fost acordate diversele sponsorizari, am stabilit un sistem de
monitorizare si verificare care contine atat clauze contractuale
specifice, cat si realizarea de catre beneficiari a unor rapoarte
detaliate de implementare si vizite pe amplasament.
Grupul ALRO crede in dezvoltarea durabila, care contribuie la
cresterea Grupului si reprezinta un pas inainte in dezvoltarea
solutiilor inovatoare din industria de aluminiu. Grupul furnizeaza
PVAFM
clientilor
cu
cerinte
tehnice
exigente
din
industria
aeronautica si auto. Suntem mandri sa raportam ca aluminiul cu
greutate redusa produs de noi contribuie la eficienta consumului
de
combustibil
a
avioanelor
si
vehiculelor,
reducand
astfel
nivelurile de emisii.
Grupul este constient de rolul critic pe care il are in comunitatile
in care activeaza, asa ca actioneaza cu responsabilitate pentru a
le influenta pozitiv. Prin operatiunile sale ALRO are un rol decisiv
in viata economica, sociala, culturala si sportiva a comunitatii.
Mai mult, ALRO, Societatea-Mama, prin potentialul sau economic
si financiar si pentru ca este singurul producator de aluminiu si
aliaje de aluminiu din Romania, este o companie reprezentativa
nu
doar
pentru
zona
in
care
activeaza
ci
pentru
intreaga
industrie romaneasca. ALRO este un exemplu al modului in care
managementul tehnic si financiar se impletesc cu managementul
protectiei mediului si managementul partilor interesate.
In
acelasi
timp,
Grupul
este
responsabil
pentru
siguranta
produselor si a clientilor sai. Grupul ALRO contribuie la cresterea
capitalului
romanesc
si
la
dezvoltarea
economiei
nationale,
asigurand in acelasi timp un numar mare de locuri de munca.
De asemenea, ALRO contribuie semnificativ la bugetul local si
national.
Celelalte filiale ale Grupului sunt implicate activ, de asemenea,
in activitatea si bunastarea comunitatilor in care isi desfasoara
activitatea.
ALUM este o companie prezenta in comunitatea locala prin
evenimente sau activitati cu un puternic caracter social. De
asemenea,
a
mentinut
un
dialog
continuu
cu
comunitatea
locala. Reprezentantii ALUM sunt implicati ca membri activi in
diverse organizatii precum Crucea Rosie din Romania, Comisia
Judeteana pentru Egalitatea de Sanse intre Femei si Barbati,
Comitetul de Dezvoltare Locala a Parteneriatului Social Tulcea,
Consiliul Consultativ Tripartit infiintat la Inspectoratul Judetean
de Munca Tulcea etc.
Mai mult, in 2022, ALUM s-a implicat in relatia cu comunitatea
oferind
sprijin
material
grupurilor
defavorizate.
La
initiativa
angajatilor ALUM, in perioada sarbatorilor de Paste si Craciun,
au fost intreprinse actiuni voluntare de colectare a bunurilor
materiale (haine, dulciuri, carti, jucarii etc.) pentru copiii din
familii defavorizate si alimente pentru cateva familii nevoiase. De
asemenea, in perioada sarbatorilor, ALUM a oferit mancare si
cadouri copiilor si varstnicilor institutionalizati.
Raport anual 2022
70
Raportul consolidat al administratorilor
ALUM este o companie prezenta in comunitatea locala prin
evenimente sau activitati cu un puternic caracter social.
Astfel, in cursul anului 2022, ALUM a fost implicata in diverse
activitati sociale, printre care:
•
Actiuni de sprijinire a institutiilor de invatamant si de formare
profesionala la nivel local, compania s-a implicat activ in
stabilirea si aprobarea planurilor anuale de activitate in
invatamantul scolar si profesional (anul scolar 2022-2023);
•
ALUM
a
participat,
prin
reprezentantii
sai,
in
calitate
de
evaluatori
la
examenele
de
certificare
a
calificarii
profesionale ale absolventilor de invatamant profesional din
cadrul LTHC, fiind si coparticipant la actiunile de promovare
a ofertei educationale a liceului prin prezentarea de pliante;
•
ALUM a desemnat un reprezentant pentru a participa in
calitate de observator la activitatea Comisiilor de examinare
organizate pentru functia de director si director adjunct in
unitatile
de
invatamant
preuniversitar
de
stat
(perioada
februarie-martie 2022);
•
ALUM are si un reprezentant in Consiliul de Administratie al
Liceului Tehnologic „Henri Coanda” Tulcea, (LTHC), fiind si
principalul sau colaborator;
•
In
noiembrie
2022, ALUM
a
participat
la
monitorizarea
externa a implementarii PAS (Planul de Activitate Scolar,
aferent
anului
scolar
2021-2022)
al
Liceului
Tehnologic
„Anghel Saligny” Tulcea, doua persoane din cadrul ALUM
fiind nominalizate de catre CLDPS;
•
Mentinerea unui dialog continuu cu comunitatea locala.
ALUM s-a alaturat companiilor care au oferit ajutor umanitar
refugiatilor din Ucraina si au donat imbracaminte, articole de
igiena
personala
si
combustibil
in
valoare
de
30.000
RON;
autoritatile locale au solicitat acest ajutor umanitar. De asemenea,
ALUM a pus la dispozitie zece camere pentru refugiatii ucraineni
in
Centrul
de
Formare
Profesionala
din
incinta
companiei,
asigurand hrana necesara. ALUM ofera in continuare sprijin
direct si complementar pentru a raspunde nevoilor refugiatilor
ucraineni,
dar
se
va
alatura
si
eforturilor
autoritatilor
si
ale
societatii civile pentru a depasi aceasta criza umanitara.
In
acest
sens,
in
2022, ALUM,
ca
partener
activ
social
al
comunitatii locale, a actionat in mai multe directii:
•
Asigura,
prin
conditiile
de
munca
oferite,
respectarea
drepturilor omului, egalitatea si bunastarea angajatilor sai. In
acest sens, recrutarea, selectia si angajarea fortei de munca
se realizeaza in principal din judetul Tulcea. De asemenea,
procentul femeilor angajate a crescut de la 10% in 2010 la
16,28% in prezent;
•
Continuarea parteneriatului cu un instructor local pentru a
oferi lectii gratuite de inot pentru copiii angajatilor ALUM si
pentru a sprijini participarea acestora la competitii sportive
(inot, triatlon etc.).
Cealalta filiala a Grupului, SMHL, este, de asemenea, un membru
activ al comunitatilor din Sierra Leone. Se acorda o atentie
sporita protectiei mediului avand in vedere amprenta de mediu
a activitatii miniere si proiectelor care sustin activitatile sociale si
educationale din acest domeniu.
In plus, filiala din aval, Vimetco Extrusion, joaca un rol esential in
comunitatea locala prin diferite actiuni educationale, culturale si
de responsabilitate sociala corporativa.
Cateva actiuni importante de CSR initiate de Vimetco Extrusion
in 2022 sunt detaliate mai jos:
•
compania a facut donatii catre UNICEF pentru Conflictul din
Ucraina in valoare de 100.000 RON, pentru a oferi sprijin
imediat copiilor implicati in acest conflict.
•
Energy for Life - Vrancea 2022 – un proiect al Asociatiei
Intelligent Energy, cu o donatie de 5.000 EUR. In cadrul
acestui proiect, in comunele Naruja si Vintileasca au fost
instalate panouri fotovoltaice in cinci gospodarii izolate, unde
nu a existat niciodata curent electric din cauza localizarii
izolate.
Alte actiuni si initiative CSR
•
ALRO s-a alaturat campaniei lansate de Guvernul Romaniei,
„Ucraina – Impreuna ajutam mai mult”, care isi propune
sa ofere asistenta umanitara refugiatilor din Ucraina prin
coordonare cu societatea civila si organizatii nationale si
internationale;
•
ALRO s-a implicat in actiunile UNICEF in Romania, care au
sprijinit Guvernul Romaniei, autoritatile locale, agentiile ONU
si
organizatiile
non-guvernamentale
pentru
a
monitoriza
fluxurile de refugiati din Ucraina, nevoile si vulnerabilitatile
acestora pentru a oferi sprijin imediat pentru nevoile reale
ale copiilor;
•
In ceea ce priveste actiunile intreprinse pentru prevenirea
raspandirii COVID-19 in unitatile sale de productie, inca din
primele etape ale acestei crize pandemice, ALRO a creat
un Comitet de Urgenta si Coordonare cu rolul principal
de
a
supraveghea
si
monitoriza
starea
de
sanatate
a
tuturor angajatilor, acordand mai multa atentie pentru a se
asigura ca toate masurile de salubrizare si dezinfectie sunt
implementate corespunzator in intreaga organizatie;
•
Sprijinul
Asociatiei
Energie
Inteligenta
-
pentru
sprijinul
financiar al campaniei „Energie pentru Viata”, campanie
care are ca scop instalarea unui sistem fotovoltaic format
din panouri fotovoltaice, suporti, baterii, becuri etc la 5
gospodarii izolate din Muntii Vrancei;
•
ALRO a sponsorizat unitatile sanitare din judetul Olt si
judetul Tulcea pentru achizitionarea de materiale igienico-
sanitare necesare activitatilor medicale si ingrijirii pacientilor;
•
ALRO
a
oferit
sprijin
material
pentru
activitati
sportive,
participare
la
evenimente
si
campionate
nationale
si
internationale.
•
In cadrul Zilei Mondiale a Mediului, Every Can Counts a
organizat o campanie de constientizare inspirata de International
Recycling Tour 2022, a doua editie, care a depasit granitele
Europei, fiind prezenta in 17 tari din Europa si America Latina.
Implicarea ALRO in proiectele Every Can Counts Romania este
deja o traditie, deoarece Compania sustine initiativele economiei
circulare
care
sunt
cruciale
in
desfasurarea
unei
activitati
durabile si reducerea amprentei de carbon a Companiei.
Raport anual 2022
71
Raportul consolidat al administratorilor
•
Sprijin
financiar
acordat
Asociatiei
”Daruieste
Viata”
(3
milioane RON) – pentru sprijinirea activitatii desfasurate, cu
scopul indeplinirii misiunii statutare a acesteia constand in
imbunatatirea infrastructurii si serviciilor de sanatate si asistenta
medicala din cadrul sistemului public de sanatate din Romania;
•
Sprijin financiar acordat Asociatiei ”Lumea Copiilor Speciali”
-
pentru
sustinerea
evaluarii
psihologice
si
a
recuperarii
terapeutice prin terapii speciale de recuperare si integrare a
beneficiarilor din centrul Asociatiei.
•
Sprijin financiar acordat Asociatiei ”Viitorul incepe in scoala”;
•
Sprijin material acordat Asociatiei ”Sprijinirea copiilor artisti din
Romania”. Asociatia a fost infiintata pentru a veni in sprijinul
copiilor si tinerilor artisti din Romania, care nu dispun de
mijloacele financiare si relationale pentru a dezvolta si a face
cunoscut talentul cu care au fost inzestrati;
•
Sprijin financiar acordat cluburilor sportive pentru participarea
sportivilor
la
evenimente
si
campionate
nationale
si
internationale;
•
Participarea reprezentantilor Alro S.A. Slatina la o serie de
organisme, la nivel local si judetean: Comisia de Dialog Social
de la nivelul Prefecturii Olt, Consiliul Consultativ de pe langa
I.T.M. Olt, Comisia judeteana de Autorizare a Furnizorilor de
Formare Profesionala etc;
•
Participarea activa a reprezentantilor ALRO la o serie de
organizatii
profesionale
la
nivel
national:
OP
Uniromsider,
Societatea Romana de Metalurgie etc.
ALRO desfasoara activitati de formare profesionala timpurie a
viitorilor angajati, al caror obiectiv principal este formarea timpurie
a potentialilor angajati (cum ar fi elevi de la scoala profesionala
sau colegii tehnice, studenti, alte categorii de tineri, etc.).
Formarea
profesionala
timpurie
s-a
dovedit
benefica
pentru
ALRO din urmatoarele perspective:
•
Faciliteaza recrutarea, selectia si formarea timpurie a viitorilor
angajati. Astfel, unii dintre studentii care au urmat programe
de stagiu la ALRO au fost angajati dupa absolvire si au
devenit in scurt timp specialisti in fabricarea si prelucrarea
aluminiului si a aliajelor de aluminiu;
•
Reprezinta o actiune in folosul comunitatii deoarece sustine
absorbtia de catre ALRO a unor absolventi de licee/ colegii
tehnice din municipiul Slatina.
Astfel, in 2022 au fost intreprinse urmatoarele actiuni:
•
Partenariat cu Colegiul Tehnic Metalurgic Slatina concretizat
prin:
Proiectul
„Invatamant
profesional
dual”
continua,
astfel au fost incheiate
parteneriate cu Colegiul Tehnic
Metalurgic Slatina pentru grupe de elevi care sunt inscrisi
la specialitatea mecanic utilaje si instalatii in industrie si
electrician exploatare joasa tensiune.
In cadrul acestui proiect, ALRO este parte activa in procesul de
formare si calificare profesionala, punand la dispozitie personal
calificat, ateliere de lucru si spatii necesare desfasurarii orelor
de practica, dotate cu logistica si aparatura, astfel incat elevii
sa poata obtine si sa aplice corect abilitatile necesare exercitarii
calificarii dobandite.
In luna iunie 2020, ALRO a fost primul angajator din Sud - Vestul
Olteniei care a incadrat in munca primii absolventi ai scolii
profesionale in sistem dual, specialitatea lacatus mecanic.
Incepand cu luna august 2021, ALRO a angajat o noua promotie
de absolventi ai invatamantului profesional dual, calificati in
meseriile de electrician si electronist.
•
Facilitarea efectuarii stagiilor de practica la ALRO a elevilor
de la scoala profesionala – clasele de laminoristi
•
Facilitarea urmarii de catre unii angajati a liceului sau a
invatamantului postliceal;
•
Realizarea unor proiecte comune (ca de exemplu: dotarea
laboratoarelor din cadrul scolii, actiuni educative cu elevii
etc.);
•
Parteneriate cu mediile universitare de profil tehnic, in special
cu Universitatea “Politehnica” Bucuresti, Universitatea din
Craiova (Departamentul de Fizica, Facultatea de Automatica
si Calculatoare etc.) transpuse in practica prin:
-
Internship – stagii de practica in ALRO;
-
Realizarea de catre studenti a unor lucrari de an,
licenta, masterat sau doctorat pe diverse studii de caz
din ALRO;
-
Realizarea
de
actiuni
comune
cu
mediile
universitare si preuniversitare (ca de exemplu: vizite
de
documentare
ale
studentilor
si
elevilor
in Alro,
intalniri ale specialistilor ALRO cu studentii in centrele
universitare,
realizarea
unor
lucrari
de
cercetare,
participarea la targuri de job-uri etc.).
Dezvoltarea Resurselor Umane
In perioada de raportare, in urma modificarilor din activitatea
de
productie
(oprirea
celor
3
hale
de
electroliza,
scaderea
volumului
comenzilor),
departamentul
de
resurse
umane
a
luat masuri pentru asigurarea si securizarea fortei de munca
policalificate, redistribuind angajatii catre alte activitati deficitare
sau catre activitati care au fost executate anterior de companii
terte (demolarea cuvelor, repararea suprastructurilor cuvelor,
chesoanelor, sau lucrari de investitii pentru a extinde capacitatea
de retopire a deseurilor de aluminiu in Eco- Topitorie). In perioada
in care activitatea de demolare a cuvelor a fost suspendata, a fost
aplicata masura somajului tehnic personalului aferent, precum
si personalului din sectoarele cu activitate redusa (Anozi, Eco-
Topitorie, STR, PLP).
In anul 2022, in perioada pandemiei de COVID-19, nu au existat
efecte
negative
sau
de
impact
in
desfasurarea
activitatii
in
cadrul ALRO. Cazurile de Covid au fost monitorizate si raportate
conform legislatiei in vigoare.
Pentru anul 2023 au fost demarate negocierile cu sindicatele,
pentru noul contract colectiv de munca, care va intra in vigoare
incepand cu 1 martie 2023.
Raport anual 2022
72
Raportul consolidat al administratorilor
Au fost aprobate si implementate urmatoarele politici si proceduri:
•
Codul de etica si conduita;
•
Politica drepturilor omului;
•
Politica anti-mita si anti-coruptie;
•
Politica privind responsabilitatea sociala corporativa (CSR);
•
Manualul de sustenabilitate;
•
Procedura privind combaterea mitei si coruptiei;
•
Procedura
privind
solutionarea
cererilor,
sesizarilor
si
reclamatiilor.
ALRO manifesta toleranta zero fata de discriminare si acorda
sanse egale tuturor persoanelor care participa la actiuni de
recrutare, selectie si angajare de personal.
SRAC
a
efectuat
un
audit
extern
asupra
sistemului
de
management
integrat
(inclusiv
ISO
45001)
în
martie
2022.
Auditurile interne H&S sunt efectuate zilnic.
Grupul incurajeaza si promoveaza proiecte menite sa asigure
dezvoltarea personala si profesionala a angajatilor sai, precum si
a comunitatilor in care acestia isi desfasoara activitatea. Relatiile
comerciale cu furnizorii locali sunt sustinute si incurajate in cadrul
Grupului, contribuind la dezvoltarea acestora.
Compania
a
implementat
evaluari
anuale
ale
performantei
angajatilor
pentru
a
urmari
indicatorii
specifici
ai
activitatii
angajatilor, iar ulterior angajatii cu performante remarcabile pot
fi incurajati si recompensati.
Este incurajata migrarea angajatilor de la o companie la alta. Cu
toate acestea, este preferata angajarea de personal din zona
geografica in care isi desfasoara activitatea compania pentru a
evita diferentele culturale, lingvistice si sociale.
Politica de resurse umane a Grupului are urmatoarele obiective:
•
Stabilirea cadrului organizatoric in cadrul fiecarei companii
(adica
organigrama,
regulamentele
interne,
codul
de
conduita, fisele de post, procedurile operationale, formularele
de evaluare etc.);
•
Dimensionarea cantitativa si calitativa a fortei de munca
necesare
pe
fiecare
sector
de
activitate,
formarea
si
dezvoltarea
continua
a
competentelor
profesionale,
armonizarea fluxului, a intrarilor, a iesirilor de angajati si a
mobilitatii interne;
•
Cunoasterea mediului extern de afaceri pentru a identifica
oportunitatile si amenintarile care pot determina, pozitiv sau
negativ, activitatile de recrutare si selectie a personalului,
precum si identificarea punctelor forte si a punctelor slabe
din mediul intern;
•
Optimizarea utilizarii personalului prin alocarea angajatilor
pe posturi bazate pe pregatire, aptitudini si competente
profesionale pentru ca acestia sa isi indeplineasca datoriile
si sarcinile in mod eficient;
•
Formarea
si
dezvoltarea
profesionala,
evaluarea
profesionala si managementul carierei;
•
Motivarea
angajatilor
pentru
a
creste
satisfactia
si
angajamentul
in
atingerea
obiectivelor
si
indeplinirea
sarcinilor lor;
•
Dezvoltarea
unei
culturi
organizationale
bazata
pe
armonizarea intereselor organizatiei cu cele ale angajatilor
sai,
inclusiv
competenta,
angajament,
colaborare,
grija,
loialitate, ordine si disciplina, nediscriminare. Legea muncii
si regulamentele interne sunt respectate cu strictete pentru
a gestiona potentialele conflicte de munca, individuale sau
colective, pentru prevenirea evenimentelor care pot perturba
activitatile organizatiei;
•
Implicarea angajatilor in activitati decizionale prin dezvoltarea
comunicarii pe orizontala si verticala, promovarea unui dialog
social transparent si corect cu sindicatele conformarea cu
angajamentele asumate in contractul colectiv de munca;
•
Asigurarea conditiilor pentru ca angajatii sa-si desfasoare
activitatile de zi cu zi intr-un mediu cu „risc zero”;
•
Interzicerea
oricarei
forme
de
discriminare
directa
sau
indirecta impotriva angajatilor pe criterii de gen, orientare
sexuala, caracteristici genetice, varsta, origine nationala,
rasa, culoare, etnie, religie, convingeri politice, dizabilitate,
situatie
sau
responsabilitate
familiala,
apartenenta
sau
activitate sindicala; precum si actele si faptele de excludere,
recompensare, restrictie sau preferinta bazate pe unul sau
mai multe dintre criteriile de mai sus, care au ca scop sau
efect negarea, restrangerea sau eliminarea recunoasterii,
folosirii sau exercitarii drepturilor prevazute de legislatia
muncii.
Grupul
ALRO
promoveaza
valori
precum
responsabilitatea
actiunilor
proprii,
respectul
intre
membrii
echipei,
prioritatea
interesului comun, apelul la onoare, initiativa creativa, dreptul la
o a doua sansa, dezvoltarea profesionala si personala continua.
La
nivelul
Grupului,
acesta
isi
propune
sa
dezvolte
si
sa
implementeze o cultura si responsabilitate in afaceri atat in
ceea ce priveste responsabilitatea de mediu cat si comunitatea.
Conducerea
Grupului
considera
ca
implementarea
unor
principii robuste de dezvoltare durabila si a unei politici ferme
de responsabilitate sociala corporativa este menita sa genereze
rezultate pozitive si durabile pe termen lung. In acest fel, Grupul
poate ajunge in pozitia de a genera situatii de tip „win-win”, din
care toata lumea castiga, pentru intreaga organizatie si actionarii
acesteia, pentru mediu si, nu in ultimul rand, pentru comunitatile
in care isi desfasoara activitatea.
Politica de formare profesionala a Grupului ALRO
Pregatirea
profesionala
a
angajatilor
se
realizeaza
in
baza
programului
anual
de
formare
profesionala
aprobat
de
conducerea ALRO. Obiectivul sau principal este de a creste
competentele
profesionale
pentru
a
imbunatati
performanta
individuala si de echipa a angajatilor.
Modul de organizare si desfasurare a activitatii de formare se
bazeaza pe urmatoarele principii:
•
Politica de resurse umane a Grupului, care este legata de
programele de dezvoltare ale Grupului pe termen scurt,
mediu si lung;
•
Codul Muncii, republicat, si reglementarile in vigoare privind
dezvoltarea profesionala continua a adultilor;
•
Alte prevederi legale in vigoare.
Activitatea de formare în cadrul Grupului se bazează pe:
•
Instruiri
profesionale
periodice
cu
toate
categoriile
de
personal organizate la nivelul sectoarelor de activitate, cu
lectori din firma, completate cu atestare interna la locul de
munca;
Raport anual 2022
73
Raportul consolidat al administratorilor
•
Curs
de
initiere,
calificare
si
recalificare,
perfectionare,
specializare, autorizare cu participare la productie;
•
Programe de perfectionare profesionala si de specializare,
programe post-universitare (MBA, studii avansate etc.)
•
Programe
de
team-building
organizate
la
nivel
de
departament sau intre departamente;
•
Participarea
la
simpozioane,
conferinte,
workshop-uri,
targuri si expoziții;
•
Achizitionarea de servicii de consultanta specializata;
In 2022, au avut loc urmatoarele tipuri de programe de formare
profesionala:
•
Programe de formare profesionala interna, a caror tema
s-a concentrat pe eliminarea punctelor slabe din formarea
profesionala, pe acele domenii care implica noi tehnici si
tehnologii, pe imbunatatirea continua, calitatea produselor,
protectia
mediului,
cresterea
responsabilitatii
pentru
sanatate si securitate in munca si situatii de urgenta;
•
Cursuri de initiere, calificare, recalificare, calificari multiple,
perfectionare si autorizare ale caror obiective principale au
fost determinate de constituirea unei rezerve de personal
calificat si autorizat in meserii deficitare, dotarea sectiilor
cu personal tehnologic calificat, autorizarea salariatilor sa
exercite unele profesii care necesita si alte aprobari pe langa
diploma de calificare, cresterea gradului de mobilitate interna
a angajatilor privind schimbarile in structura organizatorica a
companiei;
•
Programe de pregatire si/sau specializare pentru formarea
profesionala a specialistilor in toate domeniile de activitate
(tehnic, economic, juridic, alte specialitati) pentru a avea
acces la cele mai recente informatii tehnologice, economice
si de alta natura de interes pentru societate.
Astfel, in anul 2022, muncitorii din sectiile ALRO au facut cursuri
de
calificare
in
meseriile
de
metalurgist
neferos,
laminorist,
operator de pod rulant si stivuitoristi si, de asemenea, autorizare
ISCIR pentru masinisti de poduri material rulant si stivuitoare,
instruire si autorizare operatori pentru testati nedistructive (NDT).
Mai jos sunt cateva dintre programele de formare/specializare
realizate in 2022:
•
Impactul
Directivei
privind
raportarea
corporativa
de
sustenabilitate;
•
Reglementari legislative in piata energiei regenerabile din
Romania;
•
Programe in domeniul IT (networking si routing);
•
Tehnologia laminarii aluminiului;
•
Programe de specializare pentru Turnatorie;
•
Programe de specializare in domeniul testarii cu ultrasunete;
•
Programe in domeniul financiar -contabil;
Principalele obiective ale acestor cursuri sunt:
•
Respectarea prevederilor legale in vigoare pentru asigurarea
unei corelatii corespunzatoare intre calificarile angajatilor si
profesia acestora;
•
Asigurarea posturilor critice din organigrama Companiei cu
angajati bine pregatiti;
•
Actualizarea nivelului de calificare al angajatilor Companiei
la cel al noilor echipamente puse in functiune, care reprezinta
tehnologie „de ultima generatie”;
•
Facilitarea mobilitatii interne a angajatilor, in cazul in care ar fi
necesare modificari in structura organizatorica a Companiei.
•
Participarea la mai multe simpozioane pe teme tehnice.
O alta metoda importanta de dezvoltare profesionala continua o
reprezinta participarea unor specialisti ai Companiei la mai multe
ateliere, targuri si expozitii, atat in Romania, cat si in strainatate
(in functie de restrictiile de calatorie).
Pregatire profesionala anticipata
Principalul
obiectiv
il
reprezinta
asigurarea
unei
formari
de
specialitate
viitorilor
angajati
(respectiv
elevi
de
la
scolile
profesionale si licee, studenti, alte categorii de tineri etc.).
In cadrul programelor de formare anticipata a fortei de munca,
ALRO,
in
baza
parteneriatelor
incheiate
cu
institutiile
de
invatamant, organizeaza si deruleaza urmatoarele programe:
•
stagii practice pentru elevii scolilor profesionale in sistem
dual pentru calificarile de lacatus si electrician de joasa
tensiune;
•
stagii
de
specialitate,
cu
participarea
studentilor
de
la
Universitatea
Politehnica
Bucuresti,
Universitatea
Transilvania Brasov, Universitatea din Craiova etc.
•
programe de acordare de burse elevilor si studentilor;
•
programe de internship destinate studentilor, in special celor
care urmeaza cursurile facultatilor de stiinta si ingineria
materialelor;
•
organizarea
de
vizite
de
documentare
in
cadrul ALRO,
finalizarea
tezelor
anuale,
de
licenta,
master,
doctorat,
diverse
teme
de
cercetare
in
domeniul
de
activitate
al
companiei.
Invatamantul profesional dual - proiectul
Academia de competente
ALRO si Colegiul Tehnic Metalurgic Slatina au inceput in 2017
prima clasa de invatamant profesional dual din judetul Olt. Prin
acest parteneriat, ALRO a devenit parte activa a procesului
de formare si calificare profesionala, oferind personal calificat,
ateliere si spatiu pentru cursuri practice, oferind logistica si
echipamente pentru ca elevii sa obtina si sa aplice abilitatile
necesare pentru indeplinirea calificarilor alese.
Proiectul „Invatamant profesional dual”, organizat in parteneriat
cu Liceul Tehnic Metalurgic Slatina continua si astazi, astfel:
•
in anul scolar 2022 - 2023 au fost incheiate parteneriate
cu
Liceul
Tehnic
Metalurgic
Slatina,
pentru
organizarea
si desfasurarea de stagii de practica pentru elevii care
urmeaza cursuri de scoala profesionala in sistem dual, la
specialitatile de electrician (clasa a X-a si clasa a XI-a) si
echipamente mecanice si instalatii industriale (clasa a X-a
si clasa a XI- a).
De asemenea, desi ALRO are un numar foarte mic de angajati
fara cursuri liceale, acestia au fost incurajati sa urmeze cursuri
liceale iar alti angajati, cursuri postliceale.
Parteneriate cu universitati si licee
ALRO desfasoara activitati de formare profesionala timpurie
a viitorilor angajati, al caror obiectiv principal este formarea
potentialilor angajati (cum ar fi elevii de la scoala profesionala
sau colegii tehnice si alte categorii de tineri etc.).
Raport anual 2022
74
Raportul consolidat al administratorilor
Astfel, au fost efectuate urmatoarele actiuni:
•
Incheierea de parteneriate cu universitati tehnice, in special
cu Universitatea Politehnica din Bucuresti si Universitatea
din Craiova, puse in practica prin stagii de practica in cadrul
departamentelor ALRO - in medie, peste 30 de studenti de
la diverse facultati si specializari au desfasurat activitati de
formare si documentare profesionala in cadrul companiei;
•
Realizarea lucrarilor de an/ licenta/ master inclusiv diverse
studii de caz pe baza obiectului de activitate al ALRO;
•
Desfasurarea
de
actiuni
comune
cu
mediul
universitar,
precum
vizite
de
documentare
ale
studentilor
in
cadrul
ALRO;
•
ALRO
organizeaza
Programe
de
Internship,
care
se
adreseaza studentilor care urmeaza cursuri universitare in
domeniul metalurgiei neferoase.
Programe de compensare / stimulare a angajatilor
In ceea ce priveste programele de compensare/stimulare pentru
angajatii sai, ALRO a intreprins urmatoarele actiuni:
•
ALRO a acordat prime angajatilor care au participat la
proiecte importante;
•
Sunt
utilizate
criterii
de
performanta
pentru
angajatii
in
posturi critice;
•
Tuturor angajatilor li s-au acordat mai multe beneficii in
temeiul prevederilor Contractului Colectiv de Munca (de
ex.
bilete
de
tratament
gratuite
pentru
angajatii
cu
boli
profesionale, tichete de vacanta, prime cu ocazia sarbatorilor
religioase sau a zilelor festive etc.);
•
Au fost imbunatatite mijloacele de comunicare din interiorul
organizatiei (i.e.: intranetul ALRO, activitatea de solutionare
a cererilor si reclamatiilor, etc.);
•
Evaluarile performantei angajatilor au fost actualizate si
imbunatatite.
Evenimente ulterioare
In ianuarie 2023, ALRO si-a confirmat performanta de varf a
practicilor sale de afaceri sustenabile si responsabile prin obtinerea
prestigioasei certificari Aluminium Stewardship Initiative (ASI). In
obtinerea acestei importante certificari de sustenabilitate pentru
industria aluminiului la nivel global, auditul a examinat raportul de
sustenabilitate si Strategia ALRO ca parte a evaluarii generale
a performantei de sustenabilitate a Companiei. Un prestigios
organism de certificare independent – DQS-CFS (Germania) a
efectuat auditul operatiunilor conform criteriilor Standardului de
Performanta ASI. Certificatul de la ASI catre ALRO este primul
eliberat in Europa pe baza ASI Perfromance Standards V3
(Versiunea 3, cea mai recenta versiune disponibila, publicata
in mai 2022). Standardul de performanta ASI este recunoscut
la nivel mondial, inclusiv de catre organizația LME, deoarece
respectă cerințele ridicate ale programului LME Red Flag privind
aprovizionarea responsabila.
In
februarie
2023,
cel
mai
cuprinzator
proiect
de
cercetare
globala care investigheaza transparenta raportarii non-financiare
a companiilor listate – Global ESG Monitor (“GEM”) – a efectuat
un studiu si a publicat un Clasament al Transparentei Raportarii
ESG pentru cele mai mari companii din lume. GEM masoara
transparenta ESG folosind GEM ASSAY
TM
, un instrument de
cercetare care este actualizat an de an ca raspuns la evolutia
conditiilor si dezvoltarii pietei si se bazeaza pe ghidurile relevante
ale Global Reporting Initiative (GRI), Standardul ISO 26000 si pe
standardul de Responsabilitate si transparenta, 2010a. Pentru
prima data in acest an, GEM a inclus companiile romanesti in
analiza sa, iar ALRO s-a clasat pe locul al doilea pe piata locala
cu un scor GEM ASSAY
TM
de 73/100. Acest clasament reprezinta
inca o confirmare a realizarilor ALRO in consolidarea si cresterea
transparentei in raportarea informatiilor ESG, in linie cu practicile
sale de afaceri sustenabile si responsabile de lider in industrie.
O noua structura de management a fost implementata la nivelul
SMHL incepand cu 18 ianuarie 2023 - domnul Basudeb Datta,
Director General, a plecat din companie, iar domnul Alex Ivanov
a fost numit Director General deoarece nu mai exista nicio pozitie
de Country Manager in structura actuala de management a
companiei.
Pentru mai multe detalii privind evenimentele care ar putea
avea
impact
asupra
situatiilor
financiare,
a
se
vedea
Nota
38 - Evenimente ulterioare datei de raportare din Situatiile
financiare consolidate si individuale auditate pentru anul incheiat
la 31 decembrie 2022 incluse in acest raport.
Raport anual 2022
75
Raportul consolidat al administratorilor
Perspective pentru 2023
In contextul conflictului dintre Rusia si Ucraina, care a inceput la
24 februarie 2022, mai multe tari, inclusiv Uniunea Europeana,
Statele Unite si Regatul Unit, au impus, ca raspuns, sanctiuni
impotriva Rusiei. Sanctiunile impuse de aceste tari au vizat o
serie de entitati si persoane fizice din Rusia, inclusiv companii de
stat, banci si persoane implicate in conflict. Sanctiunile specifice
impuse variaza de la o tara la alta, dar unele masuri standard
includ urmatoarele:
•
Restrictii
de
finantare:
Multe
tari
au
impus
restrictii
de
finantare pentru anumite banci si companii de stat rusesti,
ingreunand accesul acestora la pietele internationale de
capital;
•
Restrictii
la
export:
Unele
tari
au
restrictionat
exportul
anumitor bunuri si tehnologii catre Rusia, in special a celor
care ar putea fi utilizate in conflict, cum ar fi echipamentele
militare si tehnologiile cu dubla utilizare;
•
Interdictii de calatorie si inghetarea activelor: Multe tari au
impus sanctiuni personale impotriva persoanelor implicate in
conflict, inclusiv interdictii de calatorie si inghetarea activelor.
Aceste masuri sunt menite sa limiteze capacitatea acestor
persoane de a calatori si de a efectua tranzactii financiare;
•
Alte masuri: Unele tari au impus, de asemenea, alte masuri,
cum ar fi suspendarea anumitor activitati diplomatice sau
limitarea activitatilor institutiilor media rusesti.
Aceste sanctiuni urmaresc sa exercite presiuni asupra Rusiei
pentru a pune capat conflictului si a respecta integritatea teritoriala
a Ucrainei. Cu toate acestea, eficacitatea acestor masuri in
atingerea obiectivelor vizate este un subiect de dezbatere, iar
conflictul continua sa fie o problema geopolitica majora. Prin
urmare, chiar daca Grupul si Societatea nu au o expunere directa
la
clienti,
furnizori
sau
finantari
din
aceste
tari,
conducerea
analizeaza si monitorizeaza permanent mediul geopolitic. Astfel,
Conducerea Grupului evalueaza orice riscuri potentiale pentru
activitate din cauza acestor conditii macroeconomice si care ar
putea avea un impact asupra rezultatelor financiare viitoare ale
Grupului.
In 2023, ALRO si-a confirmat practicile de afaceri sustenabile si
responsabile, conducatoare in industria de aluminiu, obtinand cu
succes prestigioasa certificare Aluminium Stewardship Initiative
(ASI), dupa o evaluare complexa si amanuntita a performantelor
de sustenabilitate ale Companiei. Astfel, aceasta certificare este
prima obtinuta in Europa pe baza standardului de performanta
ASI V3 (Versiunea 3, cea mai recenta versiune disponibila,
publicata in luna mai 2022).
Programul de certificare ASI a fost dezvoltat in urma unui amplu
proces de consultare a multor parti interesate si este singura initiativa
pentru implementarea de standarde voluntare ample in domeniul
sustenabilitatii pentru lantul valoric al aluminiului. Standardul de
performanta ASI V3 (2022) a fost lansat in mai 2022, dupa un
proces de revizuire de mai multi ani. Acesta defineste 11 principii si
59 de criterii in cadrul a trei piloni de sustenabilitate - Mediu, Social
si Guvernanta – ce vizeaza abordarea unor probleme presante
legate de sustenabilitate din lantul valoric al aluminiului, cum ar
fi biodiversitatea, drepturile popoarelor indigene, circularitatea si
emisiile de gaze cu efect de sera.
Aceasta
certificare
reprezinta
o
etapa
importanta
pentru
dezvoltarea
activitatilor
intregului
grup.
Mai
mult
decat
atat,
reprezinta si un angajament al Companiei ca va continua sa
implementeze practici responsabile si durabile, va proteja mediul
si va oferi o contributie pozitiva tuturor partilor interesate.
De asemenea, ca parte a strategiei sale de crestere a productiei
de laminate plate pana la 120.000 de tone pe an, noi investitii
sunt
in
curs
de
realizare.
Astfel,
ALRO
intentioneaza
sa
achizitioneze si sa instaleze un cuptor de calire si un cuptor de
imbatranire pentru Divizia sa de Aluminiu Prelucrat, pentru a
creste capacitatea de productie a placilor tratate termic.
In cadrul aceluiasi departament, este planificata achizitionarea si
instalarea unui nou sistem de control cu ultrasunete prin imersie
si a unui sistem de masurare a conductivitatii electrice, ce vizeaza
produsele cu valoare adaugata mare. Se preconizeaza ca aceste
sisteme vor acoperi intreaga capacitate necesara de control al
calitatii la placile laminate in cadrul ALRO - Divizia Aluminiu Prelucrat
si va asigura o verificare mai precisa a structurii interne a placilor din
aliaje de aluminiu destinate (in principal) productiei aero.
Principalele
obiective
ale
ALRO
in
2023
sunt
continuarea
implementarii proiectelor de investitii cheie incepute in 2022. Aceste
proiecte includ:
•
Extinderea
capacitatilor
de
retopire
a
deseurilor
in
Eco
Reciclare Aluminiu la 85.000 tpa ("Dezvoltarea capacitatilor
de
retopire
deseuri
din
Eco
Reciclare
Aluminiu
prin
instalarea a doua cuptoare cu camera dubla, a unui cuptor
de mentinere si a instalatiei aferente de colectare si tratare
gaze arse");
•
Imbunatatirea eficientei energetice generale a proceselor de
productie prin cresterea ponderii deseurilor utilizate;
•
Cresterea productiei de PVAM si oferirea pe piata a unor noi
tipuri de produse, mai apropiate de cerintele dimensionale si
de forma ale clientilor;
•
Proiectul Amenajarea unui nou flux de debitare a placilor
laminate la dimensiunile cerute de clientii ALRO, pentru a
asigura metalul necesar pentru cresterea PLP;
•
Va continua inlocuirea componentelor clasice ale cuvelor de
electroliza cu cele de tipul AP12LE. Astfel, alte 30 de cuve
de electroliza sunt planificate a fi reconditionate in 2023, in
conformitate cu programele de intretinere si productie.
•
Proiectele
de
intretinere
si
imbunatatire
continua
vor
continua de asemenea in 2023.
In ceea ce priveste reglementarile si contextul global, exista mai
multi factori care au contribuit si vor continua sa contribuie la
perioada dificila cu care se confrunta industria aluminiului si in
Romania:
•
Costurile ridicate ale energiei: Industria aluminiului este o
industrie energo-intensiva, iar costul energiei poate afecta
semnificativ
profitabilitatea
productiei
de
aluminiu.
In
Romania, costul energiei este relativ ridicat in comparatie
cu alte tari, ceea ce a dezavantajat industria de aluminiu din
tara;
Raport anual 2022
76
Raportul consolidat al administratorilor
•
Concurenta din partea altor tari
: Piata mondiala a aluminiului
este
foarte
competitiva,
iar
Romania
se
confrunta
cu
o
concurenta acerba din partea altor tari care au costuri de
productie mai mici, cum ar fi China, Rusia si Orientul Mijlociu;
•
Lipsa investitiilor: Industria romaneasca a aluminiului nu a
beneficiat de investitii suficiente in ultimii ani, ceea ce a limitat
capacitatea acesteia de a se moderniza si de a imbunatati
eficienta productiei. Aceasta lipsa de investitii a facut, de
asemenea, ca pentru intreprinderile romanesti sa fie mai
dificil sa concureze cu producatorii de aluminiu mai mari si
mai bine stabiliti din alte tari;
•
Regulamentele UE:
◦
Actiuni de reglementare in cadrul pachetului "Fit for
55", care include 15 standarde de politica ce vizeaza
remodelarea
economiei
europene
si
atingerea
neutralitatii climatice pana in 2050. Aceste masuri au
un impact semnificativ asupra pretului energiei, datorita
cerintelor tot mai stricte legate de emisiile de CO
2
;
◦
Obiectivele
stabilite
pentru
sfarsitul
anului
2030,
comparativ cu 2015, sunt de 75% pentru recuperarea
la nivel global, respectiv 70% pentru reciclarea la nivel
global si 60% pentru reciclarea aluminiului;
◦
Reglementarile europene si sprijinul pentru activitatile
de cercetare si dezvoltare au stabilit noi standarde
pentru operatorii din sectorul aluminiului; prin urmare,
ALRO trebuie sa tina pasul cu concurentii sai;
Pentru a face fata acestor vremuri dificile, ALRO a dezvoltat intr-
adevar, pe termen scurt si mediu, mai multe actiuni strategice si
grupuri de lucru interne si externe pentru a face fata provocarilor
cu care se confrunta industria aluminiului din Romania, cum ar fi:
•
Optimizarea
costurilor:
ALRO
si
Grupul
au
implementat
un program cuprinzator de optimizare a costurilor pentru a
reduce costurile de productie si a creste eficienta. Acest
program include reducerea consumului de energie, reducerea
consumului de materii prime si optimizarea proceselor.
•
Diversificarea: ALRO si Grupul si-au diversificat portofoliul
de produse prin extinderea pe noi segmente de piata, cum
ar fi industria auto si cea a constructiilor. Aceasta strategie
de diversificare a permis ALRO sa isi reduca dependenta de
piata traditionala a aluminiului, care a fost afectata de oferta
excedentara si de preturile mai mici;
•
Modernizarea
tehnologiei:
ALRO
si
Grupul
au
investit
in
modernizarea
instalatiilor
sale
de
productie
pentru
a
imbunatati
eficienta
productiei
si
a
reduce
consumul
de
energie. De exemplu, ALRO si-a modernizat laminoarele si
a implementat sisteme avansate de automatizare si control;
•
Grupuri
operative
externe:
ALRO
si
Grupul
au
stabilit
parteneriate cu institutii academice si organizatii de cercetare
pentru a dezvolta noi tehnologii si solutii inovatoare pentru
industria aluminiului. Aceste parteneriate au ajutat ALRO
sa ramana in fruntea evolutiilor tehnologice si sa ramana
competitiva
pe
piata
globala.
De
asemenea,
exista
o
cooperare stransa cu European Aluminium si Eurometaux
pentru legislatia europeana;
•
Grupuri de lucru interne: ALRO si Grupul au infiintat grupuri
de lucru interne pentru a aborda provocari specifice, cum
ar fi reglementarile de mediu si eficienta energetica. Aceste
grupuri de lucru reunesc experti din diferite domenii ale
organizatiei pentru a dezvolta solutii si a implementa cele mai
bune practici prin crearea mai multor planuri generale/planuri
de actiune pentru a gestiona aceste subiecte.
In general, actiunile strategice si grupurile de lucru ale Grupului
ALRO au permis Companiei sa atenueze impactul conditiilor
economice
si
politice
dificile
cu
care
se
confrunta
industria
aluminiului din Romania si sa ramana un jucator competitiv pe
piata globala.
ALRO are in vedere cat mai multe posibilitati de aprovizionare cu
energie, acoperind intregul spectru al pietei romanesti. Ca mijloc
alternativ de achizitie, ALRO a luat in considerare, de asemenea,
posibilitatile de import din Ungaria si Serbia. In plus, Conducerea
analizeaza
mai
multe
proiecte
energetice
pentru
a
asigura
independenta aprovizionarii cu energie pentru ALRO si ALUM,
inclusiv utilizarea hidrogenului. Avand in vedere ca reglementarile
stricte pentru neutralitatea climatica au dus la perturbari pe piata
energiei, atat in ceea ce priveste pretul, cat si disponibilitatea,
ALRO intentioneaza sa isi dezvolte surse proprii de generare
a energiei in urmatorii ani pentru a-si asigura energia electrica
necesara procesului tehnologic.
Pentru
2023,
Vimetco
Extrusion
intentioneaza
sa
continue
strategia de satisfacere a cererii pietei, cu mixul potrivit de produse,
prin alocarea cat mai eficienta a capacitatii de productie atat din
punct de vedere al pretului, cat si al profitabilitatii pe termen lung.
Compania ajusteaza conditiile comerciale pe termen scurt, in
concordanta cu evolutia pietei.
Pentru 2023, ALRO isi propune sa isi mentina gradul ridicat de
flexibilitate in ceea ce priveste mixul de productie si, astfel, sa se
adapteze rapid la conditiile de piata in schimbare. Intentionam sa
ne crestem vanzarile de produse cu valoare adaugata mare si
foarte mare, in special in sectoarele aero si auto. Pe termen mediu
si lung, datorita programelor noastre de calificare a unor noi aliaje,
avem in curs de elaborare produse mai sofisticate si realizate la
comanda pentru a satisface mai bine nevoile unice ale utilizatorilor
finali din industrie.
Evaluand condițiile de piata, in 2023, vom continua sa operam cu
doua hale de electroliza, acoperindu-ne in același timp metalul
necesar pentru mentinerea cifrei de afaceri la niveluri similare prin
achiziționarea de metal rece din piata (respectiv lingouri si deseuri
de aluminiu).
In ceea ce priveste situația geopolitica de la granita cu Romania,
schimbari au avut loc in principal pe pietele aferente PLP, unde
importurile de la fabricile rusesti au incetat la scurt timp după
inceperea razboiului din Ucraina. Nu ne asteptam la niciun impact
asupra pietelor aferente produse din aluminiu primar, avand in
vedere ca nu sunt impuse restrictii.
In ceea ce priveste evolutia LME pentru anul 2023, conform
estimarilor analistilor si publicatiilor de specialitate, aluminiul se
estimeaza ca se va tranzactiona in intervalul 2.200-2.500 USD/
tona. Tinta de crestere pentru 2023 estimata a economiei Chinei
care este mai mica decat se preconizase neavand stimulente
economice la scara larga, determina o perspectiva conservatoare
fața de sectorul imobiliar care este unul esential. De asemenea,
se estimeaza ca cererea fizica pentru produsele extrudate, PLP
aluminiu primar și deșeuri se va contracta in 2023.
Raport anual 2022
77
Raportul consolidat al administratorilor
Calendar financiar 2023
EVENIMENT
DATA
Trading Update T4 2022
20 ianuarie
Publicarea rezultatelor financiare anuale preliminare aferente anului 2022
27 februarie
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente anului 2022 propuse spre aprobare
catre actionari
27 martie
Trading Update T1 2023
20 aprilie
Adunarea Generala a Actionarilor ("AGA") pentru aprobarea rezultatelor financiare aferente
anului 2022
25 aprilie
Publicarea Raportului Anual aferent exercitiului financiar încheiat la data de 31 decembrie 2022
25 aprilie
Publicarea Raportului Trimestrial aferent primului trimestru al anului 2023, respectiv pentru
perioada 1 ianuarie - 31 martie 2023 (“Trimestrul I 2022”)
12 mai
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente Trimestrului I 2023
15 mai
Trading Update T2 2023
20 iulie
Publicarea Raportului Semestrial pentru perioada de sase luni incheiata la 30 iunie 2023,
respectiv pentru perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2023(“Semestrul I 2023”)
9 august
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente Semestrului I 2023
11 august
Trading Update T3 2023
19 octombrie
Publicarea Raportului Trimestrial aferent celui de al treilea trimestru al anului 2023, respectiv
pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2023 (“Trimestrul III 2023”)
13 noiembrie
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente Trimestrului III 2023
15 noiembrie
Contact Relatii cu investitorii
Ana-Maria Imbrea
Investors Relations Officer ALRO S.A.
Florenta Ghita
Consultant extern
Adresa: Splaiul Unirii, nr. 64, sector 4, Bucuresti
Tel: +40 374 570 717
Tel. +40 744 644 004
Fax: +40 21 408 35 89
E-mail: investor.relations@alro.ro
Informatii pentru actionari
Informatii generale
Actiunile ALRO sunt sunt listate la Bursa de Valori Bucuresti,
categoria Premium sub simbolul "ALR” inca din octombrie 1997.
La inceputul anului 2019, Comitetul Indicilor Bursei de Valori
Bucuresti a aprobat includerea ALRO in BET, principalul indice
al pietei, si in BET-TR, indice de tip total return. Astfel, ALRO
a devenit prima companie din industria aluminiului prezenta in
acesti doi indici.
Valoarea de piata totala la 31 decembrie 2022 pentru ALRO
este de 1.142.046.616 RON (calculata pe baza cotatiei BVB
disponibile la 30 decembrie 2022 - ultima zi a 2022 cand au fost
tranzactionate actiunile ALRO: 713.779.135 actiuni * 1,6 RON /
actiune).
ALRO S.A. detine 99,40% din actiunile ALUM S.A., care este
listata la Bursa de Valori Bucuresti din decembrie 1997 pe
segmentul RASDAQ si care a migrat catre segmentul ATS,
categoria AeRO in mai 2015. Actiunile sale sunt tranzactionate
sub simbolul „BBGA”.
Cursuri de schimb si LME 3M
2022
Media USD/RON 4,6923
La sfarsitul perioadei de raportare USD/RON 4,6346
Media EUR/RON 4,9315
La sfarsitul perioadei de raportare USD/RON 4,9615
LME 3M mediu in 2022: 2.713 USD/tona
2021
Media USD/RON 4,1630
La sfarsitul perioadei de raportare USD/RON 4,3707
Media EUR/RON 4,9211
La sfarsitul perioadei de raportare EUR/RON 4,9705
LME 3M mediu in 2021: 2.488 USD/tona
Raport anual 2022
78
Raportul consolidat al administratorilor
Abrevieri si definitii utilizate in cadrul raportului
ASF
Autoritatea de Supraveghere Financiara, Romania
ASI
Aluminium Stewardship Initiative
AGA
Adunarea Generala a Actionarilor
AGEA
Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor
AGOA
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor
ATS
Sistem alternativ de tranzactionare in cadrul BVB
BVB
Bursa de Valori Bucuresti
CIFGA
Comitetul Interministerial de Finantari, Garantii si Asigurari
Consiliu, CA
Consiliul de Administratie
EBIT
Rezultatul operational (eng. Earnings before interest and taxes)
EBITDA
Profit inainte de impozitare, de alte castiguri si pierderi financiare, de amortizare si depreciere
EUID
Identificator Unic la Nivel European
EURIBOR
Indicele folosit la stabilirea dobanzii pentru creditele in euro (eng. Euro Interbank Offered Rate)
HG
Hotarare de Guvern
IAS
Standardele Internationale de Contabilitate
IATF
International Automotive Task Force - certificari aferente industriei auto
IFRS
Standardele Internationale de Raportare Financiara
ISO
Organizatia Internationala de Standardizare (eng. International Organization for Standardization)
KPI
Indicatori - cheie de evaluare a performantei societatii
LC
Acreditive
LIBOR
"Indicele folosit la stabilirea dobanzii la care băncile de pe piața londoneza se imprumuta intre ele (eng. Rata Oferita la
Interbank Londra)"
LME
Se refera la cotatia LME 3 luni (LME-Bursa de Metale din Londra)
MFE
Ministerul Fondurilor Europene
NADCAP
National Aerospace and Defense Contractor Accrediation Program of Performance Review Institute - SAE
OEM
Producator de Echipament Original
OUG
Ordonanta de Urgenta
POC
Programul Operational Competitivitate
PLP
Produse laminate plate
PPE
Imobilizari corporale
PVAFM
Produse cu valoare adaugata foarte mare
PVAM
Produse cu valoare adaugata mare
RES
Renewable Energy Sources
ROAFM
Registrul Roman al Administrarii Fondului pentru Mediu
ROBOR
Indicele folosit la stabilirea dobanzii pentru creditele in lei (eng. Romanian Interbank Offered Rate)
RTA
Rio Tinto Aluminium Pechiney
S1/S2
Prima jumatate a anului (semestrul1)/a doua jumatate a anului (semestrul 2)
SIATD
Sistemul informatic de asigurare a trasabilitatii deseurilor
SUA
Statele Unite ale Americii
T1/T2/T3/T4
Trimestrul 1/ Trimestrul 2/Trimestrul 3/Trimestrul 4
TPA
tone pe an
UE ETS
Sistemul de Comercializare a Cotelor de Emisii
SUA
Statele Unite ale Americii
T1/T2/T3/T4
Trimestrul 1/ Trimestrul 2/Trimestrul 3/Trimestrul 4
TPA
tone pe an
UE ETS
Sistemul de Comercializare a Cotelor de Emisii
79
Situatii financiare consolidate si individuale pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2022
Alro S.A. si filialele
Situatii financiare consolidate si individuale
80
Situatii financiare consolidate si individuale
Raport anual 2022
81
Alro
Nota
2022
2021
2022
202
1
Venituri din contractele cu clientii
5
3.554.066
3.499.958
3.180.972
3.280.341
Costul bunurilor vandute
-3.274.661
-3.007.304
-3.044.622
-2.927.698
Rezultat brut
279.405
492.654
136.350
352.643
Cheltuieli generale, administrative si de desfacere
7
-344.487
-316.283
-227.441
-202.714
Ajustari privind deprecierea imobilizarilor financiare
16
-
-
-133.735
-194
Ajustari privind deprecierea fondului comercial
17
-21.580
-
-
-
Alte venituri operationale
8
870.207
68.656
815.067
64.839
Alte cheltuieli operationale
9
-99.656
-16.888
-34.820
-3.574
Rezultat operational (EBIT)
683.889
228.139
555.421
211.000
Cheltuieli cu dobanzile
10
-93.677
-41.830
-86.890
-36.853
Castiguri / (pierderi) nete din instrumente financiare derivate
35
-2.446
-63.902
-2.446
-63.902
Alte venituri financiare
11
9.858
4.472
10.395
4.390
Alte cheltuieli financiare
11
-30.078
-24.009
-28.407
-21.987
Diferente nete de curs valutar
-45.743
-45.398
-45.976
-53.451
Rezultat inainte de impozitare
521.803
57.472
402.097
39.197
Impozit pe profit
12
-112.324
-31.216
-71.126
-3.987
Rezultatul perioadei
409.479
26.256
330.971
35.210
Alte elemente ale rezultatului global, nete de impozitare:
Categorii care nu vor fi reclasificate ulterior in contul de profit
sau pierdere:
Reevaluari privind beneficiile post-angajare
29
11.056
8.005
10.386
7.160
Impozit amanat aferent reevaluarii beneficiilor post-angajare
-1.813
-1.281
-1.662
-1.146
Categorii care ar putea fi reclasificate ulterior in contul de profit
sau pierdere:
Diferente de curs valutar aferente conversiei operatiunilor din
strainatate
14.248
7.753
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global, nete de impozit
23.491
14.477
8.724
6.014
Total rezultat global aferent perioadei
432.970
40.733
339.695
41.224
Rezultat atribuibil:
Actionarilor Alro S.A.
410.071
26.426
330.971
35.210
Intereselor care nu controleaza
-592
-170
-
-
409.479
26.256
Rezultatul global total atribuibil:
Actionarilor Alro S.A.
433.473
40.853
339.695
41.224
Intereselor care nu controleaza
-503
-120
-
-
432.970
40.733
Rezultatul pe actiune
De baza si diluat (RON)
13
0,575
0,037
0,464
0,049
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Situatia consolidata si individuala de profit sau pierdere si a
rezultatului global pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022
in mii RON,
cu exceptia cazurilor
cand se precizeaza altfe
l
Grupul Alro
Raport anual 2022
82
GAlro FG
Alro
Nota
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Active
Active imobilizate
Imobilizari corporale
14
1.090.979
1.097.788
752.559
778.151
Investitii imobiliare
14
602
633
3.797
4.118
Imobilizari necorporale
15
3.479
4.532
2.971
4.070
Investitii financiare in filiale
16
-
-
333.322
467.057
Fondul comercial
17
79.851
96.308
-
-
Drepturi de utilizare a activelor inchiriate
18
7.092
8.197
4.923
5.048
Creanta privind impozitul pe profit amanat
12
35.825
52.238
30.725
22.199
Alte active financiare pe termen lung
19
77.776
61.931
76.049
61.931
Total active imobilizate
1.295.604
1.321.627
1.204.346
1.342.574
Active circulante
Stocuri
20
1.168.187
1.005.891
884.229
740.920
Creante comerciale nete
21
69.780
75.014
104.930
121.956
Creante privind impozitul pe profit
12
1.817
2.024
-
-
Alte active financiare curente
22
510.765
100.712
469.914
75.691
Alte active nefinanciare curente
23
25.025
38.020
59.596
31.564
Numerar restrictionat
24
88.688
151
52.731
-
Numerar si echivalente de numerar
24
630.068
328.428
600.090
305.090
Total active circulante
2.494.330
1.550.240
2.171.490
1.275.221
Total active
3.789.934
2.871.867
3.375.836
2.617.795
Cifrele comparative la 31 decembrie 2021 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata în 2022. Suma de 38.020 mii RON pentru
Grup si 31.564 mii RON pentru Societate, incluse la 31 decembrie 2021 in categoria Alte active curente
sunt acum prezentate separat in categoria
Alte active nefinanciare curente.
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare
la 31 decembrie 2022
in mii RON
Grupul Alro
Raport anual 2022
83
Situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare
la 31 decembrie 2022 - continuare
Nota
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
Capitaluri proprii si datorii
Capitaluri proprii
Capital social
25
370.037
370.037
370.037
370.037
Prime de capital
86.351
86.351
86.351
86.351
Alte rezerve
26
356.986
342.823
306.191
306.191
Rezultatul reportat
324.009
288.344
319.331
275.397
Rezultatul perioadei
410.071
26.426
330.971
35.210
Capitaluri proprii atribuibile actionarilor Alro S.A.
1.547.454
1.113.981
1.412.881
1.073.186
Interese care nu controleaza
1.972
2.475
-
-
Total capitaluri proprii
1.549.426
1.116.456
1.412.881
1.073.186
Datorii pe termen lung
Imprumuturi pe termen lung
27
670.097
1.040.321
667.034
987.886
Datorii de leasing pe termen lung
27
3.831
4.364
2.812
2.834
Provizioane pe termen lung
28
43.125
43.291
2.656
2.541
Beneficii post-angajare
29
27.154
40.888
22.301
32.867
Subventii pe termen lung
30
35.169
39.436
28.861
32.303
Alte datorii financiare pe termen lung
31
18.834
1.710
579
567
Total datorii pe termen lung
798.210
1.170.010
724.243
1.058.998
Datorii curente
Imprumuturi pe termen scurt
27
1.015.044
135.704
976.572
88.895
Datorii de leasing pe termen scurt
27
2.465
2.664
2.067
1.854
Provizioane pe termen scurt
28
32.435
2.176
16.982
-
Datorii comerciale si alte datorii
32
230.633
314.919
127.637
285.207
Datorii aferente contractelor
5
20.222
45.662
19.637
45.456
Instrumente financiare derivate pe termen scurt
35
-
6.004
-
6.004
Impozit pe profit
12
70.056
5.447
65.810
3.360
Subventii pe termen scurt
30
4.267
4.267
3.442
3.442
Alte datorii curente
33
67.176
68.558
26.565
51.393
Total datorii curente
1.442.298
585.401
1.238.712
485.611
Total datorii
2.240.508
1.755.411
1.962.955
1.544.609
Total capitaluri proprii si datorii
3.789.934
2.871.867
3.375.836
2.617.795
in mii RON
Grupul Alro
Alro
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Raport anual 2022
84
Situatia consolidata a modificarii capitalurilor proprii pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2022 - Grupul Alro
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Capital social
Prime de capital
Rezerve
Sold la 1 ianuarie 2021
370.037
86.351
375.866
Rezultatul perioadei
-
-
-
Alte elemente ale venitului global
Diferente de curs valutar aferente conversiei operatiunilor din strainatate
-
-
-
Modificari in estimari privind beneficiile post-angajare
-
-
-
Impozit amanat aferent beneficiilor post-angajare
-
-
-
Alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
-
-
-
Total rezultat global aferent perioadei
-
-
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
-
-
Pierdere din achizitia filialei sub control comun (Nota 16)
-
-
-
Sold la 31 decembrie 2021
370.037
86.351
375.866
Sold la 1 ianuarie 2022
370.037
86.351
375.866
Rezultatul perioadei
-
-
-
Alte elemente ale rezultatului global
Diferente de curs valutar aferente conversiei operatiunilor din strainatate
-
-
-
Modificari in estimari privind beneficiile post-angajare
-
-
-
Impozit amanat aferent beneficiilor post-angajare
-
-
-
Alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
-
-
-
Total rezultat global aferent perioadei
-
-
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
-
-
Sold la 31 decembrie 2022
370.037
86.351
375.866
Raport anual 2022
85
in mii RON
Rezerva de
conversie
Total alte rezerve
Rezultatul
reportat
Rezultatul
perioadei
Atribuibil
actionarilor Alro
S.A.
Intereselor care
nu controleaza
Total
-40.750
335.116
-40.723
334.289
1.085.070
2.595
1.087.665
-
-
-
26.426
26.426
-170
26.256
7.707
7.707
-
-
7.707
46
7.753
-
-
8.000
-
8.000
5
8.005
-
-
-1.280
-
-1.280
-1
-1.281
7.707
7.707
6.720
-
14.427
50
14.477
7.707
7.707
6.720
26.426
40.853
-120
40.733
-
-
334.289
-334.289
-
-
-
-
-
-11.942
-
-11.942
-
-11.942
-33.043
342.823
288.344
26.426
1.113.981
2.475
1.116.456
-33.043
342.823
288.344
26.426
1.113.981
2.475
1.116.456
-
-
-
410.071
410.071
-592
409.479
14.163
14.163
-
-
14.163
85
14.248
-
-
11.051
-
11.051
5
11.056
-
-
-1.812
-
-1.812
-1
-1.813
14.163
14.163
9.239
-
23.402
89
23.491
14.163
14.163
9.239
410.071
433.473
-503
432.970
-
-
26.426
-26.426
-
-
-
-18.880
356.986
324.009
410.071
1.547.454
1.972
1.549.426
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Raport anual 2022
86
Situatia individuala a modificarii capitalurilor proprii pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2022 - Alro individual
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Capital social
Sold la 1 ianuarie 2021
370.037
Rezultatul perioadei
-
Alte elemente ale venitului global
Reevaluari privind beneficiile post-angajare
-
Impozit amanat aferent reevaluarii privind beneficiile post-angajare
-
Total alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
-
Total rezultat global aferent perioadei
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
Sold la 31 decembrie 2021
370.037
Sold la 1 ianuarie 2022
370.037
Rezultatul perioadei
-
Alte elemente ale venitului global
Reevaluari privind beneficiile post-angajare
-
Impozit amanat aferent reevaluarii privind beneficiile post-angajare
-
Total alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
-
Total rezultat global aferent perioadei
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
Sold la 31 decembrie 2022
370.037
Raport anual 2022
87
Prime de capital
Alte rezerve
Rezultatul reportat
Rezultatul perioadei
Total
86.351
306.191
-25.823
295.206
1.031.962
-
-
-
35.210
35.210
-
-
7.160
-
7.160
-
-
-1.146
-
-1.146
-
-
6.014
-
6.014
-
-
6.014
35.210
41.224
-
-
295.206
-295.206
-
86.351
306.191
275.397
35.210
1.073.186
86.351
306.191
275.397
35.210
1.073.186
-
-
-
330.971
330.971
-
-
10.386
-
10.386
-
-
-1.662
-
-1.662
-
-
8.724
-
8.724
-
-
8.724
330.971
339.695
-
-
35.210
-35.210
-
86.351
306.191
319.331
330.971
1.412.881
in mii RON
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Raport anual 2022
88
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
Situatia consolidata si individuala a fluxurilor de trezorerie pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2022
Grupul Alro
Alro
Nota
2022
2021
2022
2021
Fluxuri de numerar din activitatea operationala
Rezultat inainte de impozitare
521.803
57.472
402.097
39.197
Ajustari pentru:
Amortizare
153.038
152.534
99.319
101.301
Variatia neta a ajustarilor pentru deprecierea imobilizarilor financiare
16
-
-
133.735
194
Variatia neta a ajustarilor de depreciere pentru imobilizari corporale
9
5.319
5.554
-
-
Variatia neta a ajustarilor pentru deprecierea fondului comercial
17
21.580
-
-
-
Variatia neta a provizioanelor
28
30.290
-31.101
16.982
-28.620
Variatia neta a ajustarilor pentru deprecierea valorii stocurilor
20
77.978
4.674
72.014
4.698
Variatia ajustarilor pentru deprecierea creantelor
7
9.534
12.082
9.304
8.956
Pierdere / (castig) din vanzarea/casarea imobilizarilor corporale
9
908
1.540
239
138
Diferente nete de curs valutar din reevaluarea imprumuturilor
27
45.167
61.863
40.787
55.059
Venituri din dobanzi
11
-9.537
-4.447
-9.314
-4.388
Cheltuieli cu dobanzile
10
93.677
41.830
86.890
36.853
Venituri din dividende
11
-3
-2
-1.081
-2
(Castig) / pierdere din instrumentele financiare derivate
35
2.446
63.902
2.446
63.902
Modificari ale capitalului circulant:
Variatia stocurilor
-231.303
-316.121
-210.974
-260.352
Variatia creantelor si a altor active
-407.476
298.167
-416.953
290.881
Variatia datoriilor
-102.572
26.635
-187.337
-36.707
Impozit pe profit (platit)/recuperat
-31.659
-52.351
-18.864
-13.470
Dobanzi platite
27
-79.325
-36.359
-74.995
-33.070
Incasari / (Plati) din operatiuni cu instrumente financiare derivate, net
-16.823
-44.650
-16.823
-44.650
Fluxuri de numerar nete din/(utilizate in) activitatea operationala
83.042
241.222
-72.528
179.920
Fluxuri de numerar din activitatea de investitii
Achizitii de imobilizari corporale si necorporale
-129.450
-147.573
-77.390
-78.933
Incasari din vanzari de imobilizari corporale
2.507
2.153
1.068
332
Achizitia de filiale, net de numerar achizitionat
16
-15.600
2.340
-15.600
-
Dividende primite
3
2
3
2
Variatia numerarului restrictionat
19, 24
-102.040
-16.787
-66.234
-16.731
Dobanzi incasate
9.315
4.390
9.314
4.390
Fluxuri de numerar nete din / (utilizate in) activitatea de investitii
-235.265
-155.475
-148.839
-90.940
Fluxuri de numerar din activitatea de finantare
Imprumuturi primite
27
611.143
256.553
609.380
214.00
5
Rambursari de imprumuturi si leasing
27
-157.472
-119.511
-93.012
-86.607
Dividende platite
27
-1
-38
-1
-38
Fluxuri de numerar din / (utilizate in) activitatea de finantare
453.670
137.004
516.367
127.360
Modificare neta a numerarului si a echivalentelor de numerar
301.447
222.751
295.000
216.340
Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei
328.428
105.500
305.090
88.75
0
Efectul cursului de schimb asupra numerarului si a echivalentelor de
numerar
193
177
-
-
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei
24
630.068
328.428
600.090
305.090
Grupul Alro
in mii RON
Raport anual 2022
89
Note la situatiile financiare consolidate si individuale
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
1.
Organizare si natura activitatii
Alro S.A. (Societatea
sau
Societatea mama
) este o societate pe actiuni
care a fost infiintata in anul 1961 in Romania, fiind unul din cei
mai mari producatori de aluminiu din Europa integrati pe verticala dupa capacitatea de productie
. Actiunile Alro S.A. sunt tranzactionate
la Bursa de Valori Bucuresti sub simbolul ALR
.
Sediul social si administrativ al Societatii se afla in
Slatina, judetul Olt, Str. Pitesti nr. 116, Romania.
La 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021, actionarul majoritar al Alro S.A. era
Vimetco PLC, o societate privata cu raspundere
limitata inmatriculata conform legilor din Cipru, cu sediul desfasurarii activitatii in Poseidonos 1, Ledra Business Centre, Egkomi,
2406, Nicosia, Cipru. Compania este controlata in ultima instanta de
Maxon Limited (Insulele Bermude). A se vedea si detaliile despre
actionari in Nota 25.
Componenta Grupului Alro si detalii despre filialele acestuia sunt prezentate in Nota 16.
Alro este listata la Bursa de Valori Bucuresti. Pretul pe actiune in anii 2022 si 2021 s-a situat in intervalele urmatoare:
2022
2021
- pret minim (RON/actiune)
1,28
1,80
- pret maxim (RON/actiune)
2,18
3,28
- pret mediu (RON/actiune)
1,64
2,70
Evolutia numarului mediu de angajati ai Grupului si ai Societatii a fost:
Alro
2022
2021
2022
2021
Numar mediu de angajati, din care:
3.587
3.990
2.170
2.479
Personal in productie
2.659
3.103
1.570
1.897
Personal general si administrativ
928
887
600
582
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre Consiliul de Administratie in data de 23 martie 2023.
2.
Bazele intocmirii
Declaratia de conformitate
Situatiile financiare consolidate ale Grupului Alro impreuna cu filialele sale si individuale ale societatii Alro (denumite in continuare
''situatii financiare'') au fost intocmite in conformitate cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2.844/2016 cu modificarile ulterioare,
care este in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana*.
Situatiile financiare ale Grupului Alro pot fi obtinute in copie la sediul societatii mama. De asemenea, situatiile financiare sunt disponibile
pe site-ul web www.alro.ro in termenul legal aplicabil.
Grupul Alro
*Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2.844/2016, cu modificarile ulterioare, este in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare
Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana, cu exceptia IAS 21 Efectele variatiei cursurilor de schimb valutar cu privire la moneda functionala,
a prevederilor IAS 20 Contabilitatea subventiilor guvernamentale cu privire la recunoasterea veniturilor din certificate verzi, cu exceptia IFRS 15 Venituri
din contractele cu clientii cu privire la veniturile din taxe de conectare la reteaua de distribuire. Aceste exceptii nu afecteaza conformitatea situatiilor
financiare ale Grupului si Societatii cu IFRS adoptate de UE.
Raport anual 2022
90
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Principiul continuitatii activitatii
Situatiile financiare au fost intocmite in baza principiului continuitatii activitatii, ceea ce presupune ca Grupul si Societatea vor putea sa-si realizeze activele si sa-si achite
datoriile in conditii normale de activitate.
Anul 2022 a fost dominat de conflictul dintre Rusia si Ucraina. In acest context, nu am fost direct afectati de conflict, ci indirect, in sensul ca piata materiilor prime s-a
confruntat cu cresteri semnificative de pret din cauza transportului de marfuri la nivel mondial. Cresterea preturilor materiilor prime la niveluri ridicate a fost influentata
de mediul economic instabil, dar si de dificultatile intampinate in contractarea si transportul acestora.Ca mare consummator de energie si gaz, Grupul a fost afectat de
cresterea pretului energiei si gazului. La inceputul anului 2022, Alro si Alum au dezvoltat scenario pentru a opera la minim de break-even sau pentru a reduce pierderile
financiare, suspendand anumite activitati de productie si trecand in conservare unele echipamente. ALRO si-a redus productia de aluminiu primar cu 60% inchizand trei
hale de electroliza. Alum si-a revizuit programul de productie in functie de nivelul de alumina calcinate solicitata de Alro. Totusi, odata cu cresterea continua a preturilor,
costul aluminei a atins un nivel nesustenabil. Astfel, managementul a decis sa suspende temporar operatiunile de productie ale Alum pe 1 august 2022. Perioada
estimata de suspendare este de 17 luni, timp in care se vor pastra specialistii cheie din toate departamentele, care vor pregati fabrica pentru reluarea productiei atunci
cand evolutia preturilor energiei o va permite. Alum a inceput sa cumpere alumina din piata la preturi mult mai eficiente si o vinde la Alro in functie de necesitate, pentru
ca Alro sa-si poata asigura necesarul de productie. Grupul si-a ajustat de asemenea activitatea in Sierra Leone directionand productia catre clienti terti. Drept urmare, din
cauza performantei economice sub asteptari a unor unitati generatoare de numerar, anume a filialei din Sierra Leone, si a diminuarii rezultatelor preconizate, Societatea
a inregistrat o cheltuiala cu deprecierea de 133.412 pentru investitia in Alum, iar Grupul a recunoscut o depreciere de 5.260 mii RON pentru imobilizari corporale si
21.580 mii RON pentru fondul comercial al unitatii generatoare de numerar Global Aluminium (Sierra Leone). Pe langa masurile imediate, cum ar fi reducerea capacitatii
de turnare aluminiu electrolitic la Alro, concomitent cu inlocuirea unei cantitati de metal cu aluminiu achizitionat de pe piata, precum si inlocuirea productiei interne
de alumina la un cost ridicat cu alumina achizitionata de pe piata, am urmarit de asemenea orice oportunitate si am aplicat pentru facilitatea de a primi compensare
pentru costurile noastre mari cu energia. Grupul si Societatea au pregatit bugete si previziuni bazate pe cele mai bune estimari ale conducerii, ca parte a procesului de
planificare pe termen lung, care au fost utilizate si in procedurile de revizuire a deprecierii (vezi Notele 14 și 17). Conform asteptarilor managementului privind evolutiile
pietei, a aprovizionarii cu materii prime si a costurilor cu energia, Grupul iși va relua operațiunile in totalitate in 2024, restabilind astfel capacitatile de pana la criza.
In prima jumatate a anului 2022, mediul economic global in general si Grupul in particular, au continuat sa resimta deficiente ale cererii si ofertei si efectele asupra
economiei globale ale restrictiilor impuse de China ca urmare a pandemiei Covid-19. Pe masura ce economia globala a început sa iasa din criza Covid-19, redresarea
și cresterea economica au venit impreuna cu intreruperi in lanturi de aprovizionare, cresterea preturilor si inflatia, care au atins un varf in majoritatea tarilor europene si
au determinat ca ratele dobanzilor sa atinga niveluri record. Grupul a implementat sisteme de monitorizare a mediului economic si de a anticipa, in masura in care este
posibil, orice circumstante adverse care ne-ar putea afecta activitatea economica.
In luna octombrie 2022 a fost publicata Ordonanta de Urgenta nr. 138 privind compensarea costurilor cu emisiile indirecte incorporate in pretul energiei electrice pentru
anii 2021-2030, iar incepand cu aceasta data, pentru perioada 2021-2030, Grupul are predictibilitate asupra valorii compensatiei pe care o va primi anual pentru
cheltuiala cu energia. Grupul ALRO a depus documentatia necesara privind costurile eligibile suportate in anul 2021, in termenul limita stabilit de autoritati, iar in luna
decembrie 2022 a incasat compensarea in suma de 367.264 mii RON, calculata folosind o formula clara si transparenta publicata in Ghidul European privind schema
de comercializare a certificatelor de emisii (EU-ETS) dupa 2021 "Ghidul privind anumite masuri de sprijin in contextul sistemului de comercializare a cotelor de GES
dupa 2021” si reflectata ca atare in Ordonanta de Urgenta nr.138/2022. Pentru 2022, Grupul a suportat deja costuri cu emisiile indirecte incorporate in preturile energiei,
a calculat valoarea cu privire la compensatia datorata (437.059 mii RON) si are asigurarea ca aceasta va fi primita conform reglementarilor legale, prin urmare a
inregistrat-o ca si creanta in conturile sale la 31 decembrie 2022. Termenul legal pentru depunerea dosarului pentru compensarea aferenta anului 2022 este sfarsitul
lunii martie 2023. In acest fel, Grupul si-a asigurat, pe termen mediu si lung, o compensare partiala a costurilor indirecte de emisii pe care le suporta in procesul de achizitie a
energiei electrice.
Alte actiuni puse in aplicare pentru gestionarea lichiditatii Grupului si asigurarea unui nivel satisfacator de numerar in perioade de incertitudine mai mari decat de obicei,
au fost: limitarea investitiilor la cele strict necesare, optimizarea achizitiilor de materiale si a nivelului stocurilor.
Grupul are suma de 1.017.509 mii RON pe pozitia Imprumuturi pe termen scurt la 31 decembrie 2022, din care cea mai mare parte (745.292 mii RON) e compusa din
facilitati de tip revolving ce au maturitatea in noiembrie 2023. Grupul si Compania au initiat discutii cu bancile finantatoare pentru extinderea acestor imprumuturi atunci
cand ele ating maturitatea. Pe baza discutiilor curente, a reactiei pozitive, a relatiilor de lunga durata dintre Grup si respectivele banci, a istoricului de creditare a entitatilor
finantate si pe baza practicilor similare din trecut, Grupul si Compania au convingerea ca aceste facilitati revolving vor fi prelungite in termen. Grupul a indeplinit toti
indicatorii financiari din contractele cu bancile la 31 decembrie 2022 (a se vedea si nota 27). Grupul si Compania au primit si toate aprobarile necesare de la bancile
finantatoare pentru reducerea temporara a capacitatilor de productie operata in 2022. In plus, unele dintre bancile creditoare au acordat deja finantare suplimentara
in anul 2022 Grupului si Societatii, anume o facilitate de capitallucru non-revolving de 470.000 mii RON rambursabila in 4 ani si o facilitate non-cash pentru scrisori
de garantie bancara, in valoare de 168.000 mii RON, cu maturitatea in 2024. Toti acesti factori, anume: aprobarea bancii pentru reducerea temporara de activitate,
finantarea suplimentara obtinuta in contextul current, discutiile recente cu creditorii principali din sindicat care si-au aratat interesul de a prelungi finantarea, sunt, in opinia
managementului, indicatori puternici ai faptului ca prelungirea imprumuturilor nu prezinta risc.
Grupul a raportat un profit de 409.479 mii RON in anul 2022, mai mare decat profitul de 26.256 mii RON inregistrat in 2021, deoarece in anul 2022 Grupul a recunoscut o
compensatie in valoare de 804.323 mii RON pentru costurile mari cu emisiile incluse in cheltuiala cu energia suportata de Grup atat in anul 2022, cat si in 2021, intrucat
legislatia aferenta a intrat in vigoare in octombrie 2022. Astfel,
venitul din exploatare
in 2022 include suma de 437.059 mii RON calculata pentru anul 2022 si suma de
367.264 mii RON calculata pentru anul 2021 si deja incasata in decembrie 2022.
Raport anual 2022
91
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Grupul dispune de numerar in valoare de 630.068 mii RON la 31 decembrie 2022 (iar la 31 decembrie 2021 acesta era de 328.428 mii RON) si de asemenea
de 61.196 mii RON disponibili a fi trasi din imprumuturile contractate (la 31 decembrie 2021: 155.377 mii RON). A se vedea si Nota 27 si a pastrat o pozitie
puternica a numerarului pana in prezent.
Grupul a luat in calcul de asemenea impactul activitatii de productie reduse si noile evolutii din 2023.
Ca rezultat al deciziei de a suspenda temporar productia la rafinarie si de a acoperi necesarul grupului prin achizitia de alumina de la terti, Grupul a oprit
achizitia de bauxite de la SMHL, care a trebuit sa isi re-orienteze vanzarile si sa exploreze potentiale oportunitati suplimentare de vanzare pentru capacitatea
minei. Pierderea vanzarilor de bauxita catre Alum, impreuna cu nevoia de a reajusta lantul de aprovizionare, costurile ridicate de transport, combustibil si alte
costuri de productie la SMHL, au dus la o performanta economica mai mica decat cea estimata a segmentului de bauxita in 2022 si la previziuni mai slabe in
proiectele si bugetele sale financiare prognozate comparativ cu anul precedent. Astfel, in 2022, segmentul a inregistrat venituri totale din vanzari de 181.208
mii RON, in scadere fata de 204.272 mii RON in 2021, in timp ce rezultatul operational (EBIT) a fost negativ, insumand -62.495 mii RON comparativ cu un
rezultat pozitiv de 6.381 mii RON in anul precedent. Acestia sunt indicatori de depreciere la 31 decembrie 2022, si, ca urmare a revizuirii deprecierii efectuate
asupra unitatii generatoare de numerar bauxita la 31 decembrie 2022, a fost recunoscuta o depreciere de 5.260 mii RON pentru imobilizari corporale si
21.580 mii RON pentru fondul comercial alocat segmentului (2021: nu a fost recunoscuta depreciere pentru imobilizari corporale si fond comercial).
Ca raspuns la aspectele descrise mai sus si avand in vedere mediul economic si financiar actual, conducerea SMHLa implementat un set de masuri financiare
si operationale pentru a imbunatati situatia actuala la SMHL:
- mentine segmentul pe deplin operational la parametri normali, asigura livrari si achizitii normale si ajusteaza productia prin monitorizarea tendintelor pietei
pentru a asigura o productie si operatiuni continue si solide, in conformitate cu bugetul sau pe 2023 si cu planul pe termen lung;
- mentine relatii puternice cu principalii sai furnizori si clienti pentru a asigura un flux stabil de materii prime si produse finite;
- pastreaza legatura constanta cu autoritatile guvernamentale si bancile pentru a avea sprijinul acestora in structurarea viitoarelor plati si pentru a avea acces
la noi facilitati de finantare.
Managementul SMHL a continuat sa faca toate eforturile necesare pentru a creste cantitatile de bauxite vanduta clientilor terti, deoarece aceasta va sustine
lichiditatea filialei si va oferi oportunitatea continuarii operatiunilor. Ca rezultat, incepand cu martie 2023 managementul a reusit sa gaseasca clienti pentru
cantitati suplimentare comparative cu previziunile anterioare, astfel ca sunt deja confirmate de catre clienti terti vanzari suplimentare de cca 200.000 tone de
bauxita c ear trebui livrate pana la finalul trimestrului trei al anului 2023, acestea aducand lichiditati in plus pentru filiala. In plus, o finantare de 1,4 milioane
USD a fost obtinuta de filiala de la o banca locala pentru capital de lucru.
Conducerea a elaborat previziuni ale fluxurilor de numerar si lichiditati pentru anul urmator, incluzand rezultatul asteptat al refinantarii imprumuturilor cu
reluarea completa a operatiunilor in 2024 la capacitatile dinainte de criza, tinand cont de conditiile de piata actuale si viitoare si de modificarile rezonabile
posibile ale performantei comerciale in aceste conditii. In oricare din cazuri, fie in cazul reluarii activitatii la parametri maximi in cadrul Grupului din 2024, fie
in cazul continuarii productiei la capacitate redusa, ca in prezent, Grupul si Compania estimeaza sa genereze sufficient numerar care sa permita operarea
in conditii normale. In pofida provocarilor si incertitudinilor, conducerea se asteapta ca, , pe baza celor mai recente previziuni, care nu iau in calcul nici un
risc privind prelungirea facilitatilor revolving in suma de 745.292 mii RON, evolutiile recente ale pietei (scaderea pretului gazului, al energiei, posibilitatea de
a asigura vanzari la terti in Sierra Leone) si capacitatea sa de a-si adapta fluxurile de numerar atunci cand este necesar si asteptat, Grupul si Societatea vor
reusi sa genereze fluxuri de numerar adecvate pentru a-i permite sa isi continue operatiunile si au concluzionat ca nu exista incertitudini materiale care ar
putea pune la indoiala semnificativ capacitatea lor de a-si continua activitatea.
Schimbarile climatice
La intocmirea Situatiilor Financiare Consolidate, conducerea a luat în considerare impactul schimbarilor climatice. Aceste consideratii nu au avut un impact
semnificativ asupra rationamentelor si estimarilor raportarii financiare, in concordanta cu estimarea ca schimbarile climatice nu sunt de asteptat sa aiba un
impact semnificativ asupra principiului continuitatii activitatii Grupului la 31 decembrie 2022 si nici asupra viabilitatii Grupului in urmatorii cinci ani. Au fost
luate in considerare urmatoarele puncte specifice:
Reglementari privind poluarea aerului
Grupul este afectat de reglementarile tot mai stricte din UE cu privire la poluarea aerului. Grupul, in calitate de participant al industriei grele, este afectat de limita
si schema de comercializare a emisiilor de gaze cu efect de sera implementata la nivelul UE, ce vizeaza reducerea poluarii intr-un anumit interval de timp. Pe de o
parte, Grupului i se aloca un anumit numar de certificate de emisie pe an, in conformitate cu productia sa si cu emisiile de CO
2
estimate. Politicile contabile pentru
drepturile de emisie pot fi gasite in nota de Politici contabile semnificative. Orice datorie potentiala care rezulta din necesitatea de a cumpara certificate de emisie
este luata in considerare in scenariile si planurile de afaceri ale Grupului. Avand in vedere ca preturile certificatelor de emisie sunt volatile,
Raport anual 2022
92
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
impactul unei astfel de datorii asupra rezultatelor Grupului nu poate fi determinat. Pe de alta parte, Grupul este afectat in mod
indirect de aceeasi schema de emisii gaze cu efect de sera, in sensul ca astfel de costuri ale producatorilor de energie electrica sunt
incluse in pretul final al energiei electrice pe care Grupul trebuie sa-l plateasca. Din cauza volatilitatii preturilor certificatelor, tarifele
la energie electrica ar putea atinge cote semnificativ ridicate. De aceea, Grupul monitorizeaza, anticipeaza si ia in considerare toate
circumstantele posibile pentru a-si echilibra activitatile ca grup integrat si a reduce impactul cantitativ al unor astfel de datorii, cum ar
fi recenta decizie de a inchide temporar unitatile de productie si sa cumpere metal de pe piata, pana la revenirea preturilor energiei
electrice și a certificatelor de emisii la un nivel acceptabil.
Un alt efect secundar al reglementarilor implementate de UE pentru reducerea poluarii este acela ca producatorii locali se confrunta
cu costuri de productie mai mari decat cele ale firmelor concurente care opereaza in tari unde astfel de reglementari nu sunt atat
de stricte, de exemplu din China. Astfel, aluminiul livrat din China este mai ieftin si determina scaderea pietei mondiale si a preturilor
aluminiului, cauzate de amanarea din 2021 pana in iulie 2022 a taxelor antidumping impuse de Uniunea Europeana importurilor
ieftine de produse laminate plate din China.
Surse sustenabile de aprovizionare cu energie
Grupul a luat masuri suplimentare pentru dezvoltarea propriei centrale de producere a energiei din surse regenerabile. In luna
octombrie 2022, Complexul Energetic Oltenia a nominalizat Alro ca investitor selectat pentru construirea unei centrale electrice pe
gaz, in urma unei licitatii publice. Societatea nou infiintata in urma parteneriatului, va construi o centrala pe gaze naturale de 850
MW, care va inlocui doua instalatii vechi de carbune de 315 MW fiecare. Centrala va fi pregatita pentru a consuma un amestec
de gaz/hidrogen atunci cand acesta va fi disponibil. Valoarea totala a proiectului este estimata la o valoare de 506 milioane Euro,
din care 253 milioane Euro urmeaza sa fie finantate prin Fondul de Modernizare, un instrument nou de finantare ce contribuie
la obiectivele Pactului ecologic european prin sprijinirea unei tranzitii juste din punct de vedere social catre o economie verde.
Participatia Companiei mama va fi echivalentul in lei al sumei de 43.514 mii Euro, reprezentand 40,1% din capitalul social al societatii
mixte care va fi infiintata pentru implementarea proiectului. Aceasta initiativa poate da nastere la costuri de cercetare si dezvoltare in
viitor care ar putea fi capitalizate in Situația pozitiei financiare, sau trecute pe cheltuiala, in conformitate cu politicile contabile. Grupul
atinge obiectivul legal privind achizitia de energie din surse regenerabile.
Tehnologia AP12LE
In 2022, Alro a continuat sa modernizeze cuvele de electroliza prin utilizarea tehnologiei AP12LE, care este o tehnologie de ultima
generatie ce duce la o eficienta energetica ridicata.
Economia circulara
Grupul a continuat sa lucreze la planul sau de a folosi din ce in ce mai mult aluminiu lichid pentru productia sa, si anume topirea
deseurilor de aluminiu. In 2023, Grupul se asteapta sa aiba implementata a doua parte a proiectului Eco-Recycling si sa creasca
capacitatea de reciclare a acestuia de la 35.000 de tone la 85.000 de tone.
Impactul pozitiv al industriei de aluminiu asupra multor altor industrii
Aluminiul este un material natural, complet reciclabil, ale carui componente chimice sunt disponibile din abundenta in natura. Industrii
precum aeronautica si de automobile folosesc piese din aluminiu pentru produsele lor. Grupul este un furnizor de aluminiu pentru aceste
industrii si, astfel, contribuie la atingerea obiectivelor de mediu ale acestora in ce priveste reducerea emisiilor de carbon si un consum mai
mic de energie si combustibil. Se considera ca impactul schimbarilor climatice si al reglementarilor pentru conformare va avea ca rezultat
perspective bune pentru industria aluminiului, care se vor materializa in vanzari si venituri pentru Grup.
Bazele intocmirii
Situatiile financiare au fost intocmite pe baza costului istoric, cu exceptia anumitor instrumente financiare care sunt evaluate la valoarea
justa, asa cum este explicat in politicile contabile. Costul istoric este in general bazat pe valoarea justa a contraprestatiei efectuate in
schimbul activelor.
Moneda functionala si de prezentare
Moneda functionala a companiei mama este leul romanesc (RON). Pentru fiecare societate, Grupul determina moneda functionala
aferenta, iar elementele incluse in situatiile financiare ale fiecarei societati sunt evaluate utilizand moneda functionala respectiva si
transformate in moneda de prezentare.
Raport anual 2022
93
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Cursurile de schimb folosite la translatarea monedelor straine in lei au fost urmatoarele:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Curs de schimb USD la sfarsitul perioadei**
4,6346 USD/RON
4,3707 USD/RON
2022
2021
Curs de schimb mediu USD***
4,6923 USD/RON
4,1630 USD/RON
**) asa cum sunt comunicate de Banca Nationala a Romaniei
***) calculat ca medie aritmetica a cursurilor valutare zilnice comunicate de Banca Nationala a Romaniei
Aceste situatii financiare sunt prezentate in mii RON, rotunjite la cea mai apropiata unitate
.
3.
Aplicarea standardelor internationale de raportare financiara noi si revizuite
Mai jos sunt prezentate standardele noi, amendamentele si interpretarile standardelor existente adoptate incepand cu 1 ianuarie 2022 si
efectul acestora in intocmirea situatiilor financiare ale Grupului si Societatii pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022.
Standarde si interpretari in vigoare in 2022, pe care Grupul si Societatea le-au aplicat in aceste situatii financiare:
Grupul a adoptat urmatoarele standarde noi si amendamente la standarde, inclusiv amendamente ce afecteaza alte standarde, cu data
aplicarii pentru prima data la 1 ianuarie 2022:
- Amendamente la IFRS 3 Combinari de intreprinderi (emise pe 14 mai 2020). Modificarile actualizeaza o referinta din IFRS 3 la Cadrul
Conceptual pentru Raportarea Financiara, fara a modifica cerintele contabile pentru combinarile de intreprinderi. Modificarea adauga, de
asemenea, o cerinta ca, pentru tranzactiile si alte evenimente care intra sub incidenta IAS 37 sau IFRIC 21, dobanditorul sa aplice IAS
37 sau IFRIC 21 (in loc de Cadrul Conceptual) pentru a identifica obligatiile pe care si le-a asumat intr-o combinare de intreprinderi; si
adauga la IFRS 3 o precizare explicita conform careia un dobanditor nu recunoaste activele contingente dobandite intr-o combinare de
intreprinderi. Modificarile intra in vigoare pentru perioadele de raportare anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022. Aplicarea
acestor amendamente nu are impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendamente la IAS 16 Imobilizări corporale
(emise pe 14 mai 2020). Modificarile interzic ca o societate sa deduca din costurile
imobilizarilor corporale sumele primite din vanzarea elementelor produse, in timp ce societatea pregateste activul respectiv pentru
destinatia prevazuta a acestuia. In schimb, o societate va recunoaste aceste venituri din vanzari si costurile aferente in contul de
profit sau pierdere. Modificarile sunt in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau după 1 ianuarie 2022. Aplicarea acestor
amendamente nu are impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendamente la IAS 37 Provizioane, datorii contingente si active contingente
(emise pe 14 mai 2020). Modificarile specifica
costurile care sunt incluse de o societate atunci cand aceasta evalueaza daca un contract va aduce pierderi. Modificarile sunt in
vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022. Aplicarea acestor amendamente nu are impact asupra
situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Imbunatatiri anuale ale IFRS - Ciclul 2018-2020 (in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022),
emise la 14 mai 2020. Nu se preconizeaza ca imbunatatirile sa aibă un impact semnificativ asupra situatiilor financiare ale
Grupului sau ale Societatii. Aceste imbunatatiri sunt o colectie de amendamente la IFRS-uri:
- IFRS 1 Adoptarea pentru prima data a standardelor internationale de raportare financiara.
Modificarea permite unei filiale
care aplica punctul D16 (a) din IFRS 1 sa evalueze diferentele cumulative de tranzitie prin folosirea sumelor raportate de catre
Societatea mama, pe baza datei de trecere a Societatii mama la standardele IFRS.
- IFRS 9 Instrumente financiare. Modificarea clarifica ce taxe include o entitate atunci cand aplica testul de „10 la sută” pentru a
evalua daca trebuie sa derecunoasca o datorie financiara. O entitate include numai comisioanele platite sau primite intre entitate
(imprumutatul) si creditor, inclusiv comisioanele platite sau primite de entitate sau de creditor in numele celuilalt.
- IFRS 16 Leasing. Modificarea propusa la Exemplul ilustrativ 13 care insoteste IFRS 16 ar elimina din exemplu ilustrarea
rambursarii sumelor aferente imbunatatirilor locatiei inchiriate de catre locator. Modificarea propusa ar rezolva orice posibila
confuzie in ceea ce priveste tratamentul stimulentelor de leasing care ar putea aparea din cauza modului in care sunt ilustrate
stimulentele de leasing in acel exemplu.
- IAS 41 Agricultura. Modificarea aliniaza cerintele de masurare a valorii juste din IAS 41 cu cele din alte standarde IFRS.
Raport anual 2022
94
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Standarde emise, dar care nu sunt inca in vigoare si nu au fost adoptate de timpuriu
- IFRS 17 Contractele de asigurare. Standardul emis pe 18 mai 2017, produce efecte pentru perioade anuale incepand la sau
dupa data de 1 ianuarie 2023, permitandu-se aplicarea anticipata daca si IFRS 9 Instrumente financiare au fost aplicate inainte
de aplicarea IFRS 17. Acesta este un nou standard de contabilitate cuprinzator pentru contractele de asigurare, care acopera
recunoasterea, masurarea si prezentarea. IFRS 17 se aplica tuturor tipurilor de contracte de asigurare emise, precum si anumitor
garantii si instrumente financiare cu contracte de participare discretionara. Acest standard nu se aplica Grupului si Societatii.
- Amendament la IFRS 10 Situatii financiare consolidate si IAS 28 Investitii in entitatile asociate si asocierile in participatie:
Tranzactii de vanzare sau contributie a unor active intre un investitor si entitatea asociata sau asocierea in participatie.
Amendamentele se refera la o inconsecventa identificata intre cerintele IFRS 10 si cele ale IAS 28 in legatura cu vanzarea sau
contributia cu active a unui investitor in favoarea entitatii asociate sau asocierii in participatie. Principala consecinta a modificarilor
este aceea ca un castig sau o pierdere totala este recunoscuta atunci cand tranzactia implica o intreprindere (indiferent daca
este sau nu sub forma de filiala). Un castig sau o pierdere partiala este recunoscuta atunci cand o tranzactie implica active
care nu reprezinta o intreprindere, chiar daca acestea sunt sub forma unei filiale. In luna decembrie 2015, IASB a amanat pe
termen nedeterminat data intrarii in vigoare a acestei modificari in asteptarea rezultatelor unui proiect de cercetare cu privire la
contabilizarea prin metoda punerii in echivalenta. Modificarile nu au fost inca adoptate de UE. Conducerea nu anticipeaza ca
aplicarea standardului in viitor va avea un impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendamente la IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare si IFRS Situatie practica 2: Prezentarea politicilor contabile (emise la
12 februarie 2021). Modificarile sunt in vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau dupa
aceasta, fiind permisa aplicarea timpurie. O entitate va fi obligata sa prezinte informatiile privind politicile contabile materiale
in locul politicilor sale contabile semnificative. Modificarile clarifica ce este o politica contabila materiala (importanta) si ofera
exemple de cazuri in care informatiile privind politica contabila pot fi semnificative. In plus, IFRS Situatie practica 2 a fost
modificata prin adaugarea de indrumari si exemple pentru a explica si demonstra aplicarea „procesului de materialitate in patru
etape” in ceea ce priveste informatiile privind politica contabila, in scopul sprijinirii modificarilor IAS 1. Modificarea se aplica
prospectiv si ar putea modifica anumite aspecte ale modului in care politicile contabile ale Grupului si Societatii sunt prezentate in
viitor, deoarece informatiile pot fi materiale datorita naturii lor, chiar daca sumele aferente sunt considerate in prezent imateriale si
nu sunt prezentate.
- Amendamente la IAS 8 Politici contabile, Modificari ale estimarilor contabile si Erori: Definitia estimarilor contabile (emise la 12
februarie 2021). Modificarile sunt in vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau dupa aceasta
,
fiind permisa aplicarea timpurie. Modificarile vizeaza clarificarea mai detaliata a diferentei dintre politicile contabile si estimarile
contabile, intrucat autoritatile responsabile cu punerea lor in aplicare au identificat practici diferite in acest sens. Modificarile aduse
standardului IAS 8 se axeaza in intregime pe estimarile contabile si, prin urmare, definitia unei modificari a estimarilor contabile
este inlocuita cu o definitie a estimarilor contabile. Conform noii definitii, estimarile contabile sunt „sume monetare din situatiile
financiare care sunt supuse incertitudinii evaluarii”. Amendamentele clarifica faptul ca o modificare a estimarilor contabile ce rezulta
din informatii noi sau dintr-o evolutie noua nu reprezinta corectarea unei erori. Efectele unei modificari a unei date de intrare sau a
unei tehnici de masurare utilizate pentru a intocmi o estimare contabila reprezinta modificari ale estimarilor contabile daca acestea
nu rezulta din corectarea erorii din perioada anterioara si pot afecta doar rezultatul de profit sau pierdere al perioadei curente sau
rezultatul de profit sau pierdere atat a perioadei curente, cat si a perioadelor viitoare. Conducerea nu anticipeaza ca aplicarea
acestui standard in viitor va avea un impact asupra situatiilor financiare ale Grupului si Societatii.
- Amendamente la IAS 12 Impozitul pe profit: Impozit amanat aferent activelor si datoriilor rezultate dintr-o singura tranzactie
(emis
la 7 mai 2021). Amendamentele sunt in vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau dupa
aceasta, fiind permisa aplicarea timpurie. Amendamentele au restrans sfera de aplicare a scutirii de recunoastere din paragrafele
15 si 24 din IAS 12 (scutirea de recunoastere), astfel incat scutirea nu se mai aplica tranzactiilor care, la recunoasterea initiala,
dau nastere la diferente temporare egale impozabile si deductibile. Ca urmare a acestor amendamente, la recunoasterea initiala,
companiile ar trebui sa recunoasca impozit amanat pentru diferentele temporare rezultate din drepturi de utilizare a activelor
inchiriate, datorii de leasing, dezafectare, reabilitare si datorii similare. Conducerea nu anticipeaza ca aplicarea standardului in
viitor va avea un impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendament la IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare: Clasificarea Datoriilor ca Datorii Curente sau Datorii pe termen lung
(emis pe 23 ianuarie 2020). Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2024, iar
aplicarea timpurie este permisa si va trebui sa fie aplicata retroactiv in conformitate cu IAS 8. Obiectivul modificarilor este
de a clarifica principiile din IAS 1 pentru clasificarea datoriilor ca fiind curente sau pe termen lung. Amendamentele clarifica
semnificatia dreptului de a amana decontarea, cerinta ca acest drept sa existe la sfarsitul perioadei de raportare, faptul ca intentia
conducerii cu privire la o eventuala decontare nu afecteaza clasificarea, precum si faptul ca optiunile contrapartidei care ar putea
Raport anual 2022
95
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
duce la decontare pe baza de instrumente de capitaluri proprii ale entitatii nu afecteaza clasificarea curenta sau pe termen lung.
Amendamentele nu au fost inca aprobate de UE. Conducerea nu anticipeaza ca aplicarea standardului in viitor va avea un impact
asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
-Amendamente la IAS 1 Datorii pe termen lung cu clauze contractuale
(emis la 31 octombrie 2022). Modificarile intra in vigoare
pentru perioadele anuale de raportare care incep la sau dupa 1 ianuarie 2024. Modificarea clarifica modul in care conditiile pe
care o entitate trebuie sa le respecte in termen de douasprezece luni de la perioada de raportare afecteaza clasificarea unei
datorii. Modificarile la IAS 1 specifica faptul ca obligatiile din contractele de imprumut care trebuie respectate dupa data de
raportare nu afecteaza clasificarea datoriilor ca fiind curente sau datorii pe termen lung la data raportarii. In schimb, modificarile
cer unei companii sa prezinte informatii despre aceste clauze in notele la situatiile financiare. Conducerea nu anticipeaza ca
aplicarea standardului in viitor va avea un impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii pentru ca practicile
Grupului si Companiei sunt deja aliniate cu aceste amendamente.
- Amendamente la IFRS 16 Leasing: Datorii de leasing in cazul tranzactiilor de vanzare si leaseback (emis pe 22 septembrie
2022). Modificarile clarifica modul in care un vanzator-locatar evalueaza ulterior tranzactiile de vanzare si leaseback care
indeplinesc cerintele din IFRS 15 pentru a fi contabilizate ca o vanzare. Un vanzator-locatar este obligat sa evalueze ulterior
datoriile de leasing care decurg dintr-un leaseback intr-un mod in care sa nu recunoasca nicio valoare a castigului sau pierderii
care se refera la dreptul de utilizare pe care il pastreaza. Noile cerinte nu impiedica un vanzator-locatar sa recunoasca in
profit sau pierdere orice castig sau pierdere legate de incetarea partiala sau totala a unui contract de leasing. Modificarile sunt
aplicabile pentru perioadele anuale de raportare care incep la sau dupa 1 ianuarie 2024, iar Conducerea nu se asteapta ca
modificarile sa afecteze situatiile financiare, deoarece Grupul sau Societatea nu au tranzactii de vanzare si leaseback.
4
.
Politici contabile semnificative, judecati, estimari si ipoteze
4.1 Politici contabile semnificative
Principalele politici contabile sunt prezentate mai jos:
Bazele consolidarii
Situatiile financiare consolidate includ situatiile financiare ale Societatii si ale entitatilor controlate de aceasta (filialele acesteia). Grupul
controleaza o entitate atunci cand Grupul este expus, sau are drepturi la castiguri variabile din implicarea acestuia in respectiva entitate si
are capacitatea de a influenta acele castiguri prin puterea pe care o detine asupra entitatii
. Filialele sunt consolidate in intregime incepand din
data cand se transfera controlul catre grup si sunt deconsolidate din data cand controlul inceteaza.
In general, exista presupunerea ca o majoritate a drepturilor de vot are ca rezultat controlul. Pentru a sustine aceasta presupunere si atunci
când Grupul are mai putin de majoritate din drepturile de vot sau similare ale unei entitati in care a investit, Grupul ia in considerare toate
faptele si circumstantele relevante atunci cand evalueaza daca acesta are putere asupra entitatii in care a investit, inclusiv:
- Acordul contractual cu ceilalti detinatori ai entitatii in care s-a investit;
- Drepturile ce decurg din alte acorduri contractuale;
- Drepturile de vot si posibilele drepturi de vot ale Grupului.
Grupul reevalueaza daca are control sau nu asupra entitatii in care a investit daca anumite fapte si circumstante indica faptul ca exista
schimbari la unul sau mai multe dintre cele trei elemente de control.
Veniturile si cheltuielile filialelor achizitionate sau cedate pe parcursul anului sunt incluse in situatia consolidata a rezultatului global de la
data achizitiei si pana la data cedarii, dupa caz. Rezultatul global total al filialelor este atribuit proprietarilor Societatii si intereselor care nu
controleaza chiar daca aceasta conduce la un sold deficitar al intereselor care nu controleaza.
Cand este necesar, situatiile financiare ale filialelor sunt ajustate pentru a corela politicile contabile ale acestora cu cele folosite la nivelul
Grupului.
Toate tranzactiile intragrup, soldurile, veniturile si cheltuielile sunt eliminate complet in procesul consolidarii.
Raport anual 2022
96
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Schimbari ale participatiilor in capitalurile proprii ale filialelor
Schimbarile participatiilor in capitalurile proprii ale filialelor, care nu au ca rezultat pierderea controlului Grupului, sunt contabilizate in
capitaluri proprii. Valorile contabile ale intereselor Grupului si ale intereselor care nu controleaza sunt ajustate pentru a reflecta modificarile
intereselor participatiilor aferente in filiala. Orice diferenta intre valoarea cu care sunt ajustate interesele care nu controleaza si valoarea justa
a contravalorii platite sau primite este recunoscuta direct in capitalurile proprii si atribuita proprietarilor Societatii.
Cand Grupul pierde controlul asupra unei filiale, profitul sau pierderea la vanzare este calculat ca diferenta dintre (i) agregatul valorii juste a
contravalorii primite si valoarea justa a oricarei participatii retinute si (ii) valoarea contabila anterioara a activelor (inclusiv fondul comercial)
si datoriilor filialei si ale oricaror interese care nu controleaza. Cand activele filialei sunt masurate la valori reevaluate, iar castigul sau
pierderea cumulata aferenta este recunoscuta in rezultatul global si acumulate in capitaluri proprii, valorile recunoscute anterior in rezultatul
global si acumulate in capitalurile proprii sunt contabilizate ca si cum Societatea a dispus in mod direct de activele relevante (adica au fost
reclasificate in profit sau pierdere sau au fost transferate direct in rezultat reportat asa cum se specifica in standardele IFRS in vigoare).
Valoarea justa a oricarei investitii retinuta in fosta filiala la data pierderii controlului este considerata ca fiind valoarea justa de la data pierderii
controlului, ca recunoastere initiala pentru contabilizarea ulterioara conform IFRS 9 Instrumente financiare
sau, acolo unde este cazul, costul
la recunoasterea initiala a unei investitii intr-o entitate asociata sau intr-o entitate controlata in comun.
Combinari de intreprinderi
Achizitiile de intreprinderi sunt contabilizate prin folosirea metodei achizitiei. Contravaloarea transferata intr-o combinare de intreprinderi
este evaluata la valoarea justa, care se calculeaza ca suma dintre valorile juste la data achizitiei ale activelor transferate de Grup, datoriile
inregistrate de Grup fata de fostii proprietari ai entitatii dobandite si participatiile in capitalurile proprii emise de catre Grup in schimbul
controlului asupra entitatii dobandite. Costurile aferente achizitiei sunt in general recunoscute in profit sau pierdere atunci cand sunt
suportate.
Grupul stabileste ca a fost achizitionata o afacere atunci cand totalitatea activitatilor si activele achizitionate includ o intrare si un proces
de fond care impreuna contribuie in mod semnificativ la capacitatea de a crea rezultate. Procesul achizitionat este considerat substantial
daca este esential pentru capacitatea de a continua sa produca rezultate, iar intrarile achizitionate includ o forta de munca organizata cu
abilitatile, cunostintele sau experienta necesara pentru a efectua acel proces sau contribuie semnificativ la capacitatea de a continua sa
produca rezultate si este considerat unic sau limitat sau nu poate fi inlocuit fara costuri semnificative, eforturi sau intarzieri in capacitatea de a
continua sa produca rezultate.
La data achizitiei, activele identificabile achizitionate si datoriile asumate sunt recunoscute la valoarea lor justa la data achizitiei, exceptie
facand situatiile in care:
- creantele privind impozitul amanat si datoriile corespunzatoare angajamentelor privind beneficiile angajatilor sunt recunoscute si evaluate in
conformitate cu IAS 12 Impozit pe profit
, respectiv IAS 19
Beneficiile angajatilor
;
- datoriile sau instrumentele de capitaluri proprii aferente angajamentelor de plata pe baza de actiuni incheiate de Grup pentru a
inlocui angajamentele de plata pe baza de actiuni ale entitatii dobandite sunt evaluate in conformitate cu IFRS 2 Plata pe baza de
actiuni
la data achizitiei; si
- activele (sau grupurile destinate cedarii), care sunt clasificate ca fiind detinute in vederea vanzarii in conformitate cu IFRS 5
Active
imobilizate detinute in vederea vanzarii si activitati intrerupte, sunt evaluate in conformitate cu standardul respectiv.
Fondul comercial este evaluat ca diferenta pozitiva dintre contraprestatia transferata, valoarea oricaror interese care nu controleaza
in entitatea dobandita si valoarea justa de la data achizitiei a participatiei in capitalurile proprii detinute anterior de catre dobanditor in
entitatea dobandita (daca exista), si valorile nete de la data achizitiei ale activelor identificabile achizitionate si ale datoriilor asumate.
Daca diferenta mentionata mai sus este negativa, aceasta este recunoscuta in profit sau pierdere drept castig din cumparare in
conditii avantajoase.
Interesele care nu controleaza si care reprezinta participatii in capitalurile proprii si dau dreptul detinatorilor la o participatie
proportionala in activele nete ale entitatii in cazul lichidarii, pot fi evaluate fie conform valorii juste, fie conform participatiei
proportionale a intereselor care nu controleaza si valorile recunoscute ale activelor nete ale entitatii dobandite. Alegerea bazei de
evaluare se realizeaza de la tranzactie la tranzactie. Alte tipuri de interese care nu controleaza sunt evaluate la valoarea justa sau,
cand este cazul, conform bazei specificate in alte standarde IFRS.
Cand contravaloarea transferata de catre Grup intr-o combinare de intreprinderi include active sau obligatii rezultate dintr-un
angajament cu contraprestatie contingenta, contraprestatia contingenta este evaluata la valoarea justa de la data achizitiei si
Raport anual 2022
97
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
este inclusa ca parte din contraprestatia transferata intr-o combinare de intreprinderi. Modificarile valorii juste a contraprestatiei
contingente care se califica drept ajustari ale perioadei de evaluare sunt ajustate retroactiv pe baza fondului comercial. Ajustarile
perioadei de evaluare sunt ajustari care decurg din informatii suplimentare pe parcursul "perioadei de evaluare” (care nu poate
depasi un an de la data achizitiei) referitoare la faptele si circumstantele existente la data achizitiei.
Contabilizarea ulterioara a modificarilor valorii juste a contraprestatiei contingente care nu se incadreaza in ajustarile perioadei
de evaluare depinde de modul in care este clasificata aceasta. Contraprestatia contigenta clasificata drept capital propriu nu
este reevaluata la date de raportare ulterioare, iar decontarea ulterioara a acesteia este contabilizata in cadrul capitalului propriu.
Contraprestatia contingenta clasificata ca activ sau datorie este reevaluata la date de raportare ulterioare in conformitate cu IFRS 9
Instrumente financiare
sau IAS 37
Provizioane, datorii contingente si active contingente,
castigul sau pierderea corespunzatoare fiind
recunoscuta in profit sau pierdere.
Cand o combinare de intreprinderi se realizeaza in etape, participatia in capitalurile proprii detinuta anterior de Grup in entitatea
dobandita este reevaluata la valoarea justa de la data achizitiei (adica Grupul dobandeste controlul) si castigul sau pierderea
rezultata, daca exista, este recunoscuta in profit sau pierdere. Valorile care rezulta din interese in entitatea dobandita anterior datei
de achizitie care au fost recunoscute anterior in alte rezultate globale sunt reclasificate in profit sau pierdere, pe aceeasi baza care
s-ar impune daca dobanditorul ar fi cedat direct participatia detinuta anterior in capitalurile proprii.
Daca contabilizarea initiala a unei combinari de intreprinderi este incompleta la sfarsitul perioadei de raportare in care are loc
combinarea, Grupul raporteaza valori provizorii pentru elementele pentru care contabilizarea este incompleta. Aceste valori
provizorii sunt ajustate pe parcursul perioadei de evaluare (vezi mai sus), sau active sau datorii suplimentare sunt recunoscute,
pentru a reflecta informatiile noi obtinute cu referire la faptele si circumstantele existente la data achizitiei care, daca ar fi fost
cunoscute, ar fi influentat valorile recunoscute la data respectiva.
Fondul comercial
Fondul comercial generat de o combinare de intreprinderi este contabilizat la cost asa cum este acesta stabilit la data achizitiei
afacerii minus pierderile din depreciere cumulate, daca exista.
In scopul testului de depreciere, fondul comercial se aloca fiecarei unitati generatoare de numerar a grupului (sau grupurilor de
unitati generatoare de numerar) care se asteapta sa beneficieze din sinergiile combinarii.
O unitate generatoare de numerar careia i-a fost alocat un fond comercial este testata anual pentru depreciere sau mai des atunci
cand exista un indiciu ca unitatea ar putea fi depreciata. Daca valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar este mai
mica decat valoarea contabila a acesteia, deprecierea este alocata in primul rand pentru diminuarea valorii contabile a oricarui
fond comercial alocat unitatii si apoi celorlalte active ale unitatii proportional cu valoarea contabila a fiecarui activ din unitate. Orice
depreciere pentru fondul comercial este recunoscuta direct in profit sau pierdere in situatia consolidata a contului de profit sau
pierdere si a rezultatului global. Deprecierea recunoscuta pentru fondul comercial nu poate fi reversata in perioadele urmatoare
.
La data vanzarii unitatii generatoare de numerar relevante, valoarea atribuibila a fondului comercial este inclusa in determinarea
castigului sau a pierderii din vanzare.
Clasificarea pe termen scurt versus clasificarea pe termen lung a activelor si datoriilor
Grupul si Societatea isi prezinta activele si datoriile in situatia pozitiei financiare ca fiind clasificate pe termen scurt / pe termen lung.
Un activ este clasificat ca fiind pe termen scurt daca:
- Se asteapta sa fie realizat sau se intentioneaza sa fie vandut sau utilizat in cursul normal al ciclului de exploatare al Grupului si al Societatii;
- Este detinut in principal cu scopul de a fi tranzactionat;
- Se asteapta sa fie utilizat in termen de 12 luni dupa data de raportare, sau
- Este reprezentat de numerar sau echivalente de numerar a caror utilizare nu este restrictionata pentru a fi schimbat sau utilizat
pentru a deconta o datorie, cel putin in urmatoarele 12 luni dupa data de raportare.
Toate celelalte active sunt clasificate ca fiind active pe termen lung.
O datorie este clasificata pe temen scurt daca:
- Se asteapta sa fie decontata in cursul normal al ciclul de exploatare al Grupului si al Societatii;
- Este detinuta in principal cu scopul de a fi tranzactionata;
Raport anual 2022
98
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
- Este exigibila in termen de 12 luni dupa data de raportare, sau
- Nu exista niciun drept neconditionat de a amana decontarea datoriei pentru cel putin 12 luni dupa data de raportare.
Grupul si Societatea clasifica toate celelalte datorii ca fiind datorii pe termen lung.
Creantele si datoriile privind impozitul amanat sunt clasificate ca fiind active si datorii pe termen lung.
Evaluarea la valoarea justa
Grupul si Societatea isi evalueaza instrumentele financiare, precum instrumentele derivate, la valoare justa, la fiecare data de
raportare.
Valoarea justa reprezinta pretul care ar putea fi primit in urma vanzarii unui activ sau platit pentru a transfera o datorie intr-o
tranzactie desfasurata in cursul normal al activitatii intre participanti pe piata, la data de evaluare. Evaluarea la valoarea justa se
bazeaza pe prezumtia ca tranzactia de vanzare a activului sau transferul datoriei are loc, fie:
- Pe piata principala a activului sau a datoriei, fie
- In lipsa unei piete principale, pe piata cea mai avantajoasa pentru activ sau pentru datorie.
Piata principala sau piata cea mai avantajoasa trebuie sa fie accesibile Grupului si Societatii.
Valoarea justa a unui activ sau a unei datorii este evaluata folosind ipotezele pe care participantii pe piata le-ar folosi pentru a stabili
valoarea unui activ sau a unei datorii, presupunand ca participantii pe piata actioneaza pentru a obtine un beneficiu economic
maxim.
Evaluarea la valoare justa a unui activ non-financiar ia in considerare abilitatea participantilor din piata de a genera beneficii
economice prin cea mai intensa si cea mai buna utilizarea a activului sau prin vanzarea acestuia unui alt participant din piata care la
randul sau l-ar putea folosi la cea mai intensa si cea mai buna utilizare a acestuia.
Grupul si Societatea folosesc tehnici de evaluare adecvate tinand cont de circumstantele pentru care sunt disponibile date suficiente
care sa permita evaluarea la valoarea justa, maximizand folosirea input-urilor observabile relevante si minimizand utilizarea input-
urilor neobservabile.
Toate activele si datoriile pentru care valoarea justa este masurata sau prezentata in situatiile financiare sunt clasificate conform
ierarhiei valorii juste, prezentate dupa cum urmeaza, pe baza parametrului de cel mai mic nivel care este semnificativ pentru
evaluarea in totalitate:
- Nivelul 1 – Preturi cotate de pe piete active pentru active sau datorii identice (fara ajustari);
- Nivelul 2 – Tehnici de evaluare pentru care parametrul de cel mai mic nivel care este semnificativ pentru evaluarea la valoarea justa
este observabil fie direct, fie indirect;
- Nivelul 3 – Tehnici de evaluare pentru care parametrul de cel mai mic nivel care este semnificativ pentru evaluarea la valoarea justa
este neidentificabil.
Pentru activele si datoriile care sunt recunoscute in situatiile financiare in mod recurent, Grupul si Societatea trebuie sa determine
daca au aparut transferuri intre nivelurile ierarhiei valorii juste prin reanalizarea categoriei (pe baza celui mai mic redus nivel de
informatii care este semnificativ pentru evaluarea la valoarea justa in ansamblu) la finalul fiecarei date de raportare.
Venituri din contracte cu clientii
Veniturile din contractele cu clientii sunt recunoscute atunci cand se transfera controlul asupra bunurilor si serviciilor la o valoare ce
reflecta pretul la care Grupul sau Societatea se asteapta sa aiba dreptul in schimbul acelor bunuri sau servicii.
Vanzari de bunuri
In conformitate cu IFRS 15, veniturile sunt recunoscute atunci cand un client obtine controlul asupra bunurilor. Grupul si Societatea
livreaza bunuri (in principal produse din aluminiu, alumina, bauxita) in conditii contractuale bazate pe conditii de livrare acceptate la
nivel international (INCOTERMS).
Raport anual 2022
99
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Grupul si Societatea recunosc venitul la un moment in timp, moment in care controlul activului este transferat clientului, anume in
general la livrarea bunurilor.
Contraprestatia variabila
Unele contracte cu clientii presupun risturnuri pentru volum, reduceri financiare, reduceri comerciale de pret sau dreptul de retur
pentru defecte de calitate.
In conformitate cu IFRS 15, este necesara estimarea contraprestatiei variabile la inceputul contractului. Veniturile sunt recunoscute
in masura in care este probabil ca o reversare semnificativa a valorii veniturilor cumulate recunoscute sa nu aiba loc. In consecinta,
pentru acele contracte pentru care Grupul si Societatea nu sunt in masura sa faca o estimare rezonabila a reducerilor, venitul va fi
recunoscut mai devreme decat atunci cand perioada de retur trece sau cand se poate face o estimare rezonabila. Pentru a estima
veniturile variabile la care ar urma sa aiba dreptul, Grupul si Societatea au aplicat metoda valorii preconizate. In acelasi timp, cazurile
de reclamatii privind calitatea (drepturi de retur) sunt izolate si nesemnificative, pe baza informatiilor din perioade trecute, astfel incat
la sfarsitul anului Grupul si Societatea estimeaza ca sunt putin probabil astfel de reversari ale veniturilor.
Prestarea de servicii
Grupul si Societatea presteaza diverse servicii ocazional si ca activitati secundare. Venitul este evaluat la valoarea preconizata a
contraprestatiei primite sau de primit. In conformitate cu IFRS 15, contravaloarea totala din contractele de servicii se aloca tuturor
serviciilor pe baza preturilor lor de vanzare individuale. Preturile de vanzare individuale se stabilesc pe baza preturilor de lista la care
Grupul si Societatea presteaza serviciile respective in tranzactii separate. Pe baza evaluarii Grupului si Societatii, valoarea alocata in
baza preturilor de vanzare individuale relative si preturile de vanzare individuale ale serviciilor sunt in mare masura similare.
Consideratii legate de actiunea in nume propriu si cea in calitate de intermediar
In conformitate cu IFRS 15, evaluarea se bazeaza pe criteriul daca Grupul si Societatea controleaza bunurile specifice inainte de a
le transfera clientului final, mai degraba decat daca are expunere la riscuri si recompense semnificative asociate vanzarii de bunuri.
Grupul si Societatea au concluzionat ca actioneaza in nume propriu in toate relatiile contractuale de vanzari, deoarece este
prestatorul principal in toate contractele de venituri, are dreptul de a stabili pretul si este expus riscurilor aferente stocurilor.
Grupul si Compania au incheiate cu unii dintre clienti contracte prin care respectivii clienti aduc materia prima (aluminiul), iar Grupul/
Compania o retopeste si o transforma in produse finite, in scopul de a o vinde inapoi aceluiasi client. Clientul plateste o taxa de
procesare pentru acest serviciu. Obligatia de prestare o reprezinta procesarea, iar Grupul/Compania nu au titlu de proprietate
asupra metalului in timpul cand acesta se afla la locatia sa. Grupul/Compania recunosc venitul cand procesarea este finalizata si
metalul este returnat clientului.
Cerintele de recunoastere si evaluare din IFRS 15 sunt de asemenea aplicabile pentru recunoasterea si evaluarea oricaror castiguri
sau pierderi rezultate din cedarea activelor nefinanciare (cum ar fi activele fixe si imobilizarile necorporale), atunci cand aceasta
cedare nu este in cursul normal al afacerii.
Garantii
Provizioanele pentru costurile estimate ale obligatiilor de garantie conform legislatiei locale a vanzarii bunurilor sunt recunoscute la
data vanzarii produselor relevante, la cea mai buna estimare facuta de conducere in ceea ce priveste cheltuielile necesare pentru a
deconta obligatia Grupului si a Societatii.
Datorii aferente contractelor
Sumele primite de la clienti inainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor de catre Grup sau Societate sunt reflectate ca
datorii in Situatia Pozitiei Financiare la pozitia
Datorii aferente contractelor,
pana la momentul cand Grupul sau Societatea transfera
controlul bunurilor livrate catre client sau presteaza serviciul contractat.
Venituri din dividende si dobanzi
Venitul din dividende generat de investitii este recunoscut atunci cand a fost stabilit dreptul actionarului de a primi plata (cu conditia ca
este probabil ca beneficii economice viitoare sa fie directionate catre Grup si valoarea veniturilor sa poata fi masurata in mod credibil).
Raport anual 2022
100
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Venitul din dobanda generat de un activ financiar este recunoscut atunci cand este probabil ca Grupul sa obtina beneficii economice
si cand venitul respectiv poate fi masurat in mod credibil. Venitul din dobanzi se cumuleaza in timp, prin raportare la principal si la
rata dobanzii efective aplicabile, adica rata care actualizeaza exact viitoarele incasari de numerar estimate de-a lungul perioadei
anticipate a activului financiar la valoarea contabila neta a activului la data recunoasterii initiale.
Leasing
Grupul si Societatea in calitate de locatar
Grupul si Societatea evalueaza daca un contract este sau contine o clauza de inchiriere, la inceputul contractului. Grupul si
Societatea recunosc un drept de utilizare al activului si o datorie de leasing corespunzatoare in legatura cu toate contractele de
inchiriere in care este locatar/ utilizator, cu exceptia contractelor pe termen scurt (definite ca leasing cu o perioada de inchiriere de 12
luni sau mai putin ) si inchirieri de active cu valoare mica (cum ar fi licente, echipamente mici de birou etc.)
. Pentru aceste contracte
de leasing, Grupul si Societatea recunosc platile de leasing ca si cheltuieli operationale liniar pe durata contractului de leasing, cu
exceptia cazului in care o alta baza sistematica este mai reprezentativa pentru perioada de timp in care sunt consumate beneficiile
economice din activele inchiriate.
Datoria de leasing
Datoria de leasing este masurata initial la valoarea prezenta a platilor de leasing care nu sunt platite la data inceperii, actualizate
cu rata de dobanda implicita din contractul de inchiriere. Daca aceasta rata nu poate fi identificata cu usurinta, Grupul si Societatea
folosesc rata incrementala din contractele de imprumut pe care le au.
Platile de leasing incluse in evaluarea datoriei de leasing cuprind:
- Plati fixe de leasing (inclusiv plati care sunt in substanta fixe), mai putin creante din stimulente de leasing;
- Plati de leasing variabile care depind de un indice sau o rata, masurate initial folosind indicele sau rata la data inceperii;
- Suma preconizata a fi platita de locatar/ utilizator pentru garantia valorii reziduale;
- Pretul de exercitare al optiunilor de cumparare, daca locatarul/ utilizatorul este sigur in mod rezonabil ca va exercita optiunile; si
- Plati de penalitati pentru rezilierea contractului de inchiriere, daca termenul de leasing reflecta exercitarea unei optiuni de reziliere a
contractului de leasing.
Datoria de leasing este prezentata ca linie separata in situatia financiara.
Datoriile de leasing sunt ulterior masurate prin cresterea valorii contabile pentru a reflecta dobanzile la valoarea datoriei de leasing
(folosind metoda dobanzii efective) si prin reducerea valorii contabile pentru a reflecta platile de leasing efectuate.
Grupul si Societatea reevalueaza datoria de leasing (si efectueaza o ajustare corespunzatoare a dreptului de utilizare a activului)
atunci cand:
- Termenul de inchiriere s-a modificat sau exista un eveniment semnificativ sau o modificare a circumstantelor care au ca rezultat o
modificare a evaluarii exercitarii unei optiuni de cumparare, caz in care datoria de leasing este reevaluata prin actualizarea platilor de
leasing revizuite folosind o rata de actualizare revizuita.
- Platile de leasing se modifica din cauza variatiei unui indice sau rate, sau a unei modificari a platii preconizate privind valorea
reziduala garantata, caz in care datoria de leasing este reevaluata prin actualizarea platilor de leasing revizuite folosind o rata de actualizare
nemodificata (cu exceptia cazului in care modificarea platilor de leasing se datoreaza unei modificari a ratei variabile a dobanzii, caz in care se
foloseste o rata de actualizare revizuita).
- Un contract de leasing este modificat, iar modificarea contractului de leasing nu este contabilizata ca un contract de leasing separat, caz in care
datoria de leasing este reevaluata pe baza termenului din contractul de leasing modificat, prin actualizarea platilor de leasing revizuite utilizand o
rata de dobanda actualizata la data efectiva a modificarii.
Drepturile de utilizare a activelor
Drepturile de utilizare a activelor cuprind evaluarea initiala a datoriei de leasing corespondente, platile de leasing efectuate la sau inainte de
ziua de incepere, minus stimulentele de leasing primite si orice costuri directe initiale. Ulterior acestea sunt evaluate pe baza costului minus
amortizarea acumulata si pierderile din depreciere.
Ori de cate ori Grupul sau Societatea au o obligatie privind costurile de dezmembrare si inlaturare a unui activ inchiriat, restaurare a
amplasamentului pe care se afla activul inchiriat sau readucerea activului la starea prevazuta de termenii si conditiile contractului de leasing, este
recunoscut si evaluat un provizion in conformitate cu IAS 37. In masura in care costurile se refera la dreptul de utilizare al unui activ, acestea sunt
incluse valoarea dreptului de utilizare al activului respectiv, cu exceptia cazului in care aceste costuri sunt suportate pentru producerea de stocuri.
Raport anual 2022
101
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Drepturile de utilizare a activelor sunt amortizate pe perioada cea mai scurta dintre termenul de inchiriere si durata de viata utila a activului suport,
astfel:
Alro
Alro
Teren
1,5 - 5 ani
1,5 - 5 ani
Instalatii tehnice si masini
1 - 5 ani
1 - 5 ani
Echipamente si vehicule
intre 1 si 8 ani
intre 1 si 8 ani
Daca locatarul transfera dreptul de proprietate asupra activului suport sau costul dreptului de utilizare a activului reflecta faptul ca Grupul si
Societatea se asteapta sa exercite o optiune de cumparare, dreptul de utilizare a activului este amortizat pe durata utila de viata estimata a
activului suport. Amortizarea incepe de la data inceperii contractului de inchiriere.
Grupul si Societatea aplica IAS 36 Deprecierea activelor
pentru a determina daca un activ reprezentand drepturi de utilizare este depreciat si
inregistreaza orice pierdere din depreciere identificata asa cum este descris in politica de
Deprecierea imobilizarilor corporale si necorporale
de
mai jos.
Grupul si Societatea in calitate de locator
Grupul si Societatea incheie contracte de inchiriere in calitate de locator pentru unele dintre investitiile lor imobiliare.
Contractele de leasing pentru care Grupul sau Societatea are calitatea de locator sunt clasificate drept contracte de leasing financiar sau
operational. Ori de cate ori conditiile contractului de leasing transfera in mod substantial toate riscurile si beneficiile dreptului de proprietate catre
locatar, contractul este clasificat drept leasing financiar. Toate celelalte contracte de leasing sunt clasificate drept leasing operational.
Veniturile din chirii din contractele de leasing operational sunt recunoscute liniar pe durata contractului de leasing respectiv. Costurile directe
initiale suportate in negocierea si organizarea unui contract de leasing operational sunt adaugate la valoarea contabila a activului inchiriat si sunt
recunoscute liniar pe durata contractului de leasing.
Sumele de primit de la locatari in cadrul contractelor de leasing financiar sunt recunoscute ca si creante la valoarea investitiei nete a Grupului sau
a Societatii in contractul de leasing. Veniturile din leasing financiar sunt alocate perioadelor contabile astfel incat sa reflecte o rata de rentabilitate
periodica constanta a investitiei nete a Grupului si a Societatii, aferente contractelor de leasing.
Tranzactii in moneda straina
La intocmirea situatiilor financiare consolidate ale Grupului, tranzactiile in moneda straina, altele decat moneda functionala a entitatii (valute),
sunt recunoscute la cursul de schimb valutar de la data tranzactiilor respective. La sfarsitul fiecarei perioade de raportare, elementele monetare
exprimate intr-o moneda straina sunt convertite din nou la cursurile curente de la acea data, si sunt incluse in elementele din categoria Diferente
nete de curs valutar
. Elementele nemonetare contabilizate la valoarea justa, care sunt exprimate intr-o moneda straina, sunt convertite din nou la
cursurile curente la data cand valoarea justa a fost stabilita. Elementele nemonetare, care sunt evaluate la cost istoric intr-o moneda straina nu
sunt convertite din nou.
Diferentele de curs valutar aferente elementelor monetare sunt recunoscute in profit sau pierderi in perioada in care acestea apar, cu
exceptia:
- diferentelor de curs aferente imprumuturilor in moneda straina pentru activele in curs de executie pentru capacitati de productie
viitoare, care sunt incluse in costul acelor active cand ele vor fi privite ca o ajustare a costului dobanzilor la aceste imprumuturi in
moneda straina.
- diferentelor de curs aferente tranzactiilor incheiate pentru a acoperi anumite riscuri valutare.
In scopul pezentarii situatiilor financiare in lei, pentru entitatile a caror moneda functionala este diferita de RON, activele si datoriile
sunt convertite la cursurile de schimb in vigoare la sfârsitul perioadei de raportare. Elementele de venituri si cheltuieli sunt convertite
la cursurile de schimb medii aferente perioadelor prezentate. Elementele de capitaluri proprii sunt convertite la cursuri istorice.
Diferentele de schimb provenite din conversie sunt recunoscute in alte venituri globale si acumulate in capitalurile proprii (atribuite
intereselor minoritare, dupa cum este cazul).
La cedarea unei operatiuni din strainatate (i.e. o vanzare a intregului interes al Grupului intr-o operatiune din strainatate, sau o
vanzare ce implica pierderea controlului asupra unei filiale care include o operatiune din strainatate, pierderea controlului comun
asupra unei entitati controlate in comun care include o operatiune din strainatate, sau pierderea unei influente semnificative asupra
unui asociat care include o operatiune din strainatate), toate diferentele de curs acumulate cu privire la operatiunea atribuibila
Grupul Alro
Raport anual 2022
102
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Grupului sunt reclasificate in contul de profit sau pierdere. Orice diferente care au fost anterior atribuite intereselor care nu
controleaza sunt derecunoscute, dar nu sunt reclasificate in contul de profit sau pierdere.
Costurile indatorarii
Costurile indatorarii constau din dobanzi si alte costuri pe care o entitate le are in legatura cu imprumutul de fonduri. Costurile
indatorarii, atribuibile in mod direct achizitiei, constructiei sau realizarii activelor eligibile, active care necesita o perioada substantiala
de timp pentru a fi gata pentru utilizare sau vanzare, se adauga costului acelor active pana cand activele sunt pregatite in mod
semnificativ in vederea utilizarii sau vanzarii.
Veniturile din investirea temporara a imprumuturilor specific obtinute pentru active eligibile se deduc din costurile indatorarii care se
pot capitaliza.
Toate celelalte costuri cu indatorarea sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere in perioada in care acestea apar.
Beneficii ale angajatilor
Pe parcursul desfasurarii normale a activitatii, Grupul si Societatea platesc in numele angajatilor sai, contributiile pentru pensii,
sanatate si somaj. Cheltuielile cu aceste plati se inregistreaza in profit sau pierdere in aceeasi perioada cu cheltuielile salariale
aferente.
Grupul si Societatea isi rasplateste angajatii cu beneficii de pensionare conform contractului colectiv de munca. Pentru acest plan
de beneficii determinate, costul beneficiilor este stabilit folosind metoda unitatilor de credit proiectate, iar evaluarea actuariala este
realizata la fiecare data de raportare.
Reevaluarea, ce contine castiguri sau pierderi actuariale, se reflecta in situatia pozitiei financiare in aceeasi perioada cu
recunoasterea unei cheltuieli sau a unui venit in situatia altor venituri globale, in perioada in care au loc. Reevaluarea recunoscuta in
situatia altor venituri globale se reflecta in rezultatul acumulat si nu va fi reclasificata in situatia de profit sau pierdere. Dobanda neta
este calculata prin aplicarea unei rate de discount la soldul de la inceputul perioadei aferent provizionului pentru pensii cu beneficii
determinate. Costurile provizionului sunt clasificate astfel:
- costul serviciului (cuprinzand costul serviciului curent, costul serviciului anterior, precum si castiguri si pierderi din anulari
si cheltuieli realizate) incluse in situatia de profit sau pierdere in categoria Costul bunurilor vandute
sau
Cheltuieli generale si
administrative, ca si cheltuieli cu personalul.
- cheltuiala neta cu dobanda, inclusa in categoria Cheltuieli cu dobanzile
in situatia de profit sau pierdere;
- reevaluari.
Beneficii pentru terminarea contractului de munca
Beneficiile pentru terminarea contractului de munca se pot plati atunci cand contractul de angajare este incetat de catre Grup si
Societate inainte de data normala de pensionare sau ori de cate ori un angajat accepta plecarea voluntara in schimbul acestor
beneficii. Grupul si Societatea recunoaste beneficiile pentru terminarea contractului de munca atunci cand acesta se obliga fie: sa
rezilieze contractele de munca ale angajatilor actuali conform unui plan formal detaliat fara posibilitatea de retragere; sau sa ofere
beneficii ca rezultat al unei oferte facute pentru a incuraja plecarea voluntara. Beneficiile datorate la mai mult de 12 luni dupa data
bilantului sunt actualizate la data de raportare.
Impozitarea
Impozitul curent
Impozitul platibil in mod curent se bazeaza pe profitul impozabil realizat in decursul anului. Profitul fiscal difera de profitul raportat in situatia
consolidata de profit sau pierdere din cauza elementelor de venituri sau cheltuieli ce sunt impozabile sau deductibile in unii ani, precum si
datorita elementelor care nu vor deveni niciodata impozabile sau deductibile. Datoria Grupului si Societatii privind impozitul pe profit curent
este determinata folosind ratele de impozitare ce erau in vigoare sau urmau sa intre in vigoare pana la sfarsitul perioadei de raportare.
Impozitul amanat
Impozitul amanat se recunoaste pe baza diferentelor temporare dintre valoarea contabila a activelor si a datoriilor din situatiile
financiare consolidate si bazele fiscale corespunzatoare folosite in calculul profitului impozabil.
Raport anual 2022
103
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Creantele privind impozitul amanat sunt in general recunoscute pentru toate diferentele temporare deductibile in masura in care este
probabil ca vor fi disponibile suficiente profituri impozabile, fata de care creanta privind impozitul amanat sa se poata utiliza. Nu se
recunosc creante sau datorii privind impozitul amanat in cazul in care diferenta temporara este generata de recunoasterea initiala
a fondului comercial sau de recunoasterea initiala a unui activ sau a unei datorii intr-o tranzactie care nu reprezinta o combinare de
intreprinderi si la momentul tranzactiei nu afecteaza nici profitul contabil, nici profitul impozabil (pierderea fiscala).
Datoriile privind impozitul amanat sunt in general recunoscute pentru toate diferentele temporare impozabile. Datoriile privind
impozitul amanat sunt recunoscute pentru diferente temporare impozabile rezultate din investitiile in filiale si asociati, si interese in
asocierile in participatii, cu exceptia celor in care Grupul este in masura sa controleze reluarea diferentei temporare si este probabil
ca diferenta temporara sa nu fie reluata in viitorul previzibil. Active privind impozitul amanat rezultand din diferente deductibile
temporar asociate cu astfel de investitii si interese sunt recunoscute doar in limita in care este probabil ca vor exista suficiente
profituri impozabile impotriva carora sa se utilizeze beneficiile diferentelor temporare si care sunt prevazute sa fie reluate in viitorul
predictibil.
Valoarea contabila a creantelor cu impozitul pe profit amanat este revizuita la finalul fiecarei perioade de raportare diminuata in
masura in care nu mai este probabil ca vor fi suficiente profituri impozabile incat sa permita utilizarea integrala sau partiala a acestor
creante. Creanta privind impozitul pe profit amanat nerecunoscuta este reevaluata la data fiecarei raportari si este recunoscuta in
masura in care devine probabil ca se vor obtine suficiente profituri fiscale viitoare astfel incat aceasta sa poata fi recuperata.
In prezent pierderile fiscale generate de societatile Grupului din Romania pot fi recuperate pe o perioada de 7 ani, iar in Sierra Leone
pe o perioada de 10 ani.
Creantele si datoriile privind impozitul amanat sunt evaluate la nivelul impozitelor ce se asteapta fi aplicate in perioada in care activul
este realizat sau datoria este decontata, pe baza nivelului impozitelor (si al legilor fiscale) ce au intrat in vigoare sau urmeaza a intra
in vigoare pana la sfarsitul perioadei de raportare. Masurarea activelor si datoriilor privind impozitul amanat reflecta consecintele
fiscale ce ar urma sa decurga din felul in care Grupul si Societatea se asteapta, la sfarsitul perioadei de raportare, sa recupereze
sau sa deconteze valoarea contabila a activelor si datoriilor sale.
Creantele si datoriile privind impozitul pe profit amanat sunt prezentate net daca exista un drept legal conform caruia se pot deconta
datorii fiscale curente cu creante fiscale si daca sunt aferente aceleiasi entitati si daca sunt datorate aceleiasi autoritati fiscale.
Impozitul anual curent si amanat
Impozitul curent si cel amanat sunt recunoscute in situatia consolidata de profit sau pierdere cu exceptia cazului in care ele se refera
la elemente ce sunt recunoscute in alte elemente ale rezultatului global sau direct in capitalul propriu, caz in care impozitul curent si
cel amanat sunt de asemenea recunoscute in alte elemente ale rezultatului global, respectiv capitaluri proprii.
Taxa pe valoarea adaugata (TVA)
Veniturile, cheltuielile si activele sunt recunoscute nete de TVA, cu exceptia:
- situatiei in care taxa aferenta achizitiei unui activ sau prestarii unui serviciu nu este recuperabila de la autoritatea fiscala, caz in
care TVA-ul se recunoaste ca parte a costului de achizitie al activului sau al serviciului, dupa caz;
- situatiei in care creantele si datoriile sunt recunoscute cu TVA-ul inclus, cand suma neta de TVA de plata sau de recuperat de la
autoritatea fiscala este inclusa in creante sau datorii in situatia pozitiei financiare.
Imobilizari corporale
Terenurile si cladirile utilizate in activitatea de productie sau pentru furnizarea de bunuri sau servicii, sau in scopuri administrative,
sunt prezentate in situatia pozitiei financiare la cost minus amortizare cumulata si minus pierderi cumulate din depreciere.
Cand parti semnificative dintr-o imobilizare corporala trebuie inlocuite intr-un anumit interval, Grupul si Societatea recunoasc aceste
parti ca active individuale cu durate de viata proprii si le amortizeaza corespunzator. De asemenea, cand se efectueaza o revizie
majora, costul acesteia se recunoaste in valoarea contabila a echipamentului respectiv ca o inlocuire daca criteriile de recunoastere
sunt indeplinite. Toate celelalte cheltuieli cu reparatiile si mentenanta sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere atunci cand
se efectueaza. Valoarea prezenta a costurilor cu reabilitarea unui activ este inclusa in costul respectivului activ daca criteriile de
recunoastere sunt indeplinite.
Imobilizarile corporale in curs de executie ce urmeaza a fi utilizate in productie sau administrativ sunt evaluate la cost minus pierdere
cumulata din depreciere. Costurile includ si onorariile profesionale si pentru activele eligibile, costurile indatorarii capitalizate in
Raport anual 2022
104
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
conformitate cu politicile contabile ale Grupului si Societatii. Astfel de active sunt clasificate la categoriile respective de imobilizari
corporale atunci cand sunt terminate sau gata de utilizare pentru scopul in care au fost prevazute. Amortizarea acestor active, pe
aceeasi baza ca si alte active aflate in proprietate, incepe atunci cand activele sunt disponibile pentru utilizare in maniera dorita
.
Instalatiile si echipamentele sunt evaluate la cost minus amortizarea cumulata si pierderea cumulata din depreciere.
Terenurile nu se amortizeaza.
Amortizarea este recunoscuta pentru a aloca sistematic costul activului minus valoarea reziduala pe intreaga durata de viata a
activelor, folosindu-se metoda liniara, dupa cum urmeaza:
2022
2021
Cladiri si alte constructii speciale
intre 2 si 60 ani
intre 2 si 60 ani
Instalatii tehnice si masini
intre 1 si 35 ani
intre 1 si 35 ani
Echipamente si vehicule
intre 1 si 25 ani
intre 1 si 25 ani
Duratele de viata utila estimate, valorile reziduale si metoda de amortizare sunt revizuite la finalul fiecarei perioade de raportare,
orice modificare a acestora fiind contabilizata prospectiv.
Un element de imobilizare corporala nu mai este recunoscut ca urmare a cedarii sau atunci cand nu mai sunt asteptate beneficii
economice viitoare din utilizarea in continuare a activului. Orice castig sau pierdere rezultand din cedarea sau casarea unui element
al imobilizarii corporale este determinat ca diferenta dintre incasarile din vanzari si valoarea contabila neta a activului si este
recunoscut in situatia de profit sau pierdere la data derecunoasterii.
Investitii imobiliare
Investitiile imobiliare ale Societatii sunt evaluate initial la pretul de achizitie, incluzand si cheltuielile direct atribuibile tranzactiei. Ulterior
recunoasterii initiale, investitiile imobiliare sunt recunoscute la cost minus amortizare acumulata si minus ajustari de depreciere.
A
mortizarea este recunoscuta pentru a aloca sistematic costul minus valoarea reziduala pe intreaga durata de viata a acestora,
folosindu-se metoda liniara. Investitiile imobiliare sunt derecunoscute fie atunci cand sunt vandute, fie cand sunt definitiv retrase
din folosinta si nu se mai preconizeaza aparitia de beneficii economice viitoare din cedarea lor. Diferenta dintre incasarile nete
din cedare si valoarea contabila a activului este recunoscuta in contul de profit sau pierdere aferent perioadei in care a avut loc
derecunoasterea acestora.
Transferurile la (sau de la) categoria de investitii imobiliare sunt facute numai atunci cand exista o modificare a utilizarii. Pentru un
transfer din categoria investitii imobiliare in categoria proprietate imobiliara utilizata de catre proprietar, costul proprietatii cu scopul
contabilizarii ei ulterioare este valoarea sa justa de la data modificarii utilizarii. Daca o proprietate imobiliara utilizata de proprietar
devine o investitie imobiliara, Compania trebuie sa contabilizeze o astfel de proprietate in conformitate cu politica sa aferenta
imobilizarilor corporale pana la data modificarii utilizarii.
Imobilizari necorporale
Imobilizari necorporale achizitionate separat
Imobilizarile necorporale cu durata de viata utila finita care sunt achizitionate separat sunt recunoscute initial la cost si sunt contabilizate
ulterior la cost minus amortizarea cumulata si pierdere din depreciere cumulata. Amortizarea este recunoscuta liniar de-a lungul duratelor
de viata utila a acestora. Durata de viata utila estimata si metoda de amortizare sunt revizuite la finalul fiecarei perioade de raportare,
avand ca efect faptul ca orice modificari ale estimarilor sunt contabilizate pe baza prospectiva. Imobilizarile necorporale cu durata de
viata utila nedeterminata, care sunt achizitionate separat, sunt contabilizate la cost minus pierderi cumulate din depreciere.
Imobilizari necorporale generate intern – cheltuieli de cercetare si dezvoltare
Cheltuielile pentru activitati de cercetare sunt recunoscute ca atare in perioada in care acestea sunt suportate.
O imobilizare necorporala generata intern, care rezulta din dezvoltare (sau din etapa dezvoltarii unui proiect intern), este recunoscuta
daca, si numai daca, toate criteriile urmatoare au fost demonstrate:
- fezabilitatea tehnica necesara finalizarii imobilizarii necorporale astfel incat aceasta va fi disponibila pentru utilizare sau vanzare;
Raport anual 2022
105
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
- intentia de a finaliza imobilizarea necorporala si de a o utiliza sau vinde;
- capacitatea de a folosi sau a vinde imobilizarea necorporala;
- modul in care imobilizarea necorporala va genera beneficii economice viitoare probabile;
- disponibilitatea resurselor tehnice, financiare si de alta natura adecvate pentru a finaliza dezvoltarea imobilizarii necorporale si pentru
utilizarea sau vanzarea acesteia; si
- capacitatea de a evalua in mod credibil costurile atribuibile imobilizarii necorporale in timpul dezvoltarii sale.
Valoarea recunoscuta initial pentru imobilizarile necorporale generate intern reprezinta suma costurilor suportate de la data la
care imobilizarea necorporala indeplineste pentru prima data criteriile de recunoastere enumerate mai sus. Acolo unde nu poate fi
recunoscuta nicio imobilizare necorporala generata intern, cheltuielile de dezvoltare sunt recunoscute in profit sau pierdere in perioada in
care acestea sunt efectuate.
Ulterior recunoasterii initiale, imobilizarile necorporale generate intern sunt raportate la cost minus amortizarea cumulata si pierderea
cumulata din depreciere, pe aceeasi baza ca si imobilizarile necorporale achizitionate separat.
Amortizarea imobilizarilor necorporale se face pe perioade cuprinse intre 3 ani (pentru software) si 50 ani (pentru concesiuni).
Imobilizari necorporale achizitionate intr-o combinare de intreprinderi
Imobilizarile necorporale achizitionate ca parte a unei combinari de intreprinderi si recunoscute separat de fondul comercial sunt
recunoscute initial la valoarea lor justa la data achizitiei (care este privita drept cost al acestora).
Ulterior recunoasterii initiale, imobilizarile necorporale achizitionate ca parte a unei combinari de intreprinderi sunt prezentate la cost minus
amortizarea cumulata si pierderea cumulata din depreciere pe aceeasi baza ca si imobilizarile necorporale care sunt achizitionate separat.
Derecunoasterea imobilizarilor necorporale
O imobilizare necorporala este derecunoscuta la cedare sau atunci cand nu se mai preconizeaza nici un fel de beneficii economice
viitoare din utilizarea sau cedarea sa. Castigurile sau pierderile rezultate din derecunoasterea unei imobilizari necorporale, evaluate ca
diferenta dintre incasarile nete din vanzare si valoarea contabila neta a activului, sunt recunoscute in profit si pierdere atunci cand activul
este derecunoscut.
Deprecierea imobilizarilor corporale si necorporale
La finalul fiecarei perioade de raportare Grupul revizuieste valorile contabile ale imobilizarilor corporale si necorporale ale sale pentru
a stabili daca exista indicii de depreciere. Daca exista astfel de indicii, se estimeaza valoarea recuperabila a activului pentru stabili
marimea deprecierii (daca exista). Acolo unde nu este posibila estimarea valorii recuperabile a unui activ individual, Grupul si
Societatea estimeaza valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar careia ii apartine activul. Acolo unde poate fi
identificata o baza rezonabila si consistenta de alocare, activele corporative sunt, de asemenea, alocate unitatilor individuale care
genereaza numerar, sau, daca nu, acestea sunt alocate celui mai mic grup de unitati generatoare de numerar pentru care poate fi
identificata o baza rezonabila si consistenta de alocare.
Imobilizarile necorporale cu durate de viata utile nedefinite si imobilizarile necorporale care nu sunt inca disponibile pentru utilizare
sunt testate cel putin anual pentru depreciere si ori de cate ori exista un indiciu ca activul ar putea fi depreciat.
Valoarea recuperabila reprezinta cea mai mare valoare dintre valoarea justa minus costurile generate de vanzare si valoarea sa de
utilizare. La determinarea valorii de utilizare, viitoarele fluxuri de numerar estimate sunt actualizate la valoarea lor curenta folosind
o rata de actualizare determinata inaintea impozitarii care reflecta evaluarile de piata curente a valorii-timp a banilor si riscurile
specifice activului pentru care estimarile aferente fluxurilor de numerar viitoare nu au fost ajustate.
Daca valoarea recuperabila a unui activ (sau unitati generatoare de numerar) este estimata a fi mai mica decat valoarea sa
contabila, valoarea contabila a activului (sau a unitatii generatoare de numerar) este redusa la nivelul valorii recuperabile.
Deprecierea este recunoscuta imediat in situatia de profit sau pierdere.
Acolo unde deprecierea se reverseaza, valoarea contabila a activului (sau a unitatii generatoare de numerar) este majorata la nivelul
noii estimari a valorii sale recuperabile, dar astfel incat noua valoare contabila sa nu depaseasca valoarea contabila care ar fi fost
stabilita daca nu ar fi fost recunoscuta deprecierea pentru activ (unitatea generatoare de numerar) in anii precedenti. O reversare a
unei deprecieri este recunoscuta imediat in profit sau pierdere.
Raport anual 2022
106
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Imobilizarile corporale puse temporar in conservare sunt evaluate pentru depreciere individual. Pentru activele puse in conservare
pentru o perioada nedefinita, in conformitate cu decizia Consiliului de Administratie, Grupul recunoaste o pierdere din depreciere
egala cu valoarea lor contabila la data transferului. Ulterior, aceste active sunt revizuite pentru posibila inversare a deprecierii, in
functie de planurile Grupului de a le utiliza in viitor.
Stocuri
Stocurile sunt evaluate la valoarea cea mai mica dintre cost si valoarea realizabila neta.
Cheltuielile aferente cu transportul fiecarui produs in locatia actuala si cele aferente aducerii acestuia in stare de functionare sunt
contabilizate astfel:
- Materii prime: cheltuieli de achizitie pe baza principiului primul intrat, primul iesit;
- Produse finite si productia in curs: costul materialelor directe si a orelor lucrate, precum si o parte a cheltuielilor generale de productie
alocate pe baza unei capacitati normale de functionare, cu exceptia costurilor indatorarii, determinate pe baza costului mediu ponderat.
Valoarea realizabila neta reprezinta pretul de vanzare estimat pe parcursul desfasurarii normale a activitatii, minus costurile estimate
pentru finalizare si costurile estimate necesare efectuarii vanzarii.
Cheltuieli in avans
Cheltuielile in avans sunt sume platite in avans pentru bunuri sau servicii care vor fi furnizate Grupului/Companiei dupa perioada
de raportare. Deoarece se asteapta ca acestea sa fie decontate de partener in termen de un an de la data raportarii, acestea sunt
reflectate ca active circulante in Situatia pozitiei financiare.
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci cand Grupul si Societatea au o obligatie actuala (legala sau implicita) ca rezultat al unui
eveniment trecut; este probabil ca pentru decontarea obligatiei sa fie necesara o iesire de resurse incorporand beneficii economice
si se poate face o estimare credibila a valorii obligatiei.
Valoarea recunoscuta ca provizion este cea mai buna estimare a contravalorii necesare pentru decontarea obligatiei actuale la
finalul perioadei de raportare, luand in considerare riscurile si incertitudinile din jurul obligatiei. Atunci cand un provizion este masurat
folosind fluxurile de numerar estimate pentru a deconta obligatia actuala, valoarea contabila a acestuia este valoarea actuala a
acelor fluxuri de numerar (unde efectul valorii-timp a banilor este semnificativ).
Atunci cand se asteapta ca unele sau toate beneficiile economice necesare pentru a deconta un provizion sa fie recuperate de la
terti, creanta este recunoscuta ca activ daca este aproape sigur ca rambursarea va fi primita si ca valoarea creantei poate fi evaluata
in mod credibil.
Obligatiile de dezafectare si reabilitare
Costurile pentru dezafectare includ demontarea si demolarea de infrastructuri, precum si eliminarea materialelor reziduale si
refacerea zonelor afectate. Costurile pentru dezafectare sunt prezentate la valoarea prezenta a costurilor preconizate pentru
indeplinirea obligatiei folosind fluxurile de numerar estimate si sunt recunoscute ca parte din costul activului respectiv. Fluxurile de
numerar sunt decontate la o rata curenta dinainte de impozitare care reflecta riscul specific obligatiilor pentru dezafectare. Discountul
este inregistrat ca si cheltuiala pe masura ce apare si recunoscut in contul de profit sau pierdere ca si cost de finantare. Costurile
viitoare estimate pentru dezafectare sunt revizuite anual si ajustate dupa cum este cazul. Modificarile in costurile viitoare estimate
sau in rata de discount aplicata sunt adaugate la sau scazute din costul respectivului activ.
Instrumente financiare
Un instrument financiar este un contract care genereaza un activ financiar pentru o societate si o datorie financiara sau un
instrument de capitaluri proprii pentru o alta societate.
Activele financiare si datoriile financiare sunt recunoscute atunci cand Grupul si Societatea devin parte in prevederile contractuale
ale instrumentului.
Raport anual 2022
107
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Activele si datoriile financiare se masoara initial la valoarea justa. Costurile tranzactiei care sunt direct atribuibile achizitiei sau
emiterii de active si datorii financiare (altele decat active financiare si datoriile financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere)
sunt adaugate la recunoasterea initiala sau deduse din valoarea justa a activelor respectiv datoriilor financiare, dupa caz. Costurile
tranzactiei direct atribuibile achizitiei activelor sau datoriilor financiare la valoare justa prin profit sau pierdere sunt recunoscute
imediat in situatia consolidata si individuala de profit sau pierdere.
Metoda dobanzii efective
Metoda dobanzii efective este o metoda de calcul a costului amortizat al unui activ financiar si de alocare a venitului din dobanzi
pe perioada relevanta. Rata dobanzii efective este rata care actualizeaza exact incasarile viitoare de numerar estimate pe durata
de viata a instrumentului financiar (inclusiv toate comisioanele platite sau primite care formeaza parte integranta din rata dobanzii
efective, costurile de tranzactie si altor prime sau discounturi), sau (unde este cazul) pe o perioada mai scurta, la valoarea contabila
neta a activului financiar la data recunoasterii initiale.
Venitul este recunoscut pe baza dobanzii efective pentru instrumentele financiare altele decat acele active clasificate ca si active
financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere.
Active financiare
Pentru scopurile evaluarii ulterioare activele financiare sunt clasificate in urmatoarele categorii: active financiare la cost amortizat, la
valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global (OCI) si la valoarea justa prin profit sau pierdere (FVTPL).
- Instrumente de datorie
la costul amortizat pentru activele financiare care sunt pastrate in cadrul unui model de business cu obiectivul
de a pastra activele financiare pentru a colecta fluxurile de trezorerie contractuale ce indeplinesc criteriul de numai plati de capital si
dobanzi (SPPI). Aceasta categorie include Creantele comerciale si alte creante precum si Imprumuturile acordate pe termen lung.
Activele financiare la cost amortizat sunt evaluate ulterior utilizand metoda dobanzii efective (EIR) si sunt subiectul analizei de
depreciere. Castigurile si pierderile sunt recunoscute in profit sau pierdere atunci, cand activul este derecunoscut, modificat sau
depreciat.
- Activele financiare la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global (OCI)
. La recunoasterea initiala, Grupul si Societatea pot opta sa
clasifice in mod irevocabil investitii de capital ca instrumente de capital desemnate la OCI atunci cand acestea intrunesc definitia elementelor de
capital dupa IAS 32
Instrumente financiare: prezentare
, si cand acestea nu sunt detinute spre vanzare. Clasificarea se determina pentru fiecare
instrument financiar in parte. Castigurile si pierderile pe aceste active financiare nu ajung sa se recicleze niciodata in contul de profit sau pierdere.
In prezent, Grupul si Compania nu au active semnificative la valoarea justa prin OCI.
- Activele financiare
la valoarea justa prin profit sau pierdere (FVTPL) cuprind activele financiare detinute pentru tranzactionare,
activele financiare desemnate la recunoasterea initiala la valoarea justa prin contul de profit si pierdere sau activele financiare
obligatoriu impuse a fi evaluate la valoarea justa. Activele financiare sunt clasificate ca fiind detinute pentru tranzactionare daca sunt
achizitionate in scopul vanzarii sau rascumpararii pe termen scurt. Instrumentele financiare derivate, inclusiv derivatele incorporate
separate, sunt, de asemenea, clasificate ca fiind detinute pentru tranzactionare, cu exceptia cazului in care sunt desemnate ca
instrumente de acoperire eficiente. Activele financiare cu fluxuri de trezorerie care nu sunt doar plati de capital si dobanzi sunt
clasificate si evaluate la valoarea justa prin profit sau pierdere, indiferent de modelul de business. Indiferent de criteriile de clasificare
a instrumentelor de datorie la costul amortizat sau la valoarea justa prin OCI, astfel cum este descris mai sus, instrumentele de
datorie pot fi desemnate la valoarea justa prin contul de profit si pierdere la recunoasterea initiala, daca aceasta elimina sau reduce
semnificativ o neconcordanta contabila.
Activele financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere sunt inregistrate in situatia pozitiei financiare la valoarea justa cu
modificarile nete ale valorii juste recunoscute in contul de profit sau pierdere
.
Activele financiare in mod obligatoriu la valoarea justa prin profit sau pierdere cuprind creante ale Grupului / Societatii acoperite prin
contracte de factoring care nu au fost inca scontate la data raportarii.
Deprecierea activelor financiare
Grupul si Societatea recunosc un provizion pentru pierderile preconizate din creditare (ECL) pentru toate instrumentele de datorie
care nu sunt detinute la valoare justa prin profit sau pierdere. ECL se bazeaza pe diferenta dintre fluxurile de trezorerie contractuale
datorate in conformitate cu contractul si toate fluxurile de numerar pe care Grupul si Societatea se asteapta sa le primeasca,
Raport anual 2022
108
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
actualizate cu o aproximare a ratei dobanzii efective initiale a activului. Fluxurile de numerar preconizate vor include fluxurile de
trezorerie provenite din vanzarea de garantii detinute sau alte imbunatatiri de credit care fac parte integranta din clauzele contractuale.
Pierderile preconizate sunt recunoscute in doua etape. Pentru expunerile de credit pentru care nu a existat o crestere semnificativa
a riscului de credit de la recunoasterea initiala, pierderi preconizate sunt recunoscute pentru pierderile din credite care rezulta din
evenimentele de neplata posibile in urmatoarele 12 luni (ECL pe 12 luni). Pentru acele expuneri de credit pentru care a existat o crestere
semnificativa a riscului de credit de la recunoasterea initiala, este necesar un provizion pentru pierderile de credit preconizate pe parcursul
duratei ramase a expunerii, indiferent de momentul de neplata (pierderile din creditare preconizate pe toata durata de viata).
Pentru creantele comerciale Grupul si Societatea aplica o abordare simplificata in calcularea pierderilor preconizate (ECL). Prin
urmare, Grupul si Societatea nu urmaresc modificarile riscului de credit, ci recunosc, in schimb, un provizion pe baza datelor
pierderilor preconizate pe intreaga durata a vietii la fiecare data de raportare. Grupul si Societatea au stabilit o matrice de stabilire a
provizioanelor care se bazeaza pe experienta pierderilor din creditare istorice, ajustata pentru factorii prospectivi specifici debitorilor si
mediului economic. Mai multe informatii despre matricea de provizioane a Grupului sunt prezentate in Nota 35.
Creantele comerciale ale Grupului / Societatii sunt in general pe termene de 30 pana la 90 de zile. Grupul / Societatea considera
un activ financiar in posibilitate de nerambursare atunci cand platile contractuale sunt restante in afara acestor termene Cu toate
acestea, in anumite cazuri, Grupul / Societatea poate considera, de asemenea, un activ financiar ca fiind in stare de nerambursare
atunci cand informatiile interne sau externe indica faptul ca este putin probabil ca Grupul / Societatea sa primeasca in totalitate sumele
contractuale restante inainte de a lua in considerare orice cresteri de credite detinute de Grup / Societate. Un activ financiar este
anulat atunci cand nu exista o asteptare rezonabila de recuperare a fluxurilor de numerar contractuale.
Derecunoasterea activelor financiare
Grupul si Societatea derecunosc un activ financiar numai atunci cand drepturile contractuale privind fluxurile de numerar din active
expira sau cand transfera activul financiar si, in mod substantial, toate riscurile si beneficiile aferente titlului de proprietate a activului
catre alta entitate. Daca Grupul si Societatea nici nu transfera nici nu retin in mod substantial toate riscurile si beneficiile aferente
titlului de proprietate si continua sa controleze activul transferat, se recunoaste dreptul pastrat in activul respectiv si o datorie pentru
eventuale sume de plata. Daca Grupul si Societatea pastreaza in mod substantial riscurile si beneficiile aferente titlului de proprietate
ale unui activ financiar transferat, atunci Grupul si Societatea continua sa recunoasca activul financiar si, de asemenea, recunosc un
imprumut garantat pentru incasarile primite.
La derecunoasterea totala a unui activ financiar, diferenta dintre valoarea contabila a activului si suma contravalorii primite si/sau de primit
si a castigului sau pierderii cumulate care a fost recunoscuta in alte elemente ale rezultatului global se recunoaste in profit sau pierdere.
I
nvestitii in filiale
In situatiile financiare individuale investitiile in filiale sunt prezentate la cost istoric minus ajustari pentru depreciere.
Numerar si echivalente de numerar
Numerarul si echivalentele de numerar din situatia pozitiei financiare si din situatia fluxurilor de trezorerie cuprind numerarul la banci si
in casierie, precum si depozitele la termen constituite pe o perioada de cel mult 3 luni.
Datorii financiare si instrumente de capitaluri proprii
Datoriile financiare sunt clasificate la recunoasterea initiala ca datorii financiare la valoare justa prin contul de profit sau pierdere,
imprumuturi, datorii comerciale sau ca instrumente financiare derivate desemnate intr-o relatie de acoperire eficienta, dupa caz
.
Clasificare ca datorie sau capital
Instrumentele de datorie sau capitaluri emise de catre Grup si Societate sunt clasificate fie ca datorii financiare sau capitaluri proprii in
conformitate cu angajamentele contractuale si definitia datoriei financiare si a instrumentului de capital
.
Instrumente de capital
Un instrument de capital este orice contract care dovedeste o participatie reziduala in activele unei entitati dupa deducerea tuturor
datoriilor sale. Instrumentele de capital emise de Grup si Societate sunt recunoscute in incasarile primite, net de costurile directe de
emisiune.
Raport anual 2022
109
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Rascumpararea instrumentelor de capital proprii ale Grupului si Societatii este recunoscuta si dedusa direct din capitauri proprii. Nici
un castig sau nicio pierdere nu este recunoscuta in profit sau pierdere la achizitia, vanzarea, emisiunea sau anularea instrumentelor
de capitaluri proprii ale Grupului si Societatii.
Datorii financiare
Datoriile financiare sunt clasificate fie ca
Datorii financiare evaluate la valoarea justa prin profit sau pierdere
sau ca
Alte datorii
financiare.
Datorii financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere
Datoriile financiare sunt clasificate la valoarea justa prin profit sau pierdere cand datoria financiara este fie detinuta in vederea
tranzactionarii, fie desemnata la valoarea justa prin profit sau pierdere.
O datorie financiara este clasificata ca detinuta in vederea tranzactionarii daca:
- a fost achizitionata, in principal, in scopul rascumpararii in viitorul apropiat; sau
- la recunoasterea initiala face parte dintr-un portofoliu de instrumente financiare identificate pe care Grupul si Societatea le
administreaza impreuna si are un istoric de marcare pe termen scurt a profiturilor; sau
- este un instrument derivat care nu este desemnat ca instrument de acoperire sau care nu este eficient.
O datorie financiara, alta decat datoria financiara detinuta pentru tranzactionare, poate fi desemnata ca fiind la valoarea justa prin
profit sau pierdere, la recunoasterea initiala daca:
- aceasta desemnare elimina sau reduce semnificativ o inconsecventa de evaluare sau de recunoastere care ar aparea altfel; sau
- datoria financiara face parte dintr-un grup de active financiare sau datorii financiare sau ambele, a caror performanta este gestionata
si evaluata pe baza valorii juste, in conformitate cu managementul riscului documentat sau strategia de investitii, precum si daca
gruparea este furnizata intern pe acea baza; sau
- face parte dintr-un contract care contine unul sau mai multe instrumente derivate incorporate si IFRS 9 Instrumente financiare
permite ca intregul contract combinat (activ sau datorie) sa fie desemnat ca fiind la valoare justa prin contul de profit sau pierdere.
Datoriile financiare la valoare justa prin profit sau pierdere sunt evaluate la valoare justa, cu orice castig sau pierdere care rezulta
din reevaluare recunoscut in profit sau pierdere. Castigul sau pierderea neta recunoscute in profit sau pierdere includ orice dobanda
platita in legatura cu datoria financiara si sunt incluse in Castiguri / (pierderi) nete din instrumente financiare derivate
si
Alte castiguri/
(pierderi) financiare, nete. Valoarea justa este stabilita in modul prezentat in Nota 35.
Alte datorii financiare
Alte datorii financiare (inclusiv imprumuturi) sunt evaluate ulterior la cost amortizat, folosind metoda dobanzii efective.
Metoda dobanzii efective este o metoda de calcul a costului amortizat a unei datorii financiare si de alocare a cheltuielilor cu dobanzile
din perioada relevanta. Rata dobanzii efective este rata care actualizeaza exact platile viitoare de numerar estimate pe durata de
viata preconizata a datoriei financiare (inclusiv toate onorariile platite sau primite care fac parte integranta din rata efectiva a dobanzii,
costurile de tranzactie si alte prime sau disconturi) sau (acolo unde e cazul) pe o perioada mai scurta, la valoarea contabila neta de la
recunoasterea initiala.
Contracte de garantie financiara
Un contract de garantie financiara este un contract care solicita emitentului sa efectueze anumite plati pentru a compensa detinatorul
pentru o pierdere pe care o are de suferit in situatia in care un debitor specificat nu face platile la termen in conformitate cu conditiile
unui instrument de datorie.
Contractele de garantie financiara emise de Grup si Societate sunt evaluate initial la valoarea justa a acestora si, daca nu sunt
desemnate ca fiind la valoare justa prin profit sau pierdere, sunt evaluate ulterior la nivelul maxim al:
- sumei obligatiei contractuale, stabilita in conformitate cu IFRS 9 Instrumente financiare
; si
- sumei recunoscute initial, minus, acolo unde este cazul, amortizarea cumulata recunoscuta in conformitate cu politicile de
recunoastere a veniturilor.
Raport anual 2022
110
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Derecunoasterea datoriilor financiare
Grupul si Societatea derecunoasc datoriile financiare atunci si numai atunci cand obligatiile Grupului si Societatii sunt achitate,
anulate sau expira. Diferenta dintre valoarea contabila a datoriei financiare derecunoscute si contravaloarea platita si platibila este
recunoscuta in profit sau pierdere.
I
nstrumente financiare derivate
Grupul si Societatea devin parte intr-o serie de instrumente financiare derivate pentru a-si gestiona expunerea la riscul de piata si la
riscul ratei cursului de schimb, incluzand contracte forward sau optiuni pe cursul de schimb, contracte swap si optiuni de gestionare a
riscurilor legate de pretul marfurilor corespunzatoare vanzarilor pe aluminiu, bazate pe pretul aluminiului de pe Bursa Metalelor de la
Londra (“LME”). Grupul / Societatea utilizeaza instrumente financiare derivate similare, atunci cand este necesar, pentru a se acoperi
de riscul de pret al achizitiilor pentru productie, cum ar fi energia electrica.
Informatii suplimentare cu privire la instrumentele financiare derivate sunt prezentate in Nota 35. Instrumentele financiare derivate
sunt recunoscute initial la valoarea justa de la data incheierii contractelor si sunt reevaluate ulterior la valoarea lor justa la incheierea
fiecarei perioade de raportare. Castigul sau pierderea rezultata este recunoscuta imediat in contul de profit sau pierdere, exceptand
cazul in care instrumentul derivat este desemnat ca instrument de acoperire si este eficient, situatie in care momentul recunoasterii in
profit sau pierdere depinde de natura relatiei de acoperire
.
Prezentarea neta a instrumentelor financiare
Activele si datoriile financiare sunt prezentate net in situatia pozitiei financiare daca exista un drept legal care sa permita decontarea
neta si daca exista intentia in acest sens, respectiv de a realiza activele si a deconta datoriile in acelasi timp.
Partile afiliate
Contrapartidele sunt considerate afiliate in momentul in care alta parte, fie prin drept de proprietate, drepturi contractuale, relatii
familiale sau prin alte mijloace, poate controla sau influenta semnificativ cealalta parte.
Subventii
Subventiile sunt recunoscute atunci cand exista suficiente dovezi ca Grupul si Societatea vor indeplini conditiile referitoare la acestea
si ca subventiile vor fi primite. Acestea sunt recunoscute in situatia de profit sau pierdere pe perioada necesara pentru a le corela cu
costurile pe care subventiile le compenseaza si sunt prezentate in categoria Alte venituri operationale
. Subventiile care se primesc ca
si compensatie pentru cheltuieli sau pierderi deja inregistrate sau pentru a acorda suport nemijlocit Grupului si Societatii, fara costuri
ulterioare aferente, se recunosc in contul de profit sau pierdere in perioada cand trebuie primite.
Subventiile pentru achizitia de mijloace fixe sunt incluse in datorii pe termen lung ca venituri in avans si se crediteaza in contul de
profit si pierdere liniar pe durata de viata preconizata a respectivelor active.
Certificatele de emisii de gaze cu efect de sera
Grupul si Societatea recunosc deficitul de certificate de emisii gaze cu efect de sera in situatiile financiare consolidate si individuale pe
baza metodei datoriilor nete. Conform acestei metode, sunt recunoscute doar acele datorii care se asteapta sa rezulte din depasirea
cotelor de certificate alocate.
G
rupul si Societatea estimeaza volumele anuale de emisii la finalul fiecarei perioade de raportare si recunosc totalul datoriilor suplimentare
estimate pentru excesul prognozat de volume de emisii de gaze cu efect de sera la justa valoare a unitatilor suplimentare care urmeaza
sa fie achizitionate sau sanctiunile care urmeaza sa fie suportate conform legislatiei nationale. Datoria suplimentara neta este recunoscuta
in profit sau pierdere pe baza metodei unitatii de productie. La 31 decembrie 2022 una din subsidiarele Grupului a recunoscut o suma de
11.847 mii RON in categoria Alte cheltuieli operationale
, pe de o parte, in Situatia de profit sau pierdere, si in
Provizioane pe termen scurt
in Situatia Pozitiei financiare, pe de alta parte (la 31 decembrie 2021: 1.275 mii RON).
In cazul in care Grupul si Societatea estimeaza ca va folosi mai putin din cotele alocate de certificate de emisii de gaze cu efect de sera
alocate, orice potential venit din vanzarea certificatelor neutilizate este recunoscut doar in momentul vanzarii efective a acestora.
Raport anual 2022
111
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Raportarea pe segmente
Un segment este o componenta a Grupului si a Societatii care se implica in segmente de activitate din care poate obtine venituri sau
poate inregistra cheltuieli (inclusiv venituri si cheltuieli corespunzatoare tranzactiilor cu alte componente ale aceleiasi entitati), ale carei
rezultate operationale sunt trecute in revista in mod regulat de catre principalul factor decizional al Grupului si Societatii pentru a lua decizii
referitoare la resursele ce urmeaza sa fie alocate segmentului si a evalua performantele acestuia si pentru care sunt disponibile informatii
financiare distincte. Informatiile despre segment sunt prezentate cu privire la segmentele geografice si de activitate ale Grupului si sunt
stabilite pe baza structurii de management si raportare interna a Grupului si Societatii.
Rezultatele, activele si datoriile pe segment includ elemente ce pot fi atribuite direct unui segment, precum si elemente care pot fi alocate
pe o baza rezonabila. Elementele nealocate constau in principal in investitii (altele decat investitiile imobiliare) si veniturile aferente, credite
si imprumuturi si cheltuielile aferente, active corporative (in principal sediul Grupului si Societatii), cheltuieli administrative, precum si in
creante si datorii privind impozitul.
Cheltuielile de capital pe segment reprezinta totalul costurilor inregistrate pe parcursul perioadei pentru achizitia imobilizarilor corporale si a
imobilizarilor necorporale, altele decat fondul comercial.
Dividende
Dividendele sunt inregistrate ca datorii in situatiile financiare ale Grupului si Societatii in perioada in care acestea sunt aprobate de catre
actionarii Societatii si se reflecta corespunzator prin scaderea capitalurilor proprii.
Conform Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 3067/2018 pentru completarea unor reglementari contabile, repartizarea trimestriala a
profitului catre actionari se realizeaza optional, in cursul exercitiului financiar in limita profitului contabil net realizat trimestrial, plus eventualele
profituri reportate si sume retrase din rezerve disponibile in acest scop, din care se scad orice pierderi reportate din anii anteriori, precum si
sumele depuse in rezerve in conformitate cu cerintele legale sau statutare.
Regularizarea posibilelor diferente rezultate din distribuirea dividendelor in timpul anului se vor efectua dupa aprobarea situatiilor financiare
anuale, iar plata posibilelor diferente rezultate din regularizare trebuie sa se efectueze in termenele stabilite legal. Dividendele repartizate si
platite in plus in cursul exercitiului financiar se restituie de catre actionari Societatii in termenele stabilite legal.
4.2 Judecati contabile critice, estimari si ipoteze
Pregatirea situatiilor financiare necesita efectuarea de catre management a unor judecati contabile, estimari si ipoteze, care afecteaza
valorile raportate pentru veniturile din vanzari, cheltuieli, active si datorii, notele explicative aferente, precum si pentru prezentarea datoriilor
contingente. Gradul de incertitudine aferent acestor ipoteze si estimari poate genera rezultate ce necesita ajustarea semnificativa a valorilor
contabile ale activelor sau datoriilor.
Ipotezele cheie care ar putea genera un anumit grad de incertitudine la data raportarii, care prezinta un risc semnificativ de a determina
ajustari materiale pentru valorile contabile ale activelor si datoriilor aferente anului urmator, sunt descrise mai jos. Grupul si Societatea au
fundamentat ipotezele si estimarile pe informatiile disponibile atunci cand situatiile financiare au fost pregatite. Circumstantele si ipotezele
existente cu privire la dezvoltarile viitoare s-ar putea schimba datorita modificarilor in piata sau circumstantelor care sunt in afara controlului
Grupului si Societatii. Astfel de schimbari sunt reflectate in ipoteze atunci cand acestea apar.
Judecati
Determinarea termenului contractelor de leasing cu optiuni de reinnoire si incetare
Grupul si Societatea determina termenul contractului de leasing ca fiind termenul ne-anulabil al contractului de leasing, impreuna cu orice
perioade acoperite de o optiune de prelungire a contractului de leasing, daca este rezonabil de sigur ca va fi exercitat, sau orice perioade
acoperite de o optiune de incetare a contractului de leasing, daca este rezonbil de sigur ca nu va fi exercitata. Grupul si Societatea au mai
multe contracte de leasing care includ optiuni de prelungire sau de incetare. Grupul si Societatea folosesc rationamentul pentru a evalua
daca este in mod rezonabil sigur ca se va exercita sau nu optiunea de reinnoire sau de incetare a contractului de leasing. Adica, Grupul
si Societatea iau in considerare toti factorii relevanti care le creeaza un stimulent economic pentru a exercita fie reinnoirea, fie incetarea
contractului de leasing. La 31 decembrie 2022, valoarea contabila a drepturilor de utilizare a activelor pentru care Grupul si Societatea au
estimat ca vor exercita optiunea de prelungire este de 441 mii RON (2021: 2.067 mii RON) la nivelul Grupului si 441 mii RON (2021: 983 mii
RON) la nivelul Societatii. A se vedea nota 18.
Venituri din subventii - compensatii pentru costurile indirecte cu emisiile de carbon
Atunci cand se determina momentul recunoasterii unor subventii pentru venituri si valoarea lor, este necesara aplicarea judecatilor contabile
critice. Conducerea evalueaza atent daca s-au indeplinit conditiile pentru primirea subventiei, indiferent daca aceasta a fost incasata sau nu
Raport anual 2022
112
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
in perioada de raportare, si de asemenea ia in calcul daca subventia compenseaza cheltuieli deja efectuate sau costuri viitoare. Prin urmare,
subventia poate fi inregistrata pe venit in anul financiar curent, concomitent cu cheltuielile pe care aceasta le compenseaza, sau pe baza de
sume incasate daca nu exista alta baza de alocare a subventiei in alte perioade decat in cea in care a fost primita. In plus, daca Grupul sau
Societatea dobandeste dreptul de a primi o subventie in scop de compensare a unor cheltuieli efectuate intr-o perioada trecuta, o astfel de
subventie se inregistreaza in Situatia de profit sau pierdere in perioada in care se dobandeste acest drept, cu prezentarea adecvata care sa
asigure o intelegere clara a efectului. A se consulta si Nota 8.
Contracte de achizitie cu pret legat la costul de productie
Alro a incheiat cu anumiti clienti contracte de livrare aluminiu prin care pretul este legat la costul de piata al materialelor si utilitatilor utilizate in
productie (energie, gaz) si la o rata a inflatiei, in scopul de a se proteja impotriva cresterii semnificative a preturilor acestor materii si utilitati.
Compania a analizat contractele si a ajuns la concluzia ca aceste clauze sunt strans legate de operatiunile proprii, astfel ca nu este necesara
separarea unor instrumente derivate.
Estimari si ipoteze
Ajustari pentru deprecierea activelor imobilizate corporale si necorporale
Deprecierea unui activ are loc atunci cand valoarea neta contabila a respectivului activ sau a unitatii generatoare de numerar depaseste
valoarea lor recuperabila, care este maximul dintre valoarea de piata minus costurile de vanzare si valoarea de utilizare. Calculul valorii de
piata minus costurile de vanzare se bazeaza pe un model de fluxuri de numerar actualizate, pe date disponibile in piata din tranzactii de
vanzari angajante, derulate in conditii normale de piata, pentru active similare sau pe preturi de piata identificabile mai putin costurile de
cedare a activului. Calculul valorii de utilizare se bazeaza pe un model de fluxuri de numerar actualizate. Fluxurile de numerar sunt extrase
din bugete intocmite de Grup si Societate si nu includ activitati de restructurare la care Grupul si Societatea nu s-au angajat inca sau investitii
viitoare semnificative care vor imbunatati performanta activului sau a unitatii generatoare de numerar care face obiectul testului de depreciere.
Valoarea recuperabila este senzitiva la rata de discount folosita in modelul fluxurilor de numerar actualizate, precum si la intrarile de numerar
viitoare estimate si la rata de crestere folosita pentru extrapolari. Ipotezele cheie utilizate pentru determinarea valorii recuperabile pentru
diferitele unitati generatoare de numerar, inclusiv o analiza a senzitivitatii, sunt prezentate si explicate in Notele 14, 16 si 17.
Taxe
Interpretarea reglementarilor fiscale complexe, modificarile in legislatia fiscala, precum si suma si momentul exigibilitatii veniturilor impozabile
viitoare presupun o serie de incertitudini. Grupul deruleaza tranzactii cu diversi parteneri din mediul international, care sunt in multe cazuri pe
termen lung si de complexitate, astfel ca rezultatele efective ar putea diferi fata de ipotezele avute in vedere, sau fata de viitoare modificari
ale unor astfel de ipoteze, ceea ce ar putea necesita viitoare ajustari ale cheltuielilor sau veniturilor din taxe inregistrate deja. Grupul si
Societatea inregistreaza provizioane, daca este cazul, pentru viitoare consecinte posibile ale unor inspectii fiscale. Valorile acestor provizioane
se bazeaza pe diversi factori, cum ar fi inspectiile anterioare si intepretarea reglementarilor fiscale de catre Grup si Societate, in raport cu
interpretarile autoritatilor fiscale. Astfel de diferente de interpretare pot aparea pentru o serie de spete, in functie de circumstantele aplicabile.
Creantele din impozit pe profit amanat se recunosc pentru pierderi fiscale reportate, in masura in care este probabil ca vor exista profituri
taxabile pentru care aceste pierderi fiscale vor putea fi folosite. Este necesar ca managementul sa isi exercite judecata profesionala pentru
a determina valoarea creantei din impozitul pe profit amanat care poate fi recunoscuta, pe baza momentului estimat si a nivelului viitoarelor
profituri impozabile, concomitent cu strategiile viitoare de planificare fiscala. Mai multe detalii sunt prezentate in Nota 12.
La 31 decembrie 2022, Grupul are pierderi fiscale cumulate din anii anteriori in suma de 181.364 mii RON (2021: RON 52.533
mii RON) pentru care nu au fost recunoscute creante cu impozit amanat. Aceste pierderi se refera in special la Sierra Mineral
Holdings I, Ltd., si nu pot fi utilizate pentru acoperirea de profituri impozabile din alte societati din cardul Grupului. Avand in
vedere incertitudinea cu privire la momentul obtinerii si valoarea profiturilor viitoare impozabile care ar putea fi disponibile pentru
recuperarea pierderilor fiscale, Grupul a stabilit ca nu poate recunoaste creanta privind impozitul pe profit amanat aferent pierderilor
fiscale respective. Daca Grupul ar indeplini conditiile pentru recunoasterea tuturor creantelor privind impozitul pe profit amanat,
profitul si capitalurile proprii ar creste cu 54.214 mii RON la 31 decembrie 2022 (2021: 23.236 mii RON). Detalii suplimentare legate
de taxe sunt prezentare in Nota 12.
Evaluarea la valoare justa a instrumentelor financiare
Atunci cand valoarea justa a activelor si datoriilor financiare reflectate in situatia pozitiei financiare nu pot fi masurate pe baza
unor preturi cotate pe piete active, valoarea lor justa se masoara folosind tehnici de evaluare, printre care si modelul fluxurilor de
numerar actualizate. Ipotezele din aceste modele sunt preluate din informatii de piata disponibile, dar atunci cand nu este posibil,
sunt necesare rationamente pentru determinarea valorii juste. Rationamentele includ determinarea unor ipoteze cum ar fi riscul
de credit si volatilitatea. Orice modificari in aceste ipoteze referitoare la acesti factori ar putea afecta valoarea raportata in situatii
financiare. A se consulta si Nota 35 pentru mai multe detalii.
Raport anual 2022
113
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Provizioane pentru reabilitare
Grupul si Societatea au recunoscut provizioane privind reabilitarea unor amplasamente unde depoziteaza deseuri din productie.
Pentru determinarea valorii provizioanelor, s-au facut estimari si s-au luat in considerare ipoteze privind rata de discount, rata de
inflatie, costurile cu reabilitarea si momentul cand vor trebui suportate. A se consulta si Nota 28 pentru mai multe detalii.
Planuri de beneficii determinate
Costul privind planurile de beneficii determinate si valoarea prezenta a obligatiilor privind aceste planuri sunt determinate utilizand
evaluari actuariale. O evaluare actuariala presupune utilizarea unor ipoteze care ar putea sa fie diferite de evolutia ulterioara in
realitate. Aceste ipoteze se refera la rata de discount, cresterile de salarii viitoare, rulajul de personal si longevitatea. Din cauza
aspectelor complexe avute in vedere la evaluare si din cauza perioadei indelungate, obligatia privind beneficiile determinate este
foarte senzitiva la modificarea acestor ipoteze. Toate ipotezele sunt revizuite la fiecare data de raportare. Informatii suplimentare
sunt prezentate in Nota 29.
Estimarea ratei de imprumut incrementale
In cazul in care Grupul si Societatea nu pot determina cu usurinta rata dobanzii implicite in contractele de leasing, utilizeaza rata de
imprumut incrementala (IBR) pentru a determina datoriile de leasing. IBR este rata dobanzii pe care Grupul si Societatea ar trebui
sa o plateasca pentru a imprumuta la un termen similar si, cu o garantie similara, fondurile necesare pentru a obtine un activ cu
o valoare similara dreptului de utilizare a activelor, intr-un mediu economic similar. Prin urmare, IBR reflecta ceea ce „ar trebui sa
plateasca"" Grupul si Societatea si necesita o estimare atunci cand nu sunt disponibile rate observabile (cum ar fi filialele care nu
incheie tranzactii de finantare). A se vedea nota 18.
Provizion pentru pierderi preconizate din creditare ale creantelor comerciale
Grupul determina pierderile preconizate de creditare pentru aceste elemente utilizand o matrice de provizioane, estimata pe baza
experientei istorice a pierderilor de creditare, conform scadentei debitorilor, ajustata dupa caz pentru a reflecta conditiile actuale si
estimarile conditiilor economice viitoare. In consecinta, profilul de risc de credit al acestor active este prezentat pe baza scadentei
lor in termenii matricei de provizioane.
Pentru determinarea recuperabilitatii creantelor comerciale, Grupul ia in considerare orice modificare a calitatii creditului clientului de
la data la care creditul a fost initial acordat pana la data raportarii si ajustat pentru factori prospectivi specifici debitorilor si mediului
economic. Separat, Grupul face estimari individuale pentru creantele vechi si semnificative. Pentru aceste creante, daca se asteapta
deteriorarea conditiile economice prognozate in anul urmator, ceea ce poate duce la o posibilitate de neplata, rata istorica de neplata
este ajustata. La fiecare data de raportare, ratele istorice de neplata observate sunt actualizate si modificarile estimarilor prospective
sunt analizate.
Evaluare pierderii preconizate din creditare si previziunile pentru creantele evaluate individual sunt o estimare semnificativa. Pierderile
preconizate din creditare sunt sensibile la schimbarile in circumstantele si conditiile economice prognozate. Experienta istorica a
Grupului in ceea ce priveste pierderile din creditare si prognoza conditiilor economice ar putea sa nu fie, de asemenea, reprezentative
pentru neincasarea efectiva a creantelor in viitor. Informatii privind pierderile preconizate din creditare pentru creantele comerciale ale
Grupului sunt prezentate in notele 21, 22 si 35.
5.
Venituri din contractele cu clientii
Mai jos este detalierea veniturilor Grupului realizate din contractele cu clientii, inclusiv cei din cadrul grupului:
Segmente
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
2022
Total
Tipuri de bunuri si servicii
Vanzari de bauxita
150.800
-
-
-
-
150.800
Vanzari de alumina
-
498.037
-
-
-
498.037
Vanzari de produse aluminiu primar
-
-
1.310.107
-
-
1.310.107
Vanzari de produse aluminiu procesat
-
-
-
2.482.874
-
2.482.874
Alte venituri si servicii prestate
15.761
1.733
-
326
94.251
112.071
Total venituri din contractele cu clientii
166.561
499.770
1.310.107
2.483.200
94.251
4.553.889
Raport anual 2022
114
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Segmente
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
2021
Total
Tipuri de bunuri si servicii
Vanzari de bauxita
198.212
-
-
-
-
198.212
Vanzari de alumina
-
805.858
-
-
-
805.858
Vanzari de produse aluminiu primar
-
-
1.782.393
-
-
1.782.393
Vanzari de produse aluminiu procesat
-
-
-
1.697.564
-
1.697.564
Alte venituri si servicii prestate
14.849
2.761
-
650
208.411
226.671
Total venituri din contractele cu clientii
213.061
808.619
1.782.393
1.698.214
208.411
4.710.698
In 2022, veniturile Grupului, incluzand vanzarile intre segmente, au scazut fata de 2021, iar acest lucru nu este neasteptat, intrucat anul a fost
marcat de decizii dure, dar ferme, de reducere a productiei in beneficiul profitului Grupului. Acesta si-a redus productia si vanzarile de aluminiu
primar (sarma si bare) si ulterior productia si vanzarile de alumina, de unde si veniturile mai mici pentru aceste segmente. Segmentul Aluminiu
Primar include si vanzarea de produse finite de aluminiu (precum bare si sarma catre clienti din grup si externi), care sunt procesate din metalul
adus de catre clientul insusi, si pentru care venitul se recunoaste doar la nivelul unei taxe de procesare. Scaderea veniturilor din vanzarile
de bauxita a fost o consecinta a integrarii pe verticala. Fabrica de alumina Alum continua sa desfasoare anumite activitati precum lucrari de
intretinere si modernizare, activitati de cercetare-dezvoltare si inca genereaza venituri deoarece achizitioneaza alumina de pe piata la un cost
optimizat si o vinde catre Alro, pentru a indeplini cerintele interne pentru segmentul Aluminiu Primar. Pe de alta parte, veniturile segmentului
Aluminiu Procesat au crescut semnificativ pe fondul cresterii cererii pentru placi si produse extrudate, produsele noastre cu cea mai mare
profitabilitate, astfel incat produsele procesate au ajuns la 70% din protofoliul nostru in 2022 fata de 48% in 2021. In categoria Alte venituri
sunt
incluse venituri in suma de 30.718 mii RON aferente vanzarii pe piata libera a surplusului de energie electrica pe care Grupul l-a avut in anul 2022
(2021: 157.096 mii RON; in anul 2021 Grupul a fost in situatia de a avea surplus de energie electrica deoarece a fost nevoit sa cumpere energie
din piata, de pe piata zilei urmatoare, si sa-si asigure furnizarea continua dupa ce un furnizor a sistat livrarile de energie la pret fix contractate in
avans din cauza cresterii bruste a pretului electricitatii, furnizorul reluand livrarile contractuale ulterior).
Mai jos este prezentata reconcilierea veniturilor din contractele incheiate cu clientii cu sumele prezentate in informatiile pe segmente in Nota 6:
Venituri
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
2022
Total
Venituri din contracte cu clientii
166.561
499.770
1.310.107
2.483.200
94.251
4.553.889
Tranzactii intre segmente
-24.240
-456.849
-455.939
-3.803
-58.992
-999.823
Total venituri ale Grupului (Nota 6)
142.321
42.921
854.168
2.479.397
35.259
3.554.066
Venituri
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
2021
Total
Venituri din contracte cu clientii
213.061
808.619
1.782.393
1.698.214
208.411
4.710.698
Tranzactii intre segmente
-198.212
-651.759
-312.192
-2.360
-46.217
-1.210.740
Total venituri ale Grupului (Nota 6)
14.849
156.860
1.470.201
1.695.854
162.194
3.499.958
Tranzactiile intre segmente operationale sunt bazate pe preturi de piata stabilite intr-o maniera similara cu tranzactiile cu terte
parti. Pentru modul cum Grupul urmareste performanta segmentelor sale individuale, a se vedea Nota 6.
In ceea ce priveste veniturile Societatii mama, aceasta este organizata in doua divizii: divizia de aluminiu primar, care produce si vinde produse
precum sarma, placi, bare si lingouri si divizia de aluminiu prelucrat care produce si vinde produse laminate plate, cum ar fi table, placi si benzi.
Veniturile din contractele cu clientii aferente vanzarilor de produse de aluminiu primar ale Societatii mama au fost de 1.310.107 mii RON, inclusiv
vanzarile in cadrul Grupului, iar veniturile din contractele cu clientii aferente vanzarilor de produse de aluminiu procesat ale Societatii mama au
fost de 1.776.613 mii RON în 2022 (iar in 2021: 1.782.393 mii RON pentru produse aluminiu primar și 1.292.545 mii RON pentru produsele din
aluminiu procesat).
Datorii aferente contractelor
In 2022, Grupul si Societatea au recunoscut suma de 45.380 mii RON, respectiv suma de 45.174 mii RON, existente la 31 decembrie 2021 in
categoria Datorii aferente contractelor
, ca venit din obligatiile de prestare indeplinite (45.662 mii RON la nivel de Grup si 45.456 mii RON la nivel
de Societate sold la 31 decembrie 2021). Soldul de 20.222 mii RON, respectiv soldul de 19.637 mii RON, existente la 31 decembrie 2022 in
categoria Datorii aferente contractelor
vor fi recunoscute ca venit in 2023, din obligatiile de prestare care vor fi indeplinite in acest an.
Raport anual 2022
115
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
6.
Raportarea pe segmente
Pentru scopuri administrative, Grupul este organizat, pe baza integrarii verticale, in patru segmente: segmentul Bauxita, segmentul
Alumina, segmentul Aluminiu Primar si segmentul Aluminiu Procesat. Pentru alocarea resurselor si evaluarea performantei segmentelor,
segmentele sunt baza pe care Grupul raporteaza informatiile pe segmente catre personalul cheie cu putere de decizie. Segmentul
Bauxita este localizat in Sierra Leone. Segmentul Alumina, care se afla la Tulcea, Romania, prelucreaza bauxita pentru a obtine alumina,
principala materie prima pentru producerea aluminiului primar. Costurile foarte ridicate ale energiei si gazelor au determinat Grupul sa ia
decizia de intrerupere temporara a productiei de alumina incepand cu data de 1 august 2022 si sa o inlocuiasca cu alumina achizitionata
de pe piata la un cost optimizat. Segmentul Aluminiu Primar toarna produse precum sarma, sleburi, bare si lingouri. O mare parte
din sleburi este folosita intern in segmentul Aluminiu Procesat pentru produse laminate plate, cum ar fi: table, placi, benzi. Segmentul
Aluminiu Primar include si vanzarea de produse finite de aluminiu (precum bare si sarma catre clienti din grup si externi), care sunt
procesate din metalul adus de catre clientul insusi, si pentru care venitul se recunoaste doar la nivelul unei taxe de procesare. Pe langa
acestea, segmentul Aluminiu Procesat al Grupului mai include si fabrica de extrudare localizata in Slatina, care achizitioneaza bare in
principal de la Societatea mama pentru a realiza produse extrudate. Segmentele de Aluminiu Primar si Aluminiu Procesat se afla in
Slatina, Romania. Nu au fost agregate segmente operationale pentru a crea segmente operationale raportate.
Veniturile si cheltuielile pe segmente sunt cele care sunt direct atribuibile segmentelor; cheltuielile comune sunt alocate segmentelor pe o
baza rezonabila. Veniturile, cheltuielile si rezultatul pe segmente includ transferuri intre segmentele operationale.
Pentru a avea o vizibilitate mai buna asupra performantei operationale si financiare a segmentelor Grupului, pentru a putea beneficia
de sinergiile sale ca grup integrat, Conducerea monitorizeaza rezultatele pe segmente care contin tranzactiile intre segmente la cost.
In aceasta nota, transferurile intre segmente, atat ale segmentelor Bauxita si Alumina, constand in livrari de materii prime, cat si ale
segmentelor Aluminiu Primar si Procesat, ce constau in sleburi transferate de catre Alro catre propria sa divizie de procesare si bare
transferate catre fabrica de extrudate Vimetco Extrusion, sunt reflectate la costul complet al operatiunilor respective, indiferent daca sunt
desfasurate in cadrul aceleiasi entitati sau nu.
Conducerea monitorizeaza veniturile si cheltuielile din dobanzi pe baza neta.
Veniturile si rezultatul segmentelor Grupului Alro
pentru anii 2022 si 2021 sunt urmatoarele:
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tranzactii
intre
segmente
Total
2022
Vanzari catre clienti externi
142.321
42.921
854.168
2.479.397
35.259
-
3.554.066
Transferuri intre segmente
38.887
518.776
2.064.484
3.803
58.992
-2.684.942
-
Total venituri din vanzari
181.208
561.697
2.918.652
2.483.200
94.251
-2.684.942
3.554.066
Rezultat pe segmente (profit brut)
-15.487
93.688
103.084
84.120
30.515
-16.515
279.405
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
-47.008
-210.780
-11.117
152.444
261.185
259.760
404.484
Rezultat operational (EBIT)
-62.495
-117.092
91.967
236.564
291.700
243.245
683.889
Total depreciere si amortizare
26.610
152.269
64.607
45.622
155.396
-264.567
179.937
EBITDA
-35.885
35.177
156.574
282.186
447.096
-21.322
863.826
Dobanzi si alte venituri / (cheltuieli) financiare,
nete
-116.343
Diferente nete de curs valutar
-45.743
Rezultat inainte de impozitare
521.803
2021
Vanzari catre clienti externi
14.849
156.860
1.470.201
1.695.854
162.194
-
3.499.958
Transferuri intre segmente
189.423
650.414
1.365.690
2.360
46.217
-2.254.104
-
Total venituri din vanzari
204.272
807.274
2.835.891
1.698.214
208.411
-2.254.104
3.499.958
Rezultat pe segmente (profit brut)
43.723
37.963
223.853
110.279
79.810
-2.974
492.654
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
-37.342
-51.116
-133.364
-103.426
60.790
-57
-264.515
Rezultat operational (EBIT)
6.381
-13.153
90.489
6.853
140.600
-3.031
228.139
Total depreciere si amortizare
21.269
28.969
68.058
40.674
-
-881
158.089
EBITDA
27.650
15.816
158.547
47.527
140.600
-3.912
386.228
Dobanzi si alte venituri / (cheltuieli) financiare,
nete
-125.269
Diferente nete de curs valutar
-45.398
Rezultat inainte de impozitare
57.472
Raport anual 2022
116
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Luand in considerare conditiile nefavorabile ale anului 2022 determinate de conflictul din Ucraina, Grupul si-a redus operatiunile
secundare si s-a concentrat pe productia sa principala, produse din aluminiu, venind sa satisfaca nevoile pietei pe segmente ale
industriei unde acestea au fost cel mai favorabile: produsele procesate si industria produselor extrudate. Segmentul de aluminiu primar
a fost sensibil la scaderea cererii comparativ cu nivelul pentru aceeasi perioada a anului trecut, iar acest lucru a determinat venituri mai
mici. In ceea ce priveste segmentul de aluminiu procesat, Grupul a profitat de conditiile profitabile de pe piata extrudatelor, crescand
astfel vanzarile de acest tip. In acelasi timp, a fost afectat de cresterea preturilor la utilitati, care este o specificitate a mediului economic
romanesc in care preturile la electricitate sunt mai mari decat in multe alte tari Europene. Pentru a atenua acest efect, in baza cadrului
legislativ existent la nivelul Uniunii Europene, transpus si in legislatia din Romania, privind schema de compensare pentru preturile
ridicate ale energiei electrice ca urmare a costurilor indirecte cu emisiile, schema ce sustine intreprinderile mari consumatoare de
energie in conformitate cu Schema de Tranzactionare a emisiilor din UE (ETS), Grupul a inregistrat suma de 804.323 mii RON in
2022 pentru costurile cu energia suportate in anii 2021 si 2022 ca subventie guvernamentala in categoria Alte venituri si cheltuieli
operationale, net
(a se vedea si nota 8); in 2021: 0, intrucat legislatia a intrat in vigoare abia in octombrie 2022. Compensatia de primit
pentru 2022, de 437.059 mii RON, este alocata pe segmentele aluminiu primar si aluminium procesat pe baza costurilor cu energia
electrica suportate direct si indirect (prin materiile prime produse de un segment si transferate catre un alt segment, cum ar fi metalul de
aluminiu). Compensatia de 367.264 mii RON pentru anul 2021 primita in decembrie 2022 nu este alocata pe segmente, deoarece este
legata de costurile anului 2021 si, prin urmare, este inclusa pe coloana Altele.
Categoria
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
include pe de o parte cheltuieli generale si administrative rezultate din activitatea de
exploatare, iar pe de alta parte venituri diverse generate din alte surse decat operatiunile normale ale Grupului. Atunci cand costurile si
veniturile nu pot fi alocate unui segment specific, acestea sunt incluse in coloana Altele
. In 2022 aceasta categorie include venituri in valoare
de 52.178 mii RON din vanzarea de catre Grup a certificatelor de emisii gaze cu efect de sera si venituri din subventii in suma de 4.267 mii
RON. In 2021 aceasta categorie include penalitati impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata a contractelor in
suma de 31.806 mii RON si venituri din subventii in suma de 4.267 mii RON. Pentru detalii suplimentare, a se vedea Nota 8.
La 31 decembrie 2022, avand in vedere conditiile actuale ale pietei si volatilitatile ce au dus la incertitudini legate de potentialele
rezultate pe termen scurt ale investitiilor sale din amonte, anume operatiunile de minerit din Sierra Leone, care se confrunta cu costuri
mari de productie comparativ cu asteptarile din piata, precum si fabrica de alumina din Tulcea, care a fost oprita temporar in 2022
din cauza costurilor mari de procesare, toate acestea ducand la profitabilitate redusa a celor doua segmente in urmatorii ani, s-a
inregistrat o cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea imobilizarilor financiare in suma de 128.670 mii RON pentru investitia Alum in
subsidiara din Sierra Leone alocata segmentului alumina. Cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea imobilizarilor financiare in suma
de 133.412 mii RON pentru investitia Alro in Alum la 31 decembrie 2022, ce provine in special din evaluarea SMHL/GAL, si cheltuiala
cu deprecierea fondului comercial de 21.580 mii RON aferenta segmentului Global Aluminium au fost incluse pe coloana Altele
.
Daca Grupul ar fi primit in anul 2021 partea din subventii aferenta anului 2021, aceasta ar fi compensat costurile cu energia platite
in perioada financiara corespondenta, profitul inainte de impozitare pe 2021 ar fi fost mai mare cu 367.264 mii RON datorita acestei
subventii, iar rezultatele pe segmente recalculate pentru cei doi ani comparativi ar fi fost cele de mai jos:
2022 (sume recalculate incluzand doar subventia din anul 2022):
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tranzactii
intre
segmente
Total
Vanzari catre clienti externi
142.321
42.921
854.168
2.479.397
35.259
-
3.554.066
Transferuri intre segmente
38.887
518.776
2.064.484
3.803
58.992
-2.684.942
-
Total venituri din vanzari
181.208
561.697
2.918.652
2.483.200
94.251
-2.684.942
3.554.066
Rezultat pe segmente (profit brut)
-15.487
93.688
103.084
84.120
30.515
-16.515
279.405
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
-47.008
-210.780
-11.117
152.444
-106.079
259.760
37.220
Rezultat operational (EBIT)
-62.495
-117.092
91.967
236.564
-75.564
243.245
316.625
Total depreciere si amortizare
26.610
152.269
64.607
45.622
155.396
-264.567
179.937
EBITDA
-35.885
35.177
156.574
282.186
79.832
-21.322
496.562
Dobanzi si alte venituri / (cheltuieli)
financiare, nete
-116.343
Diferente nete de curs valutar
-45.743
Rezultat inainte de impozitare
154.539
Raport anual 2022
117
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
2021 (sume recalculate incluzand doar subventia din anul 2021):
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tranzactii
intre
segmente
Total
Vanzari catre clienti externi
14.849
156.860
1.470.201
1.695.854
162.194
-
3.499.958
Transferuri intre segmente
189.423
650.414
1.365.690
2.360
46.217
-2.254.104
-
Total venituri din vanzari
204.272
807.274
2.835.891
1.698.214
208.411
-2.254.104
3.499.958
Rezultat pe segmente (profit brut)
43.723
37.963
223.853
110.279
79.810
-2.974
492.654
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
-37.342
-51.116
77.810
52.664
60.790
-57
102.749
Rezultat operational (EBIT)
6.381
-13.153
301.663
162.943
140.600
-3.031
595.403
Total depreciere si amortizare
21.269
28.969
68.058
40.674
-
-881
158.089
EBITDA
27.650
15.816
369.721
203.617
140.600
-3.912
753.492
Dobanzi si alte venituri / (cheltuieli)
financiare, nete
-125.269
Diferente nete de curs valutar
-45.398
Rezultat inainte de impozitare
424.736
Activele pe segmente includ toate activele operationale utilizate de un segment si constau in principal in numerar operational,
creante, stocuri, imobilizari corporale si active intangibile, nete de ajustari de depreciere. Multe din astfel de active sunt atribuibile
direct segmentelor individuale, iar valoarea contabila a unor active folosite in comun de doua sau mai multe segmente este
alocata segmentelor pe o baza rezonabila. Datoriile pe segmente includ toate datoriile operationale, precum cele comerciale,
salarii si contributii de plata si datorii preliminate. Activele si datoriile pe segmente nu includ impozitul pe profit amanat,
imprumuturi, datorii financiare si alte categorii care nu se pot aloca.
Activele si datoriile pe segmente la 31 decembrie 2022, respectiv 31 decembrie 2021 sunt dupa cum urmeaza:
Grupul Alro
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tranzactii
intre
segmente
Total
31 decembrie 2022
Total active
133.559
470.751
1.299.110
1.141.297
1.566.227
-821.010
3.789.934
Total datorii
89.257
182.055
128.199
206.389
1.763.255
-128.647
2.240.508
Achizitii de active imobilizate
3.810
25.246
67.042
57.729
951
-
154.778
Deprecierea imobilizarilor corporale, sold
-5.196
-8.509
-566
-21.718
-
-
-35.989
31 decembrie 2021
Total active
164.881
592.285
1.116.208
689.600
1.350.709
-1.041.816
2.871.867
Total datorii
36.163
171.345
333.605
186.991
1.148.300
-120.993
1.755.411
Achizitii de active imobilizate
23.479
26.290
84.263
25.682
1.905
-
161.619
Deprecierea imobilizarilor corporale, sold
-
-8.476
-566
-21.737
-
-
-30.779
Imobilizarile corporale localizate in Sierra Leone totalizeaza 73.880 mii RON (la 31 decembrie 2021: 91.938 mii RON).
La 31 decembrie 2022, total active incluse in categoria Altele
cuprind in principal investitiile in filiale in valoare de 628.097 mii
RON (la 31 decembrie 2021: 745.070 mii RON) (pentru detalii, a se vedea Nota 16
Investitii financiare in filiale
), numerar si
numerar restrictionat in valoare de 728.870 mii RON (la 31 decembrie 2021: 367.021 mii RON), cladirile administrative in valoare
de 40.862 mii RON (la 31 decembrie 2021: 41.527 mii RON), creanta privind impozitul pe profit amanat in valoare de 30.725 mii
RON (la 31 decembrie 2021: 22.199 mii RON) si instrumentele financiare derivate, atunci cand este cazul.
In decembrie 2021, Consiliul de Administratie al uneia dintre filialele Grupului, Alum, a aprobat majorarea capitalului social al
filialei sale Global Aluminium Ltd. cu suma de 60.200 mii USD, prin aport in natura constand in creante, majorand astfel suma
investitiilor in filiale cu 264.472 mii RON. Inclusa in categoria Altele
, aceasta investitie este eliminata in scopul consolidarii in
categoria Tranzactii intre segmente.
La 31 decembrie 2022, total datorii incluse in categoria
Altele
cuprind in principal imprumuturi si leasing in valoare de 1.648.485
mii RON (la 31 decembrie 2021: imprumuturi si leasing in valoare de 1.081.469 mii RON), beneficiile post-angajare si provizioane
in valoare de 41.939 mii RON (la 31 decembrie 2021: 35.408 mii RON), instrumente financiare derivate in valoare de 6.004 mii
RON la 31 decembrie 2021 si, atunci cand e cazul, dividendele.
Pozitiile Tranzactii intre segmente
includ eliminari intre segmente.
Raport anual 2022
118
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
T
abelul de mai jos prezinta vanzarile Grupului si Societatii in functie de localizarea geografica a clientului:
Alro
2022
2021
2022
2021
Romania
502.858
849.275
977.780
1.179.116
Alte tari membre UE
2.616.329
2.109.792
1.940.972
1.645.504
Alte tari europene non-membre UE
296.116
368.352
214.370
330.771
SUA
7.218
69.553
7.218
69.553
Alte tari
131.545
102.986
40.632
55.397
Total
3.554.066
3.499.958
3.180.972
3.280.341
7.
Cheltuieli generale, administrative si de desfacere
Alro
2022
2021
2022
2021
Cheltuieli cu personalul
-160.394
-133.720
-89.748
-73.845
Cheltuieli cu serviciile executate de terti
-57.136
-68.762
-51.715
-52.177
Cheltuieli de consultanta si audit
-32.680
-29.607
-24.950
-23.213
Cheltuieli cu materiale consumabile si utilitati
-15.751
-12.771
-8.624
-7.473
Cheltuieli cu taxe altele decat impozitul pe profit
-10.970
-9.550
-8.880
-6.536
Amortizare
-8.938
-9.491
-5.657
-6.503
Asigurari
-10.308
-6.928
-7.154
-4.453
Marketing si PR (relatii publice)
-6.089
-7.140
-2.532
-2.068
Cheltuieli cu deplasarile
-7.854
-2.535
-441
-310
Cheltuieli de cercetare-dezvoltare
-16.268
-16.251
-13.782
-13.437
Alte cheltuieli administrative
-8.565
-7.446
-4.654
-3.743
Variatia ajustarilor pentru creantele incerte
-9.534
-12.082
-9.304
-8.956
Total
-344.487
-316.283
-227.441
-202.714
In 2022, categoria Cheltuieli cu personalul
include o suma de 28.906 mii RON la nivel de Grup si o suma de 16.982 mii RON la nivel de
Societate, reprezentand un provizion in conformitate cu Contractul Colectiv de Munca si hotararile AGA privind remuneratia conducerii.
In 2021 a fost reversat un provizion neutilizat inregistrat de Grup si de Companie la 31 decembrie 2020 (a se vedea de asemenea Nota
8 Alte venituri operationale
si Nota 28
Provizioane
).
In 2021 in categoria Cheltuieli cu serviciile executate de terti
includea servicii de agent de vanzari prestate de Vimetco Trading catre
Alro in suma de 14.832 mii RON. Datorita faptului ca in decembrie 2021 Alro a achizitionat Vimetco Trading, in 2022 Grupul a consolidat
si filiala nou achizitionata, si astfel de sume nu au mai fost recunoscute la nivel de Grup.
Grupul si Compania inregistreaza Cheltuieli de consultanta si audit
ce includ in principal consultanta juridica, tehnica si financiara,
precum si audit si certificari pentru diverse proiecte sau pentru conformare cu cerintele legale
.
Grupul si Societatea au inregistrat costuri de cercetare-dezvoltare aferente proiectului finantat de Uniunea Europeana pentru
infrastructura de cercetare pentru placile tratate termic din aliaj de aluminiu cu aplicatii industriale de inalta calificare la Alro si,
de asemenea, proiectul pentru cercetarea tehnologiei de obtinere a hidroxidului de aluminiu (uscat si umed) la Alum. Obiectivele
acestor proiecte sunt de a stabili noi tehnologii pentru obtinerea placilor pentru aplicatii industriale si de a creste nivelul de inovatie si
competitivitatea pe piata a Grupului, extinzand in acelasi timp portofoliul pentru a include noi produse. Investitiile facute de Grup si
Societate in aceste proiecte sunt capitalizate in echipamente specifice care au inceput sa fie amortizate dupa instalarea echipamentelor
in prima jumatate a anului 2019.
In 2022, Variatia ajustarilor pentru creantele incerte
include ajustari pentru depreciere in valoare de 9.693 mii RON (in 2021: 10.226 mii
RON), pentru sume de recuperat rezultate in urma unor penalitati impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata a
contractelor, sume care au fost analizate individual. Pentru mai multe detalii, va rugam sa consultati Nota 21 Creante comerciale, nete,
precum si Nota 35
Managementul riscului.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
119
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
8.
Alte venituri operationale
Alro
2022
2021
2022
2021
Alte venituri operationale
Venituri din chirii
1.709
2.095
3.652
1.947
Venituri din subventii
808.806
4.267
806.599
3.442
Venituri din vanzare certificate emisii gaze cu efect de sera
52.178
-
-
-
Venituri din provizioane neutilizate reversate (nota 28)
-
19.532
-
18.868
Venituri din despagubiri si penalitati
582
33.924
1.026
32.505
Alte venituri
6.932
8.838
3.790
8.077
Total alte venituri operationale
870.207
68.656
815.067
64.839
In 2022, Grupul si Societatea au inregistrat Venituri din subventii
in suma de 804.323 mii RON la nivel de Grup si 802.941 mii
RON la nivel de Societate, reprezentand compensatii la care sunt indreptatite ca urmare a costurilor mari cu energia electrica
(2021: 0). Schema de compensare face parte din planurile Europei si ale Romaniei de a sustine intreprinderile mari consumatoare
de energie pentru preturile ridicate ale energiei electrice ca urmare a costurilor indirecte cu emisiile, in conformitate cu Schema
de Tranzactionare a emisiilor din UE (ETS). Sumele reprezinta compensatiile pentru costurile indirecte cu emisiile incluse in
cheltuiala cu energia suportata de Grup si Societate in anii 2021 si 2022. In Romania, legislatia aplicabila a intrat in vigoare in
octombrie 2022, astfel incat compensarea pentru 2021 a fost inregistrata in anul 2022, impreuna cu cea aferenta anului 2022.
Compensatiile aferente anului 2021, in suma de 367.264 mii RON la nivel de Grup si 366.583 mii RON la nivel de Societate, au
fost deja incasate in decembrie 2022. A se consulta si Nota 22 Alte active financiare curente.
In plus, in categoria
Venituri din
subventii este inclusa o suma de 4.267 mii RON la nivel de Grup si 3.442 mii RON la nivel de Societate (in 2021: 4.267 mii RON
la nivel de Grup si 3.442 mii RON la nivel de Societate) reprezentand fonduri UE primite in perioada 2013 - 2019 pentru investitiile
in echipamente destinate activitatii de productie, precum si pentru achizitia de echipamente pentru activitatea de cercetare -
dezvoltare din cadrul Grupului. Subventiile sunt recunoscute ca venit liniar pe durata de viata utila a echipamentelor pentru care
au fost primite. Pentru mai multe detalii a se vedea si Nota 30 Subventii.
In 2022, Grupul a vandut certificate de emisii gaze cu efect de sera in suma de 52.178 mii RON si le-a inclus in categoria
Venituri
din vanzarea de certificate emisii gaze cu efect de sera, beneficiind de cresterea preturilor certificatelor (in 2021: 0).
In categoria
Alte venituri
in anul 2022 este inclusa o suma de 1.849 mii RON, reprezentand dividende distribuite anterior anului
2018 si neincasate de actionari, care au fost prescrise, conform normelor legale in vigoare (in 2021: 5.051 mii RON).
In 2021, categoria Venituri din provizioane neutilizate reversate
reprezinta reluarea pe venituri dintr-un provizion pentru
remunerarea personalului si a managementului constituite de Grup si Societate la 31 decembrie 2020, deoarece conducerea
Grupului a considerat ca acesta nu mai este sustenabil. A se consulta si Nota 28 Provizioane.
In categoria
Venituri din despagubiri si penalitati
in anul 2021 sunt incluse venituri din penalitati in suma de 31.806 mii
RON impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata a contractelor; a se vedea si Nota 21. Nu au fost
recunoscute astfel de sume in 2022.
9.
Alte cheltuieli operationale
Alro
2022
2021
2022
2021
Alte cheltuieli operationale
Amortizarea activelor imobilizate in conservare
-28.472
-635
-18.252
-635
(Pierdere)/ castig net(a) din cedarea / casarea de imobilizari
-908
-1.540
-239
-138
Cheltuieli cu despagubiri, amenzi si penalitati
-281
-1.867
-
-120
Cheltuieli cu ajustarile de depreciere pentru imobilizari
corporale
-5.319
-5.554
-
-
Alte cheltuieli
-64.676
-7.292
-16.329
-2.681
Total alte cheltuieli operationale
-99.656
-16.888
-34.820
-3.574
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
120
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Amortizarea activelor imobilizate in conservare in 2022 reprezinta amortizarea facilitatilor de productie aflate temporar in conservare, in
mare parte ca urmare a suspendarii temporare a activitatii a 3 hale de electroliza si a diviziei de alumina din Tulcea in 2022.
In 2022 categoria Alte cheltuieli
includea costuri in suma de 14.838 mii RON (in 2021: 0), care au fost recunoscute de Alum odata cu
suspendarea activitatii sale de productie. In plus, in 2022 aceasta categorie include costuri in suma de 15.048 mii RON, inregistrate de
filiala Alum in perioada ulterioara inchiderii capacitatii de productie (2021: 0) si un provizion pentru certificate de emisii gaze cu efect
de sera, care trebuie achizitionate pentru anul 2022, in suma de 11.847 mii RON, recunoscut de aceeasi filiala (2021: 1.274 mii RON)
(a se vedea de asemenea Nota 28 Provizioane
). De asemenea, Grupul a acordat in 2022 sponsorizari in suma de 14.447 mii RON
pentru proiecte cu impact semnificativ asupra comunitatilor locale si sistemului medical (2021: 3.127 mii RON), recunoscute in aceeasi
categorie, Alte cheltuieli operationale.
10.
Cheltuieli cu dobanzile
Alro
2022
2021
2022
2021
Cheltuieli cu dobanzile
-93.677
-41.830
-86.890
-36.853
Total
-93.677
-41.830
-86.890
-36.853
Cheltuielile cu dobanzile au crescut in 2022 comparativ cu 2021, in principal datorita ratelor mai mari pentru dobanzile de referinta
LIBOR, EURIBOR si ROBOR, precum si din cauza cresterii imprumuturilor Grupului.
Cheltuielile cu dobanzile
includ o suma de 7.513 mii RON pentru Grup si suma de 7.197 mii RON pentru Societate (in 2021:
6.202 mii RON pentru Grup si 5.747 mii RON pentru Societate) reprezentand costuri tranzactionale pentru imprumuturi, care
se recunosc in timpul perioadei ca element de cheltuiala cu dobanda pe baza metodei dobanzii efective. Suma efectiv platita a
costurilor tranzactionale in 2022 pentru imprumuturi a fost de 5.513 mii RON pentru Grup si 5.442 mii RON pentru Societate si
este inclusa in Situatia fluxurilor de trezorerie in categoria Dobanzi platite
(in 2021: 3.498 mii RON au fost platiti pentru Grup si
3.388 mii RON pentru Societate).
11
.
Alte venituri si alte cheltuieli financiare
Alro
Alte venituri financiare
2022
2021
2022
2021
Venituri din dobanzi
9.537
4.447
9.314
4.388
Venituri din dividende
3
2
1.081
2
Alte castiguri / (pierderi) financiare, nete
318
23
-
-
Total
9.858
4.472
10.395
4.390
Alte cheltuieli financiare
Comisioane bancare
-13.173
-7.706
-11.702
-6.281
Cheltuieli cu comisioanele aferente contractelor de factoring
-16.905
-16.303
-16.705
-15.706
Total
-30.078
-24.009
-28.407
-21.987
In 2022 filiala Vimetco Trading a Grupului a distribuit catre Societatea mama dividende in suma de 1.078 mii RON (2021:0).
In categoria Comisioane bancare
sunt incluse in principal costuri tranzactionale pentru imprumuturi incheiate de Societatea
mama, care nu pot fi recunoscute ca si cheltuiala cu dobanda (2022: 7.000 mii RON; 2021: 4.009 mii RON). Tot in aceasta
categorie sunt incluse si comisioane platite de Societate pentru emiterea scrisorilor de garantie bancara (2022: 2.014 mii RON;
2021: 506 mii RON). Aceste comisioane au crescut in 2022 comparativ cu anul 2021 datorita volumului mai mare de scrisori de
garantie bancara emise in 2022 si licitatiilor pentru achizitia de energie electrica, cat si pentru achizitia de deseuri de aluminiu.
In plus, facilitatea non-cash de 168.000 mii RON contractata de Societate in martie 2022, genereaza comisioane mai mari,
avand incluse si comisioanele platite catre statul Roman pentru garantia emisa. Pentru mai multe detalii a se consulta si nota 27
Imprumuturi si leasing.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
121
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
12.
Impozit pe profit
Impozitul pe profit recunoscut in profit sau pierdere:
Alro
2022
2021
2022
2021
Impozitul pe profit curent
Cheltuieli cu impozitul pe profit curent
-96.564
-35.074
-81.314
-8.749
Impozitul pe profit amanat
Inregistrari si reversari ale diferentelor temporare
14.137
7.556
10.188
4.762
Reversarea pierderilor fiscale recunoscute anterior
-29.897
-3.698
-
-
Total impozit pe profit
-112.324
-31.216
-71.126
-3.987
Impozitul pe profit anual poate fi reconciliat cu rezultatul contabil dupa cum urmeaza:
Alro
2022
2021
2022
2021
Rezultat inainte de impozitare
521.803
57.472
402.097
39.197
Rata de impozit medie
14,3%
19,0%
16,0%
16,0%
Impozitul pe profit calculat la rata medie
-74.564
-10.911
-64.336
-6.272
Efectul veniturilor neimpozabile
21.459
3.644
19.521
3.395
Efectul cheltuielilor nedeductibile
-10.853
-2.479
-4.913
-1.110
Efectul utilizarii pierderilor fiscale nerecunoscute anterior
-315
1.871
-
-
Efectul reversarii pierderilor fiscale recunoscute anterior
-26.749
-3.698
-
-
Ajustarea impozitului pe profit curent aferent anilor anteriori
-
-19.643
-
-
Pierderi fiscale pentru care nu s-a recunoscut impozit amanat
-18.155
-
-
-
Impozit amanat aferent diferentelor temporare deductibile
nerecunoscut
-3.147
-
-21.398
-
Impozitul pe profit recunoscut in contul de profit sau
pierdere
-112.324
-31.216
-71.126
-3.987
Rata de impozit medie pentru Societate este rata de impozitare aplicabila acesteia conform legislatiei in vigoare. Rata de impozit medie
pentru Grup este media ratelor de impozit platibile de societatile din Romania si Sierra Leone pentru profiturile impozabile in conformitate
cu legislatia fiscala din jurisdictiile respective (respectiv 16% in Romania si 30% in Sierra Leone), ponderata cu rezultatele contabile
ale fiecarei societati din Grup. Astfel, rata de impozit medie ponderata pentru Grup este afectata de ratele de impozitare nationale si
de reglementarile in vigoare, precum si de structura rezultatelor inainte de impozitare ale filialelor in tarile unde acestea au operatiuni,
care pot varia de la un an la altul. Reducerea ratei medii a impozitului pe venit estimata a Grupului comparativ cu anul precedent a
fost determinata in principal de cresterea ponderii in rezultatul consolidat inainte de impozitare a pierderii Sierra Mineral Holgings Ltd.,
care reduce partial rezultatul inainte de impozitare al Grupului si pentru care este utilizata o rata medie de impozitare estimata de 30%
aplicabila în Sierra Leone.
Conform Codului Fiscal din Romania, care transpune Directiva UE nr. 2016/1164, emis in 2016, costurile excedentare ale indatorarii
incluzand dobanda, cheltuielile pentru obtinerea finantarii si leasingului, dobanzile capitalizate si pierderile in valuta, peste un prag
de 1.000.000 EUR pe an, sunt deductibile numai pana la nivelul de 30% din EBITDA calculat in scopuri fiscale. Companiile Grupului
inregistrate in Romania au costuri de indatorare aferente imprumuturilor obtinute de la banci pentru investitii si dezvoltare. Intrucat
aceste imprumuturi sunt exprimate in principal in valuta straina, deprecierea leului fata de principalele monede in 2022 a dus la pierderi
semnificative cu diferentele de curs, care sunt deductibile limitat la calculul rezultatului fiscal. La 31 decembrie 2022, Grupul si Societatea
au un sold de 93.293 mii RON (2021: 127.895 mii RON) si respectiv 85.220 mii RON (2021: 122.538 mii RON) de costuri de indatorare
neutilizate din anii anteriori, care pot fi reportate pe termen nelimitat si deduse in viitor in limita a 30% din EBITDA fiscala anuala. Ca
urmare, Grupul si Societatea au recunoscut o suma de 14.927 mii RON (31 decembrie 2021: 20.463 mii RON) si 13.635 mii RON (31
decembrie 2021: 19.606 mii RON) reprezentand creanta privind impozitul amanat.
In 2022, in categoria Efectul veniturilor neimpozabile
este inclusa suma de 10.486 mii RON (2021: 2.224 mii RON) reprezentand reduceri
de impozite ca urmare a unor cheltuieli de sponsorizare suportate de Companie si suma de 9.035 mii RON (2021: 1.171 mii RON)
reprezentand stimulente fiscale ale Companiei calculate conform Codului fiscal.
In 2022, Efectul reversarii pierderilor fiscale recunoscute anterior
din cadrul Grupului reprezinta reversarea pierderilor fiscale recunoscute
in anii anteriori de Sierra Mineral Holdings I, Ltd. si de Alum pentru anumite solduri intragrup, pentru ca conducerea nu a evaluat ca
probabil ca suficient profit impozabil va fi disponibil in viitor pentru a utiliza beneficiile pierderilor fiscale capitalizate. In plus, Grupul nu
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
122
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
a
recunoscut suma de 18.155 RON sub forma de creante privind impozitul amanat reprezentand pierderile fiscale ale Sierra Mineral
Holdings I, Ltd. si care au fost incluse in randul
Pierderi fiscale pentru care nu s-a recunoscut impozit amanat.
Incepand cu anul 2019, o filiala a Grupului a fost supusa unui control fiscal de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala privind
impozitul pe profit si TVA pentru perioada 2014-2018. Inspectia fiscala a fost finalizata in 2021 si autoritatile fiscale au incheiat un raport
cu o suma neta de 19.643 mii RON, pe care filiala a recunoscut-o ca si cheltuiala in categoria Cheltuieli cu impozitul pe profit curent
, si
pe care a platit-o in termenul legal. Ulterior, filiala Grupului a formulat o contestatie fiscala la Agentia Nationala de Administrare Fiscala
impotriva Raportului de inspectie fiscala. Apelul a fost respins de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala, urmand ca filiala sa isi
apere in continuare pozitia prin actiuni in instanta. In prezent se efectueaza o expertiza fiscala de catre un expert independent desemnat
de Curte.
Analiza impozitului pe profit amanat al Grupului Alro
pentru anii incheiati la 31 decembrie 2022 si 2021 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2022
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
consolidat
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
consolidat
Diferente de
curs valutar
Sold final
Imobilizari corporale
-19.535
2.861
-
-
-16.674
Stocuri
7.132
8.773
-
-
15.905
Creante comerciale si alte active circulante
2.411
1.510
-
-
3.921
Imprumuturi
19.606
-5.969
-
-
13.637
Provizioane
10.090
4.216
-
-
14.306
Beneficii post-angajare
6.945
-402
-1.813
-
4.730
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
25.589
-26.749
-
1.160
-
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
52.238
-15.760
-1.813
1.160
35.825
31 decembrie 2021
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
consolidat
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
consolidat
Diferente de
curs valutar
Sold final
Imobilizari corporale
-19.509
-26
-
-
-19.535
Stocuri
5.625
1.507
-
-
7.132
Creante comerciale si alte active circulante
484
1.927
-
-
2.411
Imprumuturi
12.654
6.952
-
-
19.606
Provizioane
12.996
-2.906
-
-
10.090
Beneficii post-angajare
7.837
389
-1.281
-
6.945
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
27.940
-3.985
-
1.634
25.589
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
48.027
3.858
-1.281
1.634
52.238
Analiza impozitului pe profit amanat al Societatii
pentru anii incheiati la 31 decembrie 2022 si 2021 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2022
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
Diferente de
curs valutar
Sold final
Imobilizari corporale
-10.240
444
-
-
-9.796
Investitii imobiliare
240
-
-
-
240
Stocuri
5.194
11.523
-
-
16.717
Creante comerciale si alte active circulante
1.733
1.484
-
-
3.217
Imprumuturi
19.606
-5.968
-
-
13.638
Provizioane
407
2.735
-
-
3.142
Beneficii post-angajare
5.259
-30
-1.662
-
3.567
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
22.199
10.188
-1.662
-
30.725
Raport anual 2022
123
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
31 decembrie 2021
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
Diferente de
curs valutar
Sold final
Imobilizari corporale
-10.455
215
-
-
-10.240
Investitii imobiliare
240
-
-
-
240
Stocuri
4.444
750
-
-
5.194
Creante comerciale si alte active circulante
295
1.438
-
-
1.733
Imprumuturi
12.654
6.952
-
-
19.606
Provizioane
4.801
-4.394
-
-
407
Beneficii post-angajare
6.604
-199
-1.146
-
5.259
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
-
-
-
-
-
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
18.583
4.762
-1.146
-
22.199
La 31 decembrie 2022, pierderile fiscale acumulate din anii anteriori ale Grupului erau de 181.364 mii RON (31 decembrie 2021: 148.019 mii
RON), toate aceste pierderi fiscale provenind din Sierra Mineral Holdings I, Ltd. In 2022, din cauza pozitiei deficitare a filialei si a probabilitatii
scazute ca profituri fiscale viitoare sa fie disponibile pentru a utiliza aceste pierderi fiscale, nu au fost recunoscute creante cu impozit amanat.
In 2021, pentru suma de 95.486 mii RON, conducerea a considerat ca vor exista suficiente profituri impozabile in viitor pentru ca aceste
pierderi fiscale sa fie utilizate, prin urmare o suma de 25.589 mii RON a fost inregistrata in creante privind impozitul amanat in situatiile
financiare consolidate ale Grupului la 31 decembrie 2021 si care au fost reversate in 2022.
Efectul pierderilor fiscale in functie de anul cand acestea expira:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
In 1 an
-
5.301
-
-
1 - 2 ani
-
7.132
-
-
2 - 5 ani
-
13.156
-
-
Mai mult de 5 ani
-
-
-
-
Total
-
25.589
-
-
Pierderile pot fi reportate si utilizate pentru profiturile impozabile viitoare pe o perioada de maximum 7 ani in Romania si 10 ani in
Sierra Leone (pierderile utilizate nu pot depasi 50% din profitul impozabil al perioadei in Sierra Leone).
La 31 decembrie 2021, profiturile impozabile viitoare ale Sierra Mineral Holdings I, Ltd. s-au bazat pe previziunile financiare
estimate de conducere si acopera o perioada de cinci ani. Ipotezele principale folosite pentru previziuni au fost rata medie de
crestere a vanzarilor de 7,26% pe an in urmatorii 5 ani, marja medie EBITDA de 17,30%. Previziunile au fost cele mai sensibile
la cresterea vanzarilor si marja EBITDA. O scadere estimata cu 1,0% a cresterii medii a vanzarilor ar reduce creanta privind
impozitul amanat cu suma de 500 mii RON si o scadere estimata a marjei EBITDA cu 1,0% ar reduce creanta privind impozitul
amanat cu 350 mii RON.
Societatea a inregistrat o creanta privind impozitul pe profit amanat in suma de 30.725 mii RON provenind din diferente temporare
deductibile (31 decembrie 2021: 22.199 mii RON).
Grupul nu a recunoscut creante din impozitul pe profit amanat pentru pierderi in suma de 181.364 mii RON (in 2021: 52.533 mii
RON), iar efectul fiscal al acestora si data de expirare sunt prezentate in tabelul urmator:
Impozit aferent pierderilor fiscale care expira in:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
In 1 an
25.775
4.742
-
-
1 - 2 ani
10.560
17.176
-
-
2 - 5 ani
17.880
1.318
-
-
Mai mult de 5 ani
-
-
-
-
Total
54.215
23.236
-
-
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
124
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Creantele si datoriile privind impozitul pe profit ale Grupului si Societatii sunt urmatoarele:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Creante privind impozitul pe profit
1.817
2.024
-
-
Datorii privind impozitul pe profit
70.056
5.447
65.810
3.360
Datoria privind impozitul pe profit a crescut la 31 decembrie 2022 ca urmare a cresterii rezultatului fiscal inainte de impozitul pe profit in
2022 comparativ cu anul precedent.
13.
Rezultatul pe actiune
Alro
2022
2021
2022
2021
Rezultat net atribuibil actionarilor Societatii
410.071
26.426
330.971
35.210
Numar mediu ponderat de actiuni ordinare
713.779.135
713.779.135
713.779.135
713.779.135
Rezultat pe actiune de baza si diluat (RON/actiune)
0,575
0,037
0,464
0,049
Rezultatul pe actiune de baza este calculat prin impartirea profitului exercitiului atribuibil detinatorilor de actiuni ordinare ai
Societatii mama la numarul mediu ponderat de actiuni ordinare in stoc in cursul anului.
Rezultatul pe actiune de baza si cel diluat sunt identice, intrucat Societatea mama nu are titluri cu potential de diluare.
In 2022 si 2021, Societatea mama nu a distribuit dividende pentru anul 2021, respectiv 2020.
Dividendele distribuite in 2018 si neincasate de actionari au fost prescrise in perioada de raportare, conform normelor legale in
vigoare. Acestea sunt incluse in categoria Alte venituri operationale
din Situatia consolidata de profit sau pierdere (12 luni 2022:
1.849 mii RON, 12 luni 2021: 5.051 mii RON).
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
125
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
14.
Imobilizari corporale
Grupul Alro
Terenuri
Cladiri
si alte
constructii
speciale
Instalatii
tehnice si
masini
Echipamente
si vehicule
Imobilizari
corporale
in curs de
executie
Avansuri
pentru active
imobilizate
Total
Cost
La 1 ianuarie 2021
83.736
789.856
2.323.016
462.713
52.816
1.940
3.714.077
Intrari
421
3.469
5.848
7.133
121.916
22.067
160.854
Achizitia de subsidiare
-
48
5
729
-
-
782
Iesiri
-
-321
-55.451
-10.357
-
-
-66.129
Transfer intre categorii*
-
25.728
74.580
17.942
-115.279
-2.971
-
Transferuri din alte categorii**
-
-
300
4.670
-
-
4.970
Ajustari de conversie
-
5.923
5.528
10.603
1.409
62
23.525
La 31 decembrie 2021
84.157
824.703
2.353.826
493.433
60.862
21.098
3.838.079
Intrari
13.399
158
7.953
15.877
111.178
5.229
153.794
Iesiri
-184
-5.554
-15.325
-5.849
-
-
-26.912
Transfer intre categorii*
-
6.557
51.860
48.426
-87.199
-19.644
-
Transferuri din alte categorii**
-
-
-
1.286
-
-
1.286
Ajustari de conversie
-
4.208
3.580
7.126
866
34
15.814
La 31 decembrie 2022
97.372
830.072
2.401.894
560.299
85.707
6.717
3.982.061
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2021
-
-543.183
-1.695.550
-360.314
-
-
-2.599.047
Cheltuiala cu amortizarea
-
-22.039
-106.103
-26.304
-
-
-154.446
Achizitia de subsidiare
-
-48
-5
-610
-
-
-663
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
291
54.932
6.625
-
-
61.848
Transferuri din alte categorii**
-
-
-93
-2.038
-
-
-2.131
Ajustari de conversie
-
-3.940
-4.880
-6.253
-
-
-15.073
La 31 decembrie 2021
-
-568.919
-1.751.699
-388.894
-
-
-2.709.512
Cheltuiala cu amortizarea
-
-24.718
-102.739
-27.484
-
-
-154.941
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
2.328
14.171
4.005
-
-
20.504
Transferuri din alte categorii**
-
-
-
-1.110
-
-
-1.110
Ajustari de conversie
-
-2.664
-3.259
-4.111
-
-
-10.034
La 31 decembrie 2022
-
-593.973
-1.843.526
-417.594
-
-
-2.855.093
Ajustări pentru depreciere
La 1 ianuarie 2021
-
-5.696
50
-18.412
-1.755
-
-25.813
Ajustari de depreciere recunoscute in
profit sau pierdere
-
-2.459
-3.099
-
-
-
-5.558
Reluari ale ajustarilor de depreciere
recunoscute in profit sau pierdere
-
4
-
-
-
-
4
Iesiri
-
2
-
586
-
-
588
La 31 decembrie 2021
-
-8.149
-3.049
-17.826
-1.755
-
-30.779
Ajustari de depreciere recunoscute in
profit sau pierdere
-
-54
-5
-
-5.260
-
-5.319
Iesiri
-
25
1
19
-
-
45
Ajustari de conversie
-
-
-
-
64
-
64
La 31 decembrie 2022
-
-8.178
-3.053
-17.807
-6.951
-
-35.989
Valoare contabilă netă
La 31 decembrie 2021
84.157
247.635
599.078
86.713
59.107
21.098
1.097.788
La 31 decembrie 2022
97.372
227.921
555.315
124.898
78.756
6.717
1.090.979
Raport anual 2022
126
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Terenuri
Cladiri
si alte
constructii
speciale
Instalatii
tehnice si
masini
Echipamente
si vehicule
Imobilizari
corporale
in curs de
executie
Avansuri
pentru active
imobilizate
Total
Cost
La 1 ianuarie 2021
63.680
560.335
1.985.755
282.716
25.161
1.053
2.918.700
Intrari
-
1.098
5.848
813
71.656
8.449
87.864
Transfer intre categorii*
-
2.404
62.035
3.249
-65.216
-2.472
-
Transferuri din alte categorii**
-
-
300
4.670
-
-
4.970
Iesiri
-
-269
-52.845
-400
-
-
-53.514
La 31 decembrie 2021
63.680
563.568
2.001.093
291.048
31.601
7.030
2.958.020
Intrari
-
-
7.934
468
61.948
4.658
75.008
Transferuri intre categorii*
-
1.057
33.657
3.010
-28.895
-8.829
-
Transferuri din alte categorii**
-
-
-
1.286
-
-
1.286
Iesiri
-84
-2.364
-14.754
-3.039
-
-
-20.241
La 31 decembrie 2022
63.596
562.261
2.027.930
292.773
64.654
2.859
3.014.073
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2021
-
-388.183
-1.465.512
-255.546
-
-
-2.109.241
Cheltuiala cu amortizarea
-
-7.787
-87.743
-7.430
-
-
-102.960
Transferuri din alte categorii**
-
-
-93
-2.038
-
-
-2.131
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
244
52.337
428
-
-
53.009
La 31 decembrie 2021
-
-395.726
-1.501.011
-264.586
-
-
-2.161.323
Cheltuiala cu amortizarea
-
-7.847
-85.166
-6.456
-
-
-99.469
Transferuri din alte categorii**
-
-
-
-1.110
-
-
-1.110
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
2.295
13.601
3.019
-
-
18.915
La 31 decembrie 2022
-
-401.278
-1.572.576
-269.133
-
-
-2.242.987
Ajustari pentru depreciere
La 1 ianuarie 2021
-
-12.637
-4.142
-1.802
-
-
-18.581
Iesiri
-
2
-
33
-
-
35
La 31 decembrie 2021
-
-12.635
-4.142
-1.769
-
-
-18.546
Iesiri
-
-
-
19
-
-
19
La 31 decembrie 2022
-
-12.635
-4.142
-1.750
-
-
-18.527
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2021
63.680
155.207
495.940
24.693
31.601
7.030
778.151
La 31 decembrie 2022
63.596
148.348
451.212
21.890
64.654
2.859
752.559
Incepand cu luna ianuarie 2022 conducerea Grupului a decis sa adopte un model de afaceri care vizeaza pe de o parte reducerea
dependentei Grupului de energia electrica si, pe de alta parte, mentinerea portofoliului de produse actual, cu exceptia produselor
neprofitabile sau cu marja mica de profit. Programul de investitii pentru 2022 este corelat cu programul de productie, si vizeaza
implementarea cu prioritate a investitiilor care vor aduce castiguri si imbunatatiri imediate ale activitatii sau necesare pentru asigurarea
functionarii sigure si conforme cu legislatia. In anul 2022, achizitiile de mijloace fixe s-au axat pe dezvoltarea capacitatii de reciclare a
Topitoriei Eco a Alro cu scopul de a o creste de la 35.000 tone pe an la 85.000 tone pe an pana la mijlocul anului 2023 prin instalarea a
doua cuptoare cu camera dubla, a unui cuptor de mentinere si a instalatiei aferente de colectare si tratare gaze arse pentru asigurarea
necesarului de metal topit pentru productia de produse laminate plate. Investitiile de pana acum au fost in suma de 33.250 mii lei. De
asemenea, Societatea mama a efectuat cheltuieli de capital pentru inlocuirea echipamentului de filtrare gaze avariat in urma unui
incendiu in iunie 2022, pentru a se continua utilizarea cuptoarelor sectiei.
Raport anual 2022
127
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In acelasi timp, Grupul a continuat investitiile pentru reconditionarea capitala a cuvelor de electroliza folosind tehnologia AP12LE
(Aluminium Pechiney 120 kA Low Energy). In anul 2022 au fost puse in functiune inca 20 cuve (2021: 87 cuve) si acest lucru este de
asteptat sa continue pana in 2026.
In anul 2022, Grupul a finalizat instalarea unei noi prese de extrudare de 7’’, de ultima generatie, suma cheltuita fiind de 43.931 mii RON
(in anul 2021 suma cheltuita a fost de 13.064 mii RON). Aceasta linie de extrudare este foarte eficienta in ceea ce priveste capacitatile
de productie si consumul redus de energie. Astfel, intregul proces este automatizat, putand extruda profile pana la o lungime de 60 de
metri, cu o viteza de 50 de metri/minut, avand in acelasi timp cel mai mic consum de gaz garantat de pe piata si fiind dotat cu un sistem
eficient de economisire a energiei, precum si cu zone de racire cu apa si aer operate independent, concepute pentru a aloca eficient
resursele. Noua presa creste, de asemenea, capacitatea de extrudare cu 40% pana la 35.000 de tone pe an.
In paralel cu activitatea investitionala din cadrul proceselor tehnologice, in anul 2022 Grupul a efectuat diverse amenajari si a
achizitionat un teren in suma de 13.399 mii RON menit sa creasca capacitatea de stocare a haldei de slam de la Tulcea (2021: 0).
In valoarea contabila neta a Imobilizarilor corporale
ale Grupului este inclusa suma de 14.292 mii RON, din care 13.552 mii RON la nivel
de Societate, reprezentand costul indatorarii capitalizat in conformitate cu IAS 23 Costurile indatorarii
(2021: 15.660 mii RON pentru
Grup si 14.848 mii RON pentru Societate). Costul indatorarii capitalizat consta in dobanzi si alte costuri tranzactionale pe care Grupul si
Societatea le suporta in legatura cu imprumuturile contractate. In 2022 si 2021, nu s-au inregistrat cheltuieli cu dobanda capitalizata in
valoarea contabila a imobilizarilor corporale ale Grupului si Societatii.
*Transferul intre categorii reprezinta valoarea imobilizarilor corporale anterior in curs de executie, care au fost receptionate si puse in
functiune.
**Categoria Transferuri din alte categorii
include, clasificarea de catre Grup si Societate din categoria
Drepturi de utilizare a activelor
inchiriate a unor mijloace fixe pentru care contractele de leasing s-au finalizat, iar riscurile si beneficiile dreptului de proprietate asupra
acestor mijloace fixe au fost transferate Grupului si Societatii.
Investitii imobiliare
include doua cladiri inchiriate de Societatea mama catre parti afiliate.
I
nformatii privind investitiile imobiliare
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Valoarea contabila neta
602
633
3.797
4.118
Valoarea de piata
2.624
2.285
46.188
44.330
La 31 decembrie 2022 si 2021, valoarea justa a cladirilor inchiriate se bazeaza pe evaluarea efectuata de un evaluator independent
care detine calificarile si experienta necesare pentru masurarea acestor proprietati. Valoarea justa a fost determinata utilizand metoda
costului prin estimarea costului de dezvoltare a cladirilor similare, sub rezerva ajustarilor pentru depreciere.
Deprecierea cuprinde deteriorarea fizica, deprecierea functionala (tehnologica) si deprecierea economica (externa) si aceasta este
inclusa la nivelul 3 al ierarhiei de masurare a valorii juste.
Alro
2022
2021
2022
2021
Cheltuieli cu amortizarea
31
63
321
643
Venitul obtinut din inchiriere
204
203
2.536
1.101
Alte informatii privind imobilizarile corporale
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Valoare contabila neta a mijloace fixe gajate
pentru garantarea imprumuturilor
855.498
899.063
673.772
723.751
Active complet amortizate in functiune (cost)
853.871
886.776
557.027
607.907
Active scoase din uz temporar
182.343
9.663
79.024
8.525
Cheltuiala cu amortizarea inclusa in Costul
bunurilor vandute in perioada de raportare
106.135
133.216
67.621
86.706
Grupul Alro
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
128
Note la situatiile financiare individuale
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Activele scoase din uz temporar
au crescut la 31 decembrie 2022 comparativ cu 31 decembrie 2021 ca urmare a suspendarii
temporare a activitatii a 3 hale de electroliza si a diviziei de alumina din Tulcea in 2022.
Analiza privind deprecierea imobilizarilor corporale
La 31 decembrie 2022, ca urmare a mai multor factori interni si externi, cum ar fi cresterea preturilor si disponibilitatea redusa a
produselor energetice si a altor materii prime cu impact negativ asupra costurilor de productie, ceea ce a condus la modificari in planul
de productie si la reducerea productiei de aluminiu electrolitic de la cinci la doua hale de electroliza in 2022 si a determinat Grupul sa
ia decizia de a suspenda temporar operatiunile de productie de alumina si de reorientare a vanzarilor de bauxita, a fost efectuat test
de depreciere a activelor fixe ale Alro, Alum si unitatii din Sierra Leone (Global Aluminium Ltd.). Rezultatele testelor de depreciere sunt
prezentate in continuare.
Alro
In urma analizei de depreciere efectuate la Alro, valoarea recuperabila a imobilizarilor corporabile a fost mai mare decat valoarea lor
contabila si astfel nu s-a inregistrat o cheltuiala cu deprecierea imobilizarilor corporale.
Valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar Alro a fost determinata pe baza unui calcul privind valoarea de piata a unitatii
generatoare de numerar minus costul de vanzare, in care s-au utilizat fluxuri de numerar viitoare pe baza unor bugete estimate de
conducerea Societatii. Fluxurile de numerar de dupa aceasta perioada au fost extrapolate folosind o rata de crestere de 2,0% pe an
(2021: 2,0 % pe an) , in conformitate cu previziunile privind rata inflatiei. Marja EBITDA a fost estimata la 14,2% pentru urmatorii cinci
ani crescand gradual la un nivel stabil de 14,6% in al cincelea an (2021: 25,2% pentru urmatorii cinci ani crescand la 36,2% dupa
aceasta perioada) si ramanand la o valoare perpetua constanta. Un impact semnificativ asupra variatiei EBITDA in 2022 comparativ
cu 2021 l-a avut reducerea venitului estimat din subventii ca urmare a adoptarii de catre Guvernul Romaniei a Ordonantei de Urgenta
nr. 138/12.10.2022, care transpune Ghidul Uniunii Europene pentru perioada 2021-2030 privind compensarea costurilor indirecte cu
emisiile incorporate in pretul energiei electrice pentru 2021-2030 publicat in octombrie 2022. Dupa aprobarea sa in 2022, Grupul are
acum mult mai multa predictibilitate pentru compensatia energetica care urmeaza sa fie primita anual. Inputurile pentru calcularea
veniturilor compensatorii, cum ar fi productia de aluminiu primar, procentul de intensitate a ajutorului, factorul de emisie de CO
2
pot fi
evaluate cu un grad ridicat de certitudine pe baza planurilor de management al productiei si a informatiilor publice cunoscute, in timp
ce alte inputuri majore, cum ar fi pretul certificatului de emisii CO
2
a fost estimat cu referire la piata si platformele de estimare date.
Bugetul mediu anual de compensare este limitat la o anumita suma alocata tuturor companiilor din industriile intensiv consumatoare de
energie vizate de acest ajutor de stat, iar Compania isi estimeaza compensatia anuala atribuibila in raport cu acest buget anual plafonat
pe baza experientei anterioare si a celor mai bune estimari. Conducerea a presupus in previziunile sale ca Schema de compensare EU
ETS sa continue si dupa anul 2030 si / sau Compania isi va putea mentine competitivitatea si nivelul de profitabilitate prin alte mijloace,
tinand cont de evolutia pietei de aluminiu.
Variabilele cheie folosite pentru calculul unitatii generatoare de numerar Alro sunt:
2022
2021
Rata de discount
12,50%
9,60%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
14,37%
7,73%
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
14,15%
25,24%
Marja EBITDA, valoarea terminala
14,60%
36,20%
Tabelul de mai jos prezinta valoarea pana la care variabilele cheie utilizate ar trebui sa se modifice individual pentru ca valoarea
recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea contabila:
2022
2021
Rata de discount
22,72%
46,65%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
2,54%
-12,28%
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
9,13%
8,13%
Marja EBITDA, valoarea terminala
6,45%
1,23%
Alte estimari cheie semnificative utilizate de management in evaluarea deprecierii sunt reprezentate de cotatiile LME utilizate in
previziunile veniturilor din vanzari și valoarea venitului estimat din subventii pentru costurile indirecte cu emisiile. O reducere cu 10% a
cotațiilor estimate ale LME in combinatie cu o scadere cu 10% a venitului estimat din compensarea emisiilor indirecte ar avea ca rezultat
ca valoarea recuperabila sa fie egala cu valoarea contabila (2021: o reducere cu 30% a cotațiilor estimate ale LME in combinatie cu o
scadere cu 30% a venitului estimat din compensarea emisiilor indirecte).
Raport anual 2022
129
Note la situatiile financiare individuale
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alum
La 31 decembrie 2022, in urma testului de depreciere a imobilizarilor corporale efectuat de Alum, s-a constatat ca valoarea recuperabila
nu a fost semnificativ diferita de valoarea sa contabila, asadar nu a fost recunoscuta nicio depreciere aditionala (31 decembrie 2021: o
depreciere de 5.532 mii RON a fost recunoscuta pentru imobilizarile corporale si unitatea generatoare de numerar Alum).
Valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar Alum a fost determinata pe baza unui calcul al valorii unitatii generatoare de
numerar minus costurile de vanzare, folosind fluxurile de numerar viitoare extrase din planul de afaceri estimat pentru urmatorii 5 ani de
catre conducerea Societatii. Valoarea terminala a fost estimata folosind rata de crestere de 2% pe an.
Variabilele cheie folosite pentru calculul unitatii generatoare de numerar Alum sunt:
2022
2021
Rata de discount
13,80%
11,00%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
5,31%
3,31%
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
4,44%
5,09%
Marja EBITDA, valoarea terminala
5,82%
6,12%
Tabelul de mai jos prezinta valoarea pana la care variabilele cheie utilizate ar trebui sa se modifice individual pentru ca valoarea
recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea contabila:
2022
2021
Rata de discount
13,72%
10,83%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
5,91%
4,89%
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
4,50%
5,34%
Marja EBITDA, valoarea terminala
5,86%
6,22%
Alta estimare cheie semnificativa utilizata de management in evaluarea deprecierii unitatii generatoare de numerar Alum este venitul
estimat din subventii pentru costurile indirecte cu emisiile calculate in conformitate cu Ordonanta de Urgenta a Guvernului Romaniei
nr. 138/12.10.2022, care transpune Ghidul Uniunii Europene pentru perioada 2021-2030. La fel ca si la Alro, conducerea a presupus
in previziunile sale ca Schema de compensare EU ETS va continua si dupa anul 2030 si / sau Compania isi va putea mentine
competitivitatea si nivelul de profitabilitate prin alte mijloace. O reducere cu 10% a venitului estimat din compensarea emisiilor indirecte
ar rezulta in recunoasterea suplimentara de depreciere in contul de profit și pierdere consolidat de aproximativ 17.100 mii RON (2021:
18.000 mii RON).
SMHL
Ca urmare a revizuirii deprecierii efectuate de SMHL, a fost recunoscuta o cheltuiala de depreciere de 5.260 mii RON pentru
imobilizarile in curs la 31 decembrie 2022 (31 decembrie 2021: nu a fost inregistrata nicio depreciere pentru imobilizarile corporale ale
SMHL). Pentru mai multe detalii privind testul de depreciere efectuat de conducerea SMHL si estimarile utilizate, a se consulta Nota 17.
Raport anual 2022
130
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
15.
Imobilizari necorporale
Grupul Alro
Cheltuieli de
dezvoltare
Alte imobilizari
necorporale
Total
Cost
La 1 ianuarie 2021
4.368
51.810
56.178
Intrari
-
765
765
Achizitia de subsidiare
-
12
12
Iesiri
-
-12.561
-12.561
Ajustari de conversie
-
977
977
La 31 decembrie 2021
4.368
41.003
45.371
Intrari
-
984
984
Iesiri
-
-372
-372
Ajustari de conversie
-
250
250
La 31 decembrie 2022
4.368
41.865
46.233
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2021
-4.368
-45.853
-50.221
Amortizarea anului
-
-2.200
-2.200
Achizitia de subsidiare
-
-12
-12
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
12.561
12.561
Ajustari de conversie
-
-967
-967
La 31 decembrie 2021
-4.368
-36.471
-40.839
Amortizarea anului
-
-2.042
-2.042
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
372
372
Ajustari de conversie
-
-245
-245
La 31 decembrie 2022
-4.368
-38.386
-42.754
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2021
-
4.532
4.532
La 31 decembrie 2022
-
3.479
3.479
Raport anual 2022
131
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Cheltuieli de
dezvoltare
Alte imobilizari
necorporale
Total
Cost
La 1 ianuarie 2021
-
34.054
34.054
Intrari
-
267
267
Iesiri
-
-1
-1
La 31 decembrie 2021
-
34.320
34.320
Intrari
-
513
513
Iesiri
-
-311
-311
La 31 decembrie 2022
-
34.522
34.522
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2021
-
-28.401
-28.401
Amortizarea anului
-
-1.850
-1.850
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
1
1
La 31 decembrie 2021
-
-30.250
-30.250
Amortizarea anului
-
-1.612
-1.612
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
311
311
La 31 decembrie 2022
-
-31.551
-31.551
Valoare neta contabila
La 31 decembrie 2021
-
4.070
4.070
La 31 decembrie 2022
-
2.971
2.971
In 2021 iesirea de 12.561 mii RON din categoria Alte imobilizari necorporale
reprezinta casarea unor active de explorare in Sierra
Leone, expirate, care au fost complet amortizate.
Raport anual 2022
132
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
16
.
Investitii financiare in filiale
Societatea mama, Alro
, detine direct sau indirect urmatoarele investitii in filiale:
31 decembrie
2022
Filiala
Sediul social
Detinere*
Drepturi de
vot**
Capitaluri
proprii
Rezultat net
Alum S.A.
Str. Isaccei, nr. 82, Tulcea,
Judetul Tulcea, Romania
99,40%
99,40%
288.696
-122.154
Vimetco Extrusion S.R.L.
Str. Milcov, nr.1, Slatina,
Judetul Olt, Romania
100,00%
100,00%
107.983
47.058
Conef S.A.
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
99,97%
99,97%
7.532
-323
Global Aluminium Ltd.
Trinity Chambers, PO Box
4301, Road Town, Tortola, BVI
99,40%
100,00%
294.775
-23
Bauxite Marketing Ltd.
Trinity Chambers PO Box
4301, Road Town Tortola, BVI
99,40%
100,00%
-760
-19
Sierra Mineral Holdings I, Ltd.
Sea Meadow House, Blackburne
Highway, (PO Box 116), BVI
99,40%
100,00%
44.302
-93.077
Vimetco Trading S.R.L.
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
100,00%
100,00%
4.054
1.474
31 decembrie
2021
Filiala
Sediul social
Detinere*
Drepturi de
vot**
Capitaluri
proprii
Rezultat net
Alum S.A.
Str. Isaccei, nr. 82, Tulcea,
Judetul Tulcea, Romania
99,40%
99,40%
420.940
-33.666
Vimetco Extrusion S.R.L.
Str. Milcov, nr.1, Slatina,
Judetul Olt, Romania
100,00%
100,00%
60.923
20.246
Conef S.A.
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
99,97%
99,97%
7.855
-208
Global Aluminum Ltd.
Trinity Chambers, PO Box
4301, Road Town, Tortola, BVI
99,40%
100,00%
278.012
-12
Bauxite Marketing Ltd.
Trinity Chambers PO Box
4301, Road Town Tortola, BVI
99,40%
100,00%
-700
-8
Sierra Mineral Holdings I, Ltd.
Sea Meadow House,
Blackburne Highway, (PO Box
116), BVI
99,40%
100,00%
128.718
5.833
Vimetco Trading S.R.L.
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
100,00%
100,00%
3.658
-
* Detinerea reprezinta procentul efectiv de detinere al Societatii-mama in filiale (detinere atat directa, cat si indirecta).
** Drepturile de vot sunt cele ale companiei imediat detinatoare, acestea din urma fiind la randul lor controlate de Alro. Astfel, drepturile de vot
prezentate mai sus pot diferi semnificativ de procentul de detinere.
Valorile privind capitalurile proprii si rezultatul net sunt determinate aplicand Standardele Internationale de Raportare Financiara
si politicile contabile ale Grupului.
Filiale
Alum S.A.
, Tulcea, (Alum) este o companie organizata conform legislatiei romanesti, care a fost infiintata in 1972. Alum este singurul
producator de alumina calcinata din Romania. Activitatea sa principala consta in procesarea hidrometalurgica a bauxitei pentru a obtine
alumina (oxid de aluminiu), materia prima principala utilizata in productia de aluminiu.
Alum este listata la Bursa de Valori Bucuresti, segmentul de piata ATS, categoria AeRo.
Vimetco Extrusion S.R.L. este o societate organizata conform legislatiei romanesti si are ca obiect principal de activitate fabricarea
produselor de aluminiu extrudat. Sediul social si administrativ al Societatii se afla in Slatina, Judetul Olt, Strada Milcov, nr. 1, Romania.
Conef S.A.
(Conef) este o companie organizata conform legislatiei romanesti, care a fost infiintata in anul 1991. Activitatea principala a companiei
(conform statutului acesteia) consta in intermedieri in comertul cu combustibili, minerale si produse chimice, producerea de energie electrica.
La 1 mai 2011, Alum S.A. a achizitionat de la Vimetco N.V. 100% din societatea Global Aluminium Ltd.
Activele acesteia din urma
includeau 100% din actiunile unei mine de bauxita în Sierra Leone, Sierra Mineral Holdings I, Ltd
., si 100% din actiunile societatii
Bauxite Marketing Ltd.
Raport anual 2022
133
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In decembrie 2021, Adunarea Generala a Actionarilor filialei Alum a aprobat cresterea participatiei in filiala acesteia, Global Aluminium
Ltd., cu o valoare de 60.200 mii USD reprezentand contributie in natura (creante). La randul sau, Global Aluminium Ltd. si-a crescut
participatia in filiala Sierra Mineral Holdings I, Ltd cu aceeasi valoare, ceea ce a condus la cresterea capitalurilor proprii ale filialei Sierra
Mineral Holdings I, Ltd.
Mina de bauxita furnizeaza o parte importanta din necesarul de materie prima pentru rafinaria de alumina Alum S.A.
Vimetco Trading S.R.L.
este o companie organizata conform legislatiei romanesti, care a fost infiintata in anul 2008. Activitatea
companiei consta in principal in servicii de agent de vanzari in beneficiul Alro SA, care constau in diverse actiuni precum: activitati de
negociere cu potentialii clienti, monitorizarea executarii contractelor de vanzare, indeplinirea oricaror altor actiuni necesare in legatura cu
pregatirea si executarea contractelor de vanzare.
In decembrie 2021, Societatea mama a achizitionat Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC (99%) si de la
subsidiara acestuia Vimetco Management Romania SRL (1%). Ca urmare a tranzactiei, Societatea mama detine acum 100% din capitalul
social al Vimetco Trading SRL. Achizitia a permis companiei sa-si imbunatateasca sinergiile dintre activitatea de productie si cea de
vanzare a produselor finite si totodata sa beneficieze de o echipa de vanzari si marketing cu o experienta consolidata in peste 10 ani de
activitate. Rezultatul net al Vimetco Trading pentru anul 2021 este nul, deoarece achizitia a fost facuta la sfarsitul anului si Alro a început
sa consolideze rezultatele subsidiarei Vimetco Trading in 2022.
Pretul de achizitie a fost de 15.600 mii RON (15.444 mii RON de plata pentru achizitia a 99% de la Vimetco PLC si 156 mii RON de plata
pentru achizitia a 1% de la Vimetco Management Romania SRL) si a fost stabilit cu referire la valoarea justa a activelor nete, stabilita de
un evaluator independent. Achizitia a fost tratata ca o tranzactie sub control comun folosind metoda „pooling of interest”, prin care activele
si pasivele companiei achizitionate au fost recunoscute la valoarea contabila de la data tranzactiei. Nu a fost recunoscut niciun fond
comercial la achizitie, iar diferenta dintre valoarea de plata si valorile contabile ale activelor nete ale filialei în suma de 11.942 mii RON a
fost recunoscuta în capitalurile proprii ca Pierdere la achizitionarea filialei sub control comun.
Detalii privind valoarea contabila a activelor si datoriilor Vimetco Trading SRL la data achizitiei sunt prezentate in tabelul de mai jos:
Valoarea contabila
Imobilizari corporale
119
Active circulante
5.936
Datorii pe termen scurt
-2.397
Active nete
3.658
Suma datorata (a se vedea Nota 33 Alte datorii curente
)
15.600
Suma recunoscuta in capitalul Grupului
11.942
Numerar net achizitionat
2.340
Suma platita
-
Iesire de numerar la data achizitiei, net de numerarul achizitionat
2.340
Valoarea investitiilor financiare ale Alro a fost:
2022
2021
Sold la 1 ianuarie
586.708
571.108
Intrari
-
15.600
Sold la 31 decembrie
586.708
586.708
Depreciere
Sold la 1 ianuarie
-119.651
-119.457
Venituri din ajustari privind deprecierea imobilizarilor financiare
-
-
Cheltuieli privind deprecierea imobilizarilor financiare
-133.735
-194
Sold la 31 decembrie
-253.386
-119.651
Valoare neta contabila
Sold la 1 ianuarie
467.057
451.651
Sold la 31 decembrie
333.322
467.057
Raport anual 2022
134
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Participatiile Societatii in alte companii in care detine controlul asupra politicilor financiare si operationale sunt contabilizate la cost minus
depreciere.
Analiza privind deprecierea investitiilor in filiale
La 31 decembrie 2022, conducerea Societatii a realizat o analiza de depreciere a investitiilor financiare si, ca urmare a acestei analize, a fost
recunoscuta o cheltuiala din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor financiare in suma total de 133.735 mii RON, care include o suma
de 133.412 mii RON reprezentand o cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea pentru investitia in Alum si o cheltuiala cu ajustarea pentru
deprecierea imobilizarilor financiare in suma de 323 mii RON pentru investitia în Conef (2021: a fost recunoscuta o cheltuiala cu ajustarea
pentru deprecierea imobilizarilor financiare in suma de 194 mii RON pentru investitia în Conef).
Alum
Valoarea recuperabila a investitiei in Alum a fost determinata pe baza valorii juste, calculata prin metoda fluxurilor de numerar actualizate
(DCF). In cadrul metodei fluxurilor de numerar actualizate, s-au utilizat fluxuri de numerar viitoare pe baza unor previziuni estimate de
conducere, care acopera o perioada de 5 ani (2023 - 2027) (in 2021: 5 ani), actualizate cu o rata de 13,8% pe an (2021: 11,0%). Fluxurile de
numerar de dupa aceasta perioada au fost extrapolate folosind o rata de crestere de 2,0% pe an (2021: 2,0% pe an). Evaluarea valorii juste
se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei de masurare, pe baza ipotezelor folosite in tehnicile de evaluare (a se vedea Nota 35).
Variabilele cheie:
2022
2021
Rata de discount
13,80%
11,00%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
5,31%
3,31%
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
4,44%
5,09%
Marja EBITDA, valoarea terminala
5,82%
6,12%
Valoarea justa estimata a investitiei in Alum a fost semnificativ mai mica decat valoarea sa contabila de aceea a fost recunoscuta o
cheltuiala suplimentara cu ajustari pentru depre cierea imobilizarilor financiare ale Companiei pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022
in suma de 133.412 mii RON(2021: nu a fost recunoscuta cheltuiala sau venit din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor financiare).
Deprecierea este atribuibila reducerii valorii companiei ca urmare a deciziei de suspendare temporara a operatiunilor de productie de
alumina, dar si scaderii valorii juste a investitiei Alum in Global Aluminium Ltd., care a trebuit sa reorienteze vanzarile sale de bauxita si
sa gaseasca noi piete si clienti pentru produsele sale finite.
Modificarile variabilelor cheie folosite la estimarea valorii juste, aplicate in mod izolat, ar produce urmatoarele rezultate la reversare /
(depreciere) a valorii contabile a investitiei in Alum:
2022
2021
+ 1%
- 1%
+ 1%
- 1%
Rata de discount
-21.000
25.400
-30.000
36.900
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
2.400
-2.300
3.600
-29.800
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
43.300
-18.300
26.300
-30.200
Marja EBITDA, valoarea terminala
51.900
-51.900
58.200
-58.900
Alta estimare cheie semnificativa utilizata de management in evaluarea deprecierii investitiei in Alum este venitul estimat din subventii
pentru costurile indirecte cu emisiile incluse in pretul energiei electrice. O reducere cu 10% a venitului estimat din compensarea
emisiilor indirecte ar rezulta in recunoasterea de depreciere aditionala in contul de profit și pierdere al Alro S.A. de aproximativ 15.400
mii RON (2021: 18.900 mii RON).
Conef
O cheltuiala suplimentara cu deprecierea in valoare de 323 mii RON a fost recunoscuta pentru investitia Alro in Conef, ca urmare a
scaderii valorii recuperabile a investitiei în Conef care a fost determinata în raport cu valoarea activului net la 31 decembrie 2022 (31
decembrie 2021: depreciere in valoare de 194 mii RON).
Nu au fost identificate indicii de depreciere a investitiei in Vimetco Extrusion si ca urmare, nu a fost efectuata o analiza privind
deprecierea la 31 decembrie 2022 si 2021 pentru aceasta investitie.
Raport anual 2022
135
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Detaliile privind costul de achizitie al investitiilor Societatii in filiale la 31 decembrie 2022 si 2021 sunt urmatoarele:
Numele filialei
Activitatea de
baza
Nr. de actiuni
Cost de achizitie
(RON/actiune)
Procent de
detinere / vot (%)
Cost de achizitie
(mii RON)
Conef
- holding
2.675.914
24,604
99,97%
65.838
Vimetco Extrusion
- industria
metalurgica a
aluminiului
2.189.320
10,00
100,00%
21.893
Alum
- productia
aluminei
72.355.909
5,95
99,40%
430.518
6.052.951
5,60
33.896
3.187.000
5,95
18.963
Vimetco Trading
- comert cu
ridicata
100
156.000
100,00%
15.600
Total
586.708
Valoarea contabila a investitiilor Societatii in filiale la 31 decembrie 2022 si 2021 este prezentata in tabelul de mai jos:
Numele filialei
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Conef
7.531
7.854
Vimetco Extrusion
21.893
21.893
Alum
288.298
421.710
Vimetco Trading
15.600
15.600
Total
333.322
467.057
Toate societatile de mai sus sunt inregistrate in Romania.
17.
Fondul comercial
Cost
2022
2021
Sold la 1 ianuarie
167.061
156.879
Diferente de curs valutar
6.639
10.182
Sold la 31 decembrie
173.700
167.061
Depreciere
Sold la 1 ianuarie
-70.753
-68.023
Cheltuiala cu deprecierea
-21.580
-
Diferente de curs valutar
-1.516
-2.730
Sold la 31 decembrie
-93.849
-70.753
Valoare contabila neta
Sold la 31 decembrie
79.851
96.308
Fondul comercial este alocat unitatilor generatoare de numerar la 31 decembrie 2022 si 2021 dupa cum urmeaza (dupa evaluarea la
cursul de schimb de sfarsit de perioada si dupa inregistrarea ajustarilor de depreciere):
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Grupul Alro
79.425
75.781
Global Aluminium Ltd.
-
20.101
Vimetco Extrusion
426
426
Total
79.851
96.308
Fondul comercial alocat Grupului Alro rezulta din achizitii si tranzactii sub control comun si include la 31 decembrie 2022 o suma de
15.408 mii RON (la 2021: 15.408 mii RON) ce reprezinta fond comercial din achizitia Alprom si 64.017 mii RON (la 31 decembrie 2021:
60.373 mii RON) ce reprezinta fond comercial la achizitia initiala a Global Aluminium Ltd. de catre Vimetco NV, alocate grupului de
unitati generatoare de numerar Grupul Alro in scopul efectuarii testului de depreciere.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
136
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Analiza privind deprecierea fondului comercial
Pierderea din depreciere cumulata la inceputul anului a fost recunoscuta in trecut pentru intregul fond comercial alocat la achizitia Alum
in valoare de 41.264 mii RON si partial pentru fondul comercial alocat unitatii generatoare de numerar Sierra Leone la achizitia Global
Aluminium Ltd. in valoare de 29.489 mii RON (2021: 41.264 mii RON pentru Alum si, respectiv, 26.759 mii RON pentru Sierra Leone).
Fondul comercial se testeaza pentru depreciere anual (la 31 decembrie) si atunci cand circumstantele indica faptul ca valoarea
contabila ar putea fi depreciata. Ca urmare a mai multor indicii de depreciere, cum ar fi Covid-19, cresterea preturilor materiilor prime si
volatilitatea ridicata a pietei aluminiului, la 31 decembrie 2022, a fost efectuat un test de depreciere a fondului comercial alocat unitatii
generatoare de numerar Grupul Alro.
Grupul Alro
In 2022, valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar Grupul Alro a fost determinata pe baza unui calcul al valorii juste,
mai putin costurile de vanzare, estimata folosind fluxuri de numerar actualizate si tehnici de evaluare relationate la piata. Aceasta
metoda necesita eliminarea sinergiilor specifice proprietarului din proiectiile fluxurilor de numerar, altele decat acele sinergii pe care
orice participant la piata ar putea sa le realizeze. Evaluarea valorii juste se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei de masurare a valorii
juste pe baza variabilelor folosite in metodologia respectiva. In urma analizei de depreciere efectuate, nu s-a inregistrat o cheltuiala cu
deprecierea fondului comercial alocat Grupului Alro.
Fluxurile de numerar viitoare sunt bazate pe planul de afaceri estimat, care acopera o perioada de 5 ani. Fluxurile de numerar de dupa
aceasta perioada au fost extrapolate folosind ratele de crestere mentionate mai jos.
Variabilele cheie folosite pentru estimarea valorii recuperabile sunt mentionate in tabelul de mai jos. Valorile atribuite variabilelor
cheie si estimarilor folosite pentru masurarea valorii recuperabile a unitatii generatoare de numerar Grupul Alro reflecta experienta
anterioara, sunt consecvente cu surse de informare externe si sunt bazate pe asteptarile conducerii privind evolutia pietei. Cantitatile
din productie au fost estimate pe baza experientei anterioare, reprezinta cea mai buna estimare a conducerii privind productia viitoare
si reflecta planul de investitii al companiei. Preturile de vanzare se bazeaza pe pretul aluminiului pe termen lung, derivat din surse
specifice industriei si din piata. Costurile operationale au fost proiectate pe baza experientei anterioare si au fost ajustate in corelatie cu
conjunctura de piata curenta si cu inflatia.
Variabilele cheie
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rata de discount, dupa-impozitare
12,5%
9,6%
Rata de crestere (media pe urmatorii 5 ani)
10,5%
4,5%
Marja EBITDA (media pe urmatorii 5 ani)
15,9%
27,6%
Rata de discount este media ponderata a costului capitalului aferent unitatii generatoare de numerar, de 13,7% (in 2021: 10,1%),
calculata pe baza unor coeficienti beta ai companiilor comparabile din industrie si un cost al datoriei dupa impozitare de 3,4% (in 2021:
3,0%), ponderate in baza unui grad de indatorare a unitatii generatoare de numerar de 11,3% (in 2021: 7,3%).
Ratele de crestere din urmatorii 5 ani se bazeaza pe literatura de specialitate publica specifica industriei, pe asteptarile viitoare ale
conducerii privind conditiile economice si de piata, pe rezultatul investitiilor de capital si pe imbunatatiri de eficienta anticipate. Pentru
perioada de dupa cei 5 ani s-a presupus o rata de crestere in linie cu inflatia, anume 2,0% (31 decembrie 2021: 2,0%).
Marja EBITDA este marja medie calculata ca procent din venituri pe perioada previzionata de 5 ani. Aceasta se bazeaza pe nivelurile
medii cunoscute din anii precedenti, cu ajustari care sa reflecte vanzarile cantitative viitoare si variatii de pret. Variatia EBITDA fata de
anul trecut se datoreaza faptului ca Compania are acum o mai buna predictibilitate pentru compensatia energetica care urmeaza sa
fie primita anual in urma adoptarii de catre Guvernul Romaniei a Ordonantei de Urgenta nr. 138/12.10.2022, care transpune Ghidul UE
pentru perioada 2021-2030 privind compensarea costurilor de emisii indirecte incorporate in pretul energiei electrice pentru anii 2021-
2030 publicat in octombrie 2022.
Cele mai senzitive variabile cheie folosite in testul de depreciere al unitatii generatoare de numerar Grupul Alro sunt rata de discount
si marja EBITDA. O crestere a ratei de discount pana la 20,5% si o reducere a marjei EBITDA pana la 11,9% aplicate separat, ar face
ca valoarea recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea neta contabila (31 decembrie 2021: o crestere pana la 37,7% si, respectiv,
o reducere pana la 11,2%). Alte estimari cheie semnificative utilizate de management in evaluarea deprecierii sunt reprezentate de
cotatiile LME utilizate in previziunile veniturilor din vanzari și valoarea venitului estimat din subventii pentru costurile indirecte cu emisiile.
O reducere cu 10% a cotațiilor estimate ale LME in combinatie cu o scadere cu 10% a venitului estimat din compensarea emisiilor
Raport anual 2022
137
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
indirecte la nivel de Grup ar avea ca rezultat ca valoarea recuperabila sa fie egala cu valoarea contabila (2021: o reducere cu 29% a
cotațiilor estimate ale LME in combinatie cu o scadere cu 29% a venitului estimat din compensare).
Global Aluminium Ltd.
Ca urmare a revizuirii deprecierii pentru unitatea generatoare de numerar Global Aluminium Ltd., a fost recunoscuta o cheltuiala de
depreciere de 5.260 mii RON pentru imobilizarile corporale si 21.580 mii RON pentru fondul comercial alocat segmentului (2021: nu a
fost inregistrata nicio depreciere pentru imobilizarile corporale sau fond comercial).
Valoarea recuperabila a unitatilor generatoare de numerar cu operatiuni in Sierra Leone
(Global Aluminium Ltd.) a fost determinata pe
baza calculului unei valori juste mai putin costurile de vanzare, in care s-au utilizat fluxuri de numerar viitoare actualizate si tehnici de
evaluare relationate la piata. Previziunile financiare ale conducerii la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 au acoperit o perioada
de 5 ani. Fluxurile de numerar de dupa perioada de 5 ani au fost extrapolate pana in anul 2042, cand conform estimarilor conducerii
bazate pe un raport independent de evaluare a resurselor minerale, rezervele estimate (masurate si presupuse) se asteapta a fi
epuizate, cu o rata de crestere de 2,0% (in 2021: 2,0%), in concordanta cu rata inflatiei previzionate, mai putin in anul terminal cand
se are in vedere o productie redusa la nivelul rezervelor ramase. Rata de discount dupa-impozitare utilizata pentru anul 2023 a fost
de 29,3%, dupa care a fost estimata o stabilizare a ratei la 20,7% pe an pana in 2027, fiind perioada estimata de utilizare a rezervelor
masurate si de 22,7% pe an dupa aceea pentru rezervele minerale presupuse, datorita gradului mai mare de incertitudine (in 2021:
18,4% anual pana in 2030 si ulterior 20,4%). Evaluarea valorii juste se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei de masurare a valorii juste pe
baza variabilelor folosite in metodologia respectiva (a se vedea Nota 35).
Ipotezele principale folosite pentru unitatea generatoare de numerar Global Aluminium Ltd. sunt:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rata de discount, dupa-impozitare
intre 20,7% si 29,3%
18,4%
Rata de crestere (media pe urmatorii 5 ani)
25,4%
7,3%
Marja EBITDA (media pe urmatorii 5 ani)
10,6%
17,3%
Cresterea ratei medii pentru urmatorii cinci ani se datoreaza faptului ca in urma unei scaderi semnificative a productiei inregistrate in
perioada 2021-2024, conducerea estimeaza o crestere la un nivel normal al productiei de bauxita de 1.900.000 de tone pe an.
Rata de discount este media ponderata a costului capitalului aferent unitatii generatoare de numerar, de 21,2% (in 2021: 18,9%),
calculata pe baza unor coeficienti beta ai companiilor comparabile din industrie si un cost al datoriei dupa impozitare de 9,1% (in 2021:
5,7%), ponderate in baza unui grad de indatorare a unitatii generatoare de numerar de 4,2% (in 2021: 3,7%).
Ratele de crestere pentru urmatorii 5 ani se bazeaza pe contractul existent cu Alum, reflectand pretul din piata pentru contracte pe
termen lung, dar si pe intentia companiei de a-si dezvolta vanzarile catre terti.
Marja EBITDA este marja medie calculata ca procent din veniturile pe perioada previzionata de 5 ani. Aceasta se bazeaza pe analiza
externa si pe vanzari cantitative si preturi viitoare, dar si pe eforturile unitatii generatoare de numerar de a-si reduce costurile.
Modificarile variabilelor cheie folosite la estimarea valorii juste, aplicate in mod izolat, ar produce urmatoarele rezultate la reversarea /
(deprecierea) aditionala a valorii contabile a unitatii generatoare de dobanda Global Alumininium Ltd.:
Crestere/Descrestere
+ 1%
- 1%
Rata de discount, dupa-impozitare
-2.500
2.700
Rata de crestere (media pe urmatorii 5 ani)
20.700
-20.200
Marja EBITDA (media pe urmatorii 5 ani)
5.600
-5.600
18.
Drepturi de utilizare a activelor inchiriate
Grupul si Societatea au contracte de leasing pentru diferite instalatii, utilaje, vehicule si alte echipamente cu termene de pana la 8 ani.
Mai multe contracte de inchiriere includ si optiuni de prelungire si reziliere pentru care conducerea se bazeaza in mod semnificativ pe
rationamentul profesional pentru a stabili daca aceste optiuni de prelungire si reziliere sunt, in mod rezonabil, sigur de exercitat.
In general, Grupul si Societatea sunt restrictionate sa cedeze si sa subinchirieze activele inchiriate.
Raport anual 2022
138
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Grupul si Societatea au anumite contracte de leasing cu termen de 12 luni sau mai putin si contracte de leasing cu valoare mica.
Grupul si Societatea aplica pentru aceste contracte exceptia pentru recunoasterea contractelor de leasing pe termen scurt si a
contractelor de leasing cu valoare mica.
Mai jos sunt prezentate valorile contabile ale drepturilor de utilizare a activelor recunoscute si miscarile perioadei:
Categorii pentru drepturi de utilizare a activelor
Grupul Alro
Echipamente
Mijloace de
transport
Alte active
Total depturi de
utilizare a activelor
Cost
La 1 ianuarie 2021
1.871
11.630
4.552
18.053
Intrari
1.232
2.764
-
3.996
Iesiri
-
-945
-588
-1.533
Transferuri la alte categorii*
-300
-4.670
-
-4.970
La 31 decembrie 2021
2.803
8.779
3.964
15.546
Intrari
436
2.581
1.155
4.172
Iesiri
-
-1.560
-2.184
-3.744
Transferuri la alte categorii*
-
-1.286
-
-1.286
La 31 decembrie 2022
3.239
8.514
2.935
14.688
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2021
-577
-4.995
-1.750
-7.322
Amortizarea anului
-139
-2.325
-1.112
-3.576
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
945
473
1.418
Transferuri la alte categorii*
93
2.038
-
2.131
La 31 decembrie 2021
-623
-4.337
-2.389
-7.349
Amortizarea anului
-615
-1.960
-1.725
-4.300
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
1.560
1.383
2.943
Transferuri la alte categorii*
-
1.110
-
1.110
La 31 decembrie 2022
-1.238
-3.627
-2.731
-7.596
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2021
2.180
4.442
1.575
8.197
La 31 decembrie 2022
2.001
4.887
204
7.092
Raport anual 2022
139
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Echipamente
Mijloace de
transport
Alte active
Total depturi de
utilizare a activelor
Cost
La 1 ianuarie 2021
300
10.563
3.476
14.339
Intrari
-
2.629
-
2.629
Transferuri intre categorii
-300
-4.670
-
-4.970
Iesiri
-
-945
-886
-1.831
La 31 decembrie 2021
-
7.577
2.590
10.167
Intrari
-
2.319
-
2.319
Transferuri la alte categorii*
-
-1.286
-
-1.286
Iesiri
-
-1.148
-
-1.148
La 31 decembrie 2022
-
7.462
2.590
10.052
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2021
-82
-4.442
-1.319
-5.843
Amortizarea anului
-10
-2.054
-761
-2.825
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
945
473
1.418
Transferuri la alte categorii*
92
2.039
-
2.131
La 31 decembrie 2021
-
-3.512
-1.607
-5.119
Amortizarea anului
-
-1.726
-542
-2.268
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
-
1.148
-
1.148
Transferuri la alte categorii*
-
1.110
-
1.110
La 31 decembrie 2022
-
-2.980
-2.149
-5.129
Valoare neta contabila
La 31 decembrie 2021
-
4.065
983
5.048
La 31 decembrie 2022
-
4.482
441
4.923
Urmatoarele sume au fost recunoscute in contul de profit sau pierdere in urma aplicarii IFRS 16:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Cheltuiala cu amortizarea aferenta drepturilor de utilizare
a activelor inchiriate
4.300
3.576
2.268
2.825
Dobanda pentru datoriile de leasing
235
242
183
165
Cheltuieli aferente contractelor de leasing pe termen
scurt
188
192
-
-
Cheltuieli aferente contractelor de leasing cu valoare
mica
190
142
190
142
Total sume recunoscute in contul de profit sau
pierdere
4.913
4.152
2.641
3.132
*Categoria Transferuri la alte categorii
include clasificarea de catre Societate si de Grup din categoria drepturi de utilizare in categoria
Imobilizari corporale a unor mijloace fixe pentru care contractele de leasing s-au finalizat, iar riscurile si beneficiile dreptului de
proprietate asupra acestor mijloace fixe au fost transferate Societatii si Grupului
.
Grupul Alro
Raport anual 2022
140
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
19
.
Alte active financiare pe termen lung
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Depozite colaterale
75.435
61.931
75.435
61.931
Alte active pe termen lung
2.341
-
614
-
Total
77.776
61.931
76.049
61.931
Depozitele colaterale la 31 decembrie 2022 reprezinta numerar gajat pentru un imprumut de 470.000 mii RON pana in martie 2026
si pentru o facilitate de tip non-cash de 168.000 mii RON, pana in ianuarie 2024, ambele facilitati fiind obtinute in luna martie 2022,
precum si pentru o alta facilitate non-cash in suma de 46.000 mii RON cu scadenta in februarie 2024. La 31 decembrie 2022 suma
de 52.731 mii RON reprezentand depozite colaterale constuite pentru doua imprumuturi cu maturitatea in noiembrie 2023 au fost
reclasificate din Alte active curente pe termen lung
, unde au fost prezentate la 31 decembrie 2021, in
Numerar restrictionat
, datorita
termenului mai mic de un an pana la scadenta depozitelor. Pentru detalii suplimentare a se consulta si Nota 27 Imprumuturi si leasing
si
Nota 24 Numerar si echivalente de numerar.
Alte active pe termen lung includ numerar depus in conturi, la dispozitia Administratiei Fondului de Mediu, conform reglementarilor
de mediu, pe parcursul perioadei de activitate a depozitelor de deseuri, reprezentand echivalentul cheltuielilor pentru executarea
lucrarilor de inchidere si de monitorizare post-inchidere a haldelor de deseuri ale Grupului, precum si garantia financiara de mediu, care
atesta faptul ca Grupul dispune de suficiente resurse financiare pentru a acoperi eventualele cheltuieli care pot aparea pe parcursul
desfasurarii activitatii de depozitare a deseurilor.
20.
Stocuri
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Materii prime si materiale auxiliare
480.637
436.656
323.851
288.990
Productia in curs de executie
320.713
281.617
228.954
200.924
Produse finite
489.715
331.881
435.903
283.471
Minus ajustari pentru depreciere
-122.878
-44.263
-104.479
-32.465
Total
1.168.187
1.005.891
884.229
740.920
In categoria Materii prime si materiale auxiliare
sunt incluse: la Alro, alumina si alte materii prime si materiale auxiliare necesare
producerii aluminiului, iar in ceea ce priveste Grupul, aceasta categorie cuprinde si bauxita aflata in stoc la Alum. In categoria
Produse
finite a Grupului sunt incluse produsele finite de aluminiu ale Alro, precum si alumina la Alum si bauxita aflata in stocul subsidiarei din
Sierra Leone.
Cresterea valorii stocurilor la 31 decembrie 2022 comparativ cu 31 decembrie 2021 a fost determinata de criza energetica, sporita de
contextul ruso-ucrainean, care a amplificat presiunea pusa asupra preturilor materiilor prime si a influentat in mod negativ intregul lant
de aprovizionare cu materii prime si materiale. Mediul economic instabil, nivelurile record ale inflatiei, cresterea preturilor energiei si
carburantilor, dar si cresterea costurilor cu materiile prime au impactat semnificativ productia de aluminiu in anul 2022, aceasta fiind
unul din procesele industriale cu cel mai mare consum de energie, ceea ce a determinat o crestere a costului de productie pentru
produsele finite din aluminiu aflate in stoc.
Valoarea stocurilor gajate pentru a garanta imprumuturile Grupului si Societatii este de 1.105.831 mii RON pentru Grup si 884.229 mii
RON pentru Societate (31 decembrie 2021: 932.937 mii RON pentru Grup si 740.920 mii RON pentru Societate).
In cursul anului 2022, la nivel de Grup, o suma totala de 3.218.178 mii RON (2021: 2.880.104 mii RON) si, la nivel de Societate, o suma
totala de 2.930.231 mii RON (2021: 2.800.502 mii RON) au fost inregistrate pe cheltuiala in categoria Costul bunurilor vandute
.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
141
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Miscarea in cadrul ajustarilor pentru deprecierea stocurilor este urmatoarea:
Alro
2022
2021
2022
2021
Sold la inceputul anului
-44.263
-38.431
-32.465
-27.767
(Cheltuiala) cu ajustari pentru depreciere
-78.850
-8.678
-72.886
-8.678
Ajustari pentru depreciere reversate
547
1.752
547
1.728
Utilizate
325
2.252
325
2.252
Ajustari de conversie
-637
-1.158
-
-
Sold la sfarsitul anului
-122.878
-44.263
-104.479
-32.465
In 2022, cheltuiala cu ajustari pentru depreciere include in principal reducerea productiei in curs de executie si a produselor finite la
valoarea realizabila neta. Tendinta de scadere a LME la sfarsitul anului nu a putut sustine o valoare realizabila neta care sa acopere
costurile ridicate suportate la producerea acelor stocuri; anume, aceste stocuri au fost fabricate cu materii prime si alumina scumpe,
o parte din aceasta fiind achizitionata de la Alum la preturi ridicate inainte ca productia sa fie oprita si de asemenea cu utilitati scumpe
(energie electrica si gaz achizitionate in cursul anului).
Valoarea contabila a stocurilor la valoare realizabila neta este urmatoarea:
Alro
2022
2021
2022
2021
Productia in curs de executie
276.395
254.660
184.636
173.967
Produse finite
435.557
331.556
381.745
283.146
21.
Creante comerciale nete
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Creante comerciale din alte tari
59.225
30.812
35.907
21.646
Creante comerciale din Romania
35.394
59.507
89.128
111.111
Ajustari pentru deprecierea creantelor
-24.839
-15.305
-20.105
-10.801
Total
69.780
75.014
104.930
121.956
Concentrarea riscului de credit este limitata deoarece portofoliile de clienti al Grupului, cat si al Societatii, sunt mari si nerelationate.
La 31 decembrie 2022, primii 5 clienti in sold ai Grupului detineau o pondere de aproximativ 41% din creantele nete (la 31 decembrie
2021: aproximativ 60%). In 2022, a existat un client care a avut individual o pondere mai mare de 5% din cifra de afaceri a Grupului,
respectiv 6% (in 2021 un client care a avut individual o pondere mai mare de 5% din cifra de afaceri a Grupului, respectiv 6%).
La nivel de Societate, primii 5 clienti ai acesteia aveau o pondere de 81% din totalul creantelor in sold la 31 decembrie 2022, din care
63% reprezentau entitati afiliate (la 31 decembrie 2021: peste 70%, din care 48% reprezentau entitati afiliate). A se vedea Nota 34
pentru detalii despre soldurile partilor afiliate. In afara de entitatile afiliate, 1 client a reprezentat mai mult de 11% din totalul creantelor
in sold ale Societatii (la 31 decembrie 2021, 3 clienti au reprezentat fiecare peste 5% din sold). In ceea ce priveste veniturile, in 2022
Societatea a avut 2 clienti care au detinut individual o pondere mai mare de 5% din cifra de afaceri, din care cel mai semnificativ
(15% din cifra de afaceri) este una din filiale (in 2021, 3 clienti au reprezentat mai mult de 5% din cifra de afaceri, din care cel mai
semnificativ era o filiala, cu 10% din cifra de afaceri).
Societatea si filialele sale vand sume semnificative din creantele comerciale pe baza facilitatilor de factoring obtinute de la banci,
facilitatile de factoring fiind fara recurs, astfel ca sunt transferate in mod substantial riscurile si beneficiile referitoare la respectivele
creante factorului si prin urmare creantele vandute sunt derecunoscute la data transferului, recunoscandu-se comisioanele de
factoring si cheltuielile financiare aferente la data achitarii acestora.
Grupul Alro
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
142
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Plafoanele disponibile prin contractele de factoring:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Plafon disponibil, din care:
686.991
899.912
649.602
857.853
Utilizat
196.855
584.987
196.677
564.733
Sumele aferente contractelor de factoring au scazut în 2022, in principal din cauza cifrei de afaceri mai mici a segmentului aluminiu
primar al Grupului, ca o consecinta directa a suspendarii temporare a activitatii de productie in trei din cinci hale de electroliza la Alro
incepand cu ianuarie 2022. Totodata, Grupul a continuat sa mareasca limitele de factoring pentru segmentul de aluminiu prelucrat, in
conformitate cu strategia noastra de a ne concentra pe productia si vanzarile de produse cu valoare adaugata ridicata.
Grupul si Societatea au stabilit o matrice a provizioanelor ce se bazeaza pe experienta pierderilor istorice din creante ale Grupului si ale
Societatii, ajustate cu factori prospectivi specifici debitorilor si mediului economic, daca este cazul. De asemenea, Grupul si Societatea
evalueaza individual pierderile din depreciere daca exista dovezi ale cresterilor semnificative ale riscului de credit la nivel individual. Mai
multe informatii sunt prezentate în Nota 35.
Astfel, conducerea Grupului si a Societatii considera ca nu sunt necesare alte ajustari pentru pierderi din depreciere preconizate decat
cele care au fost inregistrate in situatiile financiare.
Miscarea in cadrul ajustarilor pentru deprecierea creantelor comerciale este urmatoarea:
Alro
2022
2021
2022
2021
Sold la inceputul anului
-15.305
-3.223
-10.801
-1.845
Cheltuiala cu ajustari pentru depreciere
-10.166
-13.432
-9.936
-10.236
Ajustari pentru depreciere reversate
104
1.350
104
1.280
Ajustari pentru depreciere utilizate
528
-
528
-
Sold la sfarsitul anului
-24.839
-15.305
-20.105
-10.801
In 2022, categoria Ajustari pentru deprecierea creantelor comerciale
include ajustari pentru depreciere in valoare de 19.919 mii RON,
pentru sume de recuperat rezultate in urma unor penalitati impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata a
contractelor (a se consulta Nota 7 Cheltuieli generale, administrative si de desfacere
si Nota 8
Alte venituri operationale
) (2021: 10.226
mii RON). Creantele pentru care s-au depasit scadentele au fost analizate individual si prezentate separate sub matricea de provizioane
din Nota 35.
O parte din creantele Grupului (26.519 mii RON la 31 decembrie 2022 si 51.617 mii RON la 31 decembrie 2021) si ale Societatii (91.816
mii RON la 31 decembrie 2022 si 101.028 mii RON la 31 decembrie 2021) sunt gajate pentru a garanta imprumuturile obtinute de la
banci.
22.
Alte active financiare curente
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Subventii
437.059
-
436.358
-
TVA de recuperat
69.695
90.270
29.985
71.494
Alte active financiare curente
4.135
10.566
3.574
4.200
Ajustari pentru deprecierea debitorilor diversi
-124
-124
-3
-3
Total
510.765
100.712
469.914
75.691
Miscarea ajustarilor pentru deprecierea debitorilor diversi a fost urmatoarea:
Alro
2022
2021
2022
2021
Sold la inceputul anului
-124
-124
-3
-3
Venit din / (cheltuiala cu) ajustari pentru depreciere
-
-
-
-
Sold la sfarsitul anului
-124
-124
-3
-3
Grupul Alro
Grupul Alro
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
143
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Subventiile reprezinta compensatii pentru costurile ridicate cu energia electrica rezultate din costurile indirecte cu emisiile ca urmare a
Schemei de Tranzactionare a emisiilor din UE (ETS). Conform reglementarilor europene si romanesti, Grupul are dreptul sa primeasca
compensatiile mentionate anterior pentru costurile cu energia suportate in 2021 si in 2022. In luna decembrie 2022, Grupul a incasat
suma de 367.264 mii RON iar Societatea suma de 366.583 mii RON reprezentand compensatiile pentru costurile cu energia suportate
in 2021. La data de 31 decembrie 2022 soldul de subventii reprezinta compensatia de incasat pentru costurile aferente anului 2022,
inregistrate pe principiul contabilitatii de angajamente, calculate folosind o formula clara si transparenta publicata in Ghidul European
privind schema de comercializare a certificatelor de emisii (EU-ETS) dupa 2021, "Ghidul privind anumite masuri de sprijin in contextul
sistemului de comercializare a cotelor de GES dupa 2021”, si reflectata ca atare in Ordonanta de Urgenta nr.138/2022 (suma a fost de
437.059 mii RON la nivelul Grupului si 436.358 mii la nivel de Societate). Pentru mai multe detalii, a se vedea Nota 8.
Cifrele comparative la 31 decembrie 2021 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata în 2022. Suma de 38.020 mii
RON pentru Grup si 31.564 mii RON pentru Societate, reprezentand Avansuri catre furnizori
si
Cheltuieli in avans
, raportate la 31
decembrie 2021 in categoria Alte active curente
, sunt acum prezentate separat in categoria
Alte active nefinanciare curente
. Pentru
mai multe detalii, a se vedea Nota 23.
23.
Alte active nefinanciare curente
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Avansuri catre furnizori
10.097
7.518
47.808
3.389
Cheltuieli in avans
13.876
30.502
11.788
28.175
Alte active nefinanciare curente
1.052
-
-
-
Total
25.025
38.020
59.596
31.564
La nivel de Societate, categoria Avansuri catre furnizori
contine in principal un avans catre una dintre filiale pentru achizitia de materii
prime.
Categoria Cheltuieli in avans
include certificate verzi, pe care Grupul si Societatea estimeaza ca le vor folosi pentru a-si indeplini
obligatiile intr-o perioada mai mica de un an de la data situatiilor financiare (la 31 decembrie 2022: 4.593 mii RON; la 31 decembrie
2021: RON 8.269 mii RON). In plus, o suma de 1.206 mii RON inclusa in categoria Cheltuieli in avans
la 31 decembrie 2022
reprezinta avansuri platite furnizorilor pentru achizitia de energie electrica aferenta lunii ianuarie 2023 (31 decembrie 2021: 12.974 mii
RON).
Cifrele comparative la 31 decembrie 2021 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata în 2022. Suma de 38.020 mii
RON pentru Grup si 31.564 mii RON pentru Societate, raportate la 31 decembrie 2021 in categoria Alte active curente
sunt acum
prezentate separat in categoria Alte active nefinanciare curente
. A se vedea si Nota 22.
24
.
Numerar si echivalente de numerar
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Conturi la banci in RON
546.719
237.393
535.526
221.710
Conturi la banci in valuta
83.274
90.928
64.542
83.379
Numerar in casa
75
107
22
1
Total
630.068
328.428
600.090
305.090
La 31 decembrie 2022 si 2021, o mare parte a numerarului era detinut in conturi curente deschise la banci cu capital privat cu o buna
reputatie prezente in Romania sau la banci cu capital majoritar de stat.
O parte din conturile bancare ale Grupului 602.785 mii RON la 31 decembrie 2022 si 305.676 mii RON la 31 decembrie 2021) si
ale Societatii (600.068 mii RON la 31 decembrie 2022 si 305.089 mii RON la 31 decembrie 2021) sunt gajate pentru a garanta
imprumuturile obtinute de la banci.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
144
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Numerar restrictionat
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Numerar restrictionat
88.688
151
52.731
-
Total
88.688
151
52.731
-
La 31 decembrie 2022 numerarul restrictionat in suma de 52.731 mii RON consta in depozite colaterale pentru o facilitate de credit in
suma de 180.000 mii RON si o facilitate non-revolving de 167.312 mii RON , obtinute de Societate, care au maturitatea in noiembrie
2023. La 31 decembrie 2021 aceste depozite colaterale erau clasificate ca active pe termen lung (a se vedea si notele 19 si 27). In plus,
la 31 decembrie 2022 numerarul restrictionat al Grupului include suma de 35.768 mii RON si consta intr-un depozit colateral la banci
pentru un acreditiv deschis in vederea achizitionarii de materii prime.
25.
Capital social
Capitalul social al Societatii mama emis si varsat are urmatoarea structura la 31 decembrie 2022 si 2021 (valori inregistrate la Registrul
Comertului):
31 decembrie 2022
Numar de
actiuni
Valoare
nominala (mii
RON)
%
Vimetco PLC
386.795.344
193.399
54,19
Paval Holding S.R.L.
165.679.915
82.834
23,21
Fondul Proprietatea
72.884.714
36.438
10,21
Fondul de Pensii NN
31.500.000
15.739
4,41
Fondul de Pensii Allianz
22.076.265
11.028
3,09
Altii
34.842.897
17.452
4,89
Total
713.779.135
356.890
100,00
31 decembrie 2021
Numar de
actiuni
Valoare
nominala (mii
RON)
%
Vimetco PLC
386.795.344
193.399
54,19
Paval Holding S.R.L.
165.679.915
82.834
23,21
Fondul Proprietatea
72.884.714
36.438
10,21
Fondul de Pensii NN
31.500.000
15.739
4,41
Fondul de Pensii Allianz
22.076.265
11.028
3,09
Altii
34.842.897
17.452
4,89
Total
713.779.135
356.890
100,00
La 31 decembrie 2022, actionarul majoritar al Alro S.A. era Vimetco PLC, Cipru.
Valoarea nominala a unei actiuni este de 0,5 RON (2021: 0,5 RON). Fiecare actiune ordinara este purtatoare de 1 vot si da dreptul la
dividende.
Diferenta dintre valoarea nominala si valoarea de 370.037 mii RON raportata in Situatia Pozitiei Financiare a Alro la 31 decembrie 2022
si 2021 consta in ajustari de hiperinflatie care au fost inregistrate conform IAS 29 Raportarea financiara in economiile hiperinflationiste
pana la 31 decembrie 2003, mai putin suma utilizata din aceste ajustari pentru acoperirea pierderii contabile reportate conform aprobarii
Adunarii Generale a Actionarilor din anul 2014.
Grupul Alro
Raport anual 2022
145
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
26.
Alte rezerve
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rezerve legale
91.931
91.931
71.378
71.378
Alte rezerve
283.935
283.935
234.813
234.813
Rezerve din conversie
-18.880
-33.043
-
-
Total
356.986
342.823
306.191
306.191
Rezervele legale sunt constituite conform legii, in limita a 20% din capitalul social subscris si varsat al Societatilor din Romania, sunt
nedistribuibile si nu pot fi utilizate decat in stricta concordanta cu legea.
Alte rezeve
cuprind in special sume rezultand din facilitati fiscale obtinute in anii 2001-2003, repartizari din profit pentru fondul de
dezvoltare efectuate pana in anul 2000 si din aplicarea IAS 29.
Rezerva de conversie reprezinta diferente de curs valutar aferente convertirii operatiunilor din strainatate ale filialelor care au moneda
functionala diferita de RON, respectiv Sierra Mineral Holdings 1 Ltd, Global Aluminium Ltd si Bauxite Marketing Ltd.
27.
Imprumuturi si leasing
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Imprumuturi pe termen lung
Imprumuturi de la banci pe termen lung
1.669.841
1.163.262
1.643.606
1.076.781
Minus: portiunea pe termen scurt
-999.744
-122.941
-976.572
-88.895
Imprumuturi de la banci pe termen lung, total
670.097
1.040.321
667.034
987.886
Leasing pe termen lung
3.831
4.364
2.812
2.834
Total imprumuturi si leasing pe termen lung
673.928
1.044.685
669.846
990.720
Imprumuturi pe termen scurt
Imprumuturi pe termen scurt de la banci
15.300
12.763
-
-
Portiunea pe termen scurt a imprumuturilor pe termen
lung
999.744
122.941
976.572
88.895
Imprumuturi bancare pe termen scurt
1.015.044
135.704
976.572
88.895
Imprumuturi pe termen scurt, total
1.015.044
135.704
976.572
88.895
Leasing pe termen scurt
2.465
2.664
2.067
1.854
Total imprumuturi si leasing pe termen scurt
1.017.509
138.368
978.639
90.749
Total imprumuturi si leasing
1.691.437
1.183.053
1.648.485
1.081.469
Imprumuturile bancare ale Grupului si ale Societatii au scadenta pana in anul 2028. Rata dobanzii aferenta a fost cuprinsa intre
2,80% pentru EUR si 19% pentru SLE (Sierra Leone Leones) in 2022 si 2021 la nivel de Grup si intre 2,80% pentru EUR si 9,76%
pentru RON in 2022 la nivel de Societate (2021: intre 2,80% pentru EUR si 4,51% pentru RON).
Pentru expunerea Grupului si Societatii la riscul de dobanda, a se vedea Nota 35.
In ianuarie 2022, Societatea mama a tras si partea ramasa disponibila de 30.000 mii USD din facilitatea de credit in suma de
40.000 mii USD primita in luna iunie 2021 de la o banca internationala pentru a refinanta programul de investitii din 2021 si pentru
sustinerea programului de investitii din 2022.
In martie 2022, Societatea mama a incheiat cu un consortiu de banci, in cadrul Schemei cadru de ajutor sub forma de credite cu
dobanda subventionata si garantii la credite in contextul pandemiei COVID-19, o facilitate de credit non-revolving pentru capitalul
de lucru, in suma de 470.000 mii RON. Aceasta facilitate este rambursabila in termen de 4 ani. Aceasta schema sprijina, printre
altele, intreprinderile mari in contractarea de noi imprumuturi (investitii sau capital de lucru) printr-o garantie de stat ce acopera
pana la 90% din valoarea facilitatii. Totodata, in martie 2022, Societatea mama a semnat si o facilitate de finantare non-cash cu
EximBank pentru emiterea de scrisori de garantie, in suma de 168.000 mii RON. Aceasta facilitate, cu scadenta in 31 ianuarie
2024, este menita a fi utilizata in principal pentru achizitiile de energie si este acordata cu o garantie de stat care acopera 80% din
valoare.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
146
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In mai 2022, filiala Grupului din Sierra Leone a extins pana in mai 2023 facilitatea sub forma de descoperit de cont in suma de 615
mii USD incheiata cu o banca comerciala.
La 31 decembrie 2022, Grupul mai avea la dispozitie o suma de 61.196 mii RON netrasa si disponibila din facilitatile de imprumut
contractate cu bancile (la 31 decembrie 2021: 155.377 mii RON) si o suma de 170.175 mii RON ca fiind neutilizata si disponibila
din facilitatile non-cash pentru acreditive si scrisori de garantie (la 31 decembrie 2021: 22.867 mii RON).
Conform contractelor de imprumut curente, Grupul si Societatea sunt supuse anumitor conditii restrictive. Aceste conditii impun
Grupului si Societatii, printre altele, sa nu plateasca dividende actionarilor decat dupa indeplinirea unor conditii si sa mentina un
nivel minim sau maxim pentru anumiti indicatori financiari incluzand: rata de acoperire a serviciului datoriei, rata de indatorare
neta in raport cu EBITDA (rezultat inainte de impozitare, de alte castiguri si pierderi financiare, de amortizare si depreciere), rata
de indatorare in raport cu capitalurile proprii, lichiditatea curenta, gradul de indatorare, acoperirea dobanzii, rata neta a indatorarii.
La 31 decembrie 2022, atat Grupul, cat si Societatea, s-au incadrat in toti indicatorii financiari impusi in contractele de finantare.
La 31 decembrie 2022, Grupul a clasificat o suma de 912.604 mii RON reprezentand imprumuturi cu scadenta in noiembrie 2023,
din
Imprumuturi pe termen lung
, unde au fost incluse la 31 decembrie 2021, in
Imprumuturi pe termen scurt
. Grupul intentioneaza
sa prelungeasca aceste credite.
Imprumuturile Grupului si Societatii sunt garantate cu creante in valoare de 26.519 mii RON pentru Grup si 91.816 mii RON
pentru Societate (la 31 decembrie 2021: 51.617 mii RON pentru Grup si 101.028 mii RON pentru Societate) (a se vedea Nota 21),
conturi curente deschise la banci (a se vedea Nota 24), depozite colaterale in valoare de 128.166 mii RON atat pentru Grup cat
si pentru Societate (la 31 decembrie 2021: 61.931 mii RON) (a se vedea notele 19 si 24), imobilizari corporale (terenuri, cladiri,
echipamente) in valoare de 857.921 mii RON pentru Grup si 674.143 mii RON pentru Societate (inclusiv contractele de leasing)
(la 31 decembrie 2021: 902.582 mii RON pentru Grup si 724.632 mii RON pentru Societate), cu stocuri in valoare de 1.105.831
mii RON pentru Grup si 884.229 mii RON pentru Societate (la 31 decembrie 2021: 932.937 mii RON pentru Grup si 740.920 mii
RON pentru Societate) (a se vedea Nota 20), scrisoare de garantie emisa in numele si contul Statului in favoarea bancii creditoare
de Stat pentru 70% dintr-un imprumut de 180 milioane RON, garantie din partea Statului pentru 90% din imprumutul de 167
milioane RON contractat in 2021 si pentru 90% din imprumutul de 470.000 mii RON, mentionat mai sus, in baza Schemei cadru
de sustinere implementata de Statul roman sub forma de credite cu dobanda subventionata si garantii la credite, in contextul
pandemiei Covid-19 si scrisoare de garantie emisa in numele si contul Statului in favoarea bancii creditoare de Stat pentru 80%
din facilitatea non-cash de 168.000 mii RON, mentionata mai sus.
Grupul si Societatea estimeaza ca valoarea justa a imprumuturilor si a obligatiilor de leasing nu este semnificativ diferita de
valoarea lor contabila datorita in special faptului ca majoritatea imprumuturilor au dobanda variabila, iar marjele acestora sunt
similare cu cele ale imprumuturilor contractate recent de la banci. Valoarea justa a acestora se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei
de masurare a valorii juste.
Sumele minime de plata pentru leasing sunt urmatoarele:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rate de leasing cu maturitatea:
In mai putin de 1 an
2.511
2.855
2.212
1.999
Intre 1 si 5 ani
4.801
4.603
2.927
2.954
Total rate de leasing
7.312
7.458
5.139
4.953
Mai putin: dobanda viitoare
1.016
430
260
265
Valoarea prezenta a obligatiilor de leasing
6.296
7.028
4.879
4.688
din care:
Obligatii de leasing pe termen scurt (mai putin de 1 an)
2.465
2.664
2.067
1.854
Obligatii de leasing pe termen lung (intre 1 si 5 ani)
3.831
4.364
2.812
2.83
4
Grupul Alro
Raport anual 2022
147
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a Grupului Alro:
Imprumuturi de la banci
si alte imprumuturi
Leasing
Dividende de plata
Sold la 1 ianuarie 2022
1.176.025
7.028
1.856
Contracte noi
611.143
2.579
-
Iesiri de numerar
-155.096
-2.376
-1
Cheltuieli cu dobanzile
89.575
235
-
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-79.090
-235
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi
-3.518
-
-
Dividende prescrise
-
-
-1.849
Ajustari din conversie
46.102
-935
-
Sold la 31 decembrie 2022
1.685.141
6.296
6
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a societatii Alro:
Imprumuturi de la banci
si alte imprumuturi
Leasing
Dividende de plata
Sold la 1 ianuarie 2022
1.076.781
4.688
1.850
Contracte noi
609.380
2.317
-
Iesiri de numerar
-90.942
-2.070
-1
Cheltuieli cu dobanzile
85.055
183
-
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-74.812
-183
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi
-2.699
-
-
Dividende prescrise
-
-
-1.849
Ajustari din conversie
40.843
-56
-
Sold la 31 decembrie 2022
1.643.606
4.879
-
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a Grupului Alro:
Imprumuturi de la banci
si alte imprumuturi
Leasing
Dividende de plata
Sold la 1 ianuarie 2021
968.578
7.113
6.945
Contracte noi
256.553
3.619
-
Iesiri de numerar
-115.414
-4.097
-38
Cheltuieli cu dobanzile
38.881
242
-
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-36.117
-242
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi care nu au fost
trase in cursul perioadei
2.074
-
-
Dividende prescrise
-
-
-5.051
Ajustari din conversie
61.470
393
-
Sold la 31 decembrie 2021
1.176.025
7.028
1.856
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a societatii Alro:
Imprumuturi de la banci
si alte imprumuturi
Leasing
Dividende de plata
Sold la 1 ianuarie 2021
886.385
5.468
6.939
Contracte noi
214.005
2.561
-
Iesiri de numerar
-83.351
-3.256
-38
Cheltuieli cu dobanzile
35.429
165
-
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-32.905
-165
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi care nu au fost
trase in cursul perioadei
2.074
-
-
Dividende prescrise
-
-
-5.051
Ajustari din conversie
55.144
-85
-
Sold la 31 decembrie 2021
1.076.781
4.688
1.850
Raport anual 2022
148
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
28.
Provizioane
Grupul Alro
Provizion pentru
remunerarea
angajatilor
Provizion pentru
reabilitare
Provizioane
pentru amenzi,
penalitati si altele
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
32.365
37.463
911
70.739
Provizioane suplimentare recunoscute
1.052
3.396
1.375
5.823
Cheltuiala cu dobanda
-
1.082
-
1.082
Provizioane utilizate
-13.885
-
-110
-13.995
Provizioane reluate pe venituri
-19.532
-
-
-19.532
Ajustare de conversie
-
1.350
-
1.350
Sold la 31 decembrie 2021
-
43.291
2.176
45.467
din care:
pe termen scurt
-
-
2.176
2.176
pe termen lung
-
43.291
-
43.291
Cheltuiala cu provizionul
28.906
-
14.685
43.591
Cheltuiala cu dobanda
-
1.891
-
1.891
Provizioane utilizate
-11.924
-
-1.375
-13.299
Provizioane reluate pe venituri
-
-2.948
-
-2.948
Ajustare de conversie
-
891
-33
858
Sold la 31 decembrie 2022
16.982
43.125
15.453
75.560
din care:
pe termen scurt
16.982
-
15.453
32.435
pe termen lung
-
43.125
-
43.125
Alro
Provizion pentru
remunerarea
angajatilor
Provizion pentru
reabilitare
Provizioane
pentru amenzi,
penalitati si altele
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
28.620
1.389
-
30.009
Provizioane suplimentare recunoscute
1.052
1.098
-
2.150
Cheltuiala cu dobanda
-
54
-
54
Provizioane utilizate
-10.804
-
-
-10.804
Provizioane reluate pe venituri
-18.868
-
-
-18.868
Sold la 31 decembrie 2021
-
2.541
-
2.541
Din care:
-
Pe termen scurt
-
-
-
-
Pe termen lung
-
2.541
-
2.541
Cheltuiala cu provizioane
16.982
-
-
16.982
Cheltuiala cu dobanda
-
115
-
115
Sold la 31 decembrie 2022
16.982
2.656
-
19.638
Din care:
-
Pe termen scurt
16.982
-
-
16.982
Pe termen lung
-
2.656
-
2.656
Provizioanele pentru remunerarea angajatilor sunt recunoscute de Grup si Societate conform prevederilor Contractului Colectiv
de Munca si unor hotarari ale AGA privind remuneratia directorilor (a se vedea si Nota 7 Cheltuieli generale, administrative si de
desfacere). Valoarea exacta si momentul remuneratiilor vor fi stabilite dupa aprobarea situatiilor financiare pentru anul 2022. In
2021, Grupul si Societatea au reluat pe venituri un provizion constituit la 31 decembrie 2020 pentru remunerarea personalului si a
managementului de 19.532 mii RON (Grup) si 18.868 mii RON (Societatea) in categoria Provizioane reluate pe venituri,
deoarece
conducerea Grupului a considerat ca acesta nu mai este sustenabil. A se consulta si Nota 8.
La nivel de Grup, categoria Provizioane pentru amenzi, penalitati si altele
include suma de 11.847 mii RON, reprezentand
un provizion constituit de o subsidiara pentru achizitia de certificate de emisii gaze cu efect de sera aferente anului 2022, in
conformitate cu cerintele legale (la 31 decembrie 2021: 1.274 mii RON). A se consulta si Nota 9
Alte cheltuieli operationale.
Provizioanele pentru reabilitare sunt constituite in legatura cu amplasamentele pe care Societatea si una din filialele sale
depoziteaza deseuri industriale, precum si in legatura cu reabilitarea terenului de pe care se exploateaza minereul de bauxita din
Raport anual 2022
149
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Sierra Leone. In conformitate cu reglementarile de mediu, terenurile respective trebuie reabilitate pana la o data specificata in
autorizatiile primite. Provizioanele au fost determinate pe baza cheltuielilor cu lucrarile de reabilitare estimate pentru momentul
cand acestea vor fi efectuate, actualizate la valoarea prezenta la 31 decembrie 2022 si se refera la: reabilitarea haldei de slam
de la Tulcea in suma de 23.919 mii RON, reabilitarea terenului de pe care se exploateaza minereul de bauxita din Sierra Leone:
16.550 mii RON, precum si la costurile inregistrate de Societatea mama pentru reabilitatea locatiilor in care depoziteaza deseuri
industriale la Slatina: 2.656 mii RON (31 decembrie 2021: reabilitarea haldei de slam de la Tulcea in suma de 25.842 mii RON,
reabilitarea terenului de pe care se exploateaza minereul de bauxita din Sierra Leone: 14.908 mii RON, precum si la costurile
inregistrate de Societatea mama pentru reabilitatea locatiilor in care depoziteaza deseuri industriale la Slatina: 2.541 mii RON).
Grupul estimeaza ca aceste costuri vor fi realizate intr-o perioada de timp cuprinsa intre 5 - 40 ani (31 decembrie 2021: 4 - 40
ani) si calculeaza provizioanele utilizand metoda DCF in baza urmatoarelor ipoteze: un cost estimat pe metru patrat cuprins
in intervalul 64 RON - 145 RON pentru amplasamentele din Romania, 6 USD pentru cele din Sierra Leone si rata de discount
de 4,51% - 7,08% pentru Romania si 4,7% pentru Sierra Leone (31 decembrie 2021: un cost estimat pe metru patrat cuprins in
intervalul 64 RON - 145 RON pentru amplasamentele din Romania, 6 USD pentru cele din Sierra Leone si rata de discount de
3,96% - 4,51% pentru Romania si 4,7% pentru Sierra Leone).
29.
Beneficiile angajatilor
Grupul si Societatea au inregistrat cheltuieli cu beneficiile angajatilor reprezentand salarii si alte cheltuieli salariale dupa cum urmeaza:
Alro
2022
2021
2022
2021
Salarii si alte cheltuieli de natura salariilor
414.751
419.487
259.942
273.098
Planuri de contributii determinate
Angajatii Grupului si ai Societatii sunt membri ai planurilor de pensii administrate de statele in care Grupul si Societatea isi desfasoara
activitatea, iar in Romania pot contribui si la fonduri de pensii gestionate privat. Grupul si Societatea contribuie cu un procent specific din
costurile cu personalul la schema de beneficii pentru pensii. Singura obligatie a Grupului si Societatii cu privire la planul de pensii este de a
plati aceste contributii pe perioada in care persoanele respective sunt angajate.
Grupul si Societatea au facut plati pentru un plan de pensii facultativ cu contributii determinate pentru o parte din angajatii care au lucrat
pentru Grup si Societate in perioada de raportare. Planul de pensii cu contributii determinate este administrat de o entitate distincta, iar
contributia facuta de Grup si Societate a fost sub forma unor sume fixe per angajat, platite lunar. La data de raportare Grupul si Societatea
au recunoscut datoria neactualizata (cheltuiala preliminata) dupa deducerea oricarei contributii deja platite, precum si cheltuiala inregistrata
in timpul anului, obligatia legala si constructiva a Grupului si Societatii fiind limitata la sumele cu care contribuie la acest plan de pensii.
Contributiile la planuri cu contributii determinate
Alro
2022
2021
2022
2021
Cheltuieli cu asigurarile sociale si alte taxe
3.058
4.227
2.669
3.782
Alte cheltuieli la planuri de pensie cu contributii
determinate
3.012
3.237
1.995
2.118
Planuri de beneficii determinate - beneficii post-angajare
Conform contractelor colective de munca, la momentul retragerii din activitate pentru limita de varsta sau boala, angajatii beneficiaza de
o prima de pensionare a carei valoare depinde de numarul de ani de angajare.
Cea mai recenta evaluare actuariala a planului de pensii si a valorii actualizate a provizionului privind beneficiile determinate a fost
realizata la 31 decembrie 2022 de catre un actuar independent. Valoarea actualizata a provizionului pentru beneficii determinate, a
costului serviciului actual si a costului serviciului anterior au fost masurate folosindu-se metoda unitatilor de credit proiectate.
Ipotezele principale utilizate pentru calculele actuariale au fost dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rata de discount (%)
8,10
5,00
Rata de crestere salariala estimata (%)
5,60
4,30
Rata de inflatie estimata (%)
4,10
2,90
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
150
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Sumele recunoscute in situatia de profit sau pierdere au fost urmatoarele:
Alro
2022
2021
2022
2021
Costul serviciului curent
2.424
3.295
1.876
2.188
Cheltuiala cu dobanda privind obligatia post-angajare
1.978
1.624
1.538
1.205
Total cheltuieli
4.402
4.919
3.414
3.393
Cheltuiala privind costul serviciului curent pentru anul de raportare este inclusa in situatia contului de profit sau pierdere si a altor
venituri globale in categoria Costul bunurilor vandute
(2022: 1.252 mii RON, 2021: 1.839 mii RON pentru Grup si 2022: 1.243 mii
RON, 2021: 1.474 mii RON pentru Societate) si in categoria Cheltuieli administrative
(2022: 1.172 mii RON, 2021: 1.456 mii RON
pentru Grup si 2022: 633 mii RON, 2021: 714 mii RON pentru Societate), iar cheltuiala cu dobanda aferenta provizionului de pensii
este inclusa in Cheltuieli cu dobanzile.
Miscarea valorii actuale a obligatiei privind beneficiile determinate a fost dupa cum urmeaza:
Alro
2022
2021
2022
2021
Sold la 1 ianuarie
40.888
49.430
32.867
41.278
Incluse in situatia contului de profit sau pierdere
Costul serviciului curent
2.424
3.295
1.876
2.188
Costul serviciului trecut
-1.968
-
-
-
Cheltuiala cu dobanda privind obligatia post-angajare
1.978
1.624
1.538
1.205
Incluse in situatia rezultatului global
Modificari actuariale din estimari demografice
-103
-568
-35
-577
Modificari actuariale din estimari financiare
-5.276
-5.816
-4.509
-4.528
Modificari actuariale din ajustari de experienta
-5.677
-1.621
-5.842
-2.055
Beneficii platite
-4.147
-5.421
-3.594
-4.644
Ajustare de conversie
-965
-35
-
-
Sold la 31 decembrie
27.154
40.888
22.301
32.867
Variabilele semnificative folosite pentru determinarea provizionului pentru pensii cu beneficii determinate sunt: rata de discount,
rata estimata de crestere a salariilor si rata estimata a inflatiei. Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinata pe baza
unor modificari rezonabile posibile ale respectivelor variabile la finalul perioadei de raportare, pastrand toate celelalte variabile
constante.
Provizionul pentru beneficiile angajaților a scazut in 2022, pe de o parte din cauza reducerii numarului de angajati urmare a suspendarii
anumitor operatiuni, dar si din cauza modificarilor actuariale din ajustari de experienta (ratele salariale au crescut mai putin decat era
asteptat) si datorita cresterii ratei de discount, bazate pe randamentul obligatiunilor in RON, cu un efect de 5.500 de mii RON.
Modificarea obligatiei privind beneficiile post-angajare
Alro
2022
2021
2022
2021
Rata de discount +1%
-1.767
-3.406
-1.408
-2.525
Rata de discount -1%
2.065
3.622
1.576
2.902
Rata de crestere a salariului +1%
2.221
3.681
1.703
2.950
Rata de crestere a salariului -1%
-1.925
-3.510
-1.536
-2.606
Longevitatea +1 an
-107
-270
-121
-86
Longevitatea -1 an
198
13
137
99
Rotatia personalului +0,5%
-107
-494
-115
-275
Rotatia personalului -0,5%
187
228
118
287
Analizele de senzitivitate de mai sus au fost efectuate pe baza unor metode care extrapoleaza impactul asupra provizionului net de
beneficii determinate, ca rezultat al unor modificari rezonabile ale variabilelor esentiale analizate la sfarsitul perioadei de raportare.
Grupul estimeaza ca va plati in anul financiar urmator beneficii in suma de 3.477 mii RON din provizionul de pensii cu beneficii
determinate, din care 3.113 mii RON aferenti Societatii (la 31 decembrie 2021 estimarile erau de 4.440 mii RON pentru Grup si 3.934
mii RON pentru Societate).
Grupul Alro
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
151
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Durata medie ponderata a obligatiei de beneficii determinate este de 15,9 ani pentru Alro, 14,4 ani pentru Alum, 9,2 ani pentru Vimetco
Extrusion si 17,9 ani pentru Sierra Mineral Holdings 1, Ltd (in 2021: 16,7 ani pentru Alro, 15,2 ani pentru Alum, 12,4 ani pentru Vimetco
Extrusion si 19,2 ani pentru Sierra Mineral Holdings 1, Ltd).
Informatiile urmatoare prezinta profilul pe maturitati a obligatiei de beneficii determinate neactualizate la 31 decembrie 2022:
Grupul Alro
Analiza pe maturitati a platilor viitoare aferente planului de beneficii determinate
Beneficii post-
angajare
Beneficii de
deces
Total
In mai putin de 1 an
2.883
588
3.471
1 - 2 ani
2.090
653
2.742
2 - 5 ani
10.012
2.252
12.264
5 - 10 ani
20.044
4.456
24.500
Peste 10 ani
82.618
14.167
96.785
Alro
Analiza pe maturitati a platilor viitoare aferente planului de beneficii determinate
Beneficii post-
angajare
Beneficii de
deces
Total
In mai putin de 1 an
2.652
461
3.113
1 - 2 ani
1.801
502
2.303
2 - 5 ani
8.649
1.655
10.304
5 - 10 ani
16.010
2.941
18.951
Peste 10 ani
53.476
8.247
61.723
30.
Subventii
Alro
2022
2021
2022
2021
Sold la 1 ianuarie
43.703
47.970
35.745
39.187
Venituri inregistrate in timpul anului in situatia de profit
sau pierdere
-4.267
-4.267
-3.442
-3.442
Sold la 31 decembrie
39.436
43.703
32.303
35.745
Din care:
Pe termen scurt
4.267
4.267
3.442
3.442
Pe termen lung
35.169
39.436
28.861
32.303
Veniturile din subventii in suma de 4.267 mii RON pentru Grup (2021: 4.267 mii RON) si 3.442 mii RON pentru Societate (2021: 3.442
mii RON) reprezinta portiunea inregistrata pe venituri in cursul anului in Situatia de profit sau pierdere
aferenta subventiilor incasate in
anii precedenti pentru echipamente destinate activitatii de productie.
Veniturile inregistrate in timpul anului in situatia de profit sau pierdere a Grupului si a Societatii sunt incluse in categoria Alte venituri
operationale
(a se consulta Nota 8).
La 31 decembrie 2022 nu exista datorii potentiale aferente acestor subventii.
31.
Alte datorii financiare pe termen lung
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Alte datorii financiare pe termen lung
18.834
1.710
579
567
Total
18.834
1.710
579
567
La 31 decembrie 2022 categoria Alte datorii financiare pe termen lung
cuprinde datoria pe termen lung a unei filiale a Grupului catre
un furnizor de investitii pentru achizitia unei linii de extrudare (31 decembrie 2022: 17.795 mii RON, 31 decembrie 2021: 0). Datoria se
plateste in 18 rate, pe o perioada de 4,5 ani si e purtatoare de dobanda. Portiunea pe termen scurt in suma de 5.761 mii RON este
inclusa in categoria Datorii comerciale si alte datorii.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
152
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
32.
Datorii comerciale si alte datorii
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii comerciale si alte datorii externe
78.439
85.152
29.012
71.242
Datorii comerciale si alte datorii interne
101.094
173.458
49.841
160.380
Datorii comerciale si alte datorii preliminate
51.100
56.309
48.784
53.585
Total
230.633
314.919
127.637
285.207
Datoriile comerciale interne reprezinta datorii catre furnizori din tarile in care Grupul isi desfasoara activitatea (respectiv Romania si
Sierra Leone).
Datoriile comerciale ale Grupului si Societatii, in principal rezultate din achizitia de materii prime si energie electrica, au scazut la 31
decembrie 2022 comparativ cu 31 decembrie 2021, ca urmare a suspendarii temporare in luna ianuarie 2022 a activitatii din 3 hale de
Electroliza din cele 5 existente, precum si a productiei de alumina din Alum in august 2022.
33.
Alte datorii curente
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Salarii, taxe si asigurari sociale
37.784
33.917
24.360
23.269
Dividende de plata
6
1.856
-
1.850
TVA de plata
18.531
4.632
-
-
Alte datorii curente
10.855
28.153
2.205
26.274
Total
67.176
68.558
26.565
51.393
La 31 decembrie 2022 Grupul si Societatea au recunoscut pe venituri operationale (a se consulta si nota 8) suma de 1.849 mii RON,
reprezentand dividende distribuite anterior anului 2018 si neincasate de actionari, care au fost prescrise conform normelor legale in
vigoare.
La 31 decembrie 2021, in categoria Alte datorii curente
la nivel de Grup si de Societate este inclusa suma de 15.600 mii RON
reprezentand datorii pentru achizitia societatii Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar Vimetco PLC si de la subsidiara
acestuia, Vimetco Management Romania. La data de 31 decembrie 2022 nu mai sunt sume datorate in urma acestei achizitii.
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
153
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
34
.
Tranzactii cu partile afiliate
Grupul si Societatea intra in tranzactii cu actionarii, companii sub control comun, directori si persoane din conducere, in termeni
comerciali normali. Tranzactiile intre entitatile afiliate se bazeaza pe contracte bilaterale si nu sunt acoperite de garantii, iar Conducerea
considera ca aceste tranzactii se desfasoara in conditii normale de piata.
Principalele entitati afiliate cu care Grupul si Societatea au avut tranzactii in decursul perioadei sunt:
Entitatea afiliata
Vimetco PLC
Actionar majoritar din noiembrie 2021
Vimetco N.V.
Actionar majoritar pana in noiembrie 2021
Paval Holding SRL
Actionar
Alum S.A.
Filiala
Vimetco Extrusion SRL
Filiala
Conef S.A.
Filiala
Sierra Mineral Holdings 1, Ltd
Filiala
Global Aluminum Ltd.
Filiala
Bauxite Marketing Ltd.
Filiala
Vimetco Trading SRL
Filiala din decembrie 2021, inainte de aceasta data companie sub control
comun
Vimetco Management Romania SRL
Companie sub control comun
Vimetco Power Romania SRL
Companie sub control comun
Conef Gaz SRL
Companie sub control comun
Conef Energy SRL
Companie sub control comun
Centrul Rivergate SRL
Companie sub control comun
Rivergate Rating Group
Companie sub control comun
Rivergate Fire SRL
Companie sub control comun
In noiembrie 2021, Vimetco N.V., actionar majoritar al ALRO S.A., a efectuat transferul actiunilor sale detinute in ALRO S.A.,
reprezentand 54,1898% din capitalul social al ALRO S.A., catre societatea Vimetco PLC, o societate privata cu raspundere limitata
inmatriculata conform legilor din Cipru (detinuta 99,998% de Vimetco N.V. inainte de transfer).
Tranzactiile intre companiile din Grup sunt eliminate la consolidare.
Tranzactiile principale cu entitatile afiliate sunt descrise mai jos:
Bunuri vandute si servicii prestate entitatilor afiliate:
Alro
2022
2021
2022
2021
Filiale
-
-
518.131
359.854
Companii sub control comun
908
1.753
832
1.658
Total bunuri vandute si servicii prestate entitatilor
afiliate
908
1.753
518.963
361.512
Categoria Bunuri vandute si servicii prestate entitatilor afiliate
include in principal venituri obtinute de Societatea mama din vanzarea de
bare catre filiala sa Vimetco Extrusion in suma de 455.939 mii RON (2021: 312.192 mii RON) si din vanzarea de energie electrica catre
filialele sale in suma de 57.900 mii RON (2021: 44.299 mii RON). In plus, aceasta categorie cuprinde venituri inregistrate de Grup din
inchirieri de spatii de birouri si diverse servicii administrative prestate catre companii sub control comun.
Grupul Alro
Raport anual 2022
154
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Bunuri si servicii achizitionate de la entitati afiliate:
Alro
2022
2021
2022
2021
Filiale
-
-
-475.484
-654.119
Companii sub control comun
-408.489
-338.611
-225.262
-119.180
Total bunuri si servicii achizitionate de la entitatile
afiliate
-408.489
-338.611
-700.746
-773.299
Achizitiile de la partile afiliate includ achizitii de alumina de catre Societatea mama de la filiala sa, Alum, in suma de 456.846 mii RON in
2021 si 651.734 mii RON in 2021 si achizitii de gaze pentru procesul de productie de catre companiile Grupului de la partea lor afiliata
Conef Gaz (356.669 mii RON la nivel de Grup si 186.977 mii RON la nivel de Societate in 2022 si 274.176 mii RON la nivel de Grup si
63.315 mii RON la nivel de Societate in 2021). Achizitiile de gaze au fost mai mari in anul 2022 comparativ cu anul 2021, in principal
datorita cresterii pretului gazelor naturale. In 2022, achizitiile de alumina ale Alro de la Alum au fost mai reduse decat in 2021 din cauza
suspendarii productiei in 3 hale de electroliza la Alro in 2022. In plus, Grupul achizitioneaza de la entitati sub control comun servicii de
natura serviciilor suport precum consultanta, servicii de agent de vanzari, paza, logistica si alte servicii administrative.
La 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021, intre societatile afiliate ale Grupului existau urmatoarele solduri:
Creante comerciale si alte creante:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Filiale
-
-
106.951
58.190
Companii sub control comun
3.987
5.819
88
168
Ajustari pentru deprecierea creantelor indoielnice
-3.522
-3.562
-49
-111
Total creante de la societati afiliate
465
2.257
106.990
58.247
- pe termen lung
-
-
-
-
- pe termen scurt
465
2.257
106.990
58.247
La nivel de Societate, categoria Creante comerciale si alte creante
a crescut la 31 decembrie 2022 comparativ cu 31 decembrie 2021,
ca urmare a avansurilor platite catre una filiale pentru achizitia de materii prime (31 decembrie 2022: 39.460 mii RON; 31 decembrie
2021: 0).
Datorii comerciale si alte datorii:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Filiale
-
-
11.032
37.097
Vimetco PLC
-
15.444
-
15.444
Companii sub control comun
9.977
8.488
8.890
6.839
Total datorii catre entitati afiliate
9.977
23.932
19.922
59.380
La nivel de Societate, categoria Datorii comerciale si alte datorii
cuprinde in principal sume datorate catre una din filialele sale din
Romania pentru achizitia de alumina in conditii normale privind termenele de plata. La data de 31 decembrie 2022 suma totala datorata
a fost de 5.036 mii RON, in timp ce la data de 31 decembrie 2021, datoria a fost in suma de 32.369 mii RON.
In luna decembrie a anului 2021, Societatea mama a achizitionat Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC si
de la filiala acestuia, Vimetco Management Romania. Achizitia a fost realizata la valoarea justa pe baza unui raport de evaluare (a se
vedea si Nota 16 Investitii financiare in filiale
si Nota 33
Alte datorii curente
). La data de 31 decembrie 2022 nu mai sunt sume datorate
in urma acestei achizitii (la 31 decembrie 2021 sumele datorate sunt urmatoarele: 15.444 mii RON catre Vimetco PLC si 156 mii RON
catre Vimetco Management Romania).
Dividende
In 2022, Societatea mama a platit dividende in suma de 1 mii RON (2021: 38 mii RON) catre actionari din dividendele declarate pentru
anii anteriori. Dividende distribuite anterior anului 2018, de catre Societatea mama si neincasate de actionari, in suma de 1.849 mii RON
au fost prescrise in anul 2022, conform normelor legale in vigoare. A se vedea si Nota 13 Rezultatul pe actiune.
In 2022 una din filialele grupului a distribuit dividende din profitul anului 2021 in suma de 1.078 mii RON. La 31 decembrie 2022 sumele
inca nu erau platite de catre filiala.
Grupul Alro
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
155
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Compensatiile personalului cheie de conducere
Compensatiile catre personalul cheie de conducere al Grupului si Societatii incluse in categoria
Cheltuieli generale, administrative si
de desfacere in Situatia de profit sau pierdere si rezultatului global sunt de 12.985 mii RON la nivel de Grup (2021: 11.550 mii RON), iar
la nivel de Societate de 8.604 mii RON (2021: 9.625 mii RON), in timp ce cheltuiala privind planuri de contributii determinate (contributii
sociale) a fost in 2022 de 3.070 mii RON pentru Grup (in 2021: 2.450 mii RON) si 2.013 mii RON pentru Societate (in 2021: 2.091 mii
RON).
Tranzactii cu parti afiliate personalului cheie de conducere
Un numar de persoane cheie din conducere, sau persoane apropiate de familie ale acestora, detin pozitii in alte societati care le confera
dreptul de a avea control sau influenta semnificativa asupra acestor societati.
Grupul si Societatea au derulat tranzactii cu unele din aceste companii in timpul anului. Termenii si conditiile acestor tranzactii nu au fost
mai favorabili decat cei aplicabili sau care ar putea fi rezonabil aplicabili in tranzactii similare, in conditii de piata, cu entitati controlate de
persoane care nu fac parte din personalul cheie de conducere.
Tranzactiile incheiate intre Grup si aceste parti afiliate au fost urmatoarele:
Alro
2022
2021
2022
2021
Achizitii de bunuri sau servicii de la entitati controlate de
persoane cheie din conducere sau de catre membri de
familie apropiati ai acestora
258
49
36
30
Total
258
49
36
30
35.
Managementul riscului
Activitatile pe care le deruleaza Grupul si Societatea le expun la un numar de riscuri financiare: riscul de piata (inclusiv riscul de curs de
schimb, riscul de rata a dobanzii, riscul de pret), riscul de credit si riscul de lichiditate. Programul de management al riscului general al
Grupului si Societatii are in vedere lipsa de predictibilitate a pietelor financiare si cauta modalitati de a minimiza potentialul efect advers
asupra performantei financiare a Grupului si Societatii. Grupul si Societatea pot utiliza anumite instrumente financiare derivate pentru a
se acoperi impotriva riscului aferent anumitor expuneri.
Managementul riscului este efectuat de catre departamentul Trezorerie al Grupului si Societatii pe baza politicilor aprobate de Consiliul
de Administratie. Trezoreria identifica, evalueaza si gaseste modalitati de acoperire impotriva unor riscuri financiare in stransa
cooperare cu unitatile operationale ale Grupului si Societatii. Consiliul de Administratie aproba prin documente scrise principii pentru
managementul general al riscului, precum si politici ce acopera anumite domenii precum riscul valutar, riscul de rata a dobanzii, riscul
de credit, utilizarea instrumentelor financiare derivate si nederivate si investirea lichiditatilor in exces.
Management riscului de capital
Obiectivele Grupului si Societatii in gestionarea capitalului sunt de a mentine Grupul si Societatea capabile sa-si continue activitatea in
termeni normali pentru a aduce castiguri actionarilor si beneficii altor parti interesate si de a pastra o structura optima a capitalului, in
scopul reducerii costului acestuia.
Structura capitalului Grupului si al Societatii consta in datorii, ce includ imprumuturile prezentate in Nota 27, nete de Numerar si
echivalente de numerar prezentate in Nota 24 (mai putin
Numerarul restrictionat
) si capitalurile proprii.
Conducerea Grupului si Societatii revizuieste structura capitalului in mod regulat. Ca parte a acestei revizuiri, conducerea are in vedere
costul capitalului si riscurile asociate fiecarei categorii de capital in parte. Pentru a mentine sau ajusta structura capitalului, Grupul si
Societatea pot ajusta dividendele de plata catre actionari, returna capital actionarilor, emite noi actiuni sau vinde active pentru a reduce
datoriile.
In concordanta cu practica din industrie, Grupul si Societatea monitorizeaza capitalul pe baza gradului de indatorare. Acesta este
calculat ca raport intre datoriile nete si total capitaluri
.
Datoriile nete
sunt calculate ca imprumuturi totale (incluzand
imprumuturile
pe termen scurt si pe termen lung prezentate in situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare), din care se scad
numeraru
l
Grupul Alro
Raport anual 2022
156
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
si echivalentele de numerar. Total capitaluri
sunt calculate astfel:
capitaluri proprii
asa cum sunt prezentate in situatia consolidata si
individuala a pozitiei financiare plus
datoriile nete
.
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Total imprumuturi (Nota 27)
1.691.437
1.183.053
1.648.485
1.081.469
Mai putin: numerar si echivalente din numerar (Nota 24)
ajustate*
-729.799
-381.159
-699.821
-357.821
Datorii nete
961.638
801.894
948.664
723.648
Capitaluri proprii
1.549.426
1.116.456
1.412.881
1.073.186
Total capitaluri
2.511.064
1.918.350
2.361.545
1.796.834
Gradul de indatorare
38%
42%
40%
40%
*Sumele din Numerar si echivalente de numerar
sunt ajustate pentru a include depozite colaterale in valoare de 99.731 mii RON la 31
decembrie 2022 (52.731 mii RON incluse in categoria Numerar restrictionat
si suma de 47,000 mii RON inclusa in
Alte active financiare
pe termen lung) si de 52.731 mii RON la 31 decembrie 2021, gajate pentru imprumuturile luate, incluse in
Alte active financiare pe
termen lung, datorita maturitatii lor.
Riscul de piata
Activitatile Grupului si Societatii le expun in principal la riscuri financiare precum modificarea preturilor de piata ale bunurilor vandute,
a pretului energiei, riscul de curs valutar si riscul de rata a dobanzii. Grupul si Societatea pot incheia contracte privind instrumente
financiare derivate pentru a-si gestiona expunerea la riscul de piata, cum ar fi:
- contracte de tip optiuni, avand ca scop protejarea fluxurilor de numerar ale Grupului si Societatii de impactul advers al scaderii pretului
aluminiului;
- contracte swap pentru a gestiona cerintele unor clienti privind pretul fix si riscul de pret rezultand din vanzarea aluminiului pe baza
cotatiilor de la Bursa de Metale de la Londra (LME) pentru aluminiu de inalta calitate.
Managementul riscului valutar
Grupul si Societatea au operatiuni pe plan international si inregistreaza tranzactii care sunt denominate in valute straine. Astfel, Grupul
si Societatea sunt expuse riscului valutar ce rezulta din diferite fluctuatii ale valutelor fata de moneda de raportare, in special ale euro
si ale dolarului american. Expunerea la fluctuatiile cursului de schimb este analizata si gestionata prin hedging natural cu tranzactii
in valute straine, prin folosirea contractelor de schimb valutar spot, la termen sau a altor instrumente financiare derivate. Politica de
management al riscului practicata de Grup si de Societate este de a acoperi intre 0 si 50% din fluxurile de numerar anticipate in USD
si EUR (vanzari si cumparari in operatiunile din Romania), practicand o politica de hedging activ si astfel acoperind un procent variabil
fundamentat pe opiniile pietei asupra cursurilor de schimb viitoare corelate cu pozitia de net exportator a Societatii, in masura in care
Conducerea considera oportun si piata permite acest lucru cu costuri rezonabile.
Expunerea la riscul valutar a Grupului si Societatii rezulta din:
- tranzactii (vanzari/cumparari) foarte probabile, denominate in valute straine;
- angajamente ferme denominate in valute straine; si
- active si datorii monetare (in special creante, datorii comerciale si imprumuturi) denominate in valute straine.
Valoarea contabila a activelor si datoriilor monetare ale Grupului si Societatii denominate in valute straine la data raportarii a fost
urmatoarea:
Grupul Alro
Valuta in care sunt denominate
EUR
USD
Altele
Total
Moneda functionala
RON
RON
RON
RON
31 decembrie 2022
Total active monetare
90.511
67.566
36
158.113
Total datorii monetare
244.215
736.177
33.471
1.013.863
31 decembrie 2021
Total active monetare
64.682
51.786
1.750
118.218
Total datorii monetare
271.858
684.346
3.045
959.249
Grupul Alro
Raport anual 2022
157
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Valuta in care sunt denominate
EUR
USD
Altele
Total
Moneda functionala
RON
RON
RON
RON
31 decembrie 2022
Total active monetare
50.476
29.236
4
79.716
Total datorii monetare
227.853
661.293
148
889.294
31 decembrie 2021
Total active monetare
51.175
50.254
3
101.432
Total datorii monetare
224.393
594.039
852
819.284
Aceste active si datorii monetare nu includ instrumentele financiare derivate.
Analiza de senzitivitate la cursul de schimb
Grupul si Societatea sunt expuse in principal la fluctuatia cursului RON/USD si RON/EUR. Piata aluminiului, in care Grupul isi
desfasoara activitatea, este puternic relationata la moneda americana. Vanzarile Grupului si Societatii sunt exprimate in dolari SUA,
fapt care reprezinta un hedging natural pentru datoriile in USD pe care le au Grupul si Societatea. In tabelul urmator este prezentata
senzitivitatea Grupului si Societatii ca impact al unei cresteri/ (scaderi) cu 10% in aceste valute fata de moneda functionala. Analiza
de senzitivitate include doar activele si pasivele monetare in sold, denominate in valute straine si ajusteaza conversia lor la sfarsitul
perioadei de raportare pentru o crestere/ (scadere) de 10% a cursului valutei straine. Analiza de senzitivitate include imprumuturi
denominate in alta moneda decat cea functionala.
O apreciere / (depreciere) cu 10% a RON fata de EUR si USD, asa cum este indicat mai jos, la 31 decembrie, ar creste/ (scadea) profitul
sau pierderea si capitalurile proprii cu sumele prezentate mai jos (exclusiv impactul in impozitul pe profit):
Alro
Moneda de denominare
EUR
USD
EUR
USD
Moneda functionala
RON
RON
RON
RON
Modificare a cursului de schimb
+/- 10%
+/- 10%
+/- 10%
+/- 10%
31 decembrie 2022
Situatia de profit sau pierdere
15.370
1)
66.861
2)
17.738
1)
63.206
2)
Alte capitaluri proprii
-
-
-
-
31 decembrie 2021
Situatia de profit sau pierdere
20.718
1)
63.256
2)
17.322
1)
54.379
2)
Alte capitaluri proprii
-
-
-
-
1)
Aceasta variatie este in mod special atribuibila expunerii la EUR pentru imprumuturile si datoriile denominate in aceasta moneda,
existente in sold la sfarsitul perioadei de raportare
.
2)
Aceasta variatie este in mod special atribuibila expunerii la USD pentru imprumuturile pe termen lung si scurt denominate in aceasta
moneda, existente in sold la sfarsitul perioadei de raportare.
Managementul riscului de dobanda
Riscul de rata a dobanzii al Grupului si Societatii provine in special din imprumuturi primite. Creditele primite cu rate de dobanda
variabile expun Grupul si Societatea la riscul de rata a dobanzii asupra fluxurilor de numerar, in timp ce creditele primite cu rate de
dobanda fixe expun Grupul si Societatea la riscul de rata a dobanzii privind valoarea justa. Ratele de dobanda pentru facilitatile de
imprumut existente ale Grupului si ale Societatii sunt bazate pe LIBOR pentru creditele in USD, pe EURIBOR pentru creditele in EUR
si pe ROBOR pentru creditele in RON. Imprumuturile contractate de Societate si de alte companii din cadrul Grupului sunt cu rata de
dobanda variabila.
Principalele datorii purtatoare de dobanda ale Grupului si Societatii sunt prezentate in sectiunea Managementul riscului de lichiditate
a acestei note.
Grupul Alro
Raport anual 2022
158
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Analiza de senzitivitate la ratele de dobanda
Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinata pe baza expunerii la fluctuatiile ratelor de dobanda pentru imprumuturile primite si
acordate denominate in EUR, USD si RON cu rate de dobanda variabile, existente in sold la data raportarii, presupunand ca acestea
raman constante in timpul anului.
Daca ratele de dobanda ar fi cu 100 puncte baza mai mici / mai mari, toate celelalte variabile ramanand constante, rezultatul Grupului
pentru 2022 ar fi mai mare/mai mic cu 16.928 mii RON (2021: 11.914 mii RON), iar rezultatul Societatii ar fi mai mare/mai mic cu 16.499
mii RON (2021: 10.895 mii RON), exclusiv impactul in impozitul pe profit.
Riscul de pret
Riscul de pret este riscul ca veniturile viitoare ale Grupului si Societatii sa fie impactate negativ de schimbarile pretului de piata
al aluminiului, dar si al factorilor de productie cum ar fi energia. Politica interna a Grupului si Societatii este de a gestiona riscurile
identificate in legatura cu pretul marfurilor in mod natural atunci cand este posibil, iar pentru o parte din cantitatea ramasa, expusa la
risc, de a intra in contracte cu instrumente financiare derivate (cum ar fi contracte swap pe aluminiu, optiuni pe aluminiu) atunci cand
conditiile din piata sunt favorabile.
Optiuni pe aluminiu
In martie 2021, Grupul a incheiat cu o institutie financiara o serie de tranzactii cu optiuni asiatice de tip 100% collar luand o pozitie de
cumparare pe optiuni put si de vanzare pe optiuni call pentru o cantitate de 60.000 tone aluminiu, asigurand pentru aceasta cantitate
minim pretul bugetat pentru a doua jumatate a anului.
In perioada iulie - decembrie 2021 au fost exercitate optiuni pentru o cantitate de 53.336 tone, datorita faptului ca pretul aluminiului
reflectat prin cotatia LME a fost mai mare decat nivelul de sus pentru collar. Pierderea neta realizata din exercitarea optiunilor in 2021,
inclusiv costul acestora si al optiunilor neexercitate atunci cand valorile LME s-au situat in interiorul intervalului collar, in suma de 57.898
mii RON este prezentata in categoria Castiguri/ (pierderi) nete din instrumente financiare derivate
din Situatia consolidata si individuala
de profit sau pierdere. Cu toate acestea, pierderea din hedging a fost compensata de nivelul mai mare al LME incorporat in pretul
aluminiului vandut clientilor. Nu a fost inregistrata o astfel de suma in 2022.
La 31 decembrie 2022 si 2021 Grupul si Societatea nu mai aveau optiuni in sold.
Optiunile au fost clasificate pe nivelul 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste.
Swap fixed-to-floating
In decembrie 2021, Grupul a incheiat un contract swap fixed-for-floating cu un comerciant. Scopul acestui contract este asigurarea
cantitatii de 10.795 MWh la un pret fix impotriva cresterii imprevizibile a pretului de achizitie energie electrica in perioada ianuarie –
martie 2022. Contractul este decontat in numerar si denominat in EUR, iar pentru decontare se foloseste un pret orar variabil valabil pe
platforma OPCOM (Piata Zilei Urmatoare). Pierderea inregistrata in 2022, in suma de 2.446 mii RON, aferenta pozitiilor decontate in
perioada ianuarie - martie 2022, datorita faptului ca pretul pietei a fost sub pretul fix stabilit in contract, este inclusa in categoria Castiguri
/ (pierderi) nete din instrumente financiare derivate in Situatia consolidata de profit sau pierdere (in 2021: pierdere nerealizata in suma
de 6.004 mii RON ).
Swap-urile au fost clasificate pe nivelul 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste
.
Managementul riscului de credit
Riscul de credit se refera la riscul ca un partener de afaceri sa nu isi onoreze obligatiile contractuale, rezultand intr-o pierdere
financiara pentru Grup si Societate. Grupul este expus la riscul de credit provenind din activitatile sale operationale, in special
activitati comerciale (a se vedea Nota 21) si din activitatile financiare, ce includ depozite la banci si institutii financiare (a se vedea
si Nota 19 si Nota 24).
Creante
Creantele constau intr-un numar mare de clienti, ce provin din diverse industrii si zone geografice. Pentru a minimiza riscul de
credit, Grupul si Societatea vand cea mai mare parte a creantelor unor institutii financiare prin factoring fara recurs. Pentru o
Raport anual 2022
159
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
mica parte a creantelor, neacoperite de contracte de factoring, calitatea financiara a debitorilor este permanent monitorizata, iar
Grupul si Societatea au o expunere la credit distribuita intre contrapartide agreate. Grupul si Societatea au adoptat o politica de
a tranzactiona doar cu parteneri de incredere si de a obtine garantii suficiente acolo unde este cazul, pentru a minimiza riscul de
pierderi financiare rezultate din neonorarea obligatiilor. Expunerea la riscul de credit este controlata prin limite aferente fiecarui
debitor, care sunt revizuite si aprobate de catre Conducere. Grupul si Societatea evalueaza permanent riscul de credit al acestora
luand in considerare performanta financiara, istoricul de plata si, atunci cand este cazul, solicita asigurarea riscului de neplata.
Pentru riscul de concentrare al Grupului si Societatii, a se vedea Nota 21.
Profilul de risc de credit al creantelor comerciale este prezentat pe baza scadentei lor in termenii matricei de provizioane. Aceasta
matrice se bazează initial pe ratele istorice de neplata observate ale Grupului, ajustate pentru factorii prospectivi specifici
debitorilor si mediului economic, atunci cand este cazul. Creantele comerciale nu sunt purtatoare de dobanzi si sunt, in general,
in termen de 30 pana la 90 de zile. Deoarece Grupul are creante comerciale cu termene de plata datorate intr-un timp relativ
scurt, determinarea scenariilor economice anticipative poate fi mai putin semnificativa, avand in vedere ca, pe parcursul perioadei
de expunere la riscul de credit, o schimbare semnificativa a conditiilor economice poate fi putin probabila, iar ratele de pierdere
istorice ar putea fi o o baza adecvata pentru estimarea pierderilor viitoare preconizate.
Metodologia utilizata de Grup pentru a masura pierderile de credit preconizate pentru creantele comerciale ar putea fi descrisa
dupa cum urmeaza:
- determinarea unei perioade adecvate de observatie de urmarire a ratele istorice de pierdere. Grupul a selectat in acest scop 5
perioade anterioare incheiate la 31 decembrie 2022, 30 septembrie 2022, 30 iunie 2022, 31 martie 2022 și 31 decembrie 2021
pentru colectarea datelor;
- colectarea datelor privind creantele comerciale si gruparea lor in functie de stadiul scadent al acestora in fiecare perioada
analizata;
- analizarea evolutiei acestor solduri dupa o perioadă de 9 luni și determinarea sumelor inca neplatite din fiecare grup restant
pentru a determina proportia soldurilor din fiecare categorie scadenta care nu a fost colectata in cele din urma;
- determinarea ratei medii ponderate a pierderilor (%) în funcție de starea scadenta pentru toate cele 5 perioade analizate;
- această rata va fi aplicata pentru a determina pierderea din depreciere a creantelor comerciale la 31 decembrie 2022.
Suplimentar, exista creante comerciale de la terti sau entitati afiliate pentru care Grupul a facut evaluari individuale, prezentate
mai jos. Pentru detalii, a se vedea Nota 21 si Nota 34.
Urmatorul tabel prezinta profilul de risc al creantelor comerciale pe baza matricei de provizioane ale Grupului si Societatii. Intrucat
experienta istorica a pierderilor de credit ale Grupului si Societatii nu prezinta modele de pierderi semnificativ diferite pentru
diferite segmente de clienti, provizioanele pentru cotele de pierdere bazate pe riscul de neplata nu se diferentiaza intre diferitele
segmente de clienti ale Grupului si Societatii:
Grupul Alro
Creante comerciale
Termene
Solduri
Cheltuiala cu
deprecierea
Rata de
pierdere
estimata (%)
Curente (fara scadenta depasita)
63.034
-
0,00%
1-30 zile
4.304
-6
0,14%
31-60 zile
2.229
-42
1,88%
61-90 zile
11
-1
9,09%
91-180 zile
15
-14
93,33%
Peste 180 zile
1.397
-1.233
88,26%
Total creante analizate global
70.990
-1.296
Creante analizate individual
23.629
-23.543
Total
94.619
-24.839
31 decembrie 2022
Raport anual 2022
160
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Creante comerciale
Termene
Solduri
Cheltuiala cu
deprecierea
Rata de
pierdere
estimata (%)
Curente (fara scadenta depasita)
60.325
-1
0,00%
1-30 zile
3.039
-3
0,10%
31-60 zile
111
-
0,00%
61-90 zile
10.440
-1
0,01%
91-180 zile
315
-14
4,48%
Peste 180 zile
2.292
-1.898
82,81%
Total creante analizate global
76.522
-1.917
Creante analizate individual
13.797
-13.388
Total
90.319
-15.305
Alro
Creante comerciale
Termene
Solduri
Cheltuiala cu
deprecierea
Rata de
pierdere
estimata (%)
Curente (fara scadenta depasita)
102.033
-
0,00%
1-30 zile
2.270
-
0,00%
31-60 zile
556
-
0,00%
61-90 zile
11
-
0,00%
91-180 zile
-
-
0,00%
Peste 180 zile
76
-16
21,05%
Total creante analizate global
104.946
-16
Creante analizate individual
20.089
-20.089
Total
125.035
-20.105
Creante comerciale
Termene
Solduri
Cheltuiala cu
deprecierea
Rata de
pierdere
estimata (%)
Curente (fara scadenta depasita)
109.050
-
0,00%
1-30 zile
2.167
-
0,00%
31-60 zile
15
-
0,00%
61-90 zile
10.428
-
0,00%
91-180 zile
70
-
0,00%
Peste 180 zile
792
-566
71,46%
Total creante analizate global
122.522
-566
Creante analizate individual
10.235
-10.235
Total
132.757
-10.801
Instrumente financiare si depozite
Riscul de credit rezultand din tranzactiile cu banci si institutii financiare este gestionat de catre departamentul Finante Corporative.
Investirea lichiditatilor in exces se face doar cu banci aprobate si in limita liniilor de credit atribuite fiecarei contrapartide. Limitele de credit
ale contrapartidelor sunt revizuite de catre conducere anual si pot fi actualizate in timpul anului. Limitele sunt stabilite astfel incat sa
minimizeze riscul de concentrare si astfel sa diminueze eventuale pierderi financiare din neindeplinirea obligatiilor de catre contrapartida. Se
estimeaza ca nu exista o expunere semnificativa din posibila neonorare a obligatiilor contractuale de catre contrapartide in ceea ce priveste
instrumentele financiare.
Managementul riscului de lichiditate
Responsabilitatea in ultima instanta pentru managementul riscului de lichiditate este a Consiliului de Administratie, care a elaborat un cadru
de management al riscului de lichiditate adecvat pentru gestionarea finantarii si a necesitatilor de lichiditati pe termen scurt, mediu si lung.
Grupul si Societatea isi administreaza riscul de lichiditate pastrand rezerve adecvate, facilitati bancare si facilitati de creditare, monitorizand
continuu fluxurile de numerar previzionate si actuale si urmarind in paralel maturitatile activelor si datoriilor financiare. In Nota 27 sunt
prezentate facilitatile netrase de imprumut la dispozitia Grupului si Societatii pentru a-si reduce riscul de lichiditate.
31 decembrie 2021
s
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
s
Raport anual 2022
161
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In tabelul urmator sunt prezentate datoriile financiare ale Grupului si Societatii, exclusiv instrumentele financiare derivate, pe maturitati
contractuale. Sumele reprezinta fluxuri de numerar viitoare neactualizate din datorii financiare, in functie de data cea mai apropiata la care
Grupul si Societatea ar trebui sa efectueze platile.
Grupul Alro
mai putin de
1 an
intre 1 si 5
ani
dupa 5 ani
Total
31 decembrie 2022
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
1.143.883
735.479
35.756
1.915.118
Datorii comerciale si alte datorii monetare
386.699
-
-
386.699
Total
1.530.582
735.479
35.756
2.301.817
31 decembrie 2021
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
180.584
1.070.717
16.587
1.267.888
Datorii comerciale si alte datorii monetare
388.924
-
-
388.924
Total
569.508
1.070.717
16.587
1.656.812
Alro
mai putin de
1 an
intre 1 si 5
ani
dupa 5 ani
Total
31 decembrie 2022
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
1.102.368
730.418
35.756
1.868.542
Datorii comerciale si alte datorii monetare
220.591
-
-
220.591
Total
1.322.959
730.418
35.756
2.089.133
31 decembrie 2021
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
130.052
1.016.218
16.587
1.162.857
Datorii comerciale si alte datorii monetare
339.960
-
-
339.960
Total
470.012
1.016.218
16.587
1.502.817
Categorii de instrumente financiare
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Active financiare
La cost amortizat
Numerar si conturi la banci
718.756
328.579
652.821
305.090
Creante
650.680
224.282
641.435
243.721
La valoare justa prin contul de profit sau pierdere
Clasificate la valoare justa prin contul de profit sau
pierdere
9.458
15.792
9.458
15.726
Total active financiare
1.378.894
568.653
1.303.714
564.537
Activele financiare clasificate la valoare justa prin contul de profit sau pierdere reprezinta creante comerciale acoperite de contracte de
factoring care nu erau transferate inca factorului la data raportarii. Acestea sunt utilizate intr-un model de business care gestioneaza
activele financiare cu obiectivul de a realiza fluxuri de numerar in special prin vanzarea activelor, de aceea au fost clasificate la valoarea
justa prin profit sau pierdere si sunt evaluate ulterior la valoarea justa prin profit sau pierdere. Evaluarea la valoare justa este clasificata
pe nivelul 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste. Castigurile sau pierderile nete, daca exista, se recunosc in situatia de profit sau
pierdere. Datorita termenului foarte scurt dintre data generarii creantei si data decontarii, costul acestora este o aproximare rezonabila a
valorii lor juste, iar castigul / pierderea in decontarea lor este zero.
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii financiare
La valoare justa prin contul de profit sau pierdere:
Clasificate la valoare justa prin contul de profit sau
pierdere
-
6.004
-
6.004
La cost amortizat:
Datorii comerciale si alte datorii
316.643
388.924
154.781
339.960
Imprumuturi si leasing pe termen lung
673.928
1.044.685
669.846
990.720
Imprumuturi si leasing pe termen scurt
1.017.509
138.368
978.639
90.749
Total datorii financiare
2.008.080
1.577.981
1.803.266
1.427.433
Grupul Alro
Grupul Alro
Raport anual 2022
162
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Datoriile financiare clasificate la valoare justa prin contul de profit sau pierdere sunt instrumente financiare derivate aflate in sold ca
urmare a incheierii unui contract swap fixed-to-floating la sfarsitul anului 2021 pentru a acoperi o parte din achizitiile de energie electrica
de catre Grup si Companie in T1 2022 la un pret fix. Acestea apartin nivelului 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste
.
In anii 2022 si 2021 nu au existat reclasificari intre categoriile de active financiare
.
Valoarea justa a instrumentelor financiare
Valoarea justa a activelor si datoriilor financiare este determinata dupa cum urmeaza:
• Valoarea justa a activelor si datoriilor financiare cu termeni si conditii standard si tranzactionate pe piete active lichide este determinata
prin referinta la preturi cotate in piata (incluzand titluri rascumparabile, efecte de comert, obligatiuni si titluri de valoare perpetue).
• Valorea justa a altor active si datorii financiare (exclusiv instrumentele financiare derivate) este determinata in conformitate cu modele
de evaluare acceptate in mod general, care se bazeaza pe fluxuri de numerar viitoare actualizate folosind preturi ale unor tranzactii
observabile in pietele curente si cotatii obtinute de la dealeri pentru instrumente similare.
• Valoarea justa a instrumentelor financiare derivate este calculata folosind preturi cotate. Atunci cand astfel de preturi nu sunt
disponibile, valoarea justa a instrumentelor financiare este determinata prin tehnici de evaluare. Grupul si Societatea utilizeaza o serie
de metode si realizeaza estimari care sunt bazate pe conditii de piata existente la fiecare data de raportare.Valoarea justa a contractelor
de swap fix-to-floating pe energie este determinata prin utilizarea cotatiilor forward de pe platforme disponibile public si a previziunilor
cursului de schimb puse la dispozitie de furnizori de date cu renume international.
Mai jos se prezinta o analiza a metodelor de evaluare a instrumentelor financiare la o data ulterioara celei de recunoastere initiala,
grupate in nivelurile 1 - 3 pe baza gradului de disponibilitate in piata a informatiilor necesare evaluarii.
• Nivelul 1: include instrumente financiare masurate la valoarea justa prin aplicarea preturilor cotate, neajustate, obtinute din piete active
pe care sunt tranzactionate active sau datorii identice.
• Nivelul 2: include instrumente financiare masurate la valoarea justa prin folosirea unor tehnici de evaluare ce contin variabile altele
decat preturile cotate indicate la Nivelul 1 al ierarhiei, variabile ce sunt disponibile si identificabile in piata pentru activele si datoriile
respective, fie direct (cum ar fi preturile) sau indirect (respectiv derivate din preturi).
• Nivelul 3: include instrumente financiare masurate la valoarea justa folosind tehnici de evaluare ce contin variabile pentru activele sau
datoriile respective, care nu se bazeaza pe date identificabile, disponibile in piata.
Grupul si Societatea nu au instrumente financiare clasificate pe nivelul 3 de masurare a valorii juste.
Nu au existat transferuri intre nivelurile ierarhiei de masurare a valorii juste folosite la evaluarea instrumentelor financiare.
Conducerea Grupului si Societatii considera ca valoarea justa a activelor si datoriilor recunoscute la cost amortizat in situatiile financiare
aproximeaza valoarea neta contabila a acestora in mare parte datorita maturitatilor pe termen scurt, costurilor mici aferente tranzactiilor
la data pozitiei financiare, iar pentru imprumuturile pe termen lung datorita in special faptului ca au dobanda variabila si marjele acestora
sunt similare cu cele ale imprumuturilor contractate recent de la banci.
Valoarea justa a urmatoarelor active si datorii financiare aproximeaza valoarea lor contabila:
- Creante comerciale si alte creante;
- Alte active financiare pe termen scurt si pe termen lung;
- Numerar si echivalente de numerar;
- Datorii comerciale si alte datorii;
- Imprumuturi si leasing.
Raport anual 2022
163
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
36.
Angajamente si datorii potentiale
Angajamente
Angajamente pentru investitii
La 31 decembrie 2022 angajamentele Grupului si Societatii aferente investitiilor pentru anul 2023 erau de 46.284 mii RON (31
decembrie 2021: 81.039 mii RON) la nivel de Grup si de 20.152 mii RON (31 decembrie 2021: 52.279 mii RON) la nivel de Societate.
Contracte de achizitie materii prime
La 31 decembrie 2022, Grupul si Societatea aveau contracte incheiate pentru achizitia de materii prime, alte materiale consumabile si
utilitati in valoare de 1.679.919 mii RON (31 decembrie 2021: 1.399.784 mii RON) pentru Grup si in valoare de 1.672.498 mii RON (31
decembrie 2021: 1.510.301 mii RON) pentru Societate.
Acorduri de inchiriere - Grupul si Societatea in calitate de locator
Societatea mama are o proprietate inchiriata unei filiale, clasificata ca investitie imobiliara (hala de productie extrudate). Contractul a
fost prelungit in 2022 pana in anul 2032 si contine clauze privind marirea suprafatei inchiriate si plata unei chirii fixe in Euro (in 2021
contractul continea o clauza privind indexarea chiriei cu rata inflatiei). In plus, Societatea mama a mai inchiriat catre o parte afiliata o
cladire, clasificata ca si investitie imobiliara, contractul fiind incheiat pana in anul 2024.
Veniturile din chirii recunoscute de Grup si de Societate in 2022 au fost in suma de 204 mii RON (2021: 203 mii RON) la nivel de Grup si
2.536 mii RON la nivel de Societate (2021: 1.101 mii RON).
Incasarile minime din chirii ce urmeaza a fi primite in cadrul contractelor de inchiriere a proprietatilor imobiliare ale Grupului si Societatii
la 31 decembrie 2022 sunt prezentate pe maturitati mai jos:
Alro
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
In mai putin de 1 an
204
204
2.332
1.147
Intre 1 si 5 ani
170
375
9.329
4.560
Peste 5 ani
-
-
11.661
1.119
Total
374
579
23.322
6.826
Datorii contingente
Societatea mama are incheiat un angajament fata de banca finantatoare a uneia din filiale (Vimetco Extrusion), in care se mentioneaza,
printre altele, ca aceasta nu va cauza prin actiunile sale circumstante in care filiala ar putea sa nu isi onoreze obligatiile fata de banca
finantatoare. Conducerea estimeaza ca acest angajament nu s-ar putea materializa in iesiri de numerar din partea Societatii, intrucat
conditiile prevazute sunt in totalitate in controlul Alro.
Litigii
La 31 decembrie 2022, Grupul are in derulare o serie de litigii rezultate din desfasurarea normala a activitatii. Conducerea considera ca
aceste litigii nu vor avea un impact semnificativ asupra performantei financiare si pozitiei financiare a Grupului.
Grupul in calitate de reclamant:
in cursul anului 2016, Societatea mama a contestat in instanta o decizie a Consiliului Concurentei prin
care Societatea a fost amendata cu suma de 21.239 mii RON pentru o presupusa intelegere pe verticala pe piata de energie, acuzatie
respinsa cu fermitate de catre Societate, precum si diverse ordine ale ANRE cu privire la calcularea cotei de certificate verzi aferente
consumului de energie pe anul 2015. Litigiile sunt in curs de desfasurare pe rolul instantelor competente. Contestatia impotriva deciziei
de sanctionare emisa de catre Consiliul Concurentei a fost respinsa de catre instanta de fond - Curtea de Apel Bucuresti si, ca urmare
a comunicarii hotararii motivate de catre aceasta instanta, a formulat in cauza cerere de recurs, care va fi judecata de catre Inalta Curte
de Casatie si Justitie in cursul anului 2023, in conditiile in care demersurile de preschimbare a termenului pentru o data mai apropiata
au fost respinse. Societatea va utiliza toate mijloacele legale pentru a-si apara pozitia in cauza
.
Grupul Alro
Raport anual 2022
164
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
I
mpozitare
Sistemul de impozitare din Romania si din statele unde Grupul are operatiuni este supus diverselor modificari. Legislatia fiscala este
supusa diverselor interpretari si schimbari permanente, unele dintre acestea putand fi retroactive. In anumite situatii, autoritatile fiscale
pot trata in mod diferit anumite aspecte, procedand la calcularea unor impozite si taxe suplimentare, dobanzi si penalitati, putand rezulta
sume semnificative. In Romania, in conformitate cu prevederile din Codul de Procedura Fiscala, perioada pentru care exercitiul fiscal
ramane deschis pentru verificare fiscala este de 5 ani (termen care incepe sa curga cu luna iulie a anului urmator celui pentru care
se datoreaza obligatia fiscala). Pentru obligatiile fiscale de dinainte de data de 25 decembrie 2020, in conformitate cu reglementarile
derogatorii ale Guvernului, urmare pandemiei de Covid-19, a fost modificata perioada pentru care exercitiul fiscal ramane deschis
pentru verificare fiscala la 5 ani si 253 de zile, iar in Sierra Leone termenul este de 7 ani. Conducerea Grupului considera ca obligatiile
fiscale incluse in aceste situatii financiare sunt adecvate.
In noiembrie 2022, Societatea mama a Grupului a avut in derulare un control de la Directia Generala Antifrauda Fiscala avand in vedere
mai multe aspecte: contributia la Fondul de Tranzitie Energetica, achizitiile si livrarile de energie electrica, evolutia lunara a preturilor de
achizitie si de livrare din perioada ianuarie 2021- septembrie 2022. La data aprobarii situatiilor financiare anuale consolidate inspectia
fiscala nu a fost finalizata. Conducerea Grupului nu estimeaza un impact semnificativ in urma acestei inspectii
.
37.
Onorariul auditorilor
Aceasta nota cuprinde totalul remuneratiei platibile de catre Grup si Societate, exclusiv TVA, catre auditorul principal, Ernst &
Young Assurance Services SRL pentru anii financiari mentionati mai jos.
Alro
Group
Alro
2022
2021
2022
2021
Cheltuieli cu auditul statutar
1.233
970
835
682
Alte servicii de audit
51
46
51
46
Total
1.284
1.016
886
728
38.
Evenimente ulterioare datei de raportare
In 2022 s-a inceput implementarea unui nou proiect de investitii care vizeaza eficientizarea si imbunatatirea capacitatii de productie
a Vimetco Extrusion. Filiala va achizitiona o linie de ambalare automata a profilelor din aluminiu extrudat cu scopul de a creste
competitivitatea prin aplicarea de „pasi verzi”. Acest proiect in valoare de 4,57 milioane EUR va beneficia de o finantare de 1,85 de
milioane EUR din partea Islandei, Lichtenstein-ului si Norvegiei prin EEA Mecanismul de granturi financiare (eng. Grant Financial
Mechanism) 2014-2021 in cadrul programului „Dezvoltarea IMM-urilor in Romania”, domeniul de interes: Inovarea Verde in industrie,
Cresterea sustenabila si ICT (eng. Green Innovation in industry, Blue Growth, and ICT). In decembrie 2022 a fost semnat contractul cu
furnizorul, iar in ianuarie 2023 s-a platit un avans de 457.000 EUR. Termenul de punere in functiune este Aprilie 2024.
Nu au aparut alte evenimente ulterioare semnificative care ar putea avea un impact asupra situatiilor financiare.
Grupul Alro
165
Declaratia persoanelor responsabile
Declaratia persoanelor responsabile
Raport anual 2022
166
Declaratia persoanelor responsabile
In conformitate cu prevederile legale in vigoare ale Regulamentului nr. 5/2018 emis de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF)
privind emitentii si operatiunile cu valori mobiliare, Conducerea Grupului si a Societatii declara urmatoarele:
1.
Conform celor mai bune informatii disponibile, confirmam ca situatiile financiare consolidate ale Grupului Alro impreuna cu filialele
sale si individuale ale societatii Alro („situatiile financiare”), intocmite in conformitate cu standardele de contabilitate aplicabile, ofera
o imagine corecta si conforma cu realitatea privind pozitia financiara a Grupului si a Societatii, performanta financiara si fluxurile de
numerar pentru exercitiul financiar incheiat la data de 31 decembrie 2022;
2.
Confirmam ca formatul electronic al situatiilor financiare mentionate mai sus pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2022
este intocmit in conformitate cu cerintele Regulamentului delegat (UE) 2018/815 al Comisiei din 17 decembrie 2018 de completare
a Directivei 2004/109/CE a Parlamentului European si a Consiliului in ceea ce priveste standardele tehnice de reglementare privind
specificarea unui format de raportare electronic unic (Regulamentul ESEF);
3.
Raportul Consolidat al Administratorilor pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2022 ofera o imagine corecta si conforma
cu realitatea privind dezvoltarea si performanta Grupului si a Societatii, precum si o descriere a principalelor riscuri si incertitudini
aferente dezvoltarii asteptate a Grupului si a Societatii.
Consiliul de Administratie reprezinta interesele Grupului si ale Societatii-mama si ale actionarilor si este responsabil cu managementul
general al Grupului ai al Societatii.
La data prezentului raport, Consiliul de Administratie al Societatii-mama este compus din 11 membri, dupa cum urmeaza:
1.
Marian-Daniel Nastase
Presedinte
2.
Svetlana Pinzari
Vicepresedinte
3.
Gheorghe Dobra
Membru
4.
Vasile Iuga
Membru
5.
Marinel Burduja
Membru
6.
Laurentiu Ciocirlan
Membru
7.
Oana-Valentina Gavrila (Truta)
Membru
8.
Voicu Cheta
Membru
9.
Genoveva Nastase
Membru
10.
Igor Higer
Membru
11.
Dragos-Adrian Voncu
Membru
Situatiile financiare consolidate ale Grupului Alro impreuna cu filialele sale si individuale ale societatii Alro pentru anul financiar incheiat la
data de 31 decembrie 2022 sunt auditate.
Presedinte al Consiliului de Administratie
Marian Daniel Nastase
Director General
Director Financiar
Gheorghe Dobra
Genoveva Nastase
23 martie 2023
Declaratia persoanelor responsabile